تاریخ درج خبر : 1392/10/15
کد خبر : ۱۷۷۷۵۸
+ تغییر اندازه نوشته -

نمره منفی شهروندان به مدیریت بحران در بارش های اخیر/ عملکرد شهرداری یاسوج ضعیف بود/ آزمون دیگر در راه است

سایت استان: بارش سنگین برف طی روزهای اخیر در شهرستانهای بویراحمد و دنا و به ویژه شهر یاسوج، آزمونی برای مسئولان بود تا مدیریت خود را در بحران به اثبات برسانند اما ضعف مدیریت بحران باعث شد که شهروندان در این آزمون به مسئولان نمره منفی بدهند.

امروزه حوادث طبیعی به جز زلزله، به دلیل گسترش علوم طبیعی و وجود ابزارها و دستگاههای پیشرفته هواشناسی قابل پیش بینی شده اند.

IMG16425607

وقوع طوفانها، سونامی ها، سرما و یخبندان در دیگر کشورهای جهان از قبل پیش بینی و برای پیشگیری و مقابله با این حوادث طبیعی اقدامات لازم طراحی می شود.

اگر چه اغلب بلایای طبیعی خارج از کنترل انسان به نظر می‌رسند، ولی خسارات و آسیب‌های ناشی از آنها بطور چشمگیری قابل کنترل بوده و این موضوع ارتباط مستقیمی با عملیات پیشگیرانه دستگاههای مربوطه دارد.با این حال گویی مسئولان خدمات رسان این استان و به خصوص شهر یاسوج اخطارهای هواشناسی را چندان جدی نگرفتند.

تشکیل ستاد بحران بعد از بحران

به رغم پیش بینی های هواشناسی مبنی بر بارش برف و باران، آمادگی لازم از قبل برای مقابله با تبعات این مسئله وجود نداشت و تازه مسئولان پس از بحران برای مقابله با آن دست بکار شدند.

تشکیل ستاد بحران استان در صبح چهارشنبه آن هم در حالی که بارشها از عصر سه شنبه آغاز شده بود، خود گواهی بر این مدعاست. با این حال بارش برف در شهرستانهای بویراحمد و دنا از روز چهارشنبه تاکنون زندگی عادی در این دوشهرستان را مختل و شهروندان را دچار مشکل کرده است.

اختلال در تردد جاده ای، مسدود شدن جاده 300روستا در این دوشهرستان، قطعی برق و… از جمله مشکلاتی بود که مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا طی این روزها با آن دست و پنجه نرم کرده اند.

50 دستگاه راهداری از رده خارج شده است

مدیر اداره بحران راه و شهرسازی استان در خصوص علت کندی روند بازگشایی جاده های اصلی شهرستانهای بویراحمد و دنا در بارش اخیر برف و نگرانیهای مردم در این رابطه می گوید: در پی بارش برف سنگین، تردد در محورهای اصلی استان با اختلال مواجه شد که در این خصوص به مردم حق می دهیم.

بیت الله محرابی می افزاید: طی دو سال گذشته 50دستگاه راهداری به علت اینکه عمرشان بالای 25 سال بوده از رده خارج شده اند.

وی ادامه می دهد: این ماشینهای سنگین به علت عمر بالا، بیمه نشدند و هیچ راننده ای حاضر نمی شود رانندگی این ماشینها را بر عهده گیرد.

افزایش سالانه جاده ها و کاهش دستگاههای راهداری

محرابی تصریح می کند: در سالهای اخیر بارها مکاتبه کرده ایم که حداقل سالی یک دستگاه خریداری شود تا کمبود ماشین آلات از رده خارج شده جبران شود.

وی تاکید می کند: محورهای فرعی و اصلی در این استان سال به سال بیشتر می شوند اما دستگاههای راهداری سال به سال کمتر می شوند.

وی بیان می کند: لازم است در کنار توسعه راهها، اعتباراتی نیز برای خرید تجهیزات و دستگاههای راهداری پیش بینی شود.

زندگی در شهر یاسوج مختل شد

اما در شهر یاسوج که نام مرکز استان را یدک می کشد عملکرد مسئولین شهری بیش از همه مناطق به چشم می خورد تا جایی که بارش 20 سانتیمتر برف، زندگی در این شهر را مختل کرد.

توپوگرافی خاص شهر یاسوج و قرار داشتن آن در دامنه کوه موجب شده بسیاری از خیابانهای این شهر از شیب بالایی برخوردار باشند و تردد در بسیاری از آنها از ابتدای بارش برف تا امروز به سختی صورت گیرد.

IMG_8004

عدم برف روبی مناسب و نمک پاشی خیابانها طی روزهای اخیر باعث شده که امروز و با پایان یافتن تعطیلات روزهای اخیر، ترافیک در خیابانهای شهر حکم فرما شود.

یخ زدگی سطح معابر و پیاده روها

یکی از شهروندان به روز نخست بارش برف در این شهر اشاره می کند و می گوید: تا ساعتها پس از بارش برف بسیاری از خیابانهای اصلی شهر مسدود بودند و هیچ اقدامی در خصوص بازگشایی آن انجام نشد.

علی طالبی می افزاید: این در حالی است که برف روبی خیابانهای شهر باید در حین ریزش برف انجام شود.

وی ادامه می دهد: همچنین برف روبی در برخی از خیابانهای فرعی شهر تا دو روز پس از بارش برف انجام نشد که این موجب یخ زدگی سطح معابر گردیده است.

بحران کمبود تاکسی در شهر

یکی دیگر از شهروندان این شهر نیز به بحران کمبود تاکسی طی روزهای اخیر اشاره می کند و می گوید: در روز اول که تعداد تاکسی ها در شهر بسیار کاهش یافته بود.

IMG_8022

جمشید حسین پور می افزاید: روز چهارشنبه و حتی صبحها و عصرها در روزهای اخیر بسیاری از آژانس ها تعطیل بودند و برخی تاکسی ها هم تنها مسافر دربستی را سوار می کردند.

وی ادامه می دهد: چرا باید 20سانتیمتر برف موجب اختلال در شبکه حمل و نقل یک شهر شود.؟

وی بیان می کند: اگر خدایی ناکرده اتفاقی برای خانواده ای بیفتد و نیاز به تاکسی داشته باشد، در این شرایط چه باید بکند.

در پیاده روها نمی توان راه رفت

یکی دیگر از شهروندان این شهر نیز با انتقاد از مدیریت شهری در یاسوج می گوید: وضعیت پیاده روها به هیچ وجه مطلوب نیست و امکان راه رفتن در آن وجود ندارد.

نصیر خواجه بار می افزاید: شهرداری اقدام به برف روبی در پیاده روهای شهر نکرده و بر اثر شدت سرما هم اکنون لایه ای از یخ در کف همه پیاده روهای مرکز شهر ایجاد و موجب اختلال در تردد شده است.

وی می افزاید: راه رفتن در این پیاده روهای لغزنده برای جوانان سخت است چه برسد به کهنسالان و زنان.

توزیع اخطاریه قطع گاز در روزهای اخیر

خواجه بار همچنین از استفاده برخی دستگاههای خدمات رسان از وضعیت موجود انتقاد می کند و می گوید: شرکت گاز طی این روزهای تعطیل و سرمای طاقت فرسا، اخطاریه قطع گاز به در خانه ها آورده و مردم را تحت فشار قرار می دهد.

شهرداری کوتاهی نمی کند

اما معاون خدمات شهری شهرداری یاسوج در پاسخ به گلایه های شهروندان می گوید: 72 نیرو به همراه 10 دستگاه کار برف روبی در سطح خیابانها را برعهده دارند.

حمید افراشته می افزاید: مسئولین و نیروهای شهرداری در این خصوص کوتاهی نمی کنند اما کمبود امکانات علت کندی روند برف روبی بوده است.

وی ادامه می دهد: هم اکنون هم همه نیروها در حال کار و رفع مشکلات شهروندان هستند.

افراشته همچنین می گوید: با این حجم نیروها تنها امکان پاکسازی خیابنهای اصلی شهر را داریم و امکان برف روبی و نمک پاشی در خیابانهای فرعی و پیاده روها وجود ندارد.

اما این مشکلات تنها مربوط به حوزه درون شهر نبوده بلکه درروستاهای اطراف یاسوج نیز شاهد قطع محور ارتباطی حتی سه روز پس از بارشها بودیم.

قطع ارتباط سه روزه دو روستا در کنار شهر یاسوج

محور ارتباطی روستاهای محمود آباد علیا در پنج کیلومتری و چشمه چنار در 10 کیلومتری شهر یاسوج پس از سه روز قطع بوده و این در حالی است که مردم این مناطق برای تهیه مایحتاج اولیه خود از جمله نان، با پای پیاده به شهر یاسوج می آمدند و بر می گشتند.

این در حالی است که پس از تماسهای فراوان با مسئولین، محورهای ارتباطی این دور روستا طی روز گذشته بازگشایی شدند.

مدیریت بحران برای مواجهه با موقعیت‌های غافل‌گیرکننده و غیر منتظره پیش از هر چیزی نیازمند تجربه، آمادگی، مهارت، سرعت عمل، هوشمندی و خلاقیت است که این مدیریت طی روزهای اخیر نشان داد که از بسیاری از این شاخصه ها بی بهره است.

با این حال براساس پیش بینی های هواشناسی استان موج جدید بارشها ازعصر یکشنبه کهگیلویه و بویراحمد را فرا می گیرد و این آزمونی دیگر و فرصتی برای مسئولین است تا عملکرد ضعیف خود در مدیریت بحران طی روزهای اخیر را جبران کنند.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • پارسا گفت:

    وقتی مینویسی اینجا یاسوج است و مثلا دانشجو هستی ،با چنین تفکراتی یاسوج اینطوری شده.اول خودتو درست کن بعد …

  • دانشجوی دانشگاه گفت:

    اگه شهرداری کارشو درست انجام میداد باید شاخ درمیاوردیم !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    اینجا یاسوج است!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پربازديد