تاریخ درج خبر : 1392/10/21
کد خبر : ۱۸۴۱۷۰
+ تغییر اندازه نوشته -

“برای عادل فردوسی پور”

سایت استان: خالق پارسه

هزینه کردن و مایه گذاشتن از رهبری رویه ای است که طی سال های اخیر ، گروه ها و جریا ن های مختلف فکری برای منفعل کردن حریف در گرو کشی های سیاسی از ان استفاده و بعضا سوء استفاده کرده اند.

«این برنامه ( نود) با بیانات رهبری مغایرت دارد» سخنی که در برنامه ی ورزش و مردم از طرف یکی از دعوت شده گان برنامه بیان شد و می رود این نحوه ی مخالف نوازی را در نزاع های ورزشی هم باب کند و به نوعی عادل فردوسی پور را متهم!!

برنامه ی نود با اجرای عادل فردوسی پور در بیش از یک دهه توانسته است کارکرد ها و تاثیراتی فراتر از یک برنامه ی ورزشی بر جای گذارد.

به یاد دارم در اوج تب فوتبال در چند سال پیش « صادق زیبا کلام» در مطلبی چنین جامعه ای را که همه چیز ان فوتبال شود را به نقد کشیده بود. اما برنامه ی نود طی سال های اخیر به ما نشان داده است می شود پله های رسیدن به جامعه ی مدنی ( اخلاقی) را نه با ادبیات اکادمیک و کلام روشنفکری ، بلکه با فوتبال هم طی کرد و هم تجربه کرد.

برنامه ای چالشی که از وجود دست های پشت پرده ، مافیای دلالان، مافیای داوران ، پرده بر می دارد و با دادن حق بیان به دیدگاه های مختلف و دادن حق قضاوت ،عملا به مخاطب احترام می گذارد به طوری که هر بیننده ای احساس « عزت» و « کرامت » نفس را حس می کند.

بدون تعارف های همیشگی رسانه ای با « شفافیت واقعی» و نه « شفاف نمائی » های اخیر روحیه ی « مطالبه گری» را برای مردم احیا روحیه ی « پاسخگوبودن » رابرای هر مسئولی نهادینه می کند.

با دعوت از همگان برای نظر خواهی ،با کمترین هزینه وزمان و ارسال پیامکی کوتاه ، هر هفته «همه پرسی » میلیونی برگزار می کندو با جهت دهی افکار عمومی تصمیم سازی های کلان می کند.

نمونه ی عالی ان لغو مصوبه ی دولت سابق در انتقال تیم نفت تهران به اراک بود.

شاید مهمترین تاثیر برنامه ی نود ، اثر گذاری بر مخاطبانی خاص می باشد. امار دقیق ندارم ولی احتمالا ، شاید ، قطعا بخش قابل توجهی از مخاطبان این برنامه با سیا ست بیگانه اند و با این برنامه ناخواسته به « کارگاه سیاست ورزی » وارد می شوند.

اگر چه خود فردوسی پور با کنایه های نیش دار معروفش می گوید: « علاقه ای به سیاست ندارد و برنامه ی نود روزی سیاسی شد که پای سیاستمداران به فوتبال باز شد» با این حال این برنامه گاهی با مهمانان خاص خود روحی تمام سیاسی گرفته است.

دعوت از « صفائی فراهانی» مناظره ای تمام عیار از مدیریت اصول گرائی و اصلاح طلبی را به نمایش گذاشت . در فضائی که همه ی رسانه های حاکم صدای « عدالت محور» و « مهر ورز» بودند و از نام خاتمی گریزان . کلام « دادکان » در دفاع از خاتمی در این برنامه، همچون پارازیتی ممتد ساعت ها کار رسانه ای را به چالش کشید.

اگر چه تاریخ رسانه ی ملی نشان داده است به شدت از فردوسی پوری شدن دیگر مجریان و نودی شدن دیگر برنامه ها، دوری می کند. نمونه ی بارز ان « گزارش ویژ ه ی خبری » با اجرای اقای « حیدری » ، برنامه ی « کوله پشتی » با اجرای « فرزاد حسنی » و برنامه ی «هفت »با اجرای اقای « جیرانی » می توان اشاره کرد که در نیمه ی راه مورد تغییر و بازنگری قرار گرفتند.

در بین تمام اینان فردوسی پور چنان ظریفانه !! عمل کرده است که توانسته است با بد ست اوردن استقلال نسبی ،و ازادی نسبی ، تبدیل به « چهره » شود که رسانه ی ملی بخشی از اعتبار خود را مدیون اوست و مدیریت این سازمان را به این نتیجه رسانده است که عبور از فردوسی پور تقریبا غیر ممکن است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سرزمين كهن گفت:

  جناب مهندس از آنجایی که ورزش روح تنوع و تقدس روحانی و جسمانی را تقویت می کند به نظر بنده آقای فردوسی پور در فتنه ۸۸ ورزش را به صحنه گرو کشی سیاسی و منفعتی برای قشر سیاسیون (چپ گرا ) آرایش دادند آقای پارسه آقای فردوسی پور به سهم خود در سال ۸۸ ضربه به ارکان نظام وارد کردند و فوتبال را به صحنه یارگیری سیاسی تبدیل کردند

 • ياس گفت:

  اینبار گیراتر بود؛قبلا پراکنده مینوشتی به موضوع اصلی کمتر میپرداختی اقای مممممممممممهندس!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • عمو گفت:

  ان پروزه چی شد

 • اسد گفت:

  مهندس همه میگن خوب نوشتی نمیدونم منظورشون چیه اما …
  از اونجا که باید همه با هم باشیم منم میگم خوب نوشتی مهندس.
  حالا منظورت دقیقا چیه نمیدونم .

 • محمد از لنده گفت:

  عالی بود زیبا مینویسی

 • شیرینی گفت:

  مگه اولاد شیرینی هنرمند هم هسی

 • کیان گفت:

  مهندس. خیلی خوب نوشتی، عالی بود…

 • ایل گفت:

  استقلال سرور پرسپولیسه،
  تشکر آقای پارسه

 • پایان گفت:

  خالق تو که وقت میذاری به موضوعات ناب و خاص خودمون بچسب
  فردوسی پورم میخای بررسی کنی با نگاهی به مردم استان ، خودمون بررسی کن.
  به گذشته و آینده ای که برای خودمون میشه تصور کرد نگاهی کن و بعد از حال و روزگارمون بنویس.
  دقیق از آنچه انتظار ازت میره بنویس
  تشکر از مطالب ساده ات

 • علي گفت:

  جناب مهندس پارسه سایت استان در سطح مطالب شما نیست

 • حامد گفت:

  برادر پست مدرنیته 1-وقت کردی برنامه نود رو حتما ببین 2-اقای فردوسی پور هنوز تاریخ مصرف داره پیش بچه های بالا 3-شما شباهت عجیبی به کاراکتر ………………………….دارید

 • احمد اردشیری گفت:

  بسیار متن خوبی بود.تحلیل خیلی خوبی از گره سیاست با فوتبال ارائه کردید.متشکرم جناب پارسه

 • ح_دهدشت گفت:

  مهندس پارسه کماکان اعتقاد دارم از ارمانهای دانشگاهیت فاصله گرفته ای و چنان قلم میزنی که به مذاق دوستان قدیمیت خوش نمی اید رها کن خو درا در این اشفته بازار تا ببینی و نشنوی چنان که می گویی

 • حامد گفت:

  مبحوس ماندن فرامغزی چون اقای پارسه در چهار دیواری ترسناک این روزهای ده شصتی ها وقلم زدن او نشان از این دارد که هنوز هوای رسانه چون پایتخت الوده نشده ومیشود کمکی نفس کشید هر چند برادر فرا مغز ما در این مقاله مبالغه کرده و از فردوسی پور گفته که طی این سالها با ساز بچه های بالا خوب رقصیده و تکان نخورده .برادر عزیز کیف انگلیسیت را زمین بگذار رو پای در ره گذار که دراز است ره فروهر ها شدن وما نوسفریم….تا بعد

 • افشین از چرام گفت:

  ممنون.
  عالی بود.

 • غلامی گفت:

  سپاس بسیار روان و گیرا نوشته بودید. از خواندن مطلبتان لذت بردم.

 • علي-دهدشت گفت:

  مهندس پارسه با اینکه نوشته اجتماعی و نه فوتبالی شما بسیار زیبا است ولی تیرهای پراکنده اثر نمی کند حرکت مستقیم جوابگویی بیشتری خواهد داشت

 • از دهدشت گفت:

  احسنت بسیار جالب نگاشتی.عالی بود خالق جان

پربازديد