تاریخ درج خبر : 1392/10/16
کد خبر : ۱۷۹۵۹۴
+ تغییر اندازه نوشته -

چوب خط شما پرشده است!

سایت استان: فضل الله یاری

اردوگاه اصولگرایی در نظام سیاسی ایران وضعیت عجیبی پیدا کرده است. گاه می‌تواند در موضوعی مانند«9 دی» انسجام بی نظیری داشته باشدو گاه می‌تواند در موضوعی مانند انتخابات ریاست جمهوری با چند نامزد مطرح و برابر پراکندگی داشته باشد. در این جناح بزرگ سیاسی هم کسانی وجود دارند که مانند مرحوم عسکراولادی،موسوی وکروبی را برادر خوانده و هم کسانی مانند روانبخش حضور دارند که با افتخار اعلام آمادگی می‌کنند که خود طناب دار را به گردن آنان بیندازد. هم علی مطهری دارند که معتقد است احمدی نژاد باید محاکمه شود و هم حمید رسایی که هنوز هم به رای خود به معجزه هزاره سوم افتخار می‌کند.

بدون تردید این وضعیت متفاوت و گاه متضاد برای بزرگان این جناح نباید امر مطلوبی باشد. در چند سال گذشته به ویژه پس از ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد اگر چه با تضییقاتی که برای جناح اصلاح طلب به وجود آمده، آنان توانسته اند در غیاب یک رقیب قدرتمند تا اندازه ای میاندار میدان باشند، اما مشخص بود که با فراهم شدن شرایط برای حضور یک رقیب، آنان بازی را واگذار خواهند کرد. چنان چه در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم نامزدی – که اگر چه پایی در اردوگاه اصولگرایی داشت اما – توانست با قرار گرفتن در پیشانی اردوگاه اصلاح طلبان، آنان را از میدان به در کند.

این جناح اگر چه تلاش کرده است که این وضعیت خود را آسیب شناسی کرده و به اشکالات خود پی ببرد، اما به نظر می‌رسد در همین موضوع نیز نتوانسته که همه گروه‌های خود را همداستان کند،چرا که برخی هنوز شکست در انتخابات را نپذیرفته اند. نگارنده این سطور به عنوان منتقد عملکرد حداقل دو دهه اخیر این جناح می‌تواند گوشه ای کوچک از اشکال کار آنان را گوشزد کند: واقعیت این است که «چوب خط» اصولگرایان پر شده و دیگر جایی ندارد. چوب خط در فرهنگ دهخدا این چنین توصیف شد: «قطعه چوبی که بر آن هر دفعه که ازکسی، چیزی به نسیه خرند، خطی یا بریدگی پدید آرند، تا گاه محاسبه آن خطوط و بریدگی‌ها،بر دفعات خرید، دلیل باشد.» این تکه چوب در حقیقت اعتباری است که هر فرد نزد فروشنده دارد و هر خط بخشی از اعتباری است که نزد او خرج می‌کند.

هر جناح سیاسی در نظام‌های مردم سالار اعتبار خود را خرج می‌کند تا رای از مردم بگیرد و توجه آنان را به خود جلب کند. در بخش‌هایی از جناح اصولگرای جمهوری اسلامی اگر چه رگه‌هایی از بی اعتقادی به رای مردم وجود دارد، اما به نظر می‌رسد با توجه به ساختار نظام و انتخابی بودن برخی مناصب، این موضوع مسکوت گذاشته شده و به اصطلاح مشمول «تقیه» می‌شود.به همین خاطر تلاش می‌کنند تا در مواقع انتخابات رای مردم و در مواقع دیگر نظر حمایتی آنان را به خود جلب کنند. اما این جناح بزرگ با سلیقه‌های متفاوت تنها از یک چوب خط استفاده می‌کند تا اعتبار خود را خرج خرید مقبولیت سیاسی از مردم کند. لیکن در عمل گاه اگرچه خطی بر چوب آنان کشید می‌شود، امادر ازای آن مقبولیتی کسب نمی‌کنند و عملا دست به معامله ای زیان ده می‌زنند.

درچند سال گذشت چهره‌های سیاسی و اقتصادی متعددی از چوب خط جناح اصولگرا استفاده کرده اند و اگر چه به منافع شخصی دست پیدا کرده اند، اما از حساب این جناح بزرگ در نزد مردم کم شده است.
در روزهای گذشته بخصوص در سالگرد 9دی و مسابقه گروه‌ها و افراد مختلف این جناح برای محکومیت« فتنه» نمونه‌هایی از این موارد دیده شده است. به طور مثال یک روحانی مشهور این جناح که اتفاقاً گاه تریبون‌های ملی را نیز در اختیار می‌گیرد، برای بیان آنچه در عاشورای 88 گذشت درباره معترضان گفته است که به آنان «آبجوی صلواتی» داده می‌شد، تا احتمالا به زعم ایشان مست کنند و حرمت عاشورا بشکنند. این اظهار نظر اما اعتراض برخی از اصولگرایان را نیز در پی داشته است. یا روحانی دیگری سال‌ها پیش از این معترضان را «بزغالهِ گوساله» خطاب کرده است.

فراتر از این موضوع جناح اصولگرا در سالهای گذشته بخش زیادی از اعتبار خود را خرج برکشیدن افرادی مانند محمود احمدی نژاد،سعید مرتضوی،بابک زنجانی، برخی از مداحان مشهور و جنجال ساز و حتی برخی از چهره‌های هتاک و بی اخلاق کرده است. معرفی هر کدام از این افراد به جامعه و حمایت از آنان خطی بود که بر چوب اعتبار این جناح کشیده می‌شد. این افراد اگر چه در برهه‌هایی به کار ناکار کردن حریف آمده اند، اما به تدریج مشخص شده است منافعی که از قبل آنان به دست آمده یا اعتباری که این جناح در نزد مردم خرج کرده، تناسبی نداشته است. در چند سال اخیر به اذعان بسیاری از اصولگرایان، محمود احمدی نژاد بنیان اصولگرایی را متزلزل کرده است. همان که روزی دسته چک سفید امضاء اصولگرایان در اختیارش بود. سعید مرتضوی با عملکرد عجیبش در حیف و میل اموال بیمه شدگان تامین اجتماعی هنوز برای برخی از این افراد این جناح خاکریزی است در برابر فتنه که باید بخشی از دستگاه قضایی را برای مصونیت وی از کار انداخت. نتیجه بازداشت بابک زنجانی هر چه باشد به پای اصولگرایان نوشته خواهد شد. هتاکی و بد دهنی و هفت تیر کشی برخی از مداحان که سالهاست اصولگرایان به نیابت از مردم رسانه‌ها و امکانات بیت المال را در اختیارشان قرار داده اند به حساب این جناح نوشته خواهد شد. مردم در روزهای انتخاب چوب خط‌ها را می‌شمارند و حساب خود را تسویه می‌کنند؛ مثل انتخابات 24 خرداد 92.

*سرمقاله ابتکار – یکشنبه 15 دی 92

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • یاسوجی گفت:

  ابتدا با سلام
  خیلی لز لفرادی که نام بردید در دوران اصلاحات متولد شدند و جان گرفتند نه دوران احمدی نژاد
  احمدی نژاد هیچ گاه نگفت من اصولگرایم بلکه خودش را به اصولگرایان چسباند بعد هم که با همه درافتاد اصلاح طلبان دوره اش کردند و از افرادش شدند با نام اصولگرایی اما افکار اصلاح طلبی داشتند
  کامران دانشجو مگر معاون جاسبی نبود
  می بینید موقعی که همه را از خود برانی این می شود، دشمنانت در قالب دوست نمایان می شوند ولی چه سود که از آنجایی که فکرش را نمی کرد خورد
  بزرگوار قانون باید برای همه قانون باشد و یکسان ولی متاسفانه سبک بدی باب شد و نه این که در این دولت ادامه نداشته باشد

 • کهيار نگهداري گفت:

  با عرض سلام و ادب .انتظار داشتیم نگاه جناحی به چوب خط نکنید آیا بابک زنجانی در دوره سازندگی و اصلاحات رشد نکرد ودر دوره اصولگرایان به بلوغ نرسید ،آیا تفکر اصلاح طلبی ببخشید (فرصت طلبان ) این نظام را به ورطه نابودی در فتنه 88 نکشاندند ،آیا تفکر اصلاح طلبی که فقط ادعای آن را دارند همان تندروهای اوایل انقلاب نیستند ودرحال حاضر باز هم دارند تندروی میکنند دچار اشتباه نیستند، آیا این تفکر نبود که میگفت برعلیه خدا هم میشود راهپیمایی کرد ،یا میشود امام زمان (ع) را استیضاح کرد ،مجلس ششم که یادمان نرفته است .اگر آقای مطهری میگوید فتنه 88 به خاصر آقای احمدی نژاد بئد چرا در این فتنه حتی یک شعار بر علیه احمدی نژاد داده نشد ،چرا اصل نظام را زیر سوال بردند،چرا جمهوریت و ولایت فقیه را مورد هجمه قرار دادند تاجای که ما میدانیم تفکر اصولگرایی هرکجا که دچار اشتباه خوداعتراف کرد واین مجلس اصول گرا بود که جلوی خیلی از فسادها و رانتخواریها را گرفت.راستی تفکر اصلاح طلبی چه وجهه مشترکی با سلطنت طلبان ؛بهائیان ،کمونیستها دارد که در فتنه 88با هم شریک شده اند .

 • از سوق گفت:

  توهین کردن وحرف ول زدن زمانی رقیب درمیدان نباشد خیلی راحته

 • ساکن دهدشت گفت:

  درود بر دکتر وکیلی با نوشتن ای مطلبشون،این مشکل تو دولت احمدی نژاد فراگیر شد ،تو شهر ما(دهدشت)جوانی که تهی از همه چیز فرهنگ سیاست علم و… 1شبه میشد …………. ،مجددا قدردانی می کنم از شما جناب دکتر وکیلی

 • سيسختي گفت:

  تشکر از نویسنده مقاله به خاطر نوشتن این مقاله زیبا ،حرف حساب رد خور نداره

پربازديد