تاریخ درج خبر : 1392/10/16
کد خبر : ۱۷۸۶۶۰
+ تغییر اندازه نوشته -

دامن زدن به موضوعات قومی و قبیله‌ای به استان ضربه می زند

سایت استان: نویسنده کتاب سال کهگیلویه و بویراحمد گفت: مورخان این استان مواظب باشند تا در نوشته‌های آن‌ها اختلافات گذشته زنده نشود.

عطا طاهری در نشست نقد و بررسی کتب استانی که به همت انجمن اهل قلم استان در محل نمایشگاه کتاب یاسوج برگزار شد، اظهار کرد: امروزه جوانانی خوش‌ذوق و باسلیقه در حال نگارش تاریخ استان هستند که باید کار آن‌ها را در همه حال تحسین کرد.

256

نویسنده پیشکسوت بویراحمدی ادامه داد: بسیار خوشحالیم که کتاب‌های این جوانان در سطوح کشوری نیز مورد توجه قرار گرفته است و استان به داشتن چنین جوانان خوش‌ذوقی به خود می‌بالد.

طاهری در ادامه مطالعه را بهترین راه برای دستیابی به شواهد و قرائن تاریخی دانست و گفت: یکی از موضوعاتی که باید به آن توجه کرد نپرداختن به موضوعات کلیشه‌ای قومی و طایفه‌ای است.

وی کار مورخ را فراتر از بزرگ کردن یک طایفه و یا یک قوم دانست و گفت: در نگارش تاریخ باید واقعیات را بیان کرد و این کار با دل‌نوشته تفاوت دارد.

وی ارزش قلم و اندیشه را بالاتر از این موضوعات دانست و افزود: یکی از مسائلی که همواره به این استان ضربه وارد کرده دامن زدن به موضوعات قومی و قبیله‌ای است که باید روزی آن‌ها را کنار بگذاریم.

نویسنده کتاب سال استان کهگیلویه و بویراحمد قلم زدن در این وادی را کمک به ایجاد اختلافات جدید دانست و گفت: مؤلفان نباید در فکر زنده کردن اختلافات گذشته باشند چراکه از این رهگذر ضربات بسیاری بر پیکره استان تاکنون وارد شده است.

طاهری با ابراز اینکه حیف است استعدادهای ناب جوانان در این مسیر قرار گیرد از آنان خواست در نوشتار خود تنها به بیان واقعیات بپردازند اگرچه برخی اوقات نوشتن واقعیت تلخ به نظر می‌رسد.

این پیشکسوت فرهنگی تصریح کرد: جوانان باید در مسیری قرار گیرند که فعالیت‌های ابتکاری آن‌ها نتیجه ماندگاری برای خود آن‌ها و استان داشته باشد و آیندگان بتوانند از تألیفات این قشر به عنوان سندی موثق و قابل اعتماد استفاده کنند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • golshid گفت:

  سلام باهاتون موافقم اقای پورک پور….
  به احسان سلام برسونید….!!!

 • مهدی پورک پور گفت:

  با سلام
  ای کاش طرز تفکر و اندیشه اصحاب قلم و فرهیختگان این مرز و بوم و این جامعه همیشه در مسیری باشد که استاد طاهری تاکید دارند.درچنین جامعه ای که هر فرد براساس تعلق خود به یک قوم ونژاد خود را نسبت به سایرین برتر حس می کند وخویشتن را شایسته تر می داند ، مطمئنا برای خودش حقوق ویژ ه ای نیزتلقی میکند. بنابراین وبراساس این پندار ، سایر افرادودیگراقوام را مستحق رسیدن به جایگاه خود ندانسته واز منظر برتری و اربابی رعیتی به آنها می نگرد.جامعه ای که افرادآن دارای چنین اندیشه ها و عقایدی باشند ، خواسته یا ناخواسته به جامعه ای طبقاتی بدل شده و گروهی که دارای قدرت ، ثروت ونفوذبیشتری باشند با پایمال نمودن حقوق ضعفا ، آنان را به انزوا کشانده وبه این ترتیب مقدمات کینه توزی و عداوت و ظلم و بی عدالتی را فراهم می آورند
  تعصب قومی و قبیله ای کار بسیار ارشمندی است که همه بر آن تاکید دارند و ارزش آن بر هیچ کس پوشیده نیست اما بجای خود.،مگر نه اینکه کلکسیون افتخارات مردان بزرگ این سزمین فقط با جنس تعصبات آنان ارزشگذاری می شود.مگر نه اینکه غیرت دلیر مردان این خطه هماره زبانزد خاص و عام بوده است کما اینکه در قرآن هم داریم که:وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَىٰ أَلَّا تَعْدِلُوا.
  ولی تعصب طایفه ای آن هم در مسائل اجتماعی،فرهنگی،سیاسی تا کنون سودی جز عقبگرد و عدم پیشرفت و توسعه برای این استان داشته است؟طبلی که کماکان بر آن کوبیده می شود و آوای آن هم اکنون ازدور دستها دارد گوش ها را می خراشد؟تعصبات بیجای قومی و قبیله ای خود نمونه ای از نژاد پرستی است.مگر نژاد پرستی چیست؟اینکه ما خود را برتر از دیگران ببینیم و تافته جدابافته بدانیم.اینکه سالیان درازی است که ما اسیر مساله دسته بندی های قومی و قبیله ای شده ایم در اتخابات هایمان به اوج می سد.آنگاه که حتی افراد تحصیکرده ما نیز وارد کارزار شده و آتش تعصبات را شعله ورتر میکنند.دغدغه استاد طاهری نیزکاملا بجا است.چون حوزه قلم و ادبیات و فرهنگ باید عاری از تعصب باشد تا افواه کاملا با حقایق آشنا شوند.به امید روز که در استان ک ب شاهد آن باشیم که همه همدل و همصدا در جهت تعالی و توسعه استان قدم بردارند نه اینکه باز شاهد بحث های بیهوده سردسیری و گرمسیری،ثلاث و غیر ثلاث و…………. باشیم

 • سعيدبخشوده گفت:

  با سلام وتشکراز استاد طاهرى بخاطر نصایح پدرانه و قابل تاملشون.اقاى طاهرى دست روى نکته حساسى گذاشتند.مورخان عزیز باید جایگاه وارزش قلم را حفظ کردوبه احترام ان فقط حقیقت را نوشت.من تمام کتاب هاى تاریخ استان را مطالعه کردم ادم پس از مطالعه بعضى از کتاب هااحساس میکنه غیر از طایفه نویسنده و خانواده اش در استان ادم بدرد بخور دیگه اى نبوده ونیست

پربازديد