تاریخ درج خبر : 1392/10/25
کد خبر : ۱۸۷۰۹۱
+ تغییر اندازه نوشته -

عاملان تخلفات گسترده دانشگاه علوم پزشکی نباید در سمت‌های خود باقی بمانند/ انجمن اسلامی دیده بان مسایل دانشگاه است

سایت استان: انجمن اسلامی پزشکان از سال 1378 با همت برخی پزشکان با سابقه اصلاح‌طلب تأسیس شد و دبیری آن از ابتدا تاکنون بر عهده دکتر سیدمحمدکاظم نظری مدیرکل اسبق سازمان بهزیستی استان بوده که چند سالی هم به عنوان رئیس اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی خدمت کرد و در حال حاضر در مطب شخصی خود به طبابت مشغول است. وی که جانباز جنگ تحمیلی است به همراه سایر اصلاح طلبان باسابقه دانشگاه علوم پزشکی با تشکیل جلسات و هماهنگ کردن اصلاح طلبان و حامیان دولت تدبیر و امید در این مجموعه دانشگاهی تلاش می‌کند تا تحولات در راستای خواست مردم در انتخابات 24 خرداد باشد و از سوء استفاده فرصت‌طلبان جلوگیری ‌کند. با وی در مطب شخصی‌اش در مورد وضعیت کنونی درمان و بهداشت در استان و تحولات دانشگاه علوم پزشکی به گفتگو نشستیم که در پی می‌آید.

103

وضعیت درمان به هیچ وجه شایسته مردم استان نیست

دکتر سیدمحمدکاظم نظری در گفتگویی اختصاصی با سایت استان بیان داشت: انجمن اسلامی جامعه پزشکی تنها تشکل صنفی و سیاسی اصلاح طلب جامعه پزشکی شامل پزشکان، دندان پزشکان، داروسازان، امور آزمایشگاهی و علوم پایه است.

وی در همین رابطه اظهار داشت: این انجمن در سطح کشور همواره از تشکلهای مهم و تأثیرگذار بوده و با عضویت و هدایت افرادی مانند دکتر مصطفی معین، ظفرقندی، فرهادی، شکوری‌راد، تاجرنیا و دهها چهره مطرح حوزه سلامت توانسته علاوه بر فعالیتهای کلان و کشوری بر سیاستهای وزارت بهداشت و درمان هم اثر گذار باشد.

نظری درمورد وضعیت درمان و سلامت در استان اذعان داشت: وضعیت درمان در استان به هیچ وجه شایسته مردم شریف استان نیست و میزان نارضایتی مردم بالاست و در یک کلام وضعیت حوزه سلامت در استان اسفناک است. به تعبیر جناب آقای دکتر چمن ریاست محترم دانشگاه علوم پزشکی، مانند قطاری است که از ریل خارج شده است و قادر به جلو رفتن نیست و یا در جای دیگری وی از تعبیر “ویرانه” برای دانشگاه علوم پزشکی استفاده کردند.

دستگاههای نظارتی در حال بررسی تخلفات دانشگاه علوم پزشکی هستند

وی گفت: حاصل هشت سال حاکمیت یکدست مدعیان اصولگرایی در دانشگاه علوم پزشکی به کارگیری صدها نیروی سفارشی و غیرتخصصی است که تعدادی از آنان دیپلم هستند. پروژه‌های فاقد منابع مالی و صرفاً تبلیغاتی و تخلفات گسترده است که دستگاههای نظارتی در حال بررسی این تخلف‌ها هستند.

دبیر انجمن اسلامی جامعه پزشکی استان بیان داشت:”وضعیت درمان در بیمارستانهای دولتی و کلینیکها و حتی مطب‌ها قابل قبول نیست و در مقایسه با استانهای مشابه، استان ما بسیار عقب مانده است”.

وی گفت:‌ “تنها بیمارستان خصوصی در حال ساخت در استان به دلیل عدم حمایت مسئولان و حتی کارشکنی برخی‌ها، سالهاست به طور کامل تعطیل شده و در تمام استان حتی یک بیمارستان خصوصی جامع با فضای فیزیکی مناسب نداشته و بیماران به ناچار، با صرف وقت و هزینه زیاد و تحمل سختی فراوان، به استانهای همجوار می‌روند.”

نظری با یبان اینکه در حوزه بهداشت هم وضعیت مناسب نیست و در برخی شاخص‌ها به جای پیشرفت، پَسرفت داشته‌ایم، خاطرنشان کرد: مسئول وضعیت فعلی صرفاً هیئت رئیسه قبلی دانشگاه نیست بلکه مدیران میانی دانشگاه که در تصمیم سازی‌ها و اجرا، نقش اساسی داشتند، هیئت امناء به خاطر برخی مصوبه‌ها و صاحبان قدرت در هشت سال گذشته که برای راضی کردن طرفداران و دوستان خودشان، دانشگاه را به یک بنگاه کاریابی تبدیل کرده بودند، سهیم هستند.

عملکرد 8 سال گذشته تا سالهای آینده بر سلامت مردم تأثیر سوء دارد

وی افزود: اگر به جای بکارگیری صدها نیروی غیرتخصصی و بعضاً غیر ضروری در دانشگاه، این منابع مالی صرف جذب و تشویق پزشکان متخصص، خرید تجهیزات پزشکی بیمارستانی و اصلاح فضای فیزیکی بیمارستانها می‌شد، تحول عظیمی در استان به وجود می‌آمد.

102

نظری در همین رابطه اضافه کرد: متأسفانه نه تنها منابع مالی گذشته به هدر رفت بلکه تا سالها  درآمدها و منابع مالی دانشگاه باید صرف پرداخت دستمزد این افراد شود و چون جذب خیلی از این افراد بر اساس قانون کشوری نبوده، دولت زیر بار پرداخت دستمزد آنان در ردیف‌های بودجه‌ای نمی‌رود. بنابراین آثار عملکرد 8 سال گذشته تا سالهای آینده هم بر وضعیت سلامت مردم تأثیر سوء دارد.

وی اظهار داشت: تحولات مدیریتی و انتصابات جدید باید در راستای اصلاح این وضع و با هدف ارتقاء سریع شاخصهای بهداشتی و درمانی باشد و تغییر افراد به خودی خود هدف نیست ولی کسانی که این قطار را از ریل خارج کرده‌اند نمی‌توانند همچنان در تیم مدیریتی و هدایت کننده باشند و باید به کوپه‌های عادی قطار بروند تا گروه جدیدی این قطار را هدایت کنند.

دبیر انجمن اسلامی جامعه پزشکی استان گفت: در 8 سال گذشته فقط اصلاح طلبان کنار گذاشته نشدند بلکه اصولگرایان واقعی و خردگرا و منتقد وضع موجود که دلسوز مردم بودند هم منزوی شدند چرا که هیچ گونه انتقادی پذیرفته نبود.

وی افزود: طی این مدت افرادی میدان‌دار بودند که فقط تعریف و تمجید کنند و با آمار‌سازی از معجزات دولت گذشته بگویند. بنابراین استفاده از اصولگرایان توانمند و دلسوز که ثابت کردند منافع مردم را بر منافع گروهی ترجیح می دهند نه تنها عقلانی بلکه برای پیشبرد امور ضروری است.

نظری بیان داشت: با وجود همه مشکلات ذکر شده نباید زحمات پرسنل و پزشکان دانشگاه نادیده گرفته شود و اغلب کارکنان با وجدان کاری بالا و دلسوزی کامل از هر گونه تلاشی دریغ نکردند و حساب آنان از حساب سیاست‌گزاران و هیئت رئیسه قبلی جدا بوده و خدمات آنها قابل تقدیر است.

دکتر چمن جلوی بسیاری از تخلفات و اعمال نفوذها را گرفت

وی با اشاره به اینکه با شروع به کار دکتر چمن به عنوان ریاست دانشگاه و یک اصلاح طلب توانمند، جلوی بسیاری از تخلفات و اعمال نفوذها گرفته شد، گفت: در شروع کار سرعت تحولات مطلوب بود هر چند مدتی است یک فضای رکود و سکون حاکم شده و اعمال فشارها و دخالتهای غیر منطقی برخی سیاسیون و صاحبان قدرت، روند تحولات را کند کرده که مایه نگرانی ما است؛ چرا که حوزه سلامت مستقیماً با جان و سلامت مردم مرتبط است.

نظری با بیان اینکه اینگونه فشارها و تهدید ها برای حفظ مقام افرادی که امتحان خود را پس داده اند به ضرر مردم بوده که اصلاح وضع موجود را به تعویق می اندازد، افزود: ترمیم هیئت امنا فعلی متناسب با فضای سیاسی جدید حاکم بر کشور و استان ضرورتی انکار ناپذیر است.

انجمن اسلامی جامعه پزشکی استان دیده بان مسایل دانشگاه است

وی اظهار داشت: تلاش ما این است که مجموعه اصلاح‌طلبان دانشگاه با حفظ همدلی در عین حمایت منطقی و مشاوره دادن به هیئت رئیسه دانشگاه، از همین ابتدا ناظر و دیده بان مسایل دانشگاه باشیم.

نظری در همین رابطه تأکید کرد: در جایی که مسئولی عملکرد خوبی دارد حمایت و تقویت کنیم و در جایی که ضعیف عمل کنند یا برای حفظ مقام خود با معاملات پشت پرده برای رضایت صاحبان قدرت در خارج از دانشگاه منافع مردم و کارکنان دانشگاه را نادیده بگیرند، مواضع قاطعی اتخاذ خواهد شد و اعتراض جدی خواهیم کرد که البته با تدبیر استاندار محترم و ریاست دانشگاه انشاء… این گونه نخواهد شد.

دبیر انجمن اسلامی جامعه پزشکی استان یادآور شد: آرمان اصلاح‌طلبی بر اصلاح اشکالات و ایرادات گذشته با نگاه امیدوارانه به آینده با محوریت مردم استوار است، ضمن‌آنکه موفقیت دولت تدبیر و امید را موفقیت، ارتقا سطح زندگی و نقش مردم می‌دانیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • یک آشنای دیرین گفت:

  بدون تردید دکتر چمن مقتدرترین مدیری بوده که تاکنون علوم پزشکی استان داشته چراکه تئوری را با عمل و دانش را با تجربه آمیخته کرده و هیچکدام از روسای قبلی دانشگاه از این مجموعه از ویژگیها برخوردار نبودند شما نگاه کنید به بیوگرافیشون: مدارک تحصیلی و تخصصی ایشان را توجه کنید سوابق ارزنده مدیریتیشان را و خدا را در نظر بگیرید در خصوص استعداد خارق العاده ایشان و توجه کنید به رتبه دانشیاری و کتابها و مقالاتشان و عضویتشان در هیات مدیره انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران را… و از همه مهمتر رشد پلکانی و نه چتربازی …اگر حاشیه سازان اجازه بدهند دوران طلایی مدیریت دانشگاه آغاز شده است

 • همکار دانشگاهی گفت:

  دوستی که با عنوان کارمند علوم پزشکی مطلب نوشته ای_ شرایط طی این سه ماه اخیر به همت ریاست ارزشمند دانشگاه کاملا تغییر کرده و از آن رانت خواریهای قبلی هیچ خبری نیست. این مطالبی که گفته اید بیشتر مربوط به گذشته بوده است.

 • کارمند علوم پزشکی گفت:

  آقای دکتر نظری سلام
  به اطلاع شما برسانم همانهایی که در زمان دکتر نبوی زاده برای دانشگاه تصمیم می گرفتند و تصمیماتشان به دانشگاه و ایشان آسیب میزد هم اکنون در سیستم مدیریتی هستند و از طریق نمایندگان حمایت می شوند. …….. توسط تاجگردون، ……. و ……… توسط بزرگواری. میزان دریافتی ……. از رئیس یک دانشکده که عضو هیات علمی است خیلی بیشتر است. حق مدیریت …… و ………. از رئیس دانشکده پزشکی یاسوج هم بیشتر است. مستندات را پیگیری نمائید تا به واقعیت برسید.

 • دلسوز گفت:

  آفرین بردکترنظری عزیزکاش یه دلسوزمثل دکترنظری یادکترجاودان سیرت میومدبهزیستی

 • ;اصلاح طلب گفت:

  اقای نظری ما ارادت داریم تو رو خدا به اقای چمن بگو یه نیروی مامور به خدمت تو بهزیستی دهدشت دارد اعلام نیاز کنه ببرش چون ما دیگه خسته شدیم

 • پزشک بومی گفت:

  تا آنجا که بخاطر دارم بانیان و اعضای اصلی انجمن اسلامی جامعه پزشکی استان آقایان دکتر بهروز یزدانپناه، دکتر رضا چمن، دکتر فریدون پوردانش و دکتر فرزاد وفایی بودند.

 • محمد گفت:

  نظرات ایشان نظر اکثر کارکنان دانشگاه است ما تحمل ادامه فعالیت مسئولان قبلی که تمام کارهایشان با تبعیض و پارتی بازی بود نداریم

  • همکار دانشگاهی گفت:

   اکثر مسئولین قبلی تغییر کرده اند دوست عزیز! و این نیروهای جزیی باقیمانده هم که دیگر اثرگذاری ندارند. نباید فله ای و اتوبوسی برخورد شود.

پربازديد