تاریخ درج خبر : 1392/10/21
کد خبر : ۱۸۳۳۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

تأسیس دانشگاه هنر در استان، ضرورتی که دیده نمی‌شود!

هنرستان های یاسوج ” هنر یعنی عروج فکر از سطح عادی به سطح متعالی، همان که در عرفان و فلسفه اسلامی به عالم اعلا تعبیر می شود …” “… هنر همیشه خوب است چون هنر همان خوبی است”. عبارات بالا جملات آغازین و پایانی دکتر حسن روحانی رئیس جمهور منتخب، در دیدار اخیر با نویسندگان و هنرمندان در تالار وحدت می باشند. با تحلیل اجمالی سخنان رئیس جمهور در دیدار با هنرمندان، جایگاه هنر و ارزش آن در نزد سیاستمداران دولت یازدهم به آسانی هویدا می شود و حتی نیاز به تفسیر و تحلیل هم ندارد و می بایست چراغ راه مسئولین و دست اندکاران قرار گیرد.

این دیدار و سخنان ایراد شده بهانه ای شد تا بار دیگر بر خواسته و ضرورتی که از سال 84 تا کنون در جمع های گوناگون به آن اشاره کرده و تأکید نموده ام را بار دیگر مطرح نمایم: تأسیس دانشگاه هنر در استان کهگیلویه و بویراحمد این استان کم جمعیت و پر فرصت، از لحاظ ظرفیت های بالا و کم نظیر در زمینه ی توسعه منجمله ” توسعه ی فرهنگی ” دارای بسترهای مناسبی است که انگار یا دیده نمی شوند و یا عامدانه از درک آن ها می گذریم. یکی از ظرفیت های توسعه فرهنگی، توسعه و تقویت نهادهای علمی و آموزشی است که نقشی بی بدیل در رشد و ارتقاء علم و فرهنگ دارند. این استان دارای پیشینه ای تاریخی است که به همراه خود فرهنگی غنی را نیز به ارث برده است و وجود نخبگان فرهنگی و هنری از دیرباز تا کنون در این استان مؤید این مطلب است و لازم است که از این غنای فرهنگی غافل نباشیم.

در کنار پیشنه و غنای فرهنگی، قابلیت های گردشگری (چه در بعد جاذبه های طبیعی و چه در بعد جاذبه های تاریخی و جاذبه های فرهنگی)، وجود نخبگان هنری در اکثر رشته ها در سطح ملی و بین المللی، پذیرش روزافزون دانشجویان هم استانی در دانشگاه های هنر دیگر استان ها، وجود تحصیلکردگان و فارغ التحصیلان رشته های مختلف هنری در مقاطع مختلف تحصیلی، نبود حتی یک مرکز آموزش عالی در زمینه آموزش هنر در استان، ظرفیت های فرهنگی مغفول مانده و ده ها دلیل مبرهن دیگر، همگی ضرورت تأسیس یک مرکز دانشگاهی هنر را در سطح استان آشکارتر می نماید. فراموش نکنیم که تنها مرکز استانی هستیم که دانشگاه هنر ندارد.

به یاد آوریم که هر ساله هنرمندان این خطه موفقیت هایی در سطح ملی و بین المللی به دست می آورند. توجه داشته باشیم که امسال دبیر دو رخداد و جشنواره ی مهم ملی و بین المللی کشور از نخبگان هنری این خطه می باشند. بدانیم که دانشجویان رشته های گوناگون هنری استان ما در دانشگاه های دیگر استان ها غالباً جزء دانشجویان نخبه آن مراکز می باشند. و غافل نباشیم که غفلت و تعلل بیش از این دیگر پذیرفتنی نیست!

ذکر نکات زیر به عنوان یادآوری و تلنگری به مسئولین و نهاد های ذی صلاح و مرتبط با این امر خالی از فایده نخواهد بود: – به نظر می رسد هنوز در میان مسئولین فرهنگی و آموزشی این استان، ضرورت تأسیس دانشکده های هنری به عنوان یک دغدغه شناخته نمی شود و این امر می تواند ناشی از عدم شناخت درست از فرهنگ، هنر و ظرفیت های این مقوله در “توسعه ی پایدار” استان، باشد و یا هم اگر غیر از این باشد لابد برخوردی عامدانه و نه از روی آینده نگری است؛ که اگر این گونه باشد ظلم و جفایی را در حق فرهنگ و هنر این استان روا داشته اند که در آینده باید به خاطر سهل انگاری و غفلتشان مؤاخذه شوند. – گرایش روزافزون به تحصیل در رشته های هنری و حجم بالای پذیرش دانشجویان هم استانی در دانشگاه های هنر دیگر استان ها، وجود رتبه های برتر کنکور هنر در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، تعداد قابل توجه فارغ التحصیلان رشته های مختلف هنری در مقطع تحصیلات تکمیلی، ضرورت توجه و سازماندهی این نیازها و پتانسیل ها را در سطح استان در قالب تأسیس یک دانشگاه هنر بیش از پیش نمایان می سازد.

– موفقیت روزافزون نخبگان هنر هم استانی در سطوح مختلف رقابتی و مدیریت بخش فرهنگ و هنر، در کنار خیز بلند هنرمندان و نخبگان فرهنگی جهت تبدیل کردن این استان به یک قطب فرهنگی هنری فرصتی است تا با برنامه ریزی عالمانه و ایجاد و گسترش فضای آموزش هنر در استان در سطح آموزش عالی، فرصت های سوخته شده را جبران کرد. – توسعه ی پایدار در ابعاد گوناگون در وهله ی نخست مستلزم توجه به توسعه ی فرهنگی به عنوان زیرساخت است و اگر به این حیطه توجه نشود هیچ گاه توسعه ی پایدار و همه جانبه در این استان شکل نخواهد گرفت. گسترش مراکز دانشگاهی و نگاه کارشناسی به فرهنگ می تواند راهگشای بسیاری از معضلات فرهنگی اجتماعی این خطه باشد. – نخبگان فرهنگی و هنری سرمایه های معنوی و انسانی یک جامعه می باشند که قابل فرآوری و بازآفرینی نمی باشند، بکوشیم تا فرصت هست از دانش، تجربه و گنجینه های معنوی و فرهنگی آن ها در راستای توسعه ی آموزشی و فرهنگی استان مان بهره ببریم.

– یادمان باشد تا به هنر، هنرمند، نخبگان و فرهنگ نگاه سیاسی و تنگ نظرانه نداشته باشیم. – سعی و کوشش مان پیشرفت، رشد و ارتقاء فرهنگی باشد تا از استان های هم جوار در زمینه ی توسعه ی فرهنگی عقب نمانیم و داشته ها و سرمایه هایمان را بیمه نماییم. – دیگر بار بر این نکته تأکید می نمایم که یا درک مسئولین فرهنگی و رؤسای دانشگاه های استان از هنر ناقص است و یا عامدانه و مغرضانه از کنار درخواست ها و خواسته های معقول و منطقی جامعه ی هنری استان در خصوص تأسیس دانشگاه هنر در استان می گذرند! امید بر آن می نهیم تا خورشید، فردا روز، غیورانه و فاتح بدمد!

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • كورش گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای عباسی عزیز، ببخشید بنظر شما کدوم گرایش رشته هنری واسه کارشناسی ارشد بهتره ؟ متشکرم

 • ahmadhesmatai گفت:

  سلام استادعزیز به نظرمن دانشگاه هنرداخل استان کهگیلویه نباشه بهتره.

 • سحر گفت:

  سلام برای بنده نیز این مورد بسیار جای تامل دارد… ممنون از توجه شما…

 • فرود عباسی گفت:

  درود و سپاس محمد مختاری عزیز
  درس پس میدم استاد بزرگوار. انشاء الله که در وهله ی اول دل همه ی کسانی که برای فرهنگ و هنر این استان می تپد به هم نزدیک شود و گام بعدی رایزنی های تخصصی و برنامه ریزی شده از استان تا تهران تا رسیدن به خواسته ی معقول، ضروری و فراموش شده مان

 • محمد مختاری گفت:

  غیر از هنر که تاج سر آفرینش است
  دوران هیچ منزلتی پایدار نیست
  سپاس فرود عزیز ، هنرمند بی ادعا و حرمت نگهدار خاک و مردمان دیار . چه ضرورت گریز ناپذیری را هنرمندانه به رقص متین کلمه درآورده ای و بر غبار نشسته بر آئینه اش جلائی دادی . ستایش نگاه هنرتراو و قلم مودب و منطق مدار شیوایت جز ادای احترام و حمایت همه جانبه ،تکلیفی برای اهالی وادی هنر برنمی تاباند . خدا قوت و دستمریزاد . با افتخار همرهت هستیم در این رهپویی مانا .

 • فرود عباسی گفت:

  درود بر شما جناب استاد تشکری انشاء الله که بشود از تجربیات شما در استان بهره برد

 • با سلام و درود بر هنرمند و دوست گرامی “… درک زیبا درک زیبایی است…. زنده یاد هنرمند حسین پناهی” به امید “امید” جهت راه اندازی دانشکده هنر در استان
  به غیر از هنر که تاج سر آفرینش است / دوران هیچ سلطنتی پایدار نیست

 • من هم به عنوان یک دانش آموخته رشته های هنر که هم اکنون دانشجوی دکتری دانشگاه هنر اصفهان هستم، از پیشنهاد آقای عباسی استقبال می کنم و مایلم در صورت نیاز از مدارک تحصیلی این حقیر نیز استفاده شود۰ هرچند که حدود سالهای ۸۷ و ۸۸ من و چند نفری از دیگر دوستان با دانشگاه یاسوج برای تاسیس دانشکده هنر رایزنی کردیم ولی متاسفانه به نتیجه نرسیدیم۰

  • فرود عباسی گفت:

   سلام و دو صد درود بر شما امین خان نعمتی. مایه ی افتخاره. لازمه یک تشکل از هنرمندان تحصیلکرده در مقاطع تحصیلات تکمیلی شکل بگیرد و به صورت مداوم در کنار کانال رسانه ای، بحث های تخصصی و نشت با مسئولین فرهنگی و رؤسای دانشگاه ها را نیز در دستور کار قرار دهد.

 • فرود جان درود بر شما که جسارت به خرج دادی و جرقه دانشگاه هنر را در استان زدی اگر در کنار دانشگاه هنر دانشکده تربیت بدنی هم را ه اندازی شود خالی از لطف نخواهد بود واستعدادهای کم نظیر این استان شکوفا خواهد شد

  • فرود عباسی گفت:

   درود و سپاس جناب بیدار مغز. اتفاقاً علاوه بر هنر استعدادهای فراوانی نیز در زمینه ی تربیت بدنی داریم. تحصیلکرده تا مقطع دکتری تربیت بدنی هم هست. همتی بلند می بایست

 • رضا گفت:

  از جنابعالی تشکر می کنم ولی در این استان گوش شنوا برای هیچ نیست از جمله دانشکده فرهنگی به قول شما همه ما هنرمندان را دوست داریم ولی هیچ کاری نمی کنند ضرورت تاسیس دانشکده فرهنگی امری ضروری است

پربازديد