تاریخ درج خبر : 1392/11/02
کد خبر : ۱۹۳۹۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

بیماران اورژانس فقط با تعرفه دولتی درمان می شوند/بخش مراقبت های پس از زایمان در دهه فجر امسال افتتاح می شود/ راه انداز نوبت دهی تلفنی و اینترنتی در کلینیک های استان

سایت استان: دکتر پرویز یزدانپناه معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان کهگیلویه و بویراحمد در نشست مطبوعاتی با خبرنگاران حوزه سلامت، نمایی از مشکلات، چالش ها، وضعیت فعلی و فعالیت های صورت گرفته درمانی استان را ارائه کرد.

3656

در این نشست که با حضور خبرنگاران خبرگزاری ها، سایت های خبری و نشریات محلی برگزار شد، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان، با بیان اینکه تلاش مجموعه معاونت درمان تعامل مثبت و سازنده با خبرنگاران و رسانه است، گفت: در بخش بیمارستانی با مشکلات جدی روبرو بوده که تلاش نمودیم به صورتی برنامه ریزی شود تا در مدت زمان قابل قبولی بخش عمده ای از مشکلات رفع شود و رضایت مردم عزیز هم استانی در این بخش بیشتر از گذشته محقق شود.

کمبود پزشک در اورژانس ها رفع شد/شروع به کار سه متخصص طب اورژانس

دکتر پرویز یزدان پناه افزود: یکی از این مشکلات که رسانه ها نیز بدان پرداختند، کمبود پزشک در اورژانس بالاخص بیمارستان امام سجاد(ع) بود که در همان ابتدای شروع فعالیتمان به آن ورود پیدا کرده و هم اکنون در این زمینه مشکلی نداریم.

وی در توضیح این مطلب از آغاز به کار سه پزشک متخصص طب اورژانس در بخش اورژانس بیمارستان شهید بهشتی خبر داد و تصریح نمود: شروع به کار این متخصصین رضایت مردم را به همراه داشته است به نحوی که از آن زمان تاکنون شکایتی از طرف مردم شکایتی از این اورژانس به معاونت درمان ارسال نشده است.

یزدان پناه ادامه داد:، پزشکان عمومی این بیمارستان را نیز جهت ارائه خدمت به اورژانس بیمارستان امام سجاد(ع) انتقال دادیم تا ارائه خدمات مطلوب تری صورت گیرد.

وی افزود: در این مدت پیگیری هایی نیز در زمینه جذب پزشک متخصص از طریق وزارتخانه صو رت گرفت که تعدادی از این عزیزان به استان معرفی و هم اکنون در شهرستان ها شروع به کار نموده اند.

بخش مراقبت های پس از زایمان؛ در دهه فجر امسال افتتاح می شود

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان اظهار داشت: بخش مراقبت های پس از زایمان بیمارستان امام سجاد(ع) در دهه فجر امسال افتتاح می شود.

وی البته به این نکته نیز اشاره نمود که مشکل زایشگاه این بیمارستان در مدت زمان کوتاهی حل نمی شود و تلاش می کنیم حداکثر در یک سال این مساله نیز سر و سمان داده شده تا از این بابت دچار مشکل نشویم.

راه اندازی بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان امام سجاد(ع) /افتتاح بخش مراقبت های ویژه نوزادان در دهدشت

یزدان پناه افزود: راه اندازی بخش مراقبت های ویژه در بیمارستان امام سجاد(ع) تا پایان بهمن ماه سال جاری و راه اندازی بخش مراقبت های ویژه نوزادان در بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت در دهه فجر امسال از دیگر برنامه ها و اولویت های معاونت درمان این دانشگاه است.

وی با اشاره به اینکه تهیه تجهیزات پزشکی مورد نیاز بیمارستان ها از دیگر برنامه های مورد تاکید ماست، عنوان داشت: در این راستا کمیته خرید تجهیزات فعال شده، لیست تجهیزات و نیازمندی ها مشخص و امیدواریم ظرف یک ماه آینده بتوانیم تجهیزات مورد نیاز را خریداری و در اختیار بیمارستان های استان قرار دهیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان، یادآور شد: بخشی از تجهیزات مورد نیاز بخش سوختگی بیمارستان شهید بهشتی یاسوج خرید و نصب گردید به طوری که در هفته گذشته اولین عمل های سوختگی به وسیله جراحان بیمارستان با موفقیت صورت گرفت.

وی همچنین عنوان کرد: هم اکنون فعالیت های مربوط به اعمال جراحی با توجه به راه اندازی اتاق عمل جدید به صورت 24 ساعته است.

897 تخت فعال و 111 تخت اورژانس در استان وجود دارد/ تلاش برای افزایش تخت ها به 2هزار تخت

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان در ادامه با بیان اینکه هم اکنون 897 تخت فعال بیمارستانی و 111 تخت اورژانس در استان وجود دارد؛ گفت: همچنین 42 تخت ویژه، 17 اتاق عمل فعال، 9 بیمارستان که شش مورد آنان درجه سک و سه مورد در مرحله ارزشیابی است از دیگر وضعیت موجود درمانی این استان است.

IMG_8643

وی تاکید کرد: در تلاش هستیم که تا پایان سال 94، تعداد تخت های بیمارستانی را به 2هزار تخت افزایش دهیم که در صورت تحقق آن بخش عمده ای از مشکلات درمانی استان رفع می شود.

امید به راه اندازی کلینیک تخصصی یاسوج در مرداد 94

یزدان پناه به وضعیت موجود و کمبودهای ساختمانی و فضای فیزیکی کلینیک های شهید مفتح(یک، دو و سه یاسوج) نیز گریزی زد و وعده داد: امیدواریم در مردادماه سال 94؛ شاهد افتتاح و بهره برداری از کلینیک تخصص یاسوج باشیم که با راه اندازی این کلینیک خدمت قابل قبولی به مردم کهگیلویه و بویراحمد ارائه می شود.

وی البته به وضعیت درآمدی تخت های بیمارستانی نیز اشاره کرد و آمار جالب و در خور توجهی ارائه نمود آنجا که تاکید نمود: ازهر تخت بیمارستانی 129 هزار تومان درآمد دانشگاه است و این مبلغ در حالی است که هم اکنون سرانه هزینه هر تخت بیمارستانی 195 هزار تومان است و هر تخت بیمارستانی در هر شب نزدیک به 70 هزار تومان ضرر برای این دانشگاه دارد!

معاون درمان دانشگاه در ادامه تعداد پایگاه های اورژانس 115 استان را 8پایگاه شهری و 22پایگاه جاده ای اعلام و تصریح نمود: بر اساس برنامه پنجم توسعه، ایجاد 5پایگاه دیگر در دستور کار است که با راه اندازی آنان تعداد پایگاه های اورژانس 115 در استان به 35 عدد می رسد.

178 پزشک متخصص در استان/21 فوق تخصص و 130دندانپزشک عمومی در استان وجود دارد

دکتر یزدان پناه در ادامه تعداد پزشکان متخصص فعال در استان را 178 نفر اعلام و افزود: از این تعداد 178 متخصص در شهرستان بویراحمد، 93 متخصص در گچساران و 37 پزشک نیز در شهرستان کهگیلویه ارائه خدمت می نمایند.

معاون درمان دانشگاه تصریح کرد: مجموع پزشکان فوق تخصص استان نیز 21 فوق تخصص است که از این تعداد 19 نفر در شهرستان بویراحمد و دو نفر در کهگیلویه به طبابت مشغولند.

وی همچنین تعداد متخصص دندانپزشکی شاغل در استان را 12 نفر و دندانپزشک عمومی را نیز 130 نفر اعلام کرد.

تعداد مرگ و میر مادر باردار تاکنون 4 مورد بوده است/ در سال جاری بالغ بر 12 هزار زایمان در بیمارستان های استان ثبت شده است

یزدان پناه در ادامه به وضعیت مرگ و میر مادران باردار اشاره نمود و آن را یکی از موضوعات مورد تاکید جدی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی عنوان کرد و گفت: پزشکی قانونی، سازمان نظام پزشکی و معاونت درمان دانشگاه مسئول پیگیری خطاهای احتمالی پزشکی در این زمینه هستند.

وی یادآور شد: از 4 مورد مرگ مادر باردار هم استانی؛ دو مورد در بیمارستان استان های همجوار یعنی خوزستان و چهارمحال بختیاری و دو مورد دیگر نیز در بیمارستان امام سجاد(ع) اتفاق افتاد.

دکتر یزدان پناه تاکید کرد: این در حالی است که در سال جاری؛ 12 هزار و 972 زایمان در بیمارستان های استان ثبت شده است.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان مجددا تاکید کرد: هدف ما این است که به هر طریق ممکن و با همکاری پرسنل زحمت کش بهداشت و درمان احتمال مرگ مادر باردار، نوزادان و کودکان زیر 5سال را کنترل کنیم که در این زمینه نیز راه اندازی بخش مراقبت های ویژه نوزادان بیمارستان امام خمینی(ره) دهدشت و مراقبت های پس از زایمان در بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج از جمله برنامه های در دست اقدام است.

یک هزار و 67 پرستار در حال فعالیت بیمارستانی

دکتر یزدان پناه در ادامه تعداد پرستاران استان را یک هزار و 266 نفر عنوان کرد که از این تعداد یک هزار و 67 نفر در حال ارائه خدمت هستند. به گفته وی این آمار نشان دهنده آن است که تعداد کل پرستار به ازای تخت فعال1.54 نفر است و از این بابت نسبت به وضعیت موجود کشور که 9دهم نفر است وضعیت مطلوبی داریم.

یک هزار و 112 بیمار خاص در استان / بیشترین بیماران تالاسمی است

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد در ادامه تعداد بیماران خاص استان را یک هزار و 112 بیمار عنوان نمود و افزود: از این تعداد 509 بیمار در شهرستان بویراحمد، 311 بیمار در گچساران و 292 بیمار در کهگیلویه ساکن هستند.

دکتر یزدان پناه با اشاره به اینکه تعداد 29 تخت دیالیز در بیمارستان های استان وجود دارد، تعداد بیماران دیالیزی استان را نیز 182 نفر عنوان و تاکید نمود: برای هر بیمار دیالیزی و در هر جلسه قریب به 62 هزار تومان از طرف این معاونت بابت وسایل مورد نیاز بیمارستانی آنان هزینه می شود که این رقم در یک سال بالغ بر یک میلیارد و 500 میلیون تومان می شود.

وی در ادامه بیشترین آمار بیماران خاص را مربوط به بیماران تالاسمی با 400 بیمار اعلام کرد و گفت: دیگر بیماران خاص استان شامل بیماران هموفیلی، پیوند کلیه و ام اس هستند.

بیماران اورژانس، تحت هر شرایطی فقط با تعرفه دولتی درمان می شوند

به گزارش وب دا؛دکتر یزدان پناه بار دیگر به اقدامات صورت گرفته در بیمارستان های استان اشاره و ضمن بیان اینکه از ابتدای بهمن ماه سال جاری “پزشکان مقیم” در بیمارستان های استان مستقر شده اند که با این کار در کمترین زمان ممکن خدمات مورد نیاز را به بیماران اورژانسی ارائه می دهند، تاکید کرد: به بیمارستان های استان اعلام کردیم باید به بیماران اورژانسی تحت هر شرایطی با تعرفه دولتی خدمات درمانی و تشخیصی ارائه شود.

تاکید بر حفظ امنیت سلامت/ خبرنگاران به دانشگاه کمک کنند

معاون درمان دانشگاه در پایان با اشاره به تلاش های صورت گرفته جهت جذب پزشک متخصص و فوق تخصص در استان و لزوم توجه به “امنیت فعالان حوزه سلامت” از خبرنگاران و فعالان عرصه سلامت خواست در این زمینه یاری رسان دانشگاه علوم پزشکی استان باشند.

دکتر یزدان پناه این نکته را هم عنوان کرد که خدمت رسانی مطلوب به مردم و حفظ حقوق آنان برای دانشگاه و مجموعه همکارانش حائز اهمیت است؛ اما این دلیلی برای قضاوت زود هنگام و احیانا اطلاع رسانی ناقص در زمینه خدمات فعالان عرصه سلامت نمی شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد