تاریخ درج خبر : 1392/10/21
کد خبر : ۱۸۳۳۲۴
+ تغییر اندازه نوشته -

تأسیس دانشگاه هنر در استان، ضرورتی که دیده نمی شود!

سایت استان: فرود عباسی*

” هنر یعنی عروج فکر از سطح عادی به سطح متعالی، همان که در عرفان و فلسفه اسلامی به عالم اعلا تعبیر می شود …”
“… هنر همیشه خوب است چون هنر همان خوبی است”.

عبارات بالا جملات آغازین و پایانی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب، در دیدار اخیر با نویسندگان و هنرمندان در تالار وحدت می باشند. با تحلیل اجمالی سخنان رئیس جمهور در دیدار با هنرمندان، جایگاه هنر و ارزش آن در نزد سیاستمداران دولت یازدهم به آسانی هویدا می شود و حتی نیاز به تفسیر و تحلیل هم ندارد و می بایست چراغ راه مسئولین و دست اندکاران قرار گیرد.

این دیدار و سخنان ایراد شده بهانه ای شد تا بار دیگر بر خواسته و ضرورتی که از سال 84 تا کنون در جمع های گوناگون به آن اشاره کرده و تأکید نموده ام را بار دیگر مطرح نمایم: تأسیس دانشگاه هنر در استان کهگیلویه و بویراحمد

daneshgah_honar_20120315_1768935456

این استان کم جمعیت و پر فرصت، از لحاظ ظرفیت های بالا و کم نظیر در زمینه ی توسعه منجمله ” توسعه ی فرهنگی ” دارای بسترهای مناسبی است که انگار یا دیده نمی شوند و یا عامدانه از درک آن ها می گذریم. یکی از ظرفیت های توسعه فرهنگی، توسعه و تقویت نهادهای علمی و آموزشی است که نقشی بی بدیل در رشد و ارتقاء علم و فرهنگ دارند.
این استان دارای پیشینه ای تاریخی است که به همراه خود فرهنگی غنی را نیز به ارث برده است و وجود نخبگان فرهنگی و هنری از دیرباز تا کنون در این استان مؤید این مطلب است و لازم است که از این غنای فرهنگی غافل نباشیم. در کنار پیشنه و غنای فرهنگی، قابلیت های گردشگری (چه در بعد جاذبه های طبیعی و چه در بعد جاذبه های تاریخی و جاذبه های فرهنگی)، وجود نخبگان هنری در اکثر رشته ها در سطح ملی و بین المللی، پذیرش روزافزون دانشجویان هم استانی در دانشگاه های هنر دیگر استان ها، وجود تحصیلکردگان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف هنری در مقاطع مختلف تحصیلی، نبود حتی یک مرکز آموزش عالی در زمینه آموزش هنر در استان، ظرفیت های فرهنگی مغفول مانده و ده ها دلیل مبرهن دیگر، همگی ضرورت تأسیس یک مرکز دانشگاهی هنر را در سطح استان آشکارتر می نماید.

فراموش نکنیم که تنها مرکز استانی هستیم که دانشگاه هنر ندارد. به یاد آوریم که هر ساله هنرمندان این خطه موفقیت هایی در سطح ملی و بین المللی به دست می آورند. توجه داشته باشیم که امسال دبیر دو رخداد و جشنواره ی مهم ملی و بین المللی کشور از نخبگان هنری این خطه می باشند. بدانیم که دانشجویان رشته های گوناگون هنری استان ما در دانشگاه های دیگر استان ها غالباً جزء دانشجویان نخبه آن مراکز می باشند. و غافل نباشیم که غفلت و تعلل بیش از این دیگر پذیرفتنی نیست!

ذکر نکات زیر به عنوان یادآوری و تلنگری به مسئولین و نهاد های ذی صلاح و مرتبط با این امر خالی از فایده نخواهد بود:

– به نظر می رسد هنوز در میان مسئولین فرهنگی و آموزشی این استان، ضرورت تأسیس دانشکده های هنری به عنوان یک دغدغه شناخته نمی شود و این امر می تواند ناشی از عدم شناخت درست از فرهنگ، هنر و ظرفیت های این مقوله در “توسعه ی پایدار” استان، باشد و یا هم اگر غیر از این باشد لابد برخوردی عامدانه و نه از روی آینده نگری است؛ که اگر این گونه باشد ظلم و جفایی را در حق فرهنگ و هنر این استان روا داشته اند که در آینده باید به خاطر سهل انگاری و غفلتشان مؤاخذه شوند.

– گرایش روزافزون به تحصیل در رشته های هنری و حجم بالای پذیرش دانشجویان هم استانی در دانشگاه های هنر دیگر استان ها، وجود رتبه های برتر کنکور هنر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، تعداد قابل توجه فارغ التحصیلان رشته های مختلف هنری در مقطع تحصیلات تکمیلی، ضرورت توجه و سازماندهی این نیازها و پتانسیل ها را در سطح استان در قالب تأسیس یک دانشگاه هنر بیش از پیش نمایان می سازد.

– موفقیت روزافزون نخبگان هنر هم استانی در سطوح مختلف رقابتی و مدیریت بخش فرهنگ و هنر، در کنار خیز بلند هنرمندان و نخبگان فرهنگی جهت تبدیل کردن این استان به یک قطب فرهنگی هنری فرصتی است تا با برنامه ریزی عالمانه و ایجاد و گسترش فضای آموزش هنر در استان در سطح آموزش عالی، فرصت های سوخته شده را جبران کرد.

– توسعه ی پایدار در ابعاد گوناگون در وهله ی نخست مستلزم توجه به توسعه ی فرهنگی به عنوان زیرساخت است و اگر به این حیطه توجه نشود هیچ گاه توسعه ی پایدار و همه جانبه در این استان شکل نخواهد گرفت. گسترش مراکز دانشگاهی و نگاه کارشناسی به فرهنگ می تواند راهگشای بسیاری از معضلات فرهنگی اجتماعی این خطه باشد.

– نخبگان فرهنگی و هنری سرمایه های معنوی و انسانی یک جامعه می باشند که قابل فرآوری و بازآفرینی نمی باشند، بکوشیم تا فرصت هست از دانش، تجربه و گنجینه های معنوی و فرهنگی آن ها در راستای توسعه ی آموزشی و فرهنگی استان مان بهره ببریم.

– یادمان باشد تا به هنر، هنرمند، نخبگان و فرهنگ نگاه سیاسی و تنگ نظرانه نداشته باشیم.

– سعی و کوشش مان پیشرفت، رشد و ارتقاء فرهنگی باشد تا از استان های هم جوار در زمینه ی توسعه ی فرهنگی عقب نمانیم و داشته ها و سرمایه هایمان را بیمه نماییم.

– دیگر بار بر این نکته تأکید می نمایم که یا درک مسئولین فرهنگی و رؤسای دانشگاه های استان از هنر ناقص است و یا عامدانه و مغرضانه از کنار درخواست ها و خواسته های معقول و منطقی جامعه ی هنری استان در خصوص تأسیس دانشگاه هنر در استان می گذرند!

امید بر آن می نهیم تا خورشید، فردا روز، غیورانه و فاتح بدمد!

*مدرس دانشگاه و هنرآموز هنرستان های یاسوج

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد