تاریخ درج خبر : 1392/10/30
کد خبر : ۱۹۱۷۷۱
+ تغییر اندازه نوشته -

صلح و سازش دو طایفه پس از هشت سال در دهدشت

سایت استان: در آستانه سالروز تولد پیامبر صلح و رحمت،  پس از هشت سال اختلاف و درگیری بین دو طایفه در دهدشت منجر به صلح و سازش شد.

به گزارش سایت استان، با تلاشهای بی وقفه مصلحان و خیرین و ریش سفیدان، دو طایفه طاس احمدی و طایفه فارسی پس از هشت سال در دهدشت صلح و سازش کردند.

IMG_8421

این درگیری در سالهای گذشته منجر به کشته شدن دو نفر از هر دو طایفه شده بود که از همان زمان تا کنون تلاشها برای زدودن اختلافها آغاز شد و در آستانه تولد پیامبر یکی از کسانی که متهم به قتل بود با رضایت خانواده مقتول از زندان آزاد شد.

یکی از افراد مصلح که نقش بارزی در این صلح و سازش داشت “دکتر محمد شفیع آخش” بود که با تلاشهای صورت گرفته از جانب وی و بقیه مصلحان سازش بین دو طایفه اتفاق افتاد.

دکتر آخش در همین رابطه به خبرنگار سایت استان گفت: با رایزنی و مذاکرات طولانی طی هشت سال گذشته با هر دو طرف ماجرا توانستیم به این موفقیت برسیم.

وی ادامه داد: در طول این سالهای بسیاری از مواقع با پاسخ های سرد و مایوس کننده روبرو میشدیم اما امید خود را از دست نداده و همچنان بر تلاشهای خود افزوده تا این موفقیت حاصل شد.

65456

دکتر آخش با تشکر ویژه از خانواده های کاظمی و بهتری در تسهیل بر طرف شدن اختلاف هشت ساله، اظهار داشت: همان گونه که بزرگان دین ما گفته اند که لذتی در عفو هست در انتقام نیست، باید این از خود گذشتگی های بزرگ را گام مهمی در راستای زدودن اختلافهای قومی و قبیله ای در استان قلمداد کرد و برای دیگران نیز الگو و سرمشق باشد.

وی ادامه داد: از تلاش رئیس کل و مجموعه دادگستری استان در همکاری برای اصلاح ذات البین نیز تشکر کرد.

IMG_8432

 سایت استان از تلاش خیران و مصلحان اجتماعی که در راستای کاهش اختلافات قومی و طایفه ای، باعث و بانی ایجاد صلح و سازش در استان می باشند تشکر ویژه می نماید و آماده است در راستای گامی برای حل اختلافها، این گونه اخبار را به صورت ویژه پوشش دهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • پرنیان گفت:

  با تشکر از آغای آخش و حاج آغا عمران نژاد و بقیه کسانی که صلح وآمیزش را فراهم کردند عده ای از مردم داشتند بین این دو طایفه سوخته میشدند مثال سادات امامزاده نورالدین که در روستای لیرتلخک هستند پدربزگشان خواهر زاده طایفه فارسی اند و پدرانشان خواهر زاده طاس احمدی یعنی نوه های مرحوم کی محمد کاظم عزیزی هستند بین دو طایفه گیر کرده بودند و شما با این کار همه آنها را خوشحال کردین بازهم از طرف خانواده پرنیان،بهشتی به کسانی که امکانات صلح را فراهم کردند تشکر میکنم

 • صدران گفت:

  سلام تا جایی که خبر دارم و در قضیه بودیم سردار هاشمی بود که قضیه رو جمع کرد آخش تو کجا بودی خدا را شکر که حل شد

 • م.ر گفت:

  نمیدونستم این سایت از طایفه تاس احمدی حمایت می کنه وگرنه اصلا کامنت نمیذاشتم.البته حدس میزدم همه از هم تمجید و تعریف می کردن بدون گفتن واقعیات

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   سایت استان از طایفه و یا گروه خاصی حمایت نمیکنه. تلاش و کوشش برای گسترش صلح و دوستی بین همه اقوام و طوایف و گروهها را وظیفه خود میدانیم. کامنت شمااختلافها و شکافها را بیشتر میکنه و به همین دلیل حذف شد.
   موفق باشید

   • م.ر گفت:

    چرا یه طرفه قضاوت میکنین شما!بعضی از کامنتها از جمله کامنت آقای سعید بخشوده به طور مستقیم حرفایی زده که این اختلاف را دو چندان میکند ولی شما نظر ایشون را ثبت کردید!شمایی که دم از صلح و دوستی میزنیدبه عنوان سردبیر لطف کنید کامنتها رو خوب بررسی کنید و با در نظر گرفتن همه جوانب عادلانه برخورد کنید.

 • م.ر گفت:

  چرا کامنت من ثبت نشد!

 • مهشید زاهدی گفت:

  چرا کامنت من ثبت نشد؟!!!!!!!

 • باعرض معذرت از همه عزیزانى که در راه ازادى بابک بخشاىش تلاش کردند و اینحقیر نامى از انها نبردم مانند کى عطا طاهرى ,محمود منطقىان,خانواده محترم کاظمى,حاج اقا مىرحسینى,همسر محترم مرحوم کى سالار,طایفه محترم طاس احمدى وبالاخره طاىفه محترم فارسى.به امید ازادى همه ما اززندان غرور و خود بینى

 • سام آرام یاسوج گفت:

  بهتر است از خود آقای جانمحمد بخشایش سئوال کنید موسی آرام از طریق مرحوم حاج شیروان وفرزندانش در آزادی بابک چقدر زحمت کشیده چند مرتبه به نرماب و در ه لبک و حتی فرستادن افرادیکه روابط با آقای بهتری داشته اند. وحتی در این مورد. برای آزادی علیشاه که با توسل به ارجاسب احدی ومهدی کاظمی وبقیه افراد طایفه محترم فارسی که از ناحیه ایشان پافشاری میشد. و الحمد اله نتیجه هم گرفت . البته لزومی نداشت که این را بنویسم وظیفه اشان بود وهمه افرادخیر دراین امر خیر نقش داشتند .مخصوصا” حاج عطا طاهری که آقای آرام با تاکید وراهنمایی. ایشان این کار را دنبا میکرد. وخدارا شکر که این مسائل حل شد وامیدوارم که مشکل طایفه محترم فارسیی با طایفه محترم طاس احمدی کاملا” حل شود. وخدارا شکر که افراد خیر خواهی همچو حاج طاهری ودیگرا راهمچنان دربین خود داریم وباید قدر شناسشان باشیم

 • حسنعلی شابون گفت:

  آقای آرام چرا کامنت های مرا نگذاشتی.تو که علی بازی نبودی برادر

 • موسی آرام گفت:

  خواهر محترم بی بی فرحناز باسلام- این ناشناس اندر ناشناس کسی جز …… نیست. چون هم شما خواهر محترم فرد روشنفکر واهل درایتی هستی وهم بقیه برادرانت. خانواده بنده وخانواده شما هم نسبت نسبی دارند وهم سببی همواره در مسائل سیاسی واجتماعی همراه هم بوده اند وبنده هم آدم نمک نشناسی نیستم چرا که کی سالار وحاج عطا طاهری گردن ما حق دارند.وما حاضر نیستم کسی نسبت به ایشان بی احترامی کند. وما خودمان را موظف به دفاع از آنها میدانیم خوب است . به ….. بقیه برداران یاد آوری کنید .تذکری به ایشان بدهند . تنها گناه ما این است که یکی از خودمان دراین سایت مشغول خدمت است و وباید ایشان را تشویق کنیم نه نه تخریب. وانشائاله بنده شما وبقیه برادران را از نزدیک زیارت میکنم واین گله هارا جوابگو خواهیم بود.آرام

 • دکتر گفت:

  دوستان بجای این همه کامت خشن بیایداین رسم خوب راادامه دهیم و برای فرزندانمان مایه افتخر باشیم

 • مجيد رزمجويي گفت:

  کی سالار عزیزی را من در کتابها می شناسم و عکسهای همسرش بی گردی فرد را دیدهام سوار بر اسب و برنو به دوش/ دوشادوش مردان بزرگ ایل/ عضو انجمن شهر دهدشت/ کی سالار خیر و واقف بزرگ دهدشت. چرا اخه چرا شما بویراحمدیها اینقدر قدر ناشناسید

 • باسلام وتشکر از تمام کسانیکه در راه ازادى این جوان رعنا تلاش کردند بالاخص جناب دکتر اخش.عزیزان خواهشا از گذاشتن کامنت بد خودارى کنیدوبه نفس کار توجه کنید .ازادى یک جوان و دادن عمر دوباره علاوه بر اراده خداوند روحیه نوع دوستى خانواده محترم بهترى را میرساند.این شادى را با بد اندیشى خراب نکنید.یک جمله به خواهرم فرحناز عزیزى,,خواهر جان بدطینتان,بدخواهان,بداندیشان ومخالفان انسانیت در طول تاریخ زیاد بودند وهیچوقت هم از انان به نىکى یادى نشده,بلکه این مردان وزنان بزرگ بودندکه ماندگارند مانند مرحوم پدرتان و مادر محترمتان.در پایان از زحمات بزرگانى مانند مرحوم اقا شیروان,حاج عدل هاشمى,حاج اقا عمرانیان و حاج حسین پرندوار و بالاخص دکتر اخش وجان محمد بخشایش سپاسگذارم..

  • انصاف گفت:

   حاج آقا عمرانی نژاد

  • مهشید زاهدی گفت:

   سلام
   خانواده بهتری اگر رضایت به آزادی دادند فقط و فقط به خاطر برقراری صلح و آرامش بوده و دلیل بر این نیست که امثال اینگونه افراد به ظاهر رعنای شما بخشوده و در جامعه بگردند و هرگونه جرم و جنایتی را عمدا متحمل شوند.خدا رو خوش میاد کسی که مرتکب قتل عمد شده آزاد گردد و کسی که متهم به قتل است به علت ناتوانی مالی همچنان در زندان به سر ببرد؟!

 • هي ودر گفت:

  حیف نیست این رسوم زیبا را این چنین الوده بی ارزش می کنیم.به همه آنهایی که حتی در خیال نیک اندیشدند درود می فرستیم و به همه آنهایی که حتی قدمی کوچک برداشتند درود می فرستیم نه به خاطر الان بلکه به خاطر نسل های بعدی که چنین یادگار های زیبا شکوهمند از ما برای آها و فرزندانشان به یادگار می مانند.یادمان نرود عشایر در کار خیر هیچگاه منت نمی ذاشت.این چند صباح خوب یا بد زشت یا زیبا خواهد گذشت.پس جای برای تاسف خوردن نهادن نذاریم.ما هم دیر زود به جمع رفتگان می پیوندیم.بیاید برای یکبار هم شده این کینه ها را از دل ها و چشم بشوییم و زبان ها را ازخم نیش پاک کنیم.بگذاریم برای نسل ها بعد به جای دشمنی و نفرت نشاط نیکی به جا بگذاریم .

 • مجاهد آزمان از دهدشت گفت:

  از تمام کسانی که کوچکترین قدم را در راه اصلاح این امر خیر برداشته اند کمال تشکر و قدردانی مینمایم امید است که این حرکت پایه گذار حرکتی نوین در شهرستان و استانمان شود

 • شاگرد گفت:

  چرا کامنتم را نمیزنین بی انصاف ها.میترسین پته ….. بره سر آب!!!!!

 • یک معلم گفت:

  خداوند بانیان این امر خیر را در هر دو دنیا سربلند گرداند.که انشاءاله هم همینجور خواهند بود.

 • ناشناس گفت:

  اصلاح طلبان برای مطرح کردن اقای اسماعیلی < تقوی نزاد یارنسب وسیفور سادات دارند طراحی و زیر پوستی کار می کنند

 • دهدشتی گفت:

  جناب دکتر آخش باگذاشتن کامنت نمیشه رای جمع کنی وجناب آقای آرام بجای نام بردن از بزرگانی که این مشکل را حل کردن تبلیغ انتخاباتی می کنی واقعاً برای سایت استان متاسفیم

 • . گفت:

  بنیان گذار این صلح وسازش در ابتدا مرحوم حاج شیروان کاظمی بود که خانواده بخشایش . کاظمی وبهتری خود بخوبی میدانند. وتا آخرین لحظه مرگ دست از فعالیت برنداشت . ودر آخر وصیت کرد که این امر اصلاح شود.

 • م آرام یاسوج گفت:

  دوست عزیز ناشناس اندر ناشناس- بنده موسی آرام هستم خانم فرحناز عزیزی خواهر بنده است وهمفکربنده در رابطه با د…. آ…. که نوشتی یار هدایت خواه است . دکتر هدایت خواه یک مسلمان وشیعه آرمانگر است کافر که نیست .اگر د…. آ…. از آقای هدایت خواه حمایت کرده در آن شرایط زمانی خاص بد عمل نکرده امروز عده ای پست گرفتند که خود اصول گرا وهمچنان به عقیده خود پایبند. پس .معیار همیار بودن د…. آ…. با آقای هدایت خواه نبوده در پست گرفتن آقا د….. آ…. دیگر کاملا “انتقال شد تهران وعضو هیئت مدیره بنیاد کوثر که از این پستها برایش بهتر و والاتر چرا که خدمت به خانواده شهدا وجانبازان است .تاجا برای افراد تنگ نظروفرصت طلب بیشتر باز شود. از طرفی بنده انتظار نداشتم که کسی از شهردار شدن دامادم حمایت کند . چراکه گوهر اگر در میان خس و خاشاک هم که باشد گوهر است. و بنده دقیقا” میدانم که این مطلب را کی نوشته وبه احترام برادرانت آقایان ع….. اینرا میگذارم به حساب ناشی بودنت وکودکانه فکر کردن شما همیشه سعی کن به یقین برسی بعد مطلب بنویس شما صدها ازاین مطالب بنویسی بنده ارزشی برایش قائل نیستم.و به احترام مرحوم کی سالار و بقیه فرزندانش نه تنها بنده بلکه همه طایفه طاس احمدی همواره آنها مورد احترام هستند و برایشان ارزش قائل هستند . خداوند کی سالار را رحمت کند . وشما هم به راست هدایت شوید. تا مثل بقیه فرزندانش جای خالی او را پرکنید. حقیقتا” من نمیخواستم جوابت را بدهم اول به مسعود زنگ زدم بعد جواب را نوشتم.
  قربانت- م آرام

 • عابد گفت:

  درود بر بانیان این کار خیر و فرهنگی
  امیدوارم جای ستیز صلح و جای کینه مهر بنشیند
  بیایید به دل ببخشیم و از نظر فراموش نکنیم

 • غلامحسین هادیانی نژاد گفت:

  از تلاش بی وقفه و شبانه روزی برادر عزیز و مردمی و نخبه ی ایل کهگیلویه جناب آقای آخش در جهت سازش واصلاح دو طایفه ارزشمند طاس احمدی و فارسی بی نهایت سپاسگزازیم و در واقع چنین موفقیتی را باید هم تبریک گفت و هم سر آغازی برای رفع همه خصومتهای بی مورد در استان دانست.” درود بر مردان صلح جو وخیر”.

 • طایفه طاس احمدی گفت:

  جا دارد از تلاشهای انسانهای بزرگی چون آغا شیروان کاظمی؛حاج آقا عمرانی؛منطقیان عزیز؛سردار هاشمی؛حاج قلندر آرام ؛حاج آقا میر حسینی؛خانواده کاظمی طاس احمدی ؛بزرگان و ریش سفیدان دو طایفه ؛ وسایر عزیزانی که تلاش کردند نشکر و قدردانی شود. امید است با اتکال به قدرت خداوند متعال و تلاش این عزیزان آن مشکل و خون دیگر نیز اصلاح گردد.

 • گشتاسبی گفت:

  بی گردافرین از زنان شاخص استان بودند و در اکثر تحولات استان از قبل از انقلاب تاکنون برای پیشرفت استان از خودشون مایه می گذارن

 • فرحناز عزیزی گفت:

  با عرض سلام خدمت مسولین سایت استان
  دوستان عزیز کامنتهای غرض بار وپر از حسد وکینه بعضی افراد بیمار که برای تخریب خانواده اینجانب روی سایت فرستاده میشود با واکنش حقوقی اینجانب روبه رو خواهد شد دلیلی ندارد کامنتهای که بدون اسم میباشند پای ما نوشته شود از جمله کامنتی که اسم حقیر در مقاله واقف بزرگ استان اورده شده بود
  در ضمن ناشناس که همیشه در اجتماع هم هویتی نخواهی داشت در اصلاح کردن یک خون خیلی ها میتوانند اثر گذار باشند از جمله گذشت وفداکاری شیر زنانی که مادر این دو عزیز از دست رفته هستند تا تاثییر گذاری جوانانی که با برادران مقتولین دوست ورفیق بودند و.رفت امدهای کسانی که به نحوی با دوطایفه هم نسبی وهم سببی فامیل بودند زمینه را برای ورود افراد کاردانتر اماده میکرد
  نیازی نیست تو بیمار مریض که جرات نداری با اسم بی هویت خودت کامنت بذاری تایید کنی یا نکنی خانواده محترم بهتری وبخشایش می دانند که این زن چقدر حتی با احوال ناخوشی که داشت بین ای دو خانواده پادر میانی کرد وکتمان هم نخواهند کرد,عقده ای عزیز خانواده من از ترس مابین قرار گرفتن بچه های حقیر بین این دو گروه از دل وجان برای صلح این دو طایفه اقدام میکردند نه برای تعریف وتمجید .ولی یک پیشنهاد دارم حتما به یک دکتر مراجعه کن وبنه از طریق قانونی رد کامنتهای شما رو دنبال خواهم کرد

 • اصلاح طلبان بهمئی گفت:

  با حضور دکتر اخش در انتخابات مجلس زنجیر ناکامی اصلاح طلبان در انتخابات مجلس حوزه کهگیلویه چرام لنده و بهمئی پاره میشود

  • حمید بوشاسب گفت:

   واقعا خدا بزرگمردی همچون حاج شیروان را روحشو با امام حسین محشور گرداند واز حاج آقا عمرانی نژاد هم خیلی ممنونم که زحمات زیادی کشیدند

 • فرشیدعزیزی گفت:

  استان ما باید از داشتن نخبه هایی همچون دکتر آخش به خود ببالد: ایشان مدیری توانا و دانا و مردم دار است و برای ایشان از درگاه خداوند آرزوی توفیق داریم .

 • اصلاح طلبان چرام گفت:

  واقعا اقایان لاهوتی و منطقیان باید توی اون دنیا جوابگو باشن اگر این بزرگوار موحد را در انتخابات پیش رو همراهی نکنند

 • اصلاح طلب دهدشتی گفت:

  سلام بر یار خاتمی و کروبی و میر حسین دکتر آخش عزیز که همیشه صلح طلب و اصلاح طلب و مصلح بوده

 • اصلاح طلب واقعی گفت:

  دکتر آخش مناسب ترین گزینه کاندیداتوری مجلس

 • اصلاح طلب اصیل گفت:

  امیدوارم که اقای منطقیان و لاهوتی به خودشون بیان و با حمایت از دکتر آخش در انتخابات پیش روی مجلس کمک کنند تا این مرد بزرگ و اصلاح طلب واقعی به مجلس راه پیدا کند

 • طاس احمدی قدرشناس گفت:

  در میان این مصلحین بیشترین زحمت و تلاش رو برای صلح و سازش بی بی گردآفرید خسروانی فرد (همسر زنده یاد کی سالار) متحمل شد و حتی از خودش مایه میگذاشت

 • حق گفت:

  امیدواربودیم و هستیم وقتی از افراد خیر و مصلحان اجتماعی در این قضیه اسمی برده میشود افراد کاملا تاثیر گذار این مسئله من جمله حاج آقا عمرانی نژاد(امام جمعه محترم شهر سوق ).سردار حاج عدل هاشمی پور و جناب آقای منطقیان را فراموش نکنیم.انشاالله که ازمسیر وراه اصلی سایت که همان عدم تبعیض هستش،خارج نشوید.باتشکراز شما و سایت خوبتان.

پربازديد