تاریخ درج خبر : 1392/10/18
کد خبر : ۱۸۰۶۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

مهندسی مجدد دولت در زمین خواری

سایت استان: چمران موسوی

عبارت نامتجانس زمین خواری مفهومی است از بهره برداری غیر متعارف در شیوه متعارف بهره برداری از زمین و عمدتاً به نحو سوداگری و بورس بازی از زمین بهره برداری می کند و فساد اقتصادی سنگینی دارد .

در گزارش مجلس آمده است که زمین‌خواری، جرم پیچیده‌ای است که دست‌های زیادی در پس آن دیده می‌شود، برخورد قاطع قضایی می‌تواند این دست‌ها را قطع کند. هرچند به نظر می‌رسد سازمان‌های دولتی باید در واگذاری‌ها دقت کنند تا زمین‌ها و مستغلات به نام مردم و کام زمین‌خواران رها نشود.

آنچه که بیش از هر نکته ای مهم تر است وقوف لازم به مباحث با اهمیت امنیت است که به صورمختلف تخطئه شده و یا مخدوش می گردد و به طور متداول برخی از امنیت ها بیش از سایر امنیت های بنیانی در جامعه میدان داری می کنند. امنیت اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، بهداشتی، غذایی، شغلی … همه مهم هستند ولی امنیت بستر حیات به گونه ای مهمتر از همه امنیت ها ملموس تر بارز و برجسته می شود و می توان گفت دریک فضای بسته و محدود دود آلود در پیرامون سفره غذای رنگارنگ کسی نمی ماند و یا سیل و آتش و طوفان خوب و بد نمی شناسد. البته نباید تعجب آور باشد همیشه اینجوری است، جمعیت بیشتر تقاضا و فشار اجابت بیشتری بر مدیریت جامعه خود دارد. مانند نحوه پرداخت یارانه دولت ها ، بجای اینکه برای تولید کالا پرداخت شود سال ها برای مصرف کالا اختصاص داده شده و نتیجه این نوع نگرش و تخصیص سرمایه عمومی، باعث عدم صرفه اقتصادی در تولید بسیاری از کالا ها برای عرضه به بازار شده است.به نحوی که از کالای تولیدی کشور توان رقابت پذیری سلب شد و بیشتر رقابت گریزگردید، مخصوصا در موضوع بحث زمین حتی موجب بی انگیزه گی زارع و رها کردن و فروش زمین شده است. زمین خواری موضوعی نیست که قابل کنترل نبوده و طرح دعاوی آن در محاکم قضایی اجتناب نا پذیر باشد. کافی است موضوع و مفاد قرارداد واضح و شفاف بوده با رجوع به قرار داد می توان نحوه حل و فصل اختلاف را یافت. اراضی ملی شده اموال عمومی است، باید برای مقتضیات و مصالح عمومی استفاده شود، اما چه لزومی به انتقال مالکیت دارد که سال ها بر خلاف قانون انجام می شود. ساخت مسکن در اراضیی که هنوز قابلیت زراعی دارد بر خلاف قانون و علم مدیریت مقبول بر زمین می باشد، در حالیکه مدل مورد پذیرش دیگر کشورها خارج کردن اراضی زراعی و باغی و مسکونی از جنگل است، سال ها به موجب اصلاح قانون، تصویب آیین نامه ، تنظیم و ابلاغ دستورالعمل بر خلاف قانون زمین در قلب مراتع و جنگل ها واگذار شد. اراضی زراعی که به موجب قانون اصلاحات ارضی برای زراعت به زارع داده شد طبق همان قانون باید برای زراعت بماند و زارع نسل دوم و سوم اگر فروشنده است باید به دولت بفروشد و دولت مکانیزم خرید و مهندسی مجدد را تدوین کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد