تاریخ درج خبر : 1392/10/16
کد خبر : ۱۷۸۶۸۶
+ تغییر اندازه نوشته -

«آموزگاران » ما را نجات دهند

سایت استان: مژگان تفرشی

نونهالان ونوباوگان بر گردن ما حق دارند. این نورستگان یا باید متولد نشوند ویا در صورت تولد یافتن به بهترین شکل ممکن از بدو تولد تا رسیدن به بلوغ به لحاظ تربیتی و آموزشی باید مراقبت شوند. والدین و بویژه مربیان باید از دوران مهد کودک، پیش دبستانی، دبستان و مقاطع دیگر هم به لحاظ سنی وهم از نظر تحصیلی تا رسیدن هر فرزندی به استقلال کامل باید بر تمام اعمال فرزندان خود اشراف ونظارت مستمر داشته باشند و دائما راه وچاه، صواب و ناصواب و درست ونادرست را به این عزیزان گوشزد نمایند.با چنین رویه ای مطمئن باشیم که اگر با دقت خوب آموزش دهیم و همچنین خوب تربیت کنیم در آینده از این نونهالان انسانهای متدین، سالم، قانونمند، توانمند و نوع دوست تحویل جامعه خواهیم داد. در اینجا لازم میدانم که توجه ویژه « آموزگاران عزیز» را به نکاتی پیرامون وضعیت فعلی این نونهالان در کشور معطوف دارم:

1) از آنجائیکه نونهالان در مقطع دبستان تحصیل میکنند و از نظر فهم به آن درجه از درک نرسیده اند که دروس خود را در منزل بخوانند وتکالیف خود را در حد خواست آموزگار انجام میدهند وبا توجه به تعطیلی مدارس تهران بعلل مختلف از جمله آلودگی هوا و گاهاً بارش برف و…که این امر وقفه ای جبران ناپذیر در یادگیری دروس دانش آموزان دارد لذا از آموزگاران عزیز درخواست داریم با دادن تکالیف مستمر ومنظم به دانش آموزان موجبات یادگیری و درک مطلب آنها فراهم شود، زیرا در غیر این صورت آنها کوچکترین توجهی به مطالب درسی و آموزشی نشان نمی‌دهند وتا زمانیکه تکلیفی به بچه‌ها محول نشود و از آنها خواسته ومطالبه نگردد آنها خود را مکلف به یادگیری دروس نمیدانند.

2) معمولا بچه‌ها در این مقطع (ابتدایی) دچار مشکلات خاص سنی در مدرسه هستند از جمله: نیاز به سرویس بهداشتی، خوردن وآشامیدن در ساعات بین درسی، عدم سازش با برخی از همکلاسی‌ها به علت تضاد فکری و اخلاقی و مشکلاتی از این دست که با توجه به عدم حضور والدین در مدرسه وکلاس و راهنمایی فرزندانشان، لازم است آموزگار با تدبیر‌های خاص خود وشناخت دقیق از ویژگیهای فردی هر دانش آموز، دانش آموزان را راهنمایی فرماید چرا که با توجه به اینکه تجربه نشان داده دانش آموزان در دوره ی تحصیلی دبستان دستورات معلم را مو به مو اجرا کرده و با علاقه گوش فرا داده ودر انجام فرامین آموزگاران کوشا هستند.

3) کار در کلاس متأسفانه با توجه به بازدهی ضعیف بچه‌ها از نظر پیشرفت درسی و با علم به اینکه تغییر در سیستم آموزشی در چند سال اخیر موجب گردیده تا والدین به نوعی از نظر آموزش به فرزندان دچار سردرگمی اند و به سیستم جدید اشراف کامل ندارند، لذا کار در کلاس یکی ضروریات یادگیری و کمک درسی برای دانش آموزان در این مقطع می‌باشد.

4) همه واقفیم که خانه ومدرسه برای رشد وتعالی کودک مکمل همدیگرند واگر این کودک را به پرنده ای تشبیه کنیم، این پرنده بایک بال نمی‌توند پرواز کند؛ اما آموزگاران عزیز خوب توجه کنند که به طور قطعی امیدی به هدایت درسی و تربیتی دانش آموز در «خانه» نباید داشته باشند زیرا ممکن است دانش آموزی دارای پدری یا مادری بی سواد یا کم سواد، مادر یا پدری در سفر( از جمله بازرگان، معمار، بنا، مهندس، پزشک و یا والدینی دور از خانه داشته باشد)، یا خدای ناکرده پدر یا مادری در بستر بیماری و یا اینکه بطور کلی از داشتن نعمت پدر یا مادرو یا هر دو محروم شده باشد و تحت ولایت دیگری باشد که خود را در قبال کودک خیلی مسئول نداند. از این روی ضمن آرزوی توفیق واحترام برای تمامی فرهنگیان عزیز خواهشمندیم آموزگاران مقطع ابتدایی با عنایت ویژه ای که به موارد ذکر شده دارند بیشتر به فکر آینده فرزندان این مرز بوم باشند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بهرامی گفت:

    من که خود سالهای زیادی مشغول تدرسیم از پاراگراف : «اما آموزگاران عزیز خوب توجه کنند که به طور قطعی امیدی به هدایت درسی و تربیتی دانش آموز در «خانه» نباید داشته باشند زیرا ممکن است دانش آموزی دارای پدری یا مادری بی سواد یا کم سواد، مادر یا پدری در سفر( از جمله بازرگان، معمار، بنا، مهندس، پزشک و یا والدینی دور از خانه داشته باشد)، یا خدای ناکرده پدر یا مادری در بستر بیماری و یا اینکه بطور کلی از داشتن نعمت پدر یا مادرو یا هر دو محروم شده باشد و تحت ولایت دیگری باشد که خود را در قبال کودک خیلی مسئول نداند. از این روی ضمن آرزوی توفیق واحترام برای تمامی فرهنگیان عزیز خواهشمندیم آموزگاران مقطع ابتدایی با عنایت ویژه ای که به موارد ذکر شده دارند بیشتر به فکر آینده فرزندان این مرز بوم باشند.» بسیار لذت بردم چون عین واقعیت را بیان کرده است.

  • نیک اقبال گفت:

    این نوشته باید از طرف وزارت خانه آموزش وپرورش بعنوان یک بخشنامه به سمع ونظر همه ی دست اندر کاران نظام آموزشی برسد وآنها را موظف به توجه های همه ی بندهای یاد شده بکند.

  • حسینی گفت:

    درود بر این سخنان سنجیده وکارشناسی شده.

پربازديد