تاریخ درج خبر : 1392/10/29
کد خبر : ۱۹۱۶۰۳
+ تغییر اندازه نوشته -

زلرله؛ پدیده ای طبیعی یا بلایی طبیعی؟

سایت استان: دکتر علی محمد روستا*

زلزله را شاید بتوان جزء مخرب ترین پدیده های طبیعی دانست که بشر از دیرباز گریبانگیر آن بوده است.

هر ساله در گوشه و کنار جهان اخباری مبنی بر وقوع زلزله ای به گوش میرسد. کشور عزیز ما ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. به دلیل موقعیت جغرافیایی بخصوص و عوامل متعاقب آن که در این نوشتار کوتاه مجال باز کردن آن نیست ایران جزو کشورهای دارای ریسک بالا از نظر مخاطرات لرزه ای می باشد.

زلزله پدیده های طبیعی است که اگر راهکار مناسبی برای بهبود وضعیت ساخت وسازها اتخاذ نشود ؛ تبدیل به بلایی طبیعی میشود.

بر اساس نتایج تحقیقات بدست آمده؛ پیشگیری به صورت احداث ساختمانهای مقاوم و بهسازی موارد موجود، بهترین راه مقابله با عواقب ناشی از زلزله است.

زلزله علاوه بر خسارات و تلفاتی که به وجود می آورد از نظر عاطفی و روانی نیز مردم را تحت تاثیر فرار می دهد که نمونه آن در زلزله های گذشته دیده شد. به عنوان مثال پس از زلزله های بم و بلده شاهد بودیم که هر روز شایعه ای جدید منتشر و بسیاری از مردم برخی از شهرها، شبها با ترک منازل خود در پارکها و خیابان ها می خوابیدند و این در شرایطی ست که دانش فنی روز در جهان و حتی در کشور خودمان به درجه ای رسیده است که با احداث بناهای مستحکم و مطابق با اصول آیین نامه ها بتوانند بر ترس ناشی از وفوع زلزله های بزرگ نیز غلبه نمایند.

زلزله رودبار- منجیل سال ۱۳۶۹ با بزرگی ۷٫۳ ریشتر به ۱۶۰۰ روستا آسیب عمده وارد و بیش از ۲۰۰ هزار ساختمان و تاسیسات زیربنایی، ارتباطی و … را دچار آسیب جدی کرد.

زلزله چنگوره- آوج سال ۱۳۸۱ در قزوین و همدان با بزرگی ۶٫۳ ریشتر نیز آسیبهای مالی و جانی فراوانی را به بار آورد.

زلزله بم در سال ۱۳۸۲ با بزرگی ۶٫۶ ریشتر باعث کشته شدن ۳۰۰۰۰ نفر و تخریب قسمت عمده شهر و بناهای تاریخی منجمله ارگ بم گردید.

زلزله ۱۷ ژانویه ۱۹۹۴ نورتریج آمریکا با بزرگی ۶٫۸ ریشتر و با مدت بیشترین فعالیت( حدود ۶ ثانیه) که شتاب افقی و قائم آن به ترتیب ۱٫۸ و ۱٫۲ برابر شتاب ثقل زمین بود در کل ۶۱ نفر جان باختند که اکثرا ناشی از انهدام ساختمانهای چوبی چند طبقه بود. البته در زلزله مذکور تاسیسات زیربنایی نیز آسیب جدی دیدند.

زلزله ۱۷ ژانویه ۱۹۹۵ کوبه ژاپن با بزرگی ۷٫۲ ریشتر با حداکثر مدت فعالیت ۲۰ ثانیه و حداکثر شتاب افقی .۸۵ برابر شتاب ثقل زمین باعث کشته شدن ۵۵۰۰ نفر و زخمی شدن ۴۱۵۰۰ نفر گردید.

زلزله های مشابه دیگری نیز هست که از مقایسه آنها خودداری میگردد.

مشکل کجاست؟ چرا با وجود این همه پتانسیل ، نیروهای متخصص و … در این زمینه؛ تلفات و خسارات پرداختی توسط ما ایرانیان اینقدر زیاد است؟

اینجانب با توجه به تجربیات چندین ساله در تدریس دروس مرتبط با رشته مهندسی عمران و طراحی و نظارت پروژه های متعدد ، موارد زیر را جزء موثرترین عوامل در افزایش تصاعدی پرداخت هزینه ها و تلفات می دانم:

ورود افراد غیر متخصص و بعضا بیگانه به حوزه ساخت و ساز و اجرای آن.

عدم تولید مصالح با کیفیت و استاندارد روز.

موازی کاری دستگاههای متولی نظیر نظام مهندسی، شهرداری ، مسکن و شهرسازی؛ بنیاد مسکن و بعضا تداخل کار

عدم ارتباط منسجم و مستمر بین دانشجویان رشته مهندسی عمران با حوزه کاری در دوران تحصیل.

افزایش بی رویه پذیرش دانشجو در رشته مهندسی عمران بدون توجه به زیرساختها و کیفیت آموزش.

عدم اگاهی و آشنایی مالکین و صاحبان کار نسبت به اهمیت طراحی، محاسبه و نظارت.

عدم روی آوری جامعه به سیستم های نوین ساخت و ساز و تکیه بر روشهای سنتی.

*دکترای عمران و مدرس دانشگاه

منبع:سایت سی سختی

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بهنام گفت:

  دوست عزیز
  دکتر روستا از چهره های برجسته علمی استان هستند.ایشان در دوره ی تحصیل در دبیرستان نمونه و از نفرات اول المپیاد ریاضی و فیزیک کشور شدند.
  ناگفته نماند ایشان نفر دوم امتحان کارشناسی ارشد کشور در مقطع فوق لیسانس و نفر اول آزمون دکتری تخصصی سازه های عمرانی در کشور شدند و در حال حاضر با رزومه ی قوی و مقالات بین المللی زیادی که داشته اند از طرف چندین کشور من جمله آمریکا ( در دوره کارشناسی ارشد )، روسیه؛آلمان جهت همکاری علمی و دانشگاهی دعوت به همکاری شدند ولی به جهت وابستگی و تعهد اخلاقی به استان، خانواده و دوستان خوشبختانه در جمع ما و اساتید استان حضور دارند.
  ناگفته نماند توهین ها و الفاظی که برخی افراد به شخصیت های استانی روا میدارند هیچگونه کسر منزلت و شانی برای این عزیزان نیست.
  مطمئنا میوه ای که در بالای شاخسار و دور از دسترس است بیش از سایرین آماج سنگ اندازی و چشمداشت است….
  ممنون( لطفا منتشر شود ).

 • عضو سازمان نظام مهندسی ساخت گفت:

  اینجانب افتخار شاگردی ایشان را در مقطع فوق لیسانس و همچنین در دوره های ارتقا نظام مهندسی داشتم و همچنین شناخت نسبی از وضعیت تحصیلی ایشان از مقطع ابتدایی تاکنون دارم. هر چه از شرافت، ادب و سواد و بار علمی ایشان بگویم کم است.
  ناشناخته و ندانسته نباید حرف بزنیم. اگر تو این مملکت باشه که با زور بازو و توان علمی خود درس خونده و علم و ادب آموخته قطعا ایشان یکی از اونهاست.
  خدا ایشون را برای جامعه دانشگاهی استان حفظ کنه

 • مرتضوی گفت:

  قدرزر زرگربراند قدرگوهرگوهری.ه.دکترعزیز برای جنابعالی آرزوی توفیق وسلامتی داریم.جناب آقای ناشناس مهم تخصص وبارعلمی ونخبه بودن هست .شمادکترروستا روباصدوپانزده نفر بورس ارژنگی اشتباه گرفتید

 • دکتر سی سختی گفت:

  ایشان در مرحله پایانی دکترای راه و ساختمان هستند و تقریبا تمامی دروس مربوطه را گذرانده اند . آیا آنقدر که حساسیت در این مورد هست در مورد محتوی و ارزش علمی مقاله هم حساسیت هست ؟
  در هر صورت برای ایشان آرزوی موفقیت و برای استان امید استفاده از وجود اینگونه شخصیت های عملی را داریم .

 • سعید بنی هشمی گفت:

  دانشجوی ارشد عمران یزد هستم.
  متآسفم برای این اقای ناشناس که چنین الفاظی رادرمورد جناب اقای دکتر روستا که از نخبگان علمی استانمون دربحث سازه میاشد بکار برده

 • دانشجو گفت:

  به ناشناس : شما بگو مهندس.
  مهم شرافت و تخصص کاریه که خیلی بیشتر از بقیه دارن.
  پاینده باشید.

 • ناشناس گفت:

  دکتور نیست که. به لطف ارژنگ دانت جوی دکترا است.

  • دانشجوی واقعی! گفت:

   کسی مثل شما که حتی سواد فارسی نوشتن هم نداره! چطور اسم خودشو گذاشته دانشجو! مطمئن ام که دانشجو نیستی و از غرض این نظر رو نوشتی!
   جنابعالی اول پیگیر سواد خواندن و نوشتن باش و در آخر نظر بده.

پربازديد