تاریخ درج خبر : 1392/10/24
کد خبر : ۱۸۶۶۷۶
+ تغییر اندازه نوشته -

تلاش 16 ساعته برای نجات زن باردار در زیلایی

سایت استان: تب و تاب نجات جان مادر باردار، این بار در روستای سادات چاه هن از توابع بخش پوله زیلایی اتفاق افتاد و پس از 16 ساعت تلاش بی وقفه و مستمر کادر درمانی و بهداشتی دانشگاه؛ مادر باردار 25 ساله به سلامت به بیمارستان انتقال یافته و فرزند پسرخود را به دنیا آورد.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد، ساعت 14 روز یک شنبه، تماسی با مرکز پیام اورژانس 115 برقرار و در آن تقاضای امداد رسانی فوری به زن باردار 25 ساله ساکن در روستای سادات چاه هن اعلام شد.

اورژانس 115 که این روزها در حال ماموریت های ویژه زیادی بوده و به 28 زن باردار در نقاط سردسیری استان خدمت رسانی کرد؛ بلافاصله به پایگاه اورژانس جاده ای ” دم چنار” ماموریت داد به سمت محل حادثه حرکت نماید.

آمبولانس در 60 کیلومتری گرفتار شد

به خاطر وضعیت نامساعد جوی و پوشش برف در سطح جاده، آمبولانس اورژانس 115 توانست 60 کیلومتر از مسیر را طی نموده و پس از آن حتی با کمک مردمی و تسطیح مسیر نیز امکان ادامه، مقدور نشد و مجبور به توقف گردید.

IMG_0068_11228

تلاش ها و تماس ها به همینجا ختم نشد؛ موضوع به مدیریت بحران دانشگاه(EOC) اطلاع و خواستار پیگیری جهت اعزام یک دستگاه بالگرد به منطقه شدند.

بلافاصله، هماهنگی لازم با مدیریت بحران استانداری انجام و تلاش در این راستا آغاز شد، اما به دلیل وضعیت بد و مه آلود منطقه و همچنین موقعیت خاص روستا؛ امکان استفاده از بالگرد منتفی شد.

مسئولان دانشگاه نیز به تیم مدیریت بحران پیوستند

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و معاون بهداشت که هر دو در ماموریت بودند نیز از راه دور به تیم مدیریت بحران پیوسته و دکتر چمن خواستار اقدام فوری و عاجل شد؛ به نحوی که به هر طریق ممکن جان مادر باردار نجات یابد.

مدیریت بحران دانشگاه تلاش نمود با خانواده زائو ارتباط تلفنی برقرار و از آخرین وضعیت سلامتی وی یقین حاصل نمایند.

تلفن همراهی که وضعیت زائو را اطلاع داده بود، خاموش بوده و ارتباط مقدور نشد؛ بالاخره پس از تلاش بسیار توانستند با شماره برادر زائو که در کنار وی حضور داشت، تماس برقرار و ضمن توصیه های لازم، از آخرین وضعیت سلامتی وی اطمینان حاصل شود.

بهداشت هم به کمک آمد

پیگیری ها ادامه یافت و بهورز روستا نیز با حضور بر بالین بیمار اعلام نمود که مراحل زایمان شروع و امکان زایمان وجود دارد.

عقربه های ساعت 19 شب را نشان می داد، ماما و مسئول خانه بهداشت پوله زیلایی پیاده به سمت روستا حرکت کردند تا هر چه سریعتر امداد رسانی را آغاز و مانع از اتفاق غیر منتظره ای شوند.

طی مسیر 7 کیلومتری با پای پیاده در یک ساعت

وضعیت جاده نامساعد بود و مسیر 7 کیلومتری پوله تا سادات چاه هن را در 60 دقیقه طی نمودند، به جهت احتمال نیاز به اعزام زائو؛ منتظر باز شدن مسیر آمبولانس مرکز به وسیله کمک مردمی نشدند و به سرعت به سمت روستای محل حادثه حرکت نموده تا اقدامات لازم درمانی را انجام دهند.

به دلیل شرایط خاص نوزاد و عدم امکان زایمان طبیعی در آن شرایط، به محض رسیدن آمبولانس کمک دار سرانزا، به سمت لردگان از توابع استان چهارمحال و بختیاری حرکت کردند.

حرکت از روستا به سمت موشمی/ طی مسیر 35 کیلومتری در 5 ساعت

ساعت 22 شب، زمان حرکت تیم اعزامی به همراه زائو از روستا به سمت بخش موشمی بود؛ اما وضعیت جاده و تاریکی هوا عملا حرکت را سخت و کند نمود، به نوبت جلوی ماشین حرکت کرده تا آمبولانس از مسیر جاده منحرف نشود.

DSC_0074_11229

در نهایت مسیر 35 کیلومتری را در 5ساعت طی و ساعت 3 بامداد به موشمی رسیدند.

تلاش و جدال با شرایط سخت جاده و آب و هوا ادامه یافت و تیم امدادی با هر سختی که بود مسیر 60کیلومتری برف روبی نشده موشمی به لردگان را با توکل بر خدا و امید به نجات جان مادر و فرزند ادامه دادند.

ساعت 6 صبح، پایان خوش ساعت ها تلاش بی وقفه

به لطف خدا، تلاش فراوان و خستگی ناپذیر تیم امدادی بالاخره نتیجه داد و آنان ساعت 6 بامداد به بیمارستان شهدای لردگان رسیدند.

بلافاصله بیمار به اتاق عمل انتقال داده شد و فرزند سوم این مادر باردار در هفت ماهگی به دنیا آمد تا حاصل تلاش 16 ساعته کادر درمانی و بهداشتی دانشگاه با تولد نوزاد پایان خوشی داشته باشد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • همکار دانشگاهی گفت:

  بیاییم و دست به دست هم دهیم تا به کمک مسئولین پر تلاش علوم پزشکی استان سلامتی مردم بهبود یابد. در عین نقد منصفانه ارزش کارهای ارزشمندشان را بیشتر بدانیم.

 • دانشجو گفت:

  درود بر چمن
  شریعتی استان کوچک ما
  قدرش را بدانیم

 • کارشناس ارشد دانشگاه گفت:

  دم شما گرم که از فعالیت های اثربخش دانشگاه علوم پزشکی هم گزارش منتشر می کنید و فقط دنبال ضعف ها نیستید.

 • همکار دانشگاهی گفت:

  بارک الله به سایت استان از این گزارش امید بخش. بابا مردیم از سیاه نمایی ها!

 • متخصص همکار گفت:

  خدا قوت می گوییم به همه کسانی که در این اقدامات خیرخواهانه نقش داشتند.

پربازديد