تاریخ درج خبر : 1392/10/19
کد خبر : ۱۸۲۲۹۸
+ تغییر اندازه نوشته -

دکتر چمن:رشد روزافزون بیماریهای قلبی و عروقی و دیابت در استان نگران کننده است

دکتر رضا چمن پیش از ظهر چهارشنبه در نهمین جلسه فرهنگی و عقیدتی مدیران اجرایی کهگیلویه وبویراحمد اظهار داشت: امروزه علل مرگ و بیماری در جوامع در حال توسعه به تبع تحولات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی تغییر یافته است.

وی  تصریح کرد: رشد فزاینده بیماری های غیر واگیر در جوامع در حال گذار از جمله در این  استان موجب افزایش مرگ و میرها می شود.

چمن گفت: هم اکنون بیماری های قلبی و عروقی، تصادفات و بروز برخی سرطان ها وبیماری های نوظهور همچون ایدز از مهمترین عوامل تهدید کننده سلامت در این استان محسوب می شوند.

وی نسبت به شناسایی و غربالگری بیماران غیر واگیر در استان تاکید کرد و اظهار داشت:هم اکنون غربالگری، شناسایی و حتی پیشگیری برخی بیماری های غیرواگیر در روستاهای این استان نسبت به شهرها مطلوب تر است.

untitled

وی همچنین از پایین آمدن میانگین سنی مرگ و میرها خبر داد و گفت: میانگین سنی مرگ و میر در سوانح و حوادث 36 سال و در بیماری های قلبی و عروقی 67 سال است.

چمن همچنین رویکرد اصلی این دانشگاه را ارتقای شاخص ها در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی عنوان کرد و گفت: وضعیت این استان در شاخص هایی همچون مرگ مادران باردار، بیماران روانی، وزن کودکان زیرپنج سال، آگاهی زنان و …مطلوب نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی یاسوج همچنین سیاست متولیان امر سلامت در سطح کشور و این استان را کنترل و کاهش میزان جمعیت ندانست و افزود: .دانشگاه علوم پزشکی هیچ گونه محدودیتی در زمینه افزایش جمعیت قائل نیست و اجباری را نیز در این راستا اعمال نخواهد کرد.

وی تصریح کرد: خطر سالمند شدن و روبه پیری بودن جمعیت ایران یکی از دلایل در تعیین این راهبرد بوده است.

منبع : مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • کارکنان بیمارستان شهید بهشتی یاسوج گفت:

  چرا یک پست دیگری به اقای محمد قاسم اسدی نمی دهند که نگاه توی صورتش که می کنند نور می بارد مردی با اخلاق خوب و کاردان چرا کار مهم نیست فقط دیدگاه مهم است راست و چپی مهم است ما ایرانیان باید از افراد کاردان استفاده کنیم تا پیشرفت کنیم بیمارستان خیلی مهم است هرلحظه تصادف و مرگ ومیر ما باید بیشتر فکر کنیم دکتر چمن و دکتر یزدان پناه و دکتر یعقوبیان حراست باید بیشتر روی این قضیه فکرکنند چون اقای اسدی خیلی ادم مدبر و کاردانی است ازش استفاده کنید به خدا من قومش نیستم ولی به خاطر بیمارستان هستم که فردا اشغال دونی می شود

 • کارکنان بیمارستان شهید بهشتی یاسوج گفت:

  باسلام ما کلیه کارکنان بیمارستان شهید بهشتی از اقای محمد قاسم اسدی که فردی کاردان و با اخلاق خوب همه را در یک دید نگاه میکرد انتظار نداشتیم که عوضش کنند و اقای …….. یک مرد بد اخلاق رابگذارند جایش و چرا بقیه مثل دکتر …….. و ……….. که با باد می چرخند تا دیروز با هدایت خواه بودن ولی امروز میگن با زارع هستیم را عوض نمی کنند ………. رییس بیمارستان و …… روابط عمومی

 • کارکنان بیمارستان گفت:

  چرا دکتر چمن و دکتذیزدان پناه مدیر داخلی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج را عوض کرد رییس بیمارستان و بقیه افراد به قول بعضی ها راستی ها را عوض نکردن مثل ………. و ………. که طرف دار سرسخت هدایت خواه بودن

 • سپهدار گفت:

  اتفاقا مردم با بعضی از بیماریهای خطرناک و خطراتی مثل تصادف تا حدودی آگاهی دارند اما نسبت به موارد ساده پیشگیری و مواردی که به ظاهر ساده میان آگاهی ندارند پس اجازه بدیم تا متولیان امر بهداشت مردم را آگاه نمایند

 • پزشک بومی گفت:

  اتفاقا رسانه ها باید همین تغییر الگوی علل مرگ و بیماری و پایین آمدن سن بیماریهای قلبی عروقی و روند افزاینده این بیماریها و دیابت و سرطان در اثر رفتارهای مخاطره آمیز را بیش از پیش رسانه ای کنند تا فرهنگ سازی مناسب صورت بگیرد و کار فرهنگ سازی زمانبر است و نیاز به تکرار و استمرار مطالب رسانه ای دارد.

 • بهداشت گفت:

  این موضوع مطلب تازه ایی نیست که رسانه ایی شود و خاص استان ما هم نیست . سالهاست که مسئولین بهداشت و درمان کشوری و استانی آنرا بیان می کنند.

  • متخصص همکار گفت:

   از اینکه رسانه ها بخشی از فضای مجازی را به طرح اولویت های سلامت کشور و استان اختصاص بدهند باید استقبال کرد و خداقوت گفت چه خوب است که افکار عمومی را به سمت و سوی مشکلات اصلی جامعه جهت بدهند نه مسائل جانبی بی فایده اعصاب خرد کن کی رفت کی آمد و…..

پربازديد