تاریخ درج خبر : 1392/10/16
کد خبر : ۱۷۹۵۶۱
+ تغییر اندازه نوشته -

شورای شهر یاسوج و برف 11 دیماه

سایت استان: شاهد

پس از سالها انتظار از یک منطقه سردسیر کوهپایه ای دنا، برفی نه مثل سابق بلکه تاحدی جدی رخ نشان داد که می بایست به میمنت آن سجده شکر به جای آورد. در گذشته های نه چندان دور که شهر یاسوج وسعت چندانی نداشت و اغلب مردم در روستاهای خود زندگی می کردند، برفهای سنگینی می بارید که تا ایام عید، کوه و دشت را در سیطره خود نگه می داشت.

30203

مردم هم آمادگی لازم را داشتند یعنی از قبل سوخت و ارزاق و پوشاک و همه ملزومات یک فصل خود را فراهم کرده و شیوه زندگی روستایی و اقتصاد معیشتی به گونه ای بود که مشکل قابل توجهی ایجاد نمی شد.

شرایط زندگی شهری امروز به روستاها سرایت کرده و روستاها از نعمت برق و گاز و آب لوله کشی برخوردارند که حذف هرکدام از آنها در زندگی حتی برای یک شبانه روز باعث بروز مشکلات عدیده ای خواهد شد.

توقع جامعه امروز این است که مسئولان و دست اندرکاران مدیریت شهری و روستایی آمادگی لازم را در جهت مقابله با این گونه حوادث طبیعی مترقبه داشته باشند.

اما نزول برف سفید و دوست داشتنی و خاطره انگیز 11 دیماه 92 در مناطق سردسیر استان برای مسئولان استان به خصوص شورای شهر و شهرداری و راه و ترابری و در راس آنها مدیرت بحران آزمونی بود که نتیجه ناگوار و ناخوشایندی داشت.

واقعا تأسفبار نیست برای استانی که مولد و منشآء اقتصاد کشور یعنی نفت است و جاده و خیابانهایش با بارش 30سانتیمتری برف مسدود و روستاییان و شهرنشینان برای چند روز در خانه خود زندانی شوند.

قیاس کنید اگر خدای ناکرده شهر ما هم که روی کمربند زلزله است دچار لرزش زمین شود با این مدیریت و امکانات چه بر سر جمعیت خواهد آمد.

دنیا چه خواهد گفت وقتی از طریق شبکه جهانی دنا وضعیت شهر یاسوج را می بیند.

نمی گویند کشوری که در هشت سال گذشته داعیه مدیریت جهانی را داشته، چرخه هسته ای دارد و ماهواره به فضا می فرستد چرا با بارش یک برف زمینگیر می شود. تنها نتیجه ای که از این سوال با قبول واقعیتهای موجود می توان گرفت تنها ناتوانی و ضعف مسئولین را حکایت می کند.

امروز خوشبختانه بخش خصوصی در زمینه ماشینهای راهسازی مثل لودر و گریدر و بیل مکانیکی از استعداد قابل توجهی برخودار است. به نظر می رسد اگر مدیریت قوی شهری وجود داشت می توانست از بسیج این امکانات استفاده می کرد که نکرد. خوب است مسئولین کلان استان از این تجربیات برای مقابله با بحرانهای شدیدتر درس بگیرند و تمهیدات لازم را فراهم آورند.تصور کنید در چنین موقعی که زمینی از برف پوشیده شده و هوا هم 10درجه زیر صفر است خدای نکرده زلزله ای حادث شود.

ساحت مقدس شورای محترم شهر هم که از هرگونه قصور مبراست و تنها وظیفه و مسئولیت خود را به نحو مطلوب انجام می دهند.! همانگونه که انتظار می رفت پس از انتخاب و شروع به کار، رسالت خطیر خود را هرکدام نسبت به سهمی که داشتند بدون هیچ گونه قوم و فامیل گرایی و صرفا براساس شایستگی ها در عزل و نصب ها در شهرداریها به انجام رسانیدند و بعضا هم مشاهده می شود در راهروهای شهرداری در میان انبوه مراجعین برای رفع مشکلات آنها رایزنی می کنند.!!!!! قطعا اگر بودجه ای در اختیار آنها قرار گیرد، لودر و گریدر هم با نازلترین قیمت خواهند خرید. عیب در نبودن بودجه است. چند روز قبل از ناپایداری جوی در هفته گذشته، دیدیم در یک اقدام بی سابقه همه با یک ماشین در یک روز آفتابی گرم از برخی طرح های شهری بازدید کردند و اینکه در روزهای برفی در خیابانها و معابر عمومی مشاهده نمی شوند هم قابل درک است. البته چاره جویی برای مقابله با سرمای 13درجه زیر صفر و بارش برف سنگین در شرح وظایف آنها نیامده است. لذا مانند شهروندان کنار بخاری گرم را بر خیابان سرد و یخ زده ترجیح می دهند. در پایان یادآور می شوم که شهرداری یاسوج در گذشته ماشین برف روبی در اختیار داشت که امروزه در خیابانها مشاهده نمی شود. اگرهست چرا استفاده نمی شود و اگر نیست کجا رفته است.؟

همچنین امیدوارم مسئولین در دومین برف زمستانی و روزهای پس از آن عملکرد بهتری داشته باشند.

(مطلب منتشر شده نظر نویسنده محترم است و انتشار آن در سایت استان به معنای تایید تمام یا بخشی از آن نمی باشد)

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • RR گفت:

  سایت محترم استان ،شمامعلوم است که موضع گیری کرده اید .اگر بارش برف در کشورهای اروپایی وآمریکارا از طریق رسانه هادیده باشی حتما دیده ای که در آنجا هم با تمام امکانات وتجهیزات روز با مشکل مواجه می شوند چه برسدبه اینجا که نه امکاناتی وجود داردونه تجهیزات مناسب .تاز ه با همه این مشکلات تمامی مسولان تلاش کردند ومشکلی برای مردم بوجود نیامدوزندگی بدون از هیچ مشکلی جریان داشت ودارد،مثلا مسولان باید چکار می کردند که نکردند .فقط میدانم شما منطقی قضاوت نمی کنیدومغرضانه مطب زده اید

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   اگر دقت کنید در پایین این مطلب نوشته شده که دیدگاه سایت نیست. هر چند معتقدیم شهرداری یاسوج در برفروبی و خدمات رسانی (برف اول) کوتاهی کرد.
   موفق باشید.

پربازديد