تاریخ درج خبر : 1392/10/29
کد خبر : ۱۹۱۷۲۵
+ تغییر اندازه نوشته -

نشست انتقادی فعالیت های طلبگی

سایت استان: اسماعیل آذری نژاد
چندین ماه است جمعی  ۸نفره از طلبه ها ( انهایی که صاحب مسجد و منبر هستند) یک شنبه ها بعد از نماز مغرب و عشا ، در دهدشت باهم نشستی برگزار می کنیم وبه قول معروف نقد درون گفتمانی می کنیم .به آسیب ها ، عیب ها ، مشکلات و موانع فعالیت های طلبگی می پردازیم . در واقع به عیب های خودمون می پردازیم انتقال تجربه می کنیم ، موضوع منبرهامون را باهم تبادل و ارزیابی می کنیم و…..
امشب در مورد عدم حضور جوانان در مسجد بحث کردیم ، علل و مشکلات و ارائه راهکار و تجربیات را به بحث گذاشتیم .
چند مورد از  مباحث مطرح شده در جلسه :
علل عدم حضور جوانان در مسجد : عدم رابطه عاطفی و دوستانه با جوانان . عدم حضور در مدارس ، برگزاری کلاس ها و برنامه های خشک و بی روح ، برخورد نا مناسب پیرمردهای مساجد با نوجوانان ، طول دادن نماز و….
یکی از دوستان با اشاره به  تجربیات خود در زمینه جذب جوانان به موارد ذیل اشاره کرد :
برگزاری کلاس های قصه خوانی و قصه گویی در مسجد و پارک روبروی مسجد  ، انتقال معارف دین به صورت غیر مستقیم .
قبل از  اذان به پارک روبروی مسجد  می روم چند دقیقه ای با جوانان مشغول به بازی در پارک ، همکلام میشوم  و  بیشتر سعی می کنم شنونده باشم تا گوینده و در نهایت بدون اینکه انها را دعوت به مسجد کنم خداحافظی  می کنم . بعد از چند مدت که  رابطه دوستانه با آنها برقرار شد خود بخود جذب مسجد می شوند.
سعی می کنم هر روز به جای اینکه از ماشین برای تردد در شهر و رفتن به مسجد استفاده کنم پیاده می روم  و حداقل فایده ای که دارد در روز به ۵۰ نفر سلام می کنم و  تبسمی به انان هدیه می دهم . و بعضا در بین راه  جوابگوی سوالات مردم هستم . و بعضا پذیرای فحش های کسانی هستم که از من و صنف من عقده دارند  و با فحش به من عقده دلشون خالی میشه و من هم با لبخند و مهربانی جوابگوی ان عزیز فحش دهنده هستم .
خلاصه جلسه مبارکی است .
خوشحال میشویم  با ارائه انتقادات و پیشنهادات خوانندگان فرهیخته  ،ما  را در بهبود فعالیت های دینی یاری فرمایید و به این ایمیل  نظرات خود را بفرستید.
smaeelazari@gmail.com
 برگرفته از وبلاگ :نوشته های یک طلبه
http://dehdashtman.blogfa.com/

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • بئاتریس گفت:

  جناب آذری .فقط کافی است بدانید دنیا به کدام سمت میرود و ما به کدام سمت.چند قرن از دنیا عقبیم و اگر همینطور پیش برویم به کجا خواهیم رسید.شما میخواهید با اخلاق خوش نشان دادن درستش کنید.تلاش بیهوده نکنید.که آب از سرچشمه گل الود است.باید قدرت را رها کنید و سیاست را به اهلش بسپارید.وگرنه این نصایح گوشی برای شنیدن ندارد.

  • دلسوز گفت:

   برادر عزیزی که می فرمائید از دنیا عقبیم متاسفانه تعریف درستی درباره دنیا نداری تا زمانی که دنیا را به آسمان خراش و موبایل و کام‍‍پیوترو…..تعریف می کنیم باید بدانیم مسیر عقب گرد انسانیت را داریم طی میکنیم انسانیتی که لابه لای اینهمه تکنولوژی خود را گم کرده است دیگر توان نفس کشیدن ندارددنیای که انسان خود را خدای آن معرفی میکند و از خالق آن و صاحب آن غافل است دیگر رنگ زیبایی ندارد.
   انسان به همان اندازه که در علم پیشرفت کرده است به همان اندازه هم خون آشام شده است.
   پس مرگ بر این دنیا!!!!!!!!
   برادر عزیز دنیا چند قرن از انسانیت دور شده است!!!

 • عابد گفت:

  درود بر طلبه خوش فکر و اهل دل
  امیدوارم دین را از حوزه و سیاست بیارید بیرون و در جای خودش قرارش دهید
  جای دین دل مردم است نه سر مردم
  جای طلبه بین مردم است نه بالای منبر
  جای نصیحت گوش دادن به مردم است
  جای اینکه فکر کنیم می دانیم فکر کنیم که نمی دانیم
  جای اینکه فکر کنیم بیشتر مردم نادانند فکر کنیم بیشتر مردم تشنه دانایی اند
  جای ایکه فکر کنیم مردم در امامزاده ها آدم می شوند
  فکر کنیم که امامزاده ها هم مردمی بودند و نه بیش
  دین در دنیای کنونی نیاز به طلبه های با هوش و درجه اول دارد نه کاسبان کند ذهن

 • فلانی گفت:

  سلام/به وبلاگتون سرزدم وبرای مطلب *من ومولانا*یک کامنت گذاشتم /حتما بخونید وعمل کنید/ازماگفتن بود/به فرموده حضرت امام:ماماموریم به وظیفه نه نتیجه…

 • ازاصفهان گفت:

  باعرض سلام وادب واحترام خدمت جناب آقای آذری
  برای جذب جوانان اگرازشیوه دکترهدایتخواه وحجت الاسلام اندرزیان استفاده نمایید انشاءالله موفق می شوید.خودمن درسال 76شاهد بودم که شیخ اندرزیان بابرگزاری یک جام فوتبال درسالن باهنر به شرط عضویت درهیات انصارالثقلین چه تیپ افرادی راجذب کرد.دستورکاریکی از جلساتتون را میتوانید به نحوه تبلیغ دینی این دوعزیز اختصاص دهید.شیخ رجبعلی خیاط می گفتند:***دین خدا همین است که برروی منابرگفته می شود،اما دوچیزکم دارد.1)اخلاص 2)منیت***
  …………………………………………………………….
  ان تنصرالله ینصرکم ویثبت اقدامکم

  کاش من هم یک طلبه بودم…

پربازديد