تاریخ درج خبر : 1392/11/05
کد خبر : ۱۸۳۵۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

فاتحه خوانی سیاسی در استان کهگیلویه و بویراحمد

سایت استان: عزت اله محسنی پور

در سالهای نه چندان دور همواره وقتی فردی از دنیا می رفت، بستگان دور و نزدیک، دوستان و فامیل های نسبی و سببی همه در مراسم تشیع،تدفین و به خاکسپاری شرکت کرده و ضمن ابراز همدردی و قرائت فاتحه، در حد توان کمک مالی به خانواده متوفی می کردند که این عمل خداپسندانه موجب تأمین قسمتی از هزینه هایی همچون پذیرایی و مراسم مختلف و تهیه قبر می شد.

فاتحه یاسوج

و چه بسا با این کمک های مالی نیز یتیمان صغیر و پیران و در یک کلام خانواده فقیری تا زمانی که عزادار است از لحاظ مالی تأمین گردند و مصداق بنی آدم اعضای یکدیگرند را لبیک گفته و با این عمل، افراد امیدوار به قبول اعمال از این دستی در پیشگاه خداوند باریتعالی بودند ولی در دهه گذشته تا کنون این رسم دیرینه که ریشه در دیانت و فرهنگ اصیل ایرانی داشته به یکباره کنار گذاشته و افراد به صورت خانوادگی و فامیلی و طایفه ای بنا بر وسع مالی خود سوار بر ماشین های خود از پیکان تا مدل های گران قیمت خارجی شده و با صف های طولانی و به راه انداختن رژه ماشین ها در مراسم مختلف اموات شرکت می کنند که بار دیگر شرکت در مراسم را عملی فی نفسه بسیار خوب می دانیم ولی بهتر نیست که در این بین فکری به حال خانواده داغدار و عزادار جهت تأمین حداقلی مراسم مختلف از روز به خاکسپاری وغیره شود. آیا امیدی به احیاء این سنت های نکو و فراموش شده وجود دارد؟آیا روحانیت محترم به عنوان مروجان اسلام ناب محمدی و بزرگان و منبرنشینان و واعظان در این مورد وظیفه ای دارند؟

مراسم اربعین یا چهلمین روز که یادآور مراسم اربعین سرور و سالار شهیدان دو عالم حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) را کنار گذاشته و با چاپ پوستر و از بلندگو اعلام داشته که «مراسم چهلمین روز، به دلیل عدم ایجاد زحمت برای عزیزان به صورت عام برگزار نمی گردد و هزینه مراسم صرف امور خیریه می گردد». مراسم اربعین سنتی است که از عهد اسلام به مسلمانان و شیعیان به ارث رسیده و بهتر نیست که اربعینی را که تداعی کننده نام اربعین حسینی است را به بوته فراموشی نسپاریم؟

مراسم فاتحه خوانی در استانمان رنگ و بوی سیاسی گرفته و مرده بیچاره در حال استغفار و جواب به نکیر و منکر است ولی مردگان و زندگان نزدیک به انتخابات مراسمی مختلف از سایرین را شاهدند. کاندیداتورهای مجلس، شورای شهر و روستا و به تبع آنها مدیران کل و میانی تا سرایه دار همه می آیند. جای خجالت نیست؟ اینجا قبرستان است، اینجا مکان فرود فرشتگان مقرب الهی است، اینجا مکان خودسازی و الله اکبر است و نه سیاسی کاری و جلب آرا. بهتر است که به حال خودت بگریی و تو هم با همین یک متر پارچه سفید در محضر خدا حاضر خواهی شد و بس کن و بدان مردم در دل به شما و حال زارتان می خندند.

هم استانی ها از دریافت پیامک های حاوی مراسم تشیع و غیره به ستوه آمده اند. ارسال این پیامک ها به صورت اجباری برای مخاطبین و آزردن خاطر آنها به دلیل دریافت این نوع پیامک ها آنان را متأثر می کند. تأثری که نا خواسته به سراغ آنها آمده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعادت گفت:

  ای کاش این معضل حل میشد……………………………………

 • پاتاوه گفت:

  مرسی از شرح ماوقع و جونم من نفست ککام

 • ناشناس گفت:

  فاتحه در شهردهدشت که مداح نیست و از قرایت قران وسخنران برا جلسه ترحیم استفاده میشود خیلی خوب است
  کاش همه جا ی استان چنین شود
  تشکر از نویسنده محترم

 • باقری گفت:

  از روحانیون بزرگ استان مثل ملک حسینی و حسینی خواهش میکنیم اقداماتی مثل دادن پیام به مردم انجام دهند تا رسوم خوب گذشته دوباره زنده شوند، تشکر از نویسنده که مطلب مدنظرش عالی بود ولی خیلی خوب نتوانست آن را عنوان کند.

 • حميدا زدنا گفت:

  یکی از کارکردهای غیرمستقیم وجود فاتحه خوانی ، به شکل افراطی امروزی دراستان ما ، ایجاد روحیه افسرده وغمکین وخالی از نشاط دربین مردم ماست که خود باعث بیمار ی های روحی وروانی و سکنه های قلبی وعروقی نابههنکام درجمعیت کل وبه خصوص مشارکت کنند کان درجنین مراسمی خواهد شد . نفس این عمل خوب است اما زیاده روی دراین کارا نادرست . ودراخر ما مردمی خش لیکه آیم

 • غریبه گفت:

  کاش روحانیون محترم به مردم تذکر دهند تا این رسم ورسومات برداشته بشه واقعا عذاب اور است

پربازديد