تاریخ درج خبر : 1392/02/16
کد خبر : ۱۸۸۰۱
+ تغییر اندازه نوشته -

احمد آرام: ممیزی و جوایز ادبی آفت داستان‌نویسی

سایت استان: یک داستانویس مطرح کشور معتقد است: ادبیات معاصر به لحاظ استفاده از تکنیک و مسائل فنی داستان نسبت به گذشته رشد کرده اما از نظر مضمون نتوانسته نگاه عمیقی به زندگی بیاندازد.

احمد آرام  گفت: در گذشته نویسنده هر آنچه را که زندگی کرده بود می‌نوشت اما حالا شرایط فرق کرده و نویسنده‌های جوان، اغلب موضوع‌هایی را می‌نویسند که زیست‌شان نکرده‌اند.

وی با بیان اینکه دیدگاه‌ها در ادبیات معاصر دچار دگرگونی شده است، اظهار داشت: در این دوره نگاه واقع‌گرایانه به زندگی بسیار کم است و به قالب و ساختار نوشتن توجه بیشتری نشان داده می‌شود.

این داستان‌نویس، ممیزی و حضور در جوایز ادبی را از عوامل سطحی کردن نویسنده‌ها دانست و گفت: ممیزی باعث می‌شود که نویسنده به مرور زمان طبق سلیقه‌ ممیز بنویسد و خود را با شرایط ممیزی هماهنگ کند.

آرام بیان داشت: حضور در جوایز ادبی هم موجب شده نویسنده منطبق بر دیدگاه داوران بنویسد و جهان داستانش را بر اساس سلیقه آنان تغییر دهد.

وی تصریح کرد: در صورتی که جوایز ادبی کارکرد درست خود را داشته باشند، بدنه‌ ادبیات ما را قوی می‌کنند و اگر به کارکرد درستشان نرسند به ادبیات کشور صدمه وارد می نمایند.

اظهار داشت: داوران این جوایز باید نگاه سفارشی و سلیقه‌ای به متن نداشته باشند اما گاهی می بینیم جوایز و نویسنده‌ها قربانی داوری می‌شوند.

وی همچنین شناخت موانع کار را برای نویسنده ضروری عنوان کرد و گفت: داشتن نگاه عمیق به جامعه و مطالعه از دیگر نیازهای نویسندگان جوان برای یافتن زبان خود در داستان نویسی است.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد