تاریخ درج خبر : 1392/10/14
کد خبر : ۱۷۶۹۵۲
+ تغییر اندازه نوشته -

“از دوباره تا همیشه”

سایت استان: احسان داورپناه

(سلام ما بر ایران، ایرانی که امروز چهره اش غبار آلود است.سلام ما بر اسلام و انقلابی که از نام این انقلاب عده ای سو استفاده کرده اند و شعار های بی محتوا و بداخلاقی را پای انقلاب نوشته اند و سلام ما بر آن قامت خمیده که نمیدانم نامش چیست و خود می گوید نامش آزادی است. ما مالک نیستیم،رئیس دستگاه اجرایی کشور باید باور کند که صرفا یک امانتدار برای مردم است احساس مالکانه را کنار بگذاریم. با چه حقی پول مردم را خرج می کنیم.ما نیاز به فرهنگ پویا و سیاست راهگشا داریم. اداره کشور بر اساس برنامه و نه شعار. استفاده از همه نیروهای لایق و کارامد،همه ی مردم ایران باید احساس عدالت کنند عدالت یعنی فرصت برابر. شیعه، سنی، کرد و بلوچ و ترکمن و همه اقوام باید عدالت را احساس کنند.اگر مردم بار اجرایی را بر عهده من بگذارند منشور حقوق شهروندی را تدوین خواهم کرد. در منشور حقوق شهروندی تمام مردم احساس برابری خواهند کرد. دولت من دولت تدبیر و امید است زنده باد اخلاق زنده باد حقوق شهروندی)

اینها سخنان حسن روحانی در مورد حقوق شهروندی در روز نامنویسی برای انتخاب ریاست جمهوری می باشد و حالا بیش از سه ماه از پیروزی او بر رقبایش و سکانداری قوه مجریه می گذرد. روحانی درطول چند مدت بعد از معلوم شدن نتیجه انتخابات نیز در اکثر سخنرانی هایش جسته و گریخته به بحث حقوق شهروندی می پرداخت و می گفت که سند جامع حقوق شهروندی را تنظیم و برای اجرایی شدن به همه نهادهای زیر مجموعه اش بخشنامه خواهد کرد.البته خیلی ها می گفتند با توجه به وجود فصل سوم قانون اساسی که از ارزشمندترین فصول قانون اساسی است و در مورد حقوق شهروندی بحث می کند دیگر نیازی به منشور حقوق شهروندی حسن روحانی نیست ولی شاید مجزا نبودن این فصل از سایر فصول قانون اساسی و اینکه این فصل از قانون اساسی در این چند سال علی رغم برخی موفقیت های نسبی در خیلی از موارد بسته به اینکه رئیس دولت چه کسی بوده اجرای آن افت و خیز داشته است در دوره هایی این حقوق بیشتر رعایت می شده و در دوره هایی کمتر رعایت می شده. البته مسلم است که خود ملت نیز باید پیگیر اجرایی شدن حقوقشان باشند و اینکه در مسیر احقاق حقوقشان از رویارویی با مسئولان بترسند امری غیر قابل توجیه است.خداوند نه تنها افراد را به رعایت حقوق دیگران تکلیف کرده بلکه صاحب حق را هم به پس گرفتن حق و دفاع از حق خودش مکلف کرده است.

بالاخره حسن روحانی در راستای همین کم کردن خلا های اجرای قانون اساسی وآگاهی بخشی به مردم در مورد حقوقشان و اینکه بگوید رئیس جمهور جدید دوست دارد مردم دولت را تحدید کنند در صدمین روز کاری دولتش ازنهایی شدن تدوین منشور حقوق شهروندی خبر داد.
منشوری 20 صفحه ای در سه فصل و 15 ماده و 147بند که فصل اول آن قواعد عمومی فصل دوم آن مهمترین حقوق شهروندی و فصل سوم آن سازمان،توسعه و نظارت بر اجرای منشور و مقررات حقوق شهروندی می باشد. درمتن این منشور تصریح شده است که این منشور (برنامه و خط مشی دولت است و در مقام ایجاد حقوق و تکالیف جدید و یا توسعه و تضییق آنها نمی باشد و صرفا بیان مجموعه ای از مهمترین حقوق شهروندی می باشد)
این منشورعملا نسخه ای از فصل سوم قانون اساسی است و چندان دارای جسارت کافی برای وضع قوانین جدید در مورد حقوق شهروندی نمی باشد. به نظر می رسد دولت با ارائه این منشورمی خواهد بگوید که حقوق شهروندی برای ما آنقدر محترم است که برایش منشور بنویسیم. من معتقدم این کار دولت به منظور اولویت دادن به موضوع حقوق شهروندی می باشد و برخلاف آنچه که خیلی ها این کار را صرفا یک کار نمایشی و تبلیغاتی می دانند عملا این کارنوعی هم قسم شدن رئیس جمهور و وزرا و مدیران دولتی است برای اجرای برخی از اصول قانون اساسی که مغفول یا معطل مانده یا در دوره ای به آنها کمتر توجه شده است و از آنجا که این منشور یکی از وعده های انتخاباتی روحانی بوده است تدوین منشور این پیام را به مردم منتقل می کند که رئیس جمهور بنا دارد به تک تک وعده های انتخاباتی اش عمل کند.

یکی از ایراداتی که به این منشور گرفته شده است این است که با توجه به اینکه قوه قضاییه بسیار بیشتر از دولت در مسائل حقوق شهروندی دخیل است وهمچنین با توجه به اصل تفکیک قوا و تاثیر پذیری کم قوه قضاییه از دولت این منشور ضمانت اجرایی نخواهد داشت، ولی به نظر من آنچه که مسلم است این است که فشار افکار عمومی کار خودش را خواهد کرد و این فشار سایر قوا را هر چند هم که راضی به احقاق حقوق شهروندان نباشند وادار به انجام کارهایی می کند که به آنها تمایل چندانی ندارند.البته این یک اشکال است که تصور شود که مشکلات حقوق شهروندی وکلا نیاز های مردم باید فقط از مجاری قدرت رسمی حل شوند. با این نوع تفکر در عمل ما از نقد و نظارت نهادهای مدنی یعنی همان ساز و کارهای نظارت غیر رسمی (روشنفکران، دانشجویان، مطبوعات و رسانه های آزاد) غافل شده ایم.آری اینجا دیگر وظیفه نخبگان است که وارد بحث شوند و از نفوذ خود در بین مردم برای اعمال فشار به مسئولین برای اجرای قوانین اساسی علی الخصوص قوانین مرتبط با حقوق شهروندی استفاده کنند.خود رئیس جمهور هم از این قضیه استقبال کرده اندو در گزارش صدروزه خود مردم را به مطالعه این منشور و نظر دادن در موردش برای تصحیح آن دعوت کردند و حتی فرصت یک ماهه این نظرخواهی را یک ماه دیگر تمدید کرده اند تا همگان بتوانند نظرات خود را در ویرایش این منشور اعمال کنند.رئیس جمهور در جلسه ای با مدیران کل استان های وزارت آموزش و پرورش گفتند:( که دانش آموزان ما باید بتوانند ضمن شناخت حقوق خود در جامعه از آنها دفاع کنند و لازمه این امر ایجاد بستر های مناسب برای آشنایی آنها با حقوق شهروندی و امکان نقد سازنده در کلاس های درس است )

در پایان باید بگویم زیبنده نیست که ما به عنوان شهروند حقوق خودمان را نشناسیم و ازهرطریق باید این آگاهی بخشی صورت بگیرد وشاید اصلا مهمترین کارکرد این منشور همین آگاهی بخشی به مردم باشد.
آری بالاخره باید به یک روشی به مردم حقوقشان را بگوییم .
مردم را به شجاعت توصیه کنیم توصیه به عدم سکوت.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • به تو چه گفت:

  خدایی این نظر گذاشتی؟
  نظر قبلی که گفتمو بزار
  چیه؟میترسی بقیه باهام موافق باشن؟

 • به تو چه گفت:

  تو که وجدانت بیداره چرا نظرام همه رو پاک میکنی

 • ناظر باطرف گفت:

  از دوباره تا همیشه گریه کردم – شکیلا

 • سفیر گفت:

  اسم منشور منو یاد کورش میندازه

 • سعید گفت:

  درود بر روحانی

 • رضا گفت:

  قانون اساسی جمهوری اسلامی خودش یک منشور نسبتا کامل است. همین را اجرا کنند نور علی نور میشود. متاسفانه قانون اساسی را خود مدیران عالیرتبه کشور قبول ندارند و آن را دور می زنند
  اصل برابری همه آحاد ملت در برابر قانون روشن است.
  اصل از کجا آورده ای و تعیین مایملک مدیران قبل و بعد از مدیریت و اصل 23 قانون اساسی که هیچ کس را نمیتوان به جرم داشتن عقیده ای مورد مواخذه قرار داد و اصل آزادی راهپیمایی و اعتراض
  اصل تامین حق تحصیل و الی آخر
  برای هر ابراز عقیده ای در معرض تهدید و تحدیدیم
  حق هیچگونه راهپیمایی و اعتراضی نداریم
  در برابر قانون به هیچ وجه برابر با ما رفتار نمیشود
  تحصیلات که همه اش شده مدارس غیرانتفاعی
  مسئله فساد مالی مسئولان که الی ماشالله
  کدام یک از این اصول در جمهوری اسلامی رعایت میشوند؟

 • فرشاد گفت:

  مطلب جالبی بود
  ایشالا منشور عملیاتی شود

 • سعید گفت:

  همه کامنت هارو منتشر کن گودزیلا .

 • دانیال گفت:

  عالی بود!حیف که مردم در تاریکین و فکر میکنند باید در تاریکی و غفلت بمانند متاسفانه اینجوری بزرگ شده اند فقط میپذیرند بدون هیچ دلیل و منطقی!البته مردم هم زیاد تقصیری ندارند مقصر انهایی هستند که سالها مانند شیطان که در جمع فرشتگان بود در بین مردم ما هستند و دارن از نااگاهی مردم سود میبرن!

 • بهروز گفت:

  البته باز هم میگم که از این بیشتر انتظار نمیره ، چون مدیریت این سایت رو یه آدم بی سواد بر عهده داره …

 • وجدان بيدار داريد ?? گفت:

  بیش از 90%مطلب فوق کپی پیست است

پربازديد