تاریخ درج خبر : 1392/10/16
کد خبر : ۱۷۹۵۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

علت فیلتر شدن شبکه اجتماعی وی چت

سایت استان: آرزو غلامی

مدت زیادی از اظهارنظرهای گاه و بی گاه مسئولان محترم کشور و مجلس در مورد شبکه های اجتماعی موبایلی نمی گذرد که یکی از رایج ترین شبکه های موبایلی ایران به نام وی چت توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه رایانه ای فیلتر شد. اما لزوم نگرانی، بحث و گفت و گوی مسئولان محترم برای فیلتر کردن شبکه ای که به واقع هزینه مکالمه و پیام را تا حد قابل توجهی پایین آورده و در عین حال فضایی برای گفت و گو و به اشتراک گذاشتن نظرات را فراهم آورده است چیست؟ این که چه چیز در ذهن این بزگواران می گذرد از درک این حقیر خارج است، اما اثرات فیلتر شدن شبکه وی چت را در جامعه از چند منظر می توان بررسی کرد که همگی به یک پرسش ختم می شود.

1- با فیلتر شدن شبکه وی چت هر کاربر که یک گوشی هوشمند در اختیار داشته باشد به راحتی نسبت به این شبکه چشم پوشی کرده و از یکی از ده ها شبکه دیگر از جمله وایبر، واتس آپ، تانگو، کوکو، گوگل تاک، چت آن و نمونه های مشابه به گونه سابق استفاده می کند. به طوری که کاربران همان صفحه های گروهی و شخصی وی چت اکنون در وایبر و دیگر شبکه ها صفحه ایجاد کرده اند. کاربران آگاه هستند که تنوع این شبکه ها هیچ جایی برای نگرانی باقی نمی گذارد و به محض اعمال فیلتر نسبت به هر یک به سراغ دیگری می روند. با وجود این که شبکه وی چت یکی از ده ها شبکه چت موبایلی است، برای کاربران این شبکه ها پرسش ایجاد می شود که علت فیلتر کردن شبکه وی چت چیست؟ چرا در میان ده ها شبکه قرعه به نام شبکه وی چت افتاد؟ و یا واقعاً به گفته وزیر ارتباطات علت فیلتر کردن این شبکه ورود به حریم خصوصی کاربران است؟

2- یکی از دلایل توجیه اعمال فیلتر این شبکه از زبان نمایندگان محترم ملت این عنوان شده است که وی چت باعث روابط نامناسب دختر و پسر می شود. نقل از خانم «زهره طبیب زاده» (نماینده مجلس) بر این اساس به نظر می رسد کلیه شبکه های اجتماعی از جمله فیس بوک، یوتیوپ، گوگل و شبکه های موبایلی مانند وی چت، وایبر، واتس آپ و دیگر نمونه ها و حتی پست های الکترونیک ایمیل، جی میل و وای میل و برنامه ام ام اس و شبکه های تلفن همراه و پیام های کوتاه و در نگاه دقیق تر کلاس های دانشگاه و پارک ها و فروشگاها و خیابان ها باعث روابط نامناسب دختر و پسر شود! آیا می توان همه را تعطیل کرد؟
گاهی بهتر است به جای پیدا کردن مصداق برای تعاریف ذهنی مان، اساس تعریف را تغییر دهیم. در فضای مجازی نمی توان از دو کاربر که در حال چت آنلاین هستند پرسید که آیا با هم نسبتی دارند یا نه؟ فضای مجازی عاری از گشت ارشاد و پلیس امنیت اخلاقی است. اما نمی شود فضای به دور از مراقبت را فضای ناامن و آلوده به گناه نامید. اگرچه استفاده برخی از کاربران شبکه های مجازی فراتر از حدود متعارف است، اما این امر هم نشان از عقده های خاموش جنسی جامعه دارد. فضایی که بی تردید با محدودیت و مراقبت بیشتر، فروکش نخواهد کرد. همان طور که تاکنون فروکش نکرده است. گاهی بد نیست مسئولان به جامعه اعتماد کنند و بگذارند جامعه خودش راهش را پیدا کند تا پرسش هایی از این دسته برای بخش کثیری از جامعه ایجاد نشود که دلیل فیلتر شدن شبکه وی چت چه بود؟

3- به فرض قانونی تصویب شود که کلیه شبکه های اجتماعی وارداتی را فیلتر و ممنوع کند. آیا عملاً امکان منع کاربران برای استفاده از این شبکه ها وجود دارد؟ در زمانی که هر روز یک شبکه جدید وارد بازار رقابت، به ویژه بازار کشورهای آسیایی که تشنه و پذیرای برنامه های اجتماعی مجازی هستند می شود، بهتر نیست کمی همراه با زمان بیاندیشیم؟ برای مثال همین شبکه وی چت ساخته کشور چین است و نخستین شبکه آسیایی است که گوی رقابت را از کشورهای غربی گرفته است. در این زمان کاربران از خود می پرسند در دوره ای که کشورها تلاش می کنند در این رقابت که اتفاقاً سرمایه قابل توجهی را به کشور سازنده وارد می کند از دیگر کشورها جلو بزنند بحث و بررسی های مسئولان محترم برای فیلتر کردن یکی از ده ها شبکه اجتماعی از منظر جامعه شناسی، روانشناسی، فلسفه اخلاق، فلسفه علم، دین، اقتصاد و در مجموع کلیه جوانب علوم انسانی چه کمکی به جامعه می کند؟ در نهایت علت فیلتر کردن شبکه وی چت چه بود؟

4- مورد قابل اشاره دیگر کاهش قابل توجه هزینه های تماس و ارسال پیامک است. این امر برای برخی از کاربران این شبهه را ایجاد کرده است که شاید کاهش استفاده از خطوط اپراتورهای مخابرات در فیلتر کردن وی چت بی تاثیر نباشد. به عنوان مثال فردی که ناچار به برقراری تماس های خارجی است توسط برنامه وی چت به راحتی و بدون پرداخت هزینه، به جز هزینه معمول استفاده از اینترنت می تواند با خارج از ایران تماس برقرار کرده و مکالمه کند. این امر تفاوتی قابل توجه با اعداد نجومی درج شده در فیش های شرکت مخابرات دارد.
اما اگر دلیل فیلتر شدن شبکه وی چت همین باشد شبکه های اجتماعی دیگر هم باید فیلتر می شدند. زیرا همگی این امکان را دارند. از طرفی کاربر در هر صورت هزینه فعال سازی و استفاده از اینترنت را باید به اپراتورهای داخلی بپردازد. بنابراین به نظر نمی رسد دلیل قانع کننده ای برای فیلتر کردن شبکه وی چت باشد. علاوه بر این هیچ یک از مسئولان نیز به این موضوع اشاره نکردند. پس به واقع علت تصمیم کمیته تعیین مصادیق مجرمانه رایانه ای چیست؟

5- نکته قابل توجه دیگر مجرم کردن تعداد قابل توجهی از جامعه است! طبق قانون، نصب و استفاده از ماهواره خارج از موارد مصرح قانون جرم است. استفاده از فیس بوک، ورود به شبکه اینستاگرام(بزرگ ترین شبکه اجتماعی اشتراک گذاری عکس)، فعالیت در شبکه بزرگ یوتیوپ و به تازگی استفاده ازشبکه وی چت هم جرم تلقی می شود! برای نشان دادن این که چه تعداد از جامعه هم اکنون مجرم هستند نیازی به ارائه آمار و ارقام نیست. برای نمونه شبکه فیس بوک به تنهایی پس از فیلتر شدن بیش از 17میلیون کاربر در ایران دارد. مجرم تلقی کردن جامعه باعث می شود مردم همواره در حال فریب دادن قانون باشند و باور داشته باشند که رفتار خلاف قانون امری عادی است. وقتی به راحتی می توان انواع فیلترشکن را تهیه کرد علت فیلترینگ چیست؟

به زبان ساده تر، بخشی از دسترسی کاربران به اینترنت فیلتر می شود از طرفی استفاده از فیلترشکن عنوان مجرمانه می گیرد. از سوی دیگر شرکت مخابرات فیلترشکن تحت عنوان VPN را تولید و روانه بازار می کند که خرید و استفاده از آن مجاز است. از طرفی هم بسیاری از فیلترشکن ها را می توان به راحتی، در زمان کم و رایگان دانلود کرد! این دور زدن ما و قانون آدم را یاد دور زدن تحریم ها توسط آقای احمدی نژاد می اندازد که دست آخر متوجه نشدیم ما تحریم ها را دور زدیم یا تحریم ها ما را یا آقای احمدی نژاد و تحریم ها ملت را، یا دلالان هر سه را!

در دوره ای که جوانان بی پرده حرف می زنند و بی واسطه فکر می کنند و اتفاقاً حضور در فضای مجازی هم در شکل گیری این نگرش بی تاثیر نیست، این تعارضات هضم نمی شود. فیلتر کردن وی چت سیل دانلود فیلتر شکن ها را که تنوع قابل توجهی هم دارند عظیم تر و بازارشان را داغ تر کرده است.

برای این پرسش ها پاسخی نمی توان پیدا کرد. چرا شبکه وی چت فیلتر شد؟ برای کمک به سلامت دختران و پسران؟ کمک به ذکر نام ایران بعد از بلاروس، میانمار، چین، کوبا و مصر به عنوان بزرگترین فیلترکننده اینترنت در جهان؟ برای کمک به مفاهیم علوم انسانی ایران که گویی هرگز و تحت هیچ عنوانی حاضر به همکاری و همراهی با تکنولوژی نیستند؟ یا فقط محض تفنن و سرگرمی؟
حال یا منطق مردم مخدوش است یا مسئولان به مسائلی می اندیشند که فرای این کره خاکی است!

در آخر اشاره به گفته های یک نماینده مجلس از زبان روزنامه آرمان خالی از لطف نیست:

“شنیده شد یک نماینده مجلس درباره این فیلترینگ به سایت تدبیر می‌گوید که 5 نفری که عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه هستند نمی‌توانند برای مردم تصمیم بگیرند و حق استفاده از تکنولوژی را از آن ها بگیرند. «حامد قادر مرزی» درباره فیلتر شدن «وی چت» نرم‌افزار گوشی‌های هوشمند، گفت: من خودم از این برنامه استفاده می‌کردم و متاسفم که با تکنولوژی روز دنیا به بهانه جاسوسی در کشور اینگونه برخورد می‌شود.

وی تاکید کرد: وی چت فیلتر شد، اما نرم افزارهای دیگری چون وایبر، واتس آپ و تانگو نیز کارکردی مانند وی چت دارند. از زمانی هم که وی چت فیلتر شد نرم‌افزار coco جایگزین آن شد و مردم این نرم‌افزار را دانلود کرده‌اند. من خودم همین امروز کوکو را دانلود کردم.”

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هم شهری گفت:

  چرا نظرات مخالف یادداشتتون رو پاک کردین.؟؟؟

 • رحیمی بویراحمدی گفت:

  درود
  با تشکر از مباحث موضوعی که توسط نگارنده محترم نگارش، تحلیل و تبیین شده است.
  ما باید در عصر تکنولوژی با رعایت حفظ حرمت و توجه به علم و همچنین از داشته ها و یافته های جهان بشری،
  استفاده بهینه شود.سپاس

 • اشکان گفت:

  نگاه جامع و مانع نگارنده در این نوشتار نشان از همه جانبه نگری او به موضوع دارد. تحلیل بر یک فرآیند اجتماعی حتی اگر در ریشه به آسیب شناسی نیاز داشته باشد، قطعاً از نگاهی پرسشگرانه و برآمده از ذهن کنجکاو جامعه ریشه می گیرد. نویسنده متن با نگاهی جست و جوگرانه و پرسش هایی که مطرح کرد، در واقع نقد درستی بر سیاست شتاب زده ی مسئولان نسبت به فیلترینگ ارائه کرده است که پاسخ آن را باید در میل به کارگیری شیوه پاک کردن صورت مساله برای حل مشکلات از سوی مسئولان یافت. در حقیقت مسئولان بدون توجه به رفتار انعکاسی و واکنشی جامعه نسبت به یک اقدام شتاب زده دست به چنین اقدامی زدند و موضوع را بزرگتر از آن چه که هست کردند. این برخوردها می تواند تحلیل های رفتارشناسانه و جامعه شناسانه نیز داشته باشد. قلم خوب نویسنده متن در صورت کسب اطلاعات بیشتر از حوزه رفتارشناسی و داشتن نگاهی پژوهشگرانه به ریشه بروز این رفتارها در مسئولان می تواند پاسخ هایی ریشه ای را به دست آورد. منتظر نگاشته های بهتر و جامع تری از خانم غلامی خواهیم ماند.

 • مرتضی گفت:

  خانم غلامی خودتو درگیر این سووالای بی جواب نکن خداییش حیف وقتت نیست تو این کشور اگه بخوای واسه سوالاتت دنبال جواب بگردی اخر کارتون به دارالمجانین میوفته چون کارای اینا با هیچ برهان و منطق و دلیلی جور در نمیاد وقتی هم که هزارتا دلیل واسشون میاری که کارشون اشتباهه و هم به خودشون هم به مردم ضرر میرسونن کاری میکنن که از حرف زدن باهاشون هزار بار پشیمون بشی من که توبه کردم شما هم توبه کنید مگر نه به زور به توبه میندازنتون :)

 • یاسوجی گفت:

  سلام ختنم آرزو غلامی
  اولین بار بود که نوشته های شما را خواندم و بسیار لذت بردم
  خوشحالم به خاطر نوشتارتان
  بسیار خوب و عالی نوشتید، جامع و متقن بود و کامل
  خوب بررسی کرده بودید و در نهایت تحلیل نموده بودید. چند پیشنهاد عالی هم دادید.
  به امید نوشتن مطالب زیباتر

 • یک جوان گفت:

  تکنولوژی خودش رو به فرهنگ تحمیل میکنه پس ایستادن جلوی آن باعث ایجاد تعارض فرهنگی میشه. مقاله جالب بود.

 • ناشناس گفت:

  درود
  …………..

 • یاشار گفت:

  درود

 • سيسختي گفت:

  به فکر دور زدن ویا استفاده از تکنولوزی موازی بیفتند و در اخر به این نتیجه میرسیم قانون بد ، بدتر از بی قانونی است

 • سيسختي گفت:

  دست مریزاد خانم نویسنده با این تحلیل زیبا متقن ومحکم . جای هیج کونه عیب وایراد نداره ، واقعیتش
  اینه که امروزه نواوری وتکنولوزی از فرهنک جلو افتاده و درواقع فرهنک به دلیل این نواوریها نمی تواند به موقع خودش رو با إین تکنولوزی های نو وفق دهد ، این مسئله تنها برای جامعه ما صدق نمی کند بلکه برای همه جوامع یک مسئله عام است اصطلاحا درحوزه جامعه شناسی میکن تأخر فرهنکی . حالا برای تطبیق فرهنک، مسئولان به ظاهر فهیم امر، راه حل را در محو صورت مسئله میبینند .درحالی که این راه حل یک امر موقتی و غیرعلمی وغیرکارشناسی است ، هرجند یکی از عوامل ایجاد تعارض و دکرکونی درجامعه وقوع نو أوری وخلاقیتهای درونی وبیرونی تشخیص داده شده اما ضرورت دارد بانیان امر به فکر راه های تازه ونو عکس این عمل فیلتر کردن باشند . زیرا این راه جواب نداده وباعث میشه مردم وبه خصوص جوانترها

 • عباس گفت:

  درووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود

پربازديد