تاریخ درج خبر : 1392/10/24
کد خبر : ۱۸۶۳۸۹
+ تغییر اندازه نوشته -

انتقاد شدید رئیس انجمن اهل قلم از مدیرکل صدا و سیمای استان/ موسیقی اصیل استان در شبکه دنا غریب است

سایت استان: رییس انجمن اهل قلم استان از عدم حضور مدیرکل صدا و سیمای استان در نشست تخصصی جانبی نمایشگاه کتاب استان انتقاد کرد.

به گزارش سایت استان، علیرضا دمساز با بیان اینکه گروه هدف انجمن اهل قلم برای نشست های فرهنگی سیزدهمین نمایشگاه کتاب استان دستگاه های فرهنگی بود اظهار داشت: در این نشست ها از اساتید دانشگاهی، معاون فرهنگی و معاون سیاسی امنیتی استانداری و دیگر مدیران ارشد استانی و نویسندگان برجسته دعوت شد که از این بین مدیرکل صدا و سیمای استان به رغم حضور در نمایشگاه ولی در برنامه تخصصی و مربوط به ایشان حضور نیافت.

IMG_1788

وی در ادامه با اشاره به ارسال نامه ای با محتوای پنج پیشنهاد به مدیرکل صدا و سیما و عدم هرگونه پاسخی افزود: با توجه به رسالت فرهنگی و ذاتی انجمن اهل قلم استان درخصوص پیگیری مسائل فرهنگی چون پیشنهادات ارائه شده به جایی نرسید پنج سوال طرح شد که به علت عدم حضور مدیرکل صدا و سیما از دیگر تریبون ها این سوالات را می پرسیدم.

گویش لری در شبکه دنا استحاله شده است

رییس انجمن اهل قلم استان با بیان اینکه غذای روح مردم اثرگذارتر از غذای جسم است اظهار داشت: در بحث گویش لری که به اعتقاد زبان شناسان به مرحله زبان رسیده در شبکه دنا استحاله شده و ماهیت خود را از دست داده است.

دمساز تصریح کرد: مردم تصور می کنند که گویش لری یک گویش لودگی بوده که البته اینطور نیست و قدیمی ترین واژه ها که بالای چهارهزار سال قدمت دارد دلیل غنای این زبان دارد و حال سوال این است که چرا این همه واژه های سبک و لودگی در شبکه سیما جایگزین واژه های اصیل جایگزین شده است؟

وی با بیان اینکه در استان ما از ایلات و طوایف و گونه های متفاوت گویشی وجود دارد و با جمع بندی ان ها باید به یک نظریه واحد رسید ابراز داشت: حوزه زبان شناسی گویش لری بویراحمدی از حوزه زیدون شروع و تا پشت کوه دنا، حوزه فارس و خوزستان ادامه داشته که فراتر از حوزه سیاسی است که باید صدا وسیما بیشتر به این موضوع اهمیت دهد.

عملکرد ضعیف شبکه دنا در امر فرهنگ شهروندی

رییس انجمن اهل قلم استان فرهنگ سازی را جزو ضروریت های جامعه عنوان کرد و گفت: صدا و سیما در حوزه فرهنگ شهروندی چه برنامه هایی انجام داده است؟

دمساز با اشاره به عمر کم شهرها در استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: مردم این استان پس از جامعه عشایری به جامعه شهری آمدند که در تعارض جامعه عشایری و شهروندی قرار گرفتند و باتوجه به عملکرد ضعیف صدا و سیما برطبق رسالت خود برای پر کردن این خلاها باید پرسید که چه کارهایی تاکنون در این زمینه انجام داده است.

وی با ابراز تاسف از رتبه سوم استان کهگیلویه و بویراحمد در کشور از نظر نزاع دسته جمعی ابراز داشت: صدا و سیمای استان چه برنامه های فرهنگی برای این مقوله داشته است؟

موسیقی اصیل استان در شبکه دنا غریب است

رییس انجمن اهل قلم استان با اشاره به عدم توجه و صحت اجرای موسیقی استان در شبکه دنا تاکید کرد: در شبکه دنا شاهد پخش موسیقی و نماهنگ هایی هستیم که با موسیقی اصیل استان کهگیلویه و بویراحمد منافات فاحش دارد.

دمساز با تاکید بر اینکه موسیقی اصیل استان کهگیلویه و بویراحمد باید بازسازی و هویت سازی شود تصریح کرد: بسیاری از ملودی های اصیل این استان توسط استان های همجوار به تاراج فرهنگی رفته است.

وی گفت: چرا موسیقی بختیاری که بخش عمده ای از ملودی های ما را به نام خودش ثبت کرده در صدا و سیمای استان نقش دارد در صورتی که تحصیلکرده های موسیقیایی استان از طرف صدا و سیما به کار گرفته نمی شوند!

رییس انجمن اهل قلم استان با بیان اینکه مطبوعات در سیمای استان هیچ جایگاهی ندارد افزود: چه ارتباطی بین رسانه های مکتوب و صدا و سیمای مرکز استان وجود دارد و جایگاه اطلاع رسانی های رسانه های مکتوب و دیجیتال در صدا و سیما کجاست؟

دمساز با اشاره به مفاخر گمنام استان کهگیلویه و بویراحمد اذعان داشت: صدا و سیمای استان برای مبارزان واقعی انقلاب که تاکنون گمنام مانده اند چه کارهایی انجام داده است؟

وی با بیان اینکه صدا و سیمای مرکز استان به جز سخنرانی های خورشید تابان جنوب کشور حضرت مرحوم آیت الله ملک حسینی چه برنامه هایی برای این شخصیت و دیگر شخصیت های این چنینی دارد افزود: این رسانه ملی وظیفه دارد کسانی را که در حوزه انقلاب تاثیرگذار بوده اند به عنوان گنجینه های آینده معرفی کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ع.ح.پناهی گفت:

  آقای دمساز ،دغدغه های شما دغدغه ی همه ی خاک خورده گان این آب و خاک است..در تایید اینکه گویش و موسیقی این سر زمین غریب افتاده است ابیاتی از سلمان هراتی را تقدیم می کنم: ای ایستاده در چمن آفتابی معلوم/وطن من!/ای تواناترین مظلوم/تو را دوست میدارم/…ای منظومه ی نفیس غم و لبخند/ای فروطن نیرومند!/ایستاده ام در کنار تو سبز و سربلند/دنیا دوزخ اشباح هولناک است/ و تو آن درخت «بلوط»کهنسالی/و بیش از آن که من خوف تبر را نگرانم /تو ایستاده ای/و پسران تو /مردان نیایش و شمشیرند/و مادران صبوری داری/و پدرانی به غایت جرأتمند/و جنگلهایی در نهایت سبزی و آزادگی/دوست دارم تو را /آنگونه که عشق را /دریل را/آفتاب را…

 • حسینی موردراز گفت:

  جناب آقای دمساز
  شما از حقایق و مقابله های علنی و مستقیم با ارزش های مردمی حرف زده اید . شما فقط چند نکته از هزاران را گفته اید .
  آقای دمسازشما از موسیقی مردم صحبت کرده اید . شک ندارم که به دلیل اطلاعات فرهنگی و فشار وجدان از این مهم گفته اید . حتما در عرصه ی فرهنگ به اشعار پر محتوا و کم نظیر شعرای گمنام استان توجه کرده اید . آیا به نظر جنابعالی این ویرانگری آن هم تحت عنوان (نداشتن ) چند صد سال قابل جبران است ؟؟!!
  آیا به نظر شما متصدیان صدا و سیما این چنین می خواهند ؟
  آیا با توجه دقیق به آنچه تا حالا شاهد بوده ایم ، گامی در راستای بهبود تاریخ حقیقی این مردم که به زبان موسیقی هم گفته شده برداشته اند ؟؟!!
  آیا این اقدامات بانی اصلی عزت و حرمت ماهواره و سیمای خارجی ها نبوده است؟؟!!
  آیا در مدت سی و چند سال که از انقلاب می گذرد حتی در حد مصاحبه با بانیان انقلاب در این استان آنهم به استناد اسناد منتشره و معتبر دیده شده که صدا یا سیما تحت این عنوان با افراد مربوطه در بیان این مهم صحبتی داشته باشند ؟
  آیا توجه کرده اید که سیما در سالگرد انقلاب بیشتر با کسانی مصاحبه می کند که نه فقط از آن اطلاعی ندارند بلکه در آن تاریخ هم به دنیا نیامده بوده اند . چرا ؟؟
  آیا میتوان این مهمترین را غیر عمد دانست .؟
  آیا منافع فرد یا افرادی خاص به خطر می افتد ؟؟؟!!!
  وقتی هنرمندان برای پخش موسیقی باید بله باید ابراز عشق به هم جنس بنمایند مثلا بگویند ( کرو )یعنی پسر یا (کر)تکلیف مشخص است که موسیقی ما چه سرنوشتی خواهد داشت.
  مطبوعات استان از نظر حضرات هم که قابلی ندارند.
  آیا با عنایت به نقد آنهم به دفعات در این راستا اگر عمدی نیست چرا نمی پرسند که اشکال در کجاست ؟ و چرا به مردم نمی گویند که چرا چنین میکنیم ؟ ایا ما در تاریخمان فقط نان میپخته ایم ؟ ؟ ؟
  به هر حال از شما که به حقایق توجه کرده اید سپاسگزارم.

 • علی گفت:

  خیلی هم درست نقد بجایی است……..

 • حرف حق گفت:

  باعرض سلام خدمت آقای دمساز .برادر عزیز شبکه دنا که کلآ شده گویشها وفرهنگها وموسیقی لری .بزرگوار مگه استان ما را فقط لرها تشکیل مدیدهند؟مگه استان فقط با گویش لری تکلم میکنند؟مگه ترکهای عزیز سهمی از این استان و این شبکه ندارند؟چرا ما باید همیشه همه چیز را برا ی خودمان بخواهیم انصاف داشته باشیم بد نیست.به خدا من خودم لر هستم ولی سزاوار نمیدانم جواب زحمات صدا وسیما را بدلیل داشتن مدیریتی از جنس ترک نادیده بگیریم و اینجوری زیر سوال ببریم.چطور زمان مدیر قبلی این انتقادات را نداشتید؟ برنامه ها که تغغیری نداشته فقط وفقط مدیریت عوض شده که قضاوت به این زودی عادلانه نیست.برای همه بزرگواران آرزوی موفقیت دارم.لازم به ذکر است عرض کنم خدا یش بنده حتی نیروی اداری هم نیستم وشغل آزاد دارم ولی در مجموع با بی انصافی مخالفم

 • تهران گفت:

  سلام و درود .
  با تشکر و قدردانی از نوشته بسیار شیوا و زیبای رییس انجمن اهل قلم استان جناب آقای دمساز باید گفت:
  عدم توجه و صحت اجرای موسیقی و مهمتر به فرهنگ مردم شریف استان اصل فراموش شده ای است که به عمد توسط صدا وسیما برای حذف موسیقی و فرهنگ مردم استان، سالها اجرایی شده است. و متاسفانه تاکنون مرغ همسایه برای ما غاز بوده است. این همه شاعر، نویسنده، کارگردان، بازیگر، موسیقیدان، خواننده، هنرمند، پزشک، مهندس، و… در این استان کوچک اما به لحاظ نیروی انسانی بزرگ، توانمند، دارای آیکیو بسیار بالا، همواره نادیده انگاشته شدند. تا کی و چه زمانی باید سراغ داشته های خود را بگیریم، سخن بسیار نیکو و ارزشمندی است که پی گیر ی زعمای قوم و اندیشمندان استان و مردم نیک و قهرمانمان را می طلبد. قدر مسلم این حقوق فراموش شده و واقعی و بجای مردم را باید در سرزمین خود جستجو و بیابیم و بگیریم.

 • ش.علیزاده گفت:

  بسیار متین و بجا و بحق .
  به یاد دارم طی سال 1364 که دانشجوی گروه باستانشناسی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران بودم یکی از اساتید از دانشجویان خواست برای ترم بعد و در فراخور و توان خودتان تحقیقی از محیط زندگیتان انجام دهید . تابستان شد و من از ابتدای مراجعتم به استان فرصت را مغتنم و شروع کردم به گردآوری مدارک و مستندات لازم برای تحقیق . در شروع ترم بعد، استاد گفت هر کس تحقیق انجام داده آن را تحویل دهد . تحقیق را تحویل دادم و روز بعد استاد مرا به دفترش فرا خواند . در مورد یک سری اسمها و واژهایی که در متن تحقیق بکار برده بودم از من توضیح خواست من در حد اطلاع و دانشی که داشتم توضیح دادم اما استاد قانع نشد و گفت من احساس میکنم اینهایی که شما میگویید معنی و مفهوم عامیانه این واژه ها و اسمهاست . این واژگان معانی عمیق و بارفرهنگی غنی را در دل خود دارند و دست مرا گرفت و رفتیم سراغ خانم دکتر ژاله آموزگار استاد و رییس گروه زبانهای باستانی دانشکده ادبیات دانشگاه تهران و به ایشون معرفی و از او خواهش کرد که مرا راهنمایی و کمک کند . وقتی واژه ها و اسمها را به خانم دکتر آموزگار دادم ، بسیار متعجب شد و به من گفت اینها را از کجا آوردی ؟ گفتم از استان کهگیلویه و بویراحمد . گفت اینها تماما از واژگان ناب فارسی باستان و اوستایی است . و اکنون من از شما خواهش میکنم که در این زمینه شما ما را یاری کنید برای جمع آوری این واژه ها و اسمها که متاسفانه شرایط برایم طوری شد که نتوانسنم این خواسته استاد را برآورده سازم.
  بله جناب دمساز عزیز ، استان ما در هر زمینه ای که بگوییم ، دارای توانمندیهایی است بی بدیل از تنوع ایلی و قومی و قبیله ای تا تنوع گویش و زبان و تنوع آواها و سازها و بازیهای محلی . از تنوع ثروت خدادی نفت و گاز و آب تا گونه های مختلف درختان جنگلی ،گیاهی و جانوری ،
  در یک کلام ما خیلی ثروتمند یم اما از این ثروت نمیتوانیم استفاده کنیم و علت هم این است که دانش استفاده صحیح از داشته های خود را نداریم . بنابر این مدیرکل محترم مرکز دنا از این قاعده مستثنی نیست او دانش بکارگیری موسیقی و آواها و متلها و داستانهای مختلف محلی را در برنامه های خود ندارد . اصولا فلسفه ی راه اندازی صدا و سیمای مراکز استانها این است که این مراکز بصورت تخصصی بپردازند به مسائل مختلف محلی استان مربوطه که متاسفانه باید گفت مرکز دنا در این زمینه نمره اش منفی است . نه تنها کمکی به توسعه و ارتقاء کمی و کیفی مسائل فرهنگی محلی استان ننموده بلکه جاهایی هم آنها را به تمسخر گرفته است

  • کاش چهار تا از آن واژه ها را می نوشتید. فکر نمی کنند مردم ما یانقدر بکر و عقب مانده باشند که واژه های چند هزار سال پیش را اینطوری مثل مرد نمکی نگهداری کرده باشند.

   • ش.علیزاده گفت:

    پاسح به قائد مینجایی
    دوست محترم
    مانایی و ماندگاری اصالت ، عقب ماندگی نیست . عقب ماندگی آن است که ما نه بتوانیم راه گذشته را ادامه دهیم و نه بتوانیم همگام دنیای جدید توسعه پیدا کنیم. توسعه آن است که ما ضمن حفظ داشته های خود ( اعم از فرهنگ و ثروت و هنر و …) ، از امکانات و علوم روز به نحو مطلوب استفاده نماییم .
    اگر شما اهل استان کهگیلویه و بویراحمد باشید ، هر نام محلی (کوه و دشت و مکان و … ) و واژه های محاوره ای را که در محل خودتان موجود است که در جای دیگری مورد استفاده قرار نمیگیرد جز این واژه هاست .

 • فریاد گفت:

  باتشکراز بیانات پرمحتوای رییس محترم اهل قلم؛………..

پربازديد