تاریخ درج خبر : 1392/11/02
کد خبر : ۱۹۳۸۰۶
+ تغییر اندازه نوشته -

مردم بهترین قاضی هستند

سایت استان: سیدولی موسوی

سخنان عالمانه استاندار محترم کهگیلویه وبویراحمد در جلسات ونشستهای گوناگون در استان بسیار دلنشین ،آرام بخش وامیدآفرین است . سخنانی که تمام واژه ها وجملات آن دارای پیامهای ارزشمندی برای مخاطبان ومدیران حاضردر جلسات است . سخنانی که اقتصاد کلام در آنها رعایت می شود و بدوراز مقدمه های طولانی ورفتن به مسائل حاشیه ای وفقط صرفا به موضوع جلسه به شکل کاملا تخصصی بیان می شود. این سخنان حکایت ازآن دارند که استاندار اشراف کاملی بر مسائل استان دارد . این اقدام استاندار فرهیخته استفاده از مدیریت زمان وکارشناسی وتخصصی شدن جلسات برای تصمیم گیری بهتر برای کمک به توسعه وپیشرفت استان وحل مشکلات وآلام ودردهای مردم خواهد بود.

متاسفانه اکثر جلسات در استان کهگیلویه وبویراحمد بیش از آن که از جنس جلسات محتوایی وکارشناسی باشد به جلسات سخنرانی ،بیان مشکلات دستگاههای اجرایی وعملکرد گزارش شبیه شده است که استاندار محترم در این جلسات تذکرات لازم را به مدیران و دبیر جلسات می دهند تا قبل ازاینگونه جلسات کارهای کارشناسی درکمیته های تخصصی به خوبی انجام شده باشد تا دریک جلسه دوساعته پیشنهادات ونظرات بررسی و به رای گذاشته شود واز دل این جلسات مصوبات خوبی برای شتاب گرفتن قطار توسعه وپشرفت استان بیرون آید.

اکنون مسئولان باید بدانند که صرفا نشستن در جلسات وامروز را به فردا رساندن بدون از برنامه ریزی وکار کارشناسی هیچ مشکلی از مشکلات مردم حل نخواهد شد.مردم تصمیمات مسئولان را باید در بهبود وضعیت زندگی خویش ودر محیط اطراف پیرامون خود به خوبی حس کنند.اگر تصمیمی به غلط گرفته شود مردم را به واکنش وادار خواهد کرد واگر مناسب بود مردم از آن تمجید می نمایند که نمونه بارز آن حمایت از تصمیم استاندار سابق در مورد رودخانه بشار بود.

دراکثرنشستهای تخصصی که به ریاست استاندار انجام می شود تعدادی از ادارات در سطح معاونان در این نشست های تخصصی حضور پیدا می کنند که باید برای تصمیم گیری بهتر طوری برنامه ریزی شود که مدیران که از اختیارات بالاتری برخوردار هستند برای تصمیم گیری در این جلسات شرکت کنند.

به تعبیر استاندار در جلسه کارگروه فرهنگی واجتماعی مدیران باید در جلسات با طرح و برنامه کارشناسی شده حاضر شوند و اطلاعات خود را در زمینه محورهای جلسه افزایش دهند.
استاندار محترم با دیدی باز وافقی بلند ونگاهی عالمانه در جلسات ضمن شنیدن کامل مباحث مطرح شده به عنوان نماینده ارشد دولت آنچه را که به مصلحت مردم، نظام ودولت است نظرات خویش را بیان می نماید تامسیر جلسات به سمتی برود که خیر ومصلحت مردم در آن باشد .

باید در جلسات به سمتی حرکت کنیم که تعیین اهداف و اولویت ها، برنامه ریزی و اجرا و در نهایت نظارت و ارزیابی برای پیشبرد اهداف محقق شود.

مولا علی (ع) در جمله ای زیبا می فرمایند : وارد عمل شدن بدون برنامه ریزی علت همه شکست‌هاست. درواقع برنامه ریزی، آوردن آینده به زمان حال است تا بتوانیم همین الان کاری برای آن انجام دهیم.

برنامه ریزی دقیق و زمانبندی مناسب، یکی از مهمترین مهارت های مدیریت زمان و لازمه رسیدن به هدف است و بی برنامگی خود یکی از عوامل اساسی اتلاف وقت به شمار می آید .در کلام امام علی (ع) از برنامه ریزی به تدبیر و تدبر همراه با مشورت تعبیر شده که مانع احساس پشیمانی در پایان کار خواهد شد .
لازم است از تعیین اهداف بلند پروازانه و دست نیافتنی که موجب مسامحه در انجام کارها و به تعویق انداختن آنها و اتلاف وقت می شود پرهیز کرده و در عوض هدفی دقیق، قابل وصول و مشخص را برای خود برگزینیم.

مردم عملکرد مسئولان رصد می کنند وبهترین قضاوت را خواهند نمود

آیا وقت آن فرا نرسیده است که مسئولین ما در مسیر خدمتگزاری قدر لحظه ولحظه وقت خود را بدانند وبرای ثانیه ثانیه آن برنامه ریزی کنند.

آیا وقت آن فرا نرسیده است که مسئولین ما با استفاده از تمامی امکانات واختیاراتی که دارند وبا شناسایی پتانسیلها وظرفیتهای استان وشناخت مشکلات وموانع برای حل مشکلات مردم بیش از هرزمان دیگری بکوشند .

آیا وقت آن فرا نرسیده است که مسئولین ما ازکلی گویی وازدادن وعده های غیر عملی وغیر قابل تحقق پرهیز نموده وبا صداقت حقایق را با مردم درمیان بگذارند.
بله امروز دیگر مردم فهیم ما از چنان آگاهی ودانایی برخوردار هستند که در بسیاری از مسائل صاحب نظر هستند وقدر خدمتگذاران دلسوز ودرد آشنای خود را خوب می دانند مردمی که صاحب اصلی انقلاب هستند وبا رای مستقیم وغیر مستقیم خود مسئولان را برمی گزینند. مردمی که در انتخابات گوناگون از بین سلایق مختلف بهترین انتخاب رامی کنند .مردمی که در سال حماسه سیاسی ،حماسه ای خلق کردند که دنیارا به تسلیم در مقابل عظمت خویش وادار کردند. این مردم تمام عملکرد مسئولان را به خوبی رصد می کنند وبهترین قضاوت را خواهند نمود .

ما درنظامی زندگی می کنیم که طلایه دار مدیریت اسلامی است وبه این سمت وسوحرکت می کند.درباب مدیریت درآموزه های دینی سفارشهای فراوانی شده است که مسند مدیریت، امانتی است که به کارگزار سپرده می شود و او باید به نحو احسن از آن نگهداری کند و آن را بعد از خود به اهلش بسپارد. امام علی (ع) در نامه ای که به فرماندار خود در آذربایجان به نام اشعث بن قیس می نویسند، می فرمایند: «پست و مقامی که به دست تو افتاده برای تو طعمه نیست بلکه امانتی در گردن تو است و خواسته اند که تو نگهبان باشی برای کسی که از تو بالاتر است »
مدیر جامعه اسلامی باید در راه انجام مسئولیت خطیری که بر عهده گرفته همه هستی اش را در طبق اخلاص بگذارد. مدیر اسلامی باید بیشتر عشق و محبت خویش را متوجه مردم و محرومینی نماید که بدون هیچ توقعی بار مشکلات جامعه را به دوش می کشند و پایه های نظام اسلامی برا دوش آنان استوار است و در هنگام هجوم دشمنان ایثارگرانه جان خود را نثار می کنند. امام علی (ع) در فرمان خویش به مالک اشتر می فرمایند: «مهر و محبت و احسان به رعیت را در دل بپرور، (تو که در لباس چوپانی) برای آنها درنده شکاری نباش که خوردن آنها را غنیمت دانی، آنها دو گروه بیش نیستند: یا با تو برادرند در دین یا در خلقت با تو برابرند.»

یک مدیر اسلامی باید در هنگام سخن گفتن، آنچنان ساده، سالم و قابل فهم سخن بگوید که در شنوندگان خستگی و ملال و نهایتاَ بی تفاوتی ایجاد نکند. باید از به کار به بردن اصطلاحات و کلمات و عبارات نامفهوم و پیچیده خودداری کند تا سنخنش به سادگی و به راحتی قابل فهم باشد. سخن وسیله ارتباط میان مدیر و کارشناس است. مدیر باید در فن خط و سخنوری تمرین نماید و فصیح صحبت کند. امام علی (ع) در این زمینه می فرمایند: «چه بسا کلامی که تاثیرش از تیرهای بران افزونتر است.»

آنچه سبب شد تا این یادداشت را بنگارم شرکت در جلسه کارگروه فرهنگی واجتماعی به ریاست استاندار محترم بود که راضی کننده نبود وهیچ مصوبه ای بعد از این جلسه دوساعته نداشت و استاندار فرهیخته کهگیلویه و بویراحمد در پایان این نشست با بیان اینکه این جلسه از جنس فرهنگی و اجتماعی نبود، به مدیران دستگاه‌های فرهنگی تاکید کرد که در جلسات بعدی با برنامه و طرح حاضر شوند تا جلسات با تصمیم‌گیری پایان یابند. انشاء الله مسئولین با برنامه ریزی بهتر بتوانند در جلسات با تصمیم گیریهای عالمانه منشاء خیر وبرکت برای مردم خوب این دیار باشند.

*مدیرمسئول نشریه نسیم دنا

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد