تاریخ درج خبر : 1392/11/02
کد خبر : ۱۹۱۵۴۹
+ تغییر اندازه نوشته -

تاریخ مدارس و فرهنگ در بویراحمد(بخش اول)+ اسناد

سایت استان: دکتر فیض اله سی سختی

بنام خداوند جان آفرین / حکیم سخن در زبان آفرین

خداوند بخشنده دستگیر / کریم خطا بخش پوزش پذیر

عزیزی که هر که ازدرش سر بتافت / بهر در که شد هیچ عزت نیافت

به یاری پروردگار ،‌ برآنیم که بخشی از مستندات و مدارک سیرو تحول آموزش و پرورش و مدارس را درشهرستان بویراحمد ( بویراحمد و دنا ) درمعرض مشاهده علاقهمندان و فر هیختگان قراردهیم .

متاسفانه درسالهای نه چندان دور بعضی از نویسندگان از جمله جناب آقای قدرت اله اکبری (بویراحمد درگذرگاه تاریخ – چاپ ۱۳۷۰ – تاسیس مدارس در منطقه بویراحمد علیا ) ، بعلت (؟) تاسیس مدارس را در منطقه بویراحمد با ذکر نام بعضی از معلمین از سال (۱۳۳۱) مرقوم فرمودند .

مستندات ذیل که بخش کوچکی از مدارک موجود مربوط به این مقوله میباشد ، مؤ ید این ا ست که حد اقل پانزده (۱۵) سال قبل از تاریخ مورد نظر ایشان نه تنها درشهر (تلخسرو- مدرسه سعدی ) بلکه در سی سخت نیز مدرسه ای بنام (حافظ ) بر قرار و مستمر بوده است .

انشاء‌ ا.. خداوند به کسانی که در راه ترقی و تعالی فرهنگ و دانش و آموزش و پرورش در اقصا نقاط کشور ، علی الخصوص ، در این مرز و بوم زحمت کشیده اند ، اگر زنده هستند ، عزت پایدار و اگر درمیان ما نیستند ، خیر آخرت و شادی ارواح ، مرحمت فرماید .

سیف اله سی سختی و پروین صفایی (سی سختی ) – اولین معلم رسمی مرد و زن <a class=

استان” width=”600″ height=”450″ /> سیف اله سی سختی و پروین صفایی (سی سختی ) – اولین معلم رسمی مرد و زن استان

مدارک ذیل مربوط یه مرحوم سیف اله سی سختی ( اولین معلم رسمی استان ، ۱۳۲۰-۱۳۱۵) میباشد ، که در شهر تلخسرو ، معلم و مدیر مدرسه سعدی بودند . برخی از اسامی ذکرشده در کتاب جناب آقای قدرت اله اکبری ، از جمله جناب آقای سید ابوالحسن حسینی ، جناب آقای بهرام نیک پی و … و نیز آیت الله سید کرامت اله ملک حسینی (ره) نیز از شاگردان ایشان بودند.

unnamed (1)

 

.

unnamed (2)

تصاویر مدارک ذیل مربوط به اولین بانوی معلم استان ( مرحومه پروین صفایی / سی سختی ) و همسر مرحوم سیف اله سی سختی میباشد.

unnamed (3)

 

.

unnamed (4)

 

.

0061-352x500
و در زیر نامه مورخه سوم خرداد ۱۳۴۰

معلم بزرگ عشایر و خطه جنوب / محمد بهمن بیگی (روحش شاد )

unnamed (5)

متن نامه :

جناب آقای سیف اله سی سختی

اکنون چهارمین بار است که از منطقه زیبا ودل انگیز شما که در دامن کوه سربلند و رفیع دنا قرار گرفته است دیدن میکنم . زیبائی طبیعی یک منطقه نمیتواند در روحیات اهالی آن منطقه بی تاثیر باشد و من اگر بگویم که شباهت زیادی بین قله رفیع دنا و طبع بلند شما است اغراق نگفته ام .

دانش دوستی شما نیز بنده را سخت تحت تاثیر گذاشته است . خویشاوندان و کسان شما هم از این استعداد و ازاین اشتیاق و علاقه به علم و دانش و فرهنگ برخوردارند . بهمین دلیل گامهای صحیح و بلندی در اشاعه فرهنگ دراین منطقه برداشته شده است و مشعل دانش بدست جوانان سی سختی قسمت بزرگی از مناطق کهگیلویه و وبویراحمد را روشن ساخته است .دوستان عزیز بنده آقایان امداد و کریمی نیز با بنده دراین عقاید و احساسات موافق و شریکند .

از دوستی شما خوشوقت و بدوستی شما مغرورم – محمد بهمن بیگی / کریمی / ح- امداد ۳- خرداد ۱۳۴۰

ادامه دارد …

* با تشکر از دکتر فیض اله سی سختی که این مطلب را برای سایت استان ارسال کردند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دکتر سی سختی گفت:

  مدیریت محترم سایت وزین استان کهگیلویه و بویراحمد – K-b.ir
  با سلام ضمن تشکر از زحمات شما متاسفانه عکسی که مرحوم سیف الله سی سختی و مرحومه پروین صفایی را در سایت گذاشته بودید لود نمیشود . لطفا بررسی بفرمایید . ممنون

 • دختر بویری گفت:

  مرحوم میرزا محمد حسن فرد بویراحمدی از سال ۱۳۰۵ رئیس مدرسه شهر قدیمی تلخسرو بودند… قدمت ایشان خیلی بیشتر از مرحوم کل سیف الله سی سختی هست

 • شهروند سیسختی گفت:

  با سلام و درود فراوان به آقای دکتر سیسختی.به خداوندی خدا اگر پادرمیونی مرحوم زنده یاد کربلایی سیف اله سیسختی در بسیاری از موارد نبود چه بلاهایی که گریبانگیر مردم نمیشد.روحش شاد و یادش گرامی.

 • محسن گفت:

  با سلام خدمت کسانی که میگن …. بود درست هست حکم خانی داشت اما آیا خانی هم کرد قبول دارم …. در تاریخ استان کهگیلویه و بویراحمد بدون تآثیر نبود این هم رو قبول داریم آقای …. که دوره خانی گذشته اما آن زمان که. موقع خانی بود …. خانی نکرد چون خان نبود بهتر هست افراد رو در همون جایگاهی که بودن معرفی کنیم

  • جهان خرمی گفت:

   با سلام وخسته نباشید به آقای دکتر سی سختی .آقای محسن…..؟؟xبهتر نیست احساسی وعقده ای نظر نفرمایی خانی را در چه میدانی مرحوم سیسختی به خاطر عقاید دینی والایی که داشتند واز پرهیزکارترین بندگان خدا بودند دعای امن یجیب المضطراذا دعا را از زبان مبارک مولایش امام حسین در خواب شنید به خاطر مخالفت وتنفر از مساعل اخلاقی چندین با قصد جان ایشان را نمودند .روح بلند کل سیف اله و خانم پروین شاد.

 • سامان موسوی پور گفت:

  با سلام خدمت همه دوستان

  ای مردم فهیم ایل بزرگ لر بدانید که بحث با برخی که همانند خوارج گمراهند بی فایده است استان ما بزرگمردان و دانایان و دلیرمردان کم نداشته و این باعث افتخار همه ما می باشد.مرحوم ملا قباد یکی از بزرگ مردان می باشند که انکار آن جز از سر حسادت و ضعف چیزی بس نیست.من از بزرگان بویر احمد شنیده ام که مرحوم ملا قباد از حکومت وقت طلب معلم کرده بود. خانم نیک اقبال دفاع از بزرگان در برابر کوچکان بی فایده است رجال شناخته شده استان نیاز به اثبات ندارند.و از دکتر سی سختی تشکر می کنم که با سند صحبت کردند تا جای هیچ بحثی نباشد خداوند پدر و مادر نکونام شما را بیامرزد.

 • بهزاد کاظمی گفت:

  دوستان بهترین راه مشخص کردن مسایل تاریخی انتشار اسناد است.
  پس چه خوب می شود عزیزانی که به اسناد دسترسی دارند با انتشار آنها قضاوت را به مخاطب واگذار نمایند.
  امید آن میرود عزیزانی که به اسناد تاریخی مربوط به معلمی زنده یادان فرد بویراحمدی، خیراله صابری و برزو محمد حسینی دسترسی دارند با انتشار این اسناد به روشن تر شدن تاریخ آموزش و پرورش استان مان کمک نمایند.
  و جناب دکتر سی سختی هم به زیبایی فرموده اند که مشتاق آگاهی به اسناد احتمالی در این موارد هستند.
  یاد همه این عزیزان و مرحوم سیف اله سی سختی و مرحومه پروین صفایی و مرد بزرگ عرصه فرهنگ بویراحمد ملاقباد سی سختی و دیگر زحمت کشان عرصه فرهنگ این دیار گرامی باد.

 • مرتضوی گفت:

  سلام یه نکته ای رواشاره کنم درشهرجوانرودکردستان بادوستانی بحث طوایف تیره هاوشجرنامه اقوام لروکردبودیم که دوستی که ازسربازان وسرفرماندهان سپاه قدس ومرخصی بودن اشاره کردفلانی شمالرهاکه سرداران نامی واهل معناوفرهنگی چون قبادخان وعلیمردون خان داشتین الان بایدروحیه مبارزه وجنگ داشتین بعدباهاش نزدیکترشدم پرسیدم سرداراطلاعات تاریخی خوبی داریدگفت من جامعه شناسی خوندم وهرجای بویراحمدشماتحقیق کردم سخن ازقبادخان بودوبحث اشاعه ی فرهنگ وسیره تعلیم وتعلمش.به همین جهت پاسخی دادم به آقای ناشناس که شهرت ملی ملاقبادوخدمات فرزندجنت مکان ایشان روبرحسب دلیل وبرهانی آشکاربرات نوشته بودم

 • جاسب فرخی گفت:

  سیسخت از نظر فرهنگی شهری پیشرفته است.

 • بویراحمد گفت:

  آیا واقعا شهر تلخسرو واقعا وجود داشه است

 • قائمی گفت:

  دکتر جان سلام خسته نباشید از حضرتعالی بخاطر انتشار این اسناد و مدارک بسیار سپاسگزاریم انشاءالله همه کسانی که چنین اسناد و مدارکی در هر زمینه ای در اختیار دارند منتشر کنند تا محققین و پزوهشگران بتوانند از انها استفاده کنند

 • ر.معصومی گفت:

  صبربسیارببایدپدرپیرفلک را/تادگرمادرگیتی چوتوفرزندبزاید…باسلام وتقدیرازآقای دکترسیسختی که تلاش وافری برای یادآوری زحمات وتلاشهای بنیانگذاران کبیرفرهنگی درعرصه تعلیم وتربیت وخدمات عمران وآبادانی بزرگوارانی چون قبادخان وفرزندبرومندوجاویدنامشان مرحوم سیف اله سیسختی وبزرگ بانوی معلم وسیاستمدارشان مرحومه پروین صفایی، داشته واسنادومدارکی روبه نمایش گذاشتن.الحق که نام این عزیزان برتاریخ فرهنگی وسیاسی این استان تاابد ثبت خواهدبود

 • روستا گفت:

  خدمات کم نظیر و بسا بی نظیر مرحوم سی سختی و مرحومه صفایی چه در بعد آموزشی و چه در کارهای خیر و خداپسندانه برکسی پوشیده نیست. ایکاش صدا و سیمای ما هم به جای برنامه های کلیشه ای و بعضا بی محتوا به کنکاش و به تصویر کشیدن خدمات ارزنده این دو انسان ارزشمند و فداکار در عرصه فرهنگ و دانش می پرداخت تا شاید ادای حقی هرچند کوچک در حق این دو بزرگوار کرده باشد و چراغی فراروی آیندگان این راه.

  امروزه که حرف از مهندس و دکتر و القاب اینچینی گوش آسمون را کر کرده نیاز به فرهنگ و اخلاق بیش از پیش نیاز جامعه ماست . چیزی که مرحوم سی سختی و همسر فداکار ایشان چند دهه قبل به خوبی به اجرا گذاشت.

 • مهشید-ن گفت:

  باسلام و سپاس فراوان از شما بخاطر ارائه چنین مطالب ارزشمندی.

 • بیطرف گفت:

  کتابهای تاریخی محلی از اینکه فلان …… تیرش به خطا نمی رفته با چه مباهاتی یاد میکنند.از غارت سمیرم و اردکان و بیضا و……. آنهم در قرن بیستم با چه افتخاری قلم بر کاغذ رانده اند.اما دریغ از یادی از معلمین راهگشائی چون سیف الله سیسختی .که تقوی در مقاله اش او را شخصیتی ممتاز و چند بعدی معرفی کرده است.و گفته : مادر ایام خون دل خورد بس سالها – تا چو او فرزانه مردی پروراند در کنار .

 • ولایتی گفت:

  سالها باید که تا صاحب دلی پیدا شود/ بوسعید اندر خراسان یا اویس اندر قرن/

  بالاخره از هنر خوبی که آقای دکتر سیسختی به جا گذاشتند بسیار سپاسگزاریم همین که نام ویاد وخاطر بزرگان واندیشمندان ومعلمان عزیزیمان را مرور کردیم بسیار امیدوار کننده هست تا جاییکه امام علی ع فرمود هرکس یک حرف به من بیاموزد یک عمر مرا بنده خودش قرار داده واین عزیزان کسانی بودند که یاد دادن را آموختند وبه مصداق حدیث معروف من لم یشکرالمخلوق لم یشکر الخالق لازم است هم قدر دان آن دو معلم بزرگوار وسایر آموزگاران باشیم وهم از برادر ودوست خوبم آقای دکتر سیسختی که این مطلب را یادآوری کردند تقدیر وتشکر گردد: امیدوارم همه ماها بتوانیم قدر دان زحمات هم باشیم / با هم بخندیم وافتخار کنیم
  نام نیک رفتگان ضایع مکن / تا بماند نام نیکت یادگار

 • م مرتضوی گفت:

  باسلام ضمن تقدیرفراوان ازجناب آقای دکترسیسختی که برای آگاهی وشناخت تلاشهای فرهنگی وعمرانی شهرسیسخت توسط بزرگمرداندیشه واخلاق مرحوم کربلایی سیف اله سیسختی ومرحومه خانم پروین صفایی رحمته اله علیه اسنادی رواراءه نموده اند.بی شک زحمات فرهنگی این بزرگواران وهچنین مرحوم قبادخان سیسختی برعموم مردم حق شناس وقدردان سیسخت آشکاراست.جاداردکه به آن شخصی که اعلام کردند ملاقبادخان نبوده بگویم نام نیک مردی چون ملاقبادنه تنهایادگاروموندگارسیسخت شدبلکه درسطح ملی وکشوری یادگاراست.شماها که عقده بدل دارید چراپدربزرگانتان بی هنروبی نام ازدنیارفته اند.
  خداوندروح این بزرگمردان وخانم صفایی روباروح معلم بزرگ تاریخ پیامبر اکرم محشوربگرداند

 • فارسی مدان مهرداد گفت:

  با سلام وارزوی موفقیت روز افزون برای جنابعالی وتمام کسانی که یاد بزرگان را همواره زنده نگه میدارند.
  دکترجان جدا درست گفته اند که:دود از کنده بلند میشود. دست مریزاد
  سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز مرده انست که نامش به نکویی نبرند روحشان شاد.

 • صالح داستار گفت:

  با سپاس از جناب آقای دکتر سی سختی که اقدام به انتشار این اسناد تاریخی نمودند و انتظار می رود بدون توجه به نگاه های مختلف خوانندگان محترم ، دیگر اسناد اینگونه ای را به خاطر آگاهی عموم در اختیار سایت قرار دهد که ضمن نیاز مبرم اصحاب فرهنگ و هنر ، مسئولیت مسئولین دستگاههای فرهنگی را بیشتر می کند که اگر تا کنون به هر دلیل موفق به معرفی و تجلیل از پیشکسوتان و مشاهیر استان و خانواده محترمشان که بسیار در ایجاد انگیزه و گسترش فرهنگ ایثار ، انفاق ومشارکت در امور عام المنفعه اثر گذار است نشده اند من بعد بهانه ای در محضر عدل الهی و جامعه نداشته باشند و اما با گرامیداشت روح همه نیکوکاران و بزرگمردانی که منشاء خیر و خدمت در استان و منطقه شده اند بویژه مرحوم ملا قباد سی سختی که از پیش قراولان نیک اندیش و ماندگار منطقه بوده اند و در این بین موفق به تربیت بزرگمرد و چهره ماندگاری چون کربلایی مرحوم زنده یاد سیف الله سی سختی ( رحمت الله علیه ) شده اند ، باید بپذیریم که امکان معرفی مرحوم سیف الله سی سختی و همسر مکرمه و محترمه مرحومشان به دلایل موجودیت مستندات ، مکتوبات و نوشته های مقبول و مورد تایید سیستم اداری و قت بدون هرگونه شبهه و اعتراض شخص ثالثی که نگران شود و با رد ادعای اینکه دیگری هم بوده چنین تفکری داشته سهل تر است و به نوعی خانواده مرحوم سی سختی کوتاهی و تاخیر در انتشار این اسناد داشته اند چون مرحوم و همسرشان رسما نخستین معلمین استان بوده اند و زوایای شخصیتی مرحوم سی سختی از جهات مختلفی مورد تجلیل و بررسی مثبت است از جمله اینکه زوج فرهنگی بوده اند ، واقف بوده اند آنهم در حوزه های مختلف مدرسه سازی و سلامت که بر این باورم در هر دو حوزه یا نفر نخست استان اند یا ثانی ، رضایت عمومی مردم وقت از ایشان ، روابط عمومی بالا در عهد خودش با مردم و دولت حاکمه وقت که به نوعی می توان گفت یک دیپلمه یا روابط دیپلماتیک خوب داشته و از همه مهمتر اعتقاد راسخ و عملی مرحوم مذکور به اصول دینی به طوری که عفو و بخشش را بر انتقام ترجیح و هیچگاه اهل صدمه زدن به کسی و عداوت و کینه به دل از کسی و عدم وابستگی به مال و دنیا که معمولا نیکو کاران واقعی اینگونه اند و به حق آن مرحوم یک نیکوکار واقعی با حداکثر شرایط بوده که آرزوی غفران الهی برای آن مرحوم و همسر فهیم و نیکویش داریم .

 • رضا باقری گفت:

  بسمه تعالی
  جناب آقای دکتر سی سختی
  تحقیق و کنکاش در مورد گذشته همیشه موافقان و مخالفان خاص خود را دارد بنابراین دموکراسی ترین روش برای این شرایط می تواند این باشد که هرکس ادعایی دارد با مدارک مستدل و قابل ارائه آن را به نماش اذهان بگذارد کماینکه شما هم به این نکته در مقام پاسخ برآمدید ، در مورد اینکه این اسناد و یا اسناد احتمالی دیگری که وجود دارند قاعدتا من که بیرون از استان شما تا ده سال پیش زندگی و تحصیل می کردم نمیتوانم نظر دهم اما می توانم این را بگویم که معلم ها همیشه منشاء خیر و برکت برای تمامی اقوام و قبایل بوده اند و این دو عزیز هم مطمئنا تاثیر گذاری شگرفی را به شهادت دوستانی که این دو بزرگوار را در ک نموده اند داشته اند و این نکته به هیچ وجه نمی تواند انکار شود ، من از همه دوستانی که نظرات مخالف و موافق دارند خواهش می کنم بدون هیچ گونه جانبداری این وجه از قضیه را پررنگ تر نمایند .

 • زابلي گفت:

  با سپاس بیکران از آقای سی سختی به خاطر طرح این موضوع وعزیزانی که مطلب گذاشتند ونظرشون رو دادند به نظر من طرح این موضوع که چه کسی اولین معلم سی سخت بوده افتادن تو یه دور تسلسل بیهوده با شائبه ی طایفه گرایی و تبختر فامیلیه همه ما مدیون خدمات درخشان اون عزیزانیم مهم اینه که آیا فرهنگ امروز سی سخت ادامه راه وخواسته اون عزیزانه آیا ما در سی سخت دچار رکود وایستایی فرهنگی با همه ی ریز فاکتورهاش نشده ایم؟ آیا نامگذاری چند مدرسه سی سخت به نام این عزیزان موجب ماندگاری یاد وخاطره ی اون بزرگان در ذهن نسل امروزی نمیشد؟ در پایان یه پیشنهاد دارم چون نمیدونم چه کسی میتونه بانی این قضیه بشه اینجا مطرحش میکنم واینه که این همه ما ازخدمت فرهنگی مرحوم ملا قباد میگیم امکانی فراهم بشه که قبر اون مرحوم رو از میان اون قبرستون قدیمی پرازخاشاک به قبرستان فعلی سی سخت منتقل بشه وبا سنگ نگاره ای نسل امروز سی سخت رو که شاید هیچ شناختی از اینگونه مردان سی سخت ندارند آشنا کنند البته همه عزیزانی که در اون قبرستون مدفونند محترمند

 • فرج اله نیک اقبال سی سختی گفت:

  با سلام و سپاس و قدرشناسی از جناب آقای دکتر سی سختی به خاطر زحمات فراوانی که در رابطه با شناخت فرهنگ منطقه بویراحمد و شهرستان دنا می کشند .
  به نظر بنده اگر آقای سیف اله سی سختی و سرکار خانم پروین صفایی پدر و مادر آقای دکتر سی سختی هم نبودند باید به همین نحو معرفی می شدند. حال معرفی اولین معلم مرد و زن رسمی در بویراحمد که با سند موجود توسط هر شخصی معرفی می شود چه ضرری برای عده ای که خودشان را معرفی نمی کنند دارد !
  شما که ادعای فردی آگاه را می کنید آگاهیتان بسیار در خصوص شناخت گذشته بویراحمد و سی سخت بسیار کم است. جا دارد کمی مطالعات خود را در این زمینه بیشتر کرده و یا حداقل از افراد آگاه و مطلع بدون غرض راهنمایی بگیرید.
  ضمناً کارهایی که قبادخان نیک اقبال سی سختی در زمان حیات خود انجام داده اند بر هیچ فرد از خدا با خبری پوشیده نیست. کمال تأسف است که عده ای بصورت خصمانه زحمات این بزرگ مرد تاریخ منطقه را نادیده گرفته و خود را در حدی می بینند که درباره ی ایشان اظهار نظر می کند.
  در پایان از کلیه بزرگانی که در پیشرفت سی سخت نقش سازنده ای داشته و دارند قدردانی می نمایم

 • آ.بهنام گفت:

  با تشکر مجدد از آقای دکتر سی سختی خواهشمندم اسناد بیشتری دال بر نقش فرهنگی آقای سیف الله سی سختی وپدر بزرگوارشان قباد خان ارایه نمایند باشد که نوری برپستوی تاریخ نگاری استان تابیده شود

 • آ.بهنام گفت:

  از جناب آقای دکتر سی سختی تشکر ویژه دارم که با ارایه اسناد ذی قیمتی درخصوص نقش برجسته ی بزرگمرد اخلاق کربلایی سیف الله سی سختی ومهین بانوی فرهیخته پروین صفایی دراعتلای فرهنگی این
  خطه از کشورمان داشته اند

 • r گفت:

  همون ملاقبادبیشتربش میادتاقبادخان.اینم تحریف اقای سیسختی بگوکجاخان بوده؟حالاکه خانی برافتاده؟

  • دکتر سی سختی گفت:

   دوست عزیز با سلام
   منهم با شما هم عقیده هستم که بساط خان و خانی در اوایل سال های 40 برچیده شد . از این گذشته مراحل جامعه شناسی نیز نشان داده است که دوران فئودالیته به بورژوازی و … تغییر میکند و هرگز هم بر گشت پذیر نیست . فبادخان دارای حکم رسمی(خانی ) از حکومت وقت بوده که بر اساس لیاقت و کاردانی و شایستگی در سال 1311 به ایشان اعطا شده است .
   آیا چون امروز این بحث وجود ندارد شما میرزا تقی خان امیرکبیر را (میرزا تقی ) میگویید و می نویسید ؟
   آیا آقا محمد خان قاجار را شما (آقامحمد قاجار) …
   آیا کریم خان زند را شما (کریم زند ) ….
   ایکاش به جای این نگرانی ،‌ شما تحقیق میکردید و میپرسیدید که قبادخان چه کرده است و چه بوده است و چگونه میزیسته است وبرای چه لقب خانی به ایشان داده اند ؟

  • فربد نیک اقبالی سی سختی گفت:

   آقا یا خانم r… اگر چه جناب دکتر سی سختی پاسخ درخوری به شعار دیواری شما داده اند اما دو نکته را یادآور می شوم.نخست جای بسی تاسف هست که یک انسان نام خود و هویت خود را پنهان و تکذیب نماید و آنرا درخور معرفی نداند. زیبنده بود به جای r خود را معرفی می کردید.در تاریکی شب و دور از چشمان همگان روی دیوار که شعار نمی نویسید.دوم اینکه اگر دوره ای از تاریخ سرآمد دلیل نمیشود کل تاریخ را هم از نام و عنوان و حوادث تغییر دهیم.بله انقلابی شد و برخی مناسبات و نهادها و سیستم ها تغییر کرد اما تاریخ را و آنچه که بوده را نمیتوان انکار کرد.

 • سیدارش رضایی سیسخت گفت:

  دراین شب جمعه شب خیرات خداوندرحمت کند وبیامرزد مردان بزرگی که برای این خطه زحمت کشیدندوقلم رابجای اسلحه دست مردم دادند. وافتخار ما قلم وفرهنگی می باشد که مردبزرگی چون مرحوم کربلایی سیف الله سیسختی بجای گذاشت درهفتادسال پیش فرهنگ وقف رادراین منطقه نهادینه کردوبخش وسیعی اززمینهای خود را وقف درمانگاه ومدرسه حافظ واموزش وپرورش وپست تلگراف ومسجدنمودندروحشان شاد.

 • توکل گفت:

  با تشکر ازشما.
  از همه شما که تلاش میکنید فرهنگ وتاریخ غنی این دیار. رابه هم استانیهای عزیز نشان میدهید وامیدوارم دوستان عزیز در مورد تاریخ سی سخت اطلاعات وعکس های قدیمی ودرمورد اینکه مردم سی سخت ازکجای ایران به این منطقه امده اند رابرایمان بنویسند ممنون میشویم.

 • فرخ نظرپور گفت:

  با تقدیر و تشکر از جناب آقای دکتر سی سختی
  اینجانب با شناختی که از روحیات ایشان دارم ، دلیل انتشار این اسناد را نه به خاطر خودستایی بلکه به منظور اطلاع رسانی در مورد حقایقی می دانم که در مسابقه نا عادلانه ثبت مسائل تاریخی این مرز و بوم گم شده اند. اگر چه اجر معنوی هر عمل یا ارزش ذاتی هر شخص ، بدون ذکر یا ثبت تاریخی نیز برقرار می باشد ، اما انتشار این اسناد ، سوای از مسائل قومی و قبیله ای یا در واقع حاشیه ای ، نه تنها از لحاظ تاریخی بسیار ارزشمند بوده ، بلکه با توجه به محتوای فرهنگی و علمی این اسناد ، جایگاه والایی خواهد داشت.
  بنابراین شایسته است به جای نقد های حاشیه ای ، احساسی و یا بعضا متعصبانه ، ضمن قدرشناسی و گرامیداشت این حقایق تاریخی ، نسبت به اشاعه فرهنگ علم و اندیشه در این سرزمین اقدام جامع و عمومی نمود. جای بسی افتخار است که در سرزمینی که متاسفانه هنوز بسیاری از زنان آن از فقر دانش و سواد رنج می برند ، هفت دهه قبل ، یک بانوی معلم وجود داشته است.

 • سهیلا نیک اقبال گفت:

  بنده متاسفم که باکسانی طرف شده ام که خیلی سطحی نگرند ونمیدانند که مرحوم سیسختی عموی بنده هستند وهمیشه به وجودشان افتخار کرده ام وسیسختیهای عزیز بدانند که اسم سیسخت درهرکجای این مملکت همراه با اسم ملاقباد اورده میشود تعصبی نیستم واگر با ملاقباد نسبتی نداشتم باز هم روی حرفم بودم.

 • یزدان پناه گفت:

  البته مرحوم ملا قباد پدر بزرگ -پدر بزرگ خانم نیک اقبال بوده ولی می خواست زرنگی کند و یک گریزی بزند به اصل موضوع ولی من در همین جا به ایشان یاداوری می کنم که ان زمان که خیلی از خانواده های بلا فصل مرحوم قباد در پی گذران زندگی و پایه ریزی اقتصادی برای امروز بودن مر حوم سی سختی در راه دفاع از ابرو و حیثیت پیشرفت و ابادانی سی سخت متحمل خسارات جانی مالی و اسیب های فراوان شد که شما از تاریخ فراز و نشیب منطقه سی سخت اطلاع ندارید و یا … بهر حال ختم کلام اینکه : پروانه گر وصل افتاب نخواهد– از رونق بازار افتاب نکاهد .

 • دکتر سی سختی گفت:

  سرکار خانم سهیلا نیک اقبال
  با سلام و تشکر از حضرتعالی و غیرتی که در خصوص بزرگ مرد تاریخ بویراحمد (قبادخان ) از خود نشان میدهید که نه تنها مایه افتخار من و شما (که خانواده ایشان میباشیم ) بلکه عزت و سربلندی خطه جنوب است . منظور از این مقاله حفظ و اشاعه بخش کوچکی از سرمایه همین خانواده بشکل اسناد متقن و مرتبط میباشد که در قالب یکی از گسترده ترین رسانه ها (سایت های اینترنتی ) انجام شد و جنابعالی هم میدانید از این قبیل اسناد صدها مورد را اینجانب در اختیار دارم و هرزمان که صلاح باشد منتشر خواهم نمود .
  اما لازم میدانم به اطلاع جنابعالی برسانم که درتاریخ 29 آبانماه سال 1391 تحت عنوان ((دفاع از تاریخ بویراحمد با اسناد و مدارک )) مقاله ای به قلم جناب آقای (ولی الله عنبری ) در سایت (بویرنیوز ) منتشر شد که درآن ایشان ادعا کرده بود که :
  علت لشکر کشی کریم خان به سی سخت و کشته شدن ایشان مربوط به غارت اموال سیمرم بوسیله مردم سی سخت و تظلم خواهی مردم سیمرم از کریم خان و استنکاف ایشان (منظورشان قبادخان بوده است ) از باز گرداندن اموال سمیرمی ها و در نتیجه جنگ بر سر باز پس گرفتن اموال مردم سمیرم از غارتگران (!) بوده است .
  اینجانب به محض اطلاع از مفاد سراسر کذب و دروغ این مقاله مضحک جوابیه نسبتا مفصلی برای سایت مربوطه ارسال نمودم که پس از چند روز تاخیر در تاریخ 6 آذرماه 1391 منتشر گردید و موضوع را نیز بوسیله جناب آقای عزت اله نیک اقبال (عموی مشترک من و شما وبقیه این فامیل محترم ) تقریبا به اطلاع اکثریت فامیل رساندم .
  اکنون جنابعالی میتوانید با مراجعه به سایت بویر نیوزو جستجوی مقاله با عنوان ذکر شده به ادعای کذب و توهین آمیز نویسنده ، به بزرگ مرد عرصه علم و ایمان و شجاعت و سیاست و .. بویراحمد ( مرحوم قبادخان – پدر بزرگ من و شما و دیگران ) و با استفتاء از جناب آقای عزت اله نیک اقبال میزان دفاع این خانواده بزرگ ! و میزان غیرت و شجاعت و ریسک پذیری و .. همگی را محک بزنید . ضمنا ملاحظه بفرمایید آنجا که مصلحت مقاله دفاع از شخصیت مرحوم قباد خان بود ، علیرغم ضرورت موضوع و بمنظور جلوگیر ی از خلط مبحث ، اینجانب از ذکر اسامی شخصیت های مقاله خودداری نمودم ، زیرا هر سخن جایی و هر نکته مکانی دارد …
  بنظرم میرسد ، نام بردن از چنین شخصیتی نیازمند مقالات مفصل و جامع و مستند است که این مقال را جایگاه آن نیست .

 • سهیلا نیک اقبال گفت:

  با درود فراوان بهمه کسانی که برسخنان بنده تازیدند باید بگویم که هدف من انکار معلمی مرحوم سیسختی وخانم ایشان نبوده همه اسنادنیزگویای این مطلب هست ولی شماها اهالی سیسخت وبویراحمد اینرابدانید که اگر فکر مرحوم ملاقباد برای درخواست معلم نبود(پدر مرحوم سیسختی) هیچگاه سیسخت حرف اول را در زمینه علم وفرهنگ نمیزد پس سعی کنید بخاطر تعصبات حقاق را انکار نکنید.همه ما دانش واگاهیمان را مدیون این بزرگمرد تاریخ هستیم.باتشکر

 • شهر وند سیسختی گفت:

  با تشکر از جناب آقای دکتر سی سختی
  اولین معلم استان آقای مجیدی
  اولین معلم بومی استان مرحوم محمد حسن فرد بوده است.

  • دکتر سی سختی گفت:

   با سلام و تشکر از شما (شهروند ) گرامی .
   – جناب آقای مجیدی اولین معلم غیر بومی استان بود که در حوالی سال های 12-1311 در سی سخت مشغول بود ولی احکام و اسنادی از ایشان نیز در دسترس نیست و منظور از مقاله معلمین رسمی و مستند بومی میباشد وگرنه در کشور از صدها سال پیش کسانی معلم و مدرس رسمی بوده اند . روان همه آنها شاد انشاء ا…
   – مرحوم محمد حسن فرد نیز از پیشکسوتان این مقال میباشد ،‌اما همانطور که قبلا ذکر شد استناد این مقاله به کسانی است که دارای اسناد رسمی از مراجع قانونی ( درآن زمان وزارت معارف ) بوده اند برای این مرحوم نیز از درگاه احدیت طلب رحمت و مغفرت مینمایم و برای مقام فرهنگی ایشان نیز احترام قائل هستیم .

 • آگاه گفت:

  اطلاعاتتان غلط است یاحداقل جانبدترانه ومتعصبانه است.متاسفانه هرکه فقط پدرومادرخودش رامی بیندوشما هم همینطور.اولین معلممرحوم صابری بودوسپس مرحوم برزومحمدحسینی.حداقل شما که سیسختی هستی بایداین اطلاعات راجابجانمیکردی

  • دکتر سی سختی گفت:

   با سلام و تشکر از حساسیت جنابعالی ،‌ اینجانب تا کنون مدرک مستندی که مرحوم خیراله صابری و مرحوم برزو محمد حسینی در چه سالی رسما معلمی را آغاز کردند بدست نیاورده ام . ضمن احترام به مقام هر دو بزرگوار و طلب رحمت و مغفرت برای ایشان و تمامی پیشکسوتان ،‌ اگر در این مورد مدارکی موجود باشد که بتوان به آن استناد کرد با کمال میل و بدون تعصب شخصا منتشر خواهم کرد . در هر صورت تمامی اصحاب فرهنگ و آموزش و پرورش قابل احترام هستند .
   ضمنا از جنابعالی که بنظر میرسد با اطلاعات متعصبانه مخالف هستید میپرسم اطلاعات مربوط به خانم پروین صفایی که مربوط به دهه بیستم میباشد و مشاهده میفرمایید . حالا کسانی که در دهه چهلم بعنوان بانوان معلم کار خودشان را آغاز کرده اند و سالهاست مورد تحسین و تقدیر قرار میگیرند و در رسانه های مختلف معرفی میشوند ، چه عکس العملی را در شمای بی تعصب و فرهیخته اینجاد میکند؟ هر چند اینجانب و خانواده ام بی نیاز از این گونه تعاریف و تمجیدها هستیم واگر نبودیم براحتی میتوانستیم این مدارک را دراختیار آموزش و پرورش و یا رسانه ملی قرار دهیم .

 • محمود جعفری گفت:

  جای تاسف است که این استان عقب افتاده در زمان رضاشاه یعنی قریب به 75 سال پیش شهر(تلخسرو) و مدرسه (سعدی )و معلم ( هم معلم زن و هم معلم مرد ) داشته ، آنوقت یک عده از خدا بی خبر شهر و مدرسه و همه چیز را نابود کردند با……….. اسم خودشان را …………………….. …
  بعد هم شایع میکنند که …… رفتند پیش رضاشاه یا محمد رضا شاه و گفتند ما شهر میخواهیم مدرسه میخواهیم . مگر شهر خواستنی است . یک عده مردم باید دور هم جمع بشوند قوانین مدنی را باور داشته باشند و با یک نظم قابل قبولی ساخت و ساز یکنند امکانات شهری را بوجود بیاورند خود بخود دولتها هم نقش خودرا ایفا میکنند .
  مگر میشود اسلحه بدست گرفت وگفت من شهر میخواهم ..
  مگر شهر قافله است که سرگردنه را ببندی و بگیری ؟

 • گرمسیر گفت:

  بسیار عالی ، خوب و مستند

 • یزدان صیادی سی سخت گفت:

  سعدیا مرد نکونام نمیرد هرگز مرده انست که نامش به نکویی نبرند ضمن تقدیر وتشکر از جناب اقای دکتر سی سختی به لحاظ انتشار اسناد ومداک لازم دال بر سکان داربودن پدر ومادر فقیدشان در عرصه علم اموزی وجهل زدایی این خطه از مرز وبوم ایران اسلامی . بی شک انتظار از مرحوم سی سختی هم همین بود چرا که ایشان از فرزندان خلف مرحوم ملا قباد نیک اقبال که خدمات ایشان در عرصه علم ودانش و عمران وابادی از هیچ کسی پوشیده نیست وزبانزد عام وخاص است وهنوز هم این خانواده در این عرصه مشهورندچرا که خانواده اقای حاج نوراله نیک اقبال در سی سخت بیشترین اموزش وپرورشی استان رادارند شادی روح همه عزیزانی که در گذشته وسلامتی انهایی که اکنون در راه اعتلای فرهنگ وعلم ودانش قدم برداشته وبر میدارند( صلوات )

 • فرحناز عزیزی گفت:

  هر کس که برای ابادانی وفرهنگ این استان فدمی برداشته مایه ی افتخار خواهد بود
  روحشان شاد

 • کریمی گفت:

  خدا را بر آن بنده بخشایش است
  که خلق از وجودش در آسایش است
  خدایا تو شاهدی که سیف اله سی سختی و خانم پروین پناهگاه مردم مظلوم و بیکس بودند . همیشه بچه ها را سفارش میکردند که درس بخوانند . بزرگتر ها را تشویق میکردند که پسران ودخترانشان را به مدرسه و درس بفرستند . نور به قبرشان ببارد انشالا .

 • بهادران گفت:

  با سلام خدمت ااقایان نوشادی و محمد حسینی احسنت بر قدر شناسی شما لا اقل برای من که ساکن بویراحمد پایین هستم ثابت شد که مردم سی سخت به خدمات و جهاد ها و ایثارهای مرحوم سی سختی بزرگ در راه عمران و …. سی سخت ارج می نهند و قدر شناس هستند و فکر می کنم خانم نیک اقبال وضعیت ارام امروز را مبینند و…..

 • محمد حسینی گفت:

  در پاسخ به خانم سهیلا نیک اقبال قبادخان از رضا شاه معلم خواست و بعد از 2 سال یک معلم بنام مجیدی فرستادند به سی سخت که نمیدانم از راه گردنه بیژن یا کجا آمد . بهر حال آقای مجیدی اهل تهران بود یا جای دیگر ولی اهل استان کهگیلویه و بویراحمد نبود . اما مرحوم سی سختی متولد و اهل همین شهرستان سی سخت بود و معلم شد و تا شریور 1320 که مملکت را کشورهای انگیس و روس اشغال کردند معلم بود بعد از وردود اجانب به کشور و نا امنی که بوجود آمد برای چندسال همه چیز بهم خورد . شما چه میدانید اگر مرحوم سی سختی نبود چه بروز مردم سی سخت می آوردند .

 • م-عزیزی گفت:

  بزودی اطلاعات دقیق تری ارائه خواهد شد

 • م-عزیزی گفت:

  دستتان درد نکند اطلاعات خوبی یود

 • سهیلا نیک اقبال گفت:

  درود وسپاس فراوان .خوب بود از بانی وپایه گذار علم ودانش ملاقباد و اقای مجیدی اولین معلمی که به درخواست مرحوم ملاقباد در زمان رضاشاه به منطقه فرستاده شد هم یادی میکردید

  • نوشادی گفت:

   خانم سهیلا نیک اقبال ، ضن سپاس از دکتر سی سختی عزیز که پس از چندین سال سکوت بالاخره حاضر شد مدارک مریوط به سوابق فرهنگی و آموزشی مرحوم زنده یاد پدر و مادرشان را که درواقع مدارک فرهنگی سی سخت و حتی بویراحمد میباشد ، منتشر نماید که برای من که یک سی سختی هستم باعث افتخار است و به روحشان درود میفرستم .فکر میکنم شما باید از نوادگان ملا قباد باشید . البته خدمات ملا قباد برکسی پوشیده نیست . دلم میخواهد دوباره یاد آوری بشود که زحمات مرحوم سیف اله سی سختی درخصوص فرهنگ این منطقه بر هیچ یک از اهالی سی سخت پوشیده نیست . حداقل من که بارها از بزرگان و ریش سفیدان سی سخت شنیدم که زنده یاد سیف اله سی سختی املاک شخصی خودش را برا ی احداث مدرسه حافظ سی سخت ، درمانگاه قدذیمی ، پست و تلگراف ، آموزش و پرورش و مسجد اهدا کردند . مجددا از آقای دکتر سی سختی گله مند هستم و میخواهم بدانم چرا این مدارک را منتشر نمیکند مگر از کسی ملاحظه دارد . ایشان باید بداند که تمام مردم سی سخت درمورد خانواده مرحوم سی سختی نظر خوبی دارند و پشتیبان آنها هستند .

پربازديد