تاریخ درج خبر : 1392/10/16
کد خبر : ۱۷۹۵۸۱
+ تغییر اندازه نوشته -

مصونیت رفتاری مداحان سیاسی!

سایت استان: محمدعلی وکیلی

سالهاست که مداحان رکن سیاست در ایران بحساب می‌آیند. شاید هیچ دوره ای به اندازه دوران اصلاحات اوج جریان مداحی سیاسی بحساب نمی‌آید. در آن دوره بود که مداحان در قامت یک حزب سیاسی خود را عرضه کردند و جریان دوم خرداد را به چالش گرفت.مداحان با تکیه بر ابزار احساس و عواطف مذهبی مردم،توانستند قدرت خود را به رخ سیاستمداران بکشند جریان راست سیاسی که خود را نماینده و مدافع ارزشها قلمداد می‌کرد توانست با به استخدام گرفتن تریبون و منبر و نفوذ کلام مداحان، برای خود سپر و کلاه خود بسازند وبا این ابزار به جنگ رقیب رفتند. منبر و تریبون مداحان سر شناس به جای ترویج ذکر مصیبت مظلومیت آل عبا و لعن و نفرین دشمنانشان به دشنام گویی و نقد و تخریب دولت برآمده از رأی مردم در آن ایام تبدیل گردید با ورود مداحان پر انرژی و جوان به عرصه سیاست، بازار تشبیه و مقایسه داغ گردید. اتفاقات روز شاهدی بر اتفاقات صدر اسلام گرفته می‌شد و سیاستمداران امروزی به شخصیتهای آن روز گاران تشبیه و مقایسه می‌گردیدند. بازار عمر و سعد و شمرسازی هر روز عیان تر و عریان تر از گذشته شده بود. این وضع به رویه جاری و ساری تبدیل شد و دیگر با چند نفر محدود روبرو نبودیم. جنبش مداحان سیاسی به راه افتاد مطابق مکتب مداحان سیاسی،دیگر مداحانی که حاضر نبودند در این سلک و شیوه وارد شوند به انواع تهمت و افترا مستحق شمرده شدند. یک روز نامشان را در لیست مداحان سکولار گذاشتند، روز دیگر آنان را به مداحان مرفه بی درد لقب دادند. خلاصه بازار داغ مداحی سیاست و مداحان سیاسی، بازار مداحان سنتی را تنگ کرد و جدال سنت و تجدد در میدان مداحی دیدنی شد. این رویه ادامه یافت تا اینکه دولت احمدی نژاد به عنوان بر آیند مداحان سیاسی قد علم کرد و مداحان خود به ارکان تصمیم سازی و تصمم گیری در متن قدرت سیاسی تبدیل شدند. این شیوه از مداحی با بهره جویی از احساسات جوانان متدین و خصلت نو چه پروری توانست به سرعت هر کدام از مداحان را در نقش یک حزب قدرتمند ظاهر نماید. سبک و روششان مورد اعتراض علماء و مراجع بود. ولی قدرت روز افزون، شعاع فعالیتشان را دو چندان کرد و توازن قدرت را در مسجد و حسینیه به نفع مداحان و به ضرر روحانیت تغییر داد. دیگر این روحانیت نبود که مرجع تصمیم و تعیین تکلیف در مسجد باشند، بلکه امور به صلاحدید مداحان پیش رفت. از همان هنگام که این اتفاق درحال رخ نمایی بود، تذکرات دلسوزان کارگر واقع نشد. بسیاری با هشدارهای دلسوزانه عاقبت چنین رویکردی را پیش بینی می‌کردند و پیامد قدرت نمایی مداحان را برای دین و باور مردم خطرناک توصیف کردند. اما موج احساس زدگی جامعه و پس لرزه‌های سیاست زدگی گوش‌ها را کر کرده بود و فرصت شنیدن را گرفت. حال با خبر شدیم که کار مداحانی که می‌بایست عمرشان را در بیان فضائل و گذشت و جوانمردی و شجاعت و آزادگی بزرگانی چون حضرت عباس (ع) سپری نمایند و خود با بهره مندی از آن خصال مرجع اخلاق نیکو و دارای منش عباسی باشند در درگیری‌های خیابانی دست به اسلحه میبرند و احیاناً خود رامصون از تعقیب می‌پندارند. حکایت این روزها حکایت مقدساتی است که به نفع جریانات و دستجات سیاسی مصادره شده و شأن آن شکسته است. روزگاری مداح بزرگ بود چرا که رسالتش بزرگ بود ولی حال هم مداح کوچک شده و هم رسالتش شکسته و تنزل یافته است. بر این اساس پیشنهاد می‌شود تا کار بیش از این لوث نشده مداحان گرانسنگ که افتخار مداحی اهل بیت (علیهم السلام ) را بر گردن دارند پیش قدم شوند و جلوی شکستن حرمت مداحی را بگیرند و شأن خادمی آل عبا را به ثمن بخس نفروشند.

سرمقاله ابتکار – شنبه 14 دی 92

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • مهدی گفت:

  سلام / آقای وکیلی زمستان خواهد گذشت و روسیاهی … خواهند ماند / کسانی که با سلاح قلمشان نمکدان میشکنند فردای قیامت چگونه اند …
  ختم کلام برای تمام جو سازی ها : مصاحبه ای که سایتهای همجهت شما تهیه کردندو خود حاکی از این است که هیچ کس مصونیت نداشته وندارد الا کسانی که هرجور میخواهند مطلب مینویسند و اذهان را آلوده میکنند . . . ( حتما به این آدرس مراجعه فرمائید ) :

  http://omidnameh.com/news/%D9%86%D8%A7%DA%AF%D9%81%D8%AA%D9%87%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%85%D8%A7%D8%AC%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%D8%AA%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86%D8%AF%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%A7%D8%AD-%D9%85%D8%B9%D8%B1%D9%88%D9%81-%D8%A7%D8%B2-%D8%B2%D8%A8%D8%A7%D9%86-%D8%B4%D8%A7%DA%A9%DB%8C

 • ازاصفهان گفت:

  راست میگه ،واقعابایددردوران اصلاحات مذهبی ها هیچ اعتراضی نسبت به زوال ارزشهای دینی واسلامی نمی کردند تا اصلاح طلبان بدون هیچ مانعی پروژه دین زدایی رادرجامعه اجراکنند/حضراتی که سوم خرداد را پیش پای دوم خرداد ذبح کردندتاچراغ دین راخاموش گردانند،غافل ازاینکه این انقلاب واین مملکت متعلق به امام زمان(عج)می باشد وبه فرموده حضرت امام(ره)ماپرچم رابه دست صاحب پرچم می سپاریم…والعاقبه للمتقین

 • مسعود گفت:

  خدا وکیلی یه مداح را چه چیزی تهدید می کنه که حق حمل سلاح داره ؟ بعدش یه مداح در کدوم رسته قوای مسلح جا می گیره زیرا که نه نظامیه ونه انتظامیه ونه هم اطلاعاتیه ! آخه مگه هرکی به هر کیه که تو روز روشن هفت تیر کشی میکنه ! مگه یه مداح خونش از بقیه رنگین تره 4تا …….. می کنه میلیون میلیون به جیب می زنه اینکه منتی نداره ……..

 • مهدی گفت:

  سلام – درمورد مطلب نوشته شده نقدی داشتم :
  اولا : جالب این است که هرچیز دیگر که در جریان به اصطلاح اصلاح طلبی با هر رویکردی ؛ خاصیت هایی همچون توهین به ائمه ، ارزشها ، انقلابیگری و … راداشته باشد وعلاوه برآن باعث بزرگی و مجد این جریان گردد از نگاه شما حضرات بظاهر آنتلکتوئل قابل تحسین و تقدیس است ودارای هیچ شائبه انحرافی و یا جای هیچ دلسوزی دینی را ندارد ، اما اگر مداحی لب بگشاید و توانایی جریان سازی اجتماعی ویا سیاسی را داشته باشد ،مداح کوچک و ریز معرفی میشود ، البته همین که به این درک حداقلی رسیده اید که به کمترین توانایی های ایشان اعتراف میکنید جای شکر دارد .
  ثانیا : مثل اینکه بزرگوارانی همچون آقای صاحب مقاله فراموش کرده اند که در هوای نظامی تنفس میکنند و با آرامش کامل دست بقلم میشوند که انقلاب اسلامی اش در سایه سار همین جریان مردمی محب اهل بیت بثمر نشسته و هشت سال مردانگی خود را مدیون همین نگاه ارزشی و اهل بیتی بوده است
  تا جایی که بنیانگذار آن محرم و صفر وهمین عزاداری و هیئت ها را ضامن بقای اسلام میداند و رهبری عظیم الشان آن هیئت های سکولار را هیئت نمی دانند و می فرمایند :هرکس علاقه‌‌مند به امام حسین است، یعنى علاقه‌‌مند به اسلام سیاسى است.
  والسلام – التماس دعا

 • محمد سجاد فریدونی گفت:

  در این شب سیاهم گم گشت راه مقصود/از گوشه ای برون آی،ای کوکب هدایت
  به نظر میرسد که داعیه داران هدایت بشر،خود راه گم کرده اند و در غفلت ما،عده کثیری از پیروان خود را به سمت پرتگاه ضلالت میبرند.
  باید بر این مصیبت،سخت گریست.
  یا مهدی (عج) چشم انتظارمان به ظهور و حضور توست…

 • سیدمجید پرهیز گفت:

  روزی که شکسته ایم به دنبال دلشکسته ایم، …
  روزی که بسته ایم به دنبال بسط، …
  نه آن روز با زار زار مداحی، مدیحه سرا شویم و نه اینروز به شلیک گلوله اش متعجب و سردرگم. به فکر بسط حسین حسین، حسین حسین، با دل حسینی ها باشیم و مداحان دل را به نوجوانان معرفی کنیم که متاسفانه جوانان در هشت سال به مدحی سوختند که نه تدبیری داشت و نه امیدی به آینده. نوجوانان را دریابیم که جوانانمان را دوای درد سخت است.
  مقاله ای بجا بود و در بزنگاهی پیش بینی شده.

 • رحمان گفت:

  درود بر جناب دکتر وکیلی ،کسی که پول مگیرد یا به قولی پول دین می گیرد وبرای دنیا کار میکند ،نشان دهنده بی باوری به آنچه که می گوید می باشد،امامان بیشتر از انکه نیاز به مدح داشته باشند،جامعه نیاز به شناخت آنهادارد،تاریخ اسلام را بخوانید می بینید پیامبر اسلام وامامان هر وقت کسی مدح وتملق آنها را می گفت مورد نکوهش واعتراض

  قرار می گرفتند.

 • سعید گفت:

  مداحان علاوه بر سیاست زدگی ،مادی گرا هم شدن.

 • حسین گفت:

  درود بر شما آقای دکتر مطلب شما غالی بود،مداحان بهتر است چه در جهت ایمانشا به مداحی بپردازند نه مقوله هایی ک هیچ ربطی به آنها ندارن.

پربازديد