تاریخ درج خبر : 1392/11/03
کد خبر : ۱۹۴۳۹۷
+ تغییر اندازه نوشته -

دستگاه های فرهنگی مبتنی بر کیفیت کار کنند

سایت استان: سیدعلی اصغر تقوی

مطلب حاضر بدنبال توجه و تحقیق در یکی از ابعاد مختلف فرمایشات اخیر مقام معظم رهبری در مورد فعالیت دستگاه های فرهنگی است. کیفیت ارائه در زمره ابعادی است که یک محصول فرهنگی باید از آن برخوردار باشد. با اندکی تحقیق وتتبع در محصولات فرهنگی پیرامون خود درمی یابیم:

کیفیت همان بعد فراموش شده در آثار ومحصولات فرهنگی است که تا حدودی به دلیل مختصر بودن تولیدات فرهنگی وهنری، کمتر جامعه مخاطب را برای پرسش از کیفی بودن وچگونگی آثار ارائه شده برمی انگیزد. بخصوص در استان کهگیلویه و بویراحمد که تولیدات فرهنگی از کمیت ناچیزی برخوردار بوده و شاید گاه از منظر برخی دلسوختگان عرصه فرهنگ و هنر استان پرسش از این چگونگی و کیفیت انصاف نبوده است اما ناگزیر از طرح مقوله کیفیت در ارائه اثر حتی به قیمت پرسش از آثار شخصی خودمان باشیم تا در جهت تعالی فرهنگی این سرزمین کهن گام بلندتری برداشته شود.
دستگاههای فرهنگی باید مبتنی بر 4501کیفیت، کار کنند تا بتوانند با محصولات فرهنگی سایر کشورها رقابت کنند.

شاید گمان کنید بحث ارزیابی کیفیت صرفا در مسائل صنعتی کاربرد داشته و در مورد مسائلی نظیر فرهنگ وهنر کاربرد محسوسی ندارد. اما بهتر است بدانیم استفاده از ابزارها و مفاهیمی مانند کیفیت و استاندارد موجب انجام فعالیت ها در سازمانهای غیرصنعتی نیز می شود.

یکی از مهمترین مسائل حوزه سازمان های فرهنگی فقدان ساز وکار فرهنگی است.موضوع کیفیت و استاندارد سازی در حوزه فرهنگ وهنر نیز به سازوکار نیاز دارد ،اما ما محصولات فرهنگی را فردی ارائه نمی کنیم بلکه سازمانی کار می کنیم، پس کیفیت نیز باید سازمانی باشد.البته در این میان آنچه نیز از اهمیت برخوردار است این است که محصولات و خدمات باید با کیفیت به مخاطب ارائه شوند واز این منظر کیفیت تولیدات فرهنگی نیز حائز اهمیت فراوانی است.

نبود فرایندسازی در مبحث مدیریت فرهنگی: از مهمترین مشکلات حوزه فرهنگ وهنر در کشور ما ضعف فرآیندسازی در مدیریت فرهنگی است. در مورد فرایندسازی؛ خروجی یک سازمان باید ورودی سازمان دیگری باشد. و این درحالی است که در کشور ما پراکنده کاری وجود دارد و هیچ دستگاهی برای دستگاه دیگری کار نمی کند و هماهنگی لازم بین آنها نیست.

آنچه به عنوان راهکار اساسی در این زمینه می توان به آن اشاره کرد: ضرورت توجه به مباحث مدیریت کیفیت جامع است که به دنبال فرمایشات مقام معظم رهبری در نشست هایی با مردم و مسئولین و اهمیت نکات ذکر شده در این نشست ها به عنوان یک موضوع جدی قابل توجه و درخور اهمیت است.

منویات معظم له بطور علمی و دقیق شامل نکات زیادی بوده است و برای تحقق این اهداف یقینا توجه مسئولین و مدیران دستگاه های فرهنگی به این نکات را در بر خواهد داشت :

1-ضرورت درک صحیح از ارتباط فرهنگ با توسعه ومدیریت کیفیت جامع فرهنگ وهنر

2- شناخت شاخص های کار کیفی در حوزه فرهنگ، فرایندگرایی،، توجه به تعالی سازمانی، توسعه مکانیزمها و برنامه های بهبود، توجه به اصول هشتگانه تعالی، نقش منویات رهبری نظام در الگوی تعالی، خط مشی و فرایندهای پشتیبان آن.

3- توجه به جایگاه ویژه نیروی انسانی بویژه هنرمندان که حتی درصورت فراهم شدن بهترین دستگاهها، سیاستها و استراتژی ها در سازمانها، بازهم این انسانها هستند که تولید و خدمات را ارائه می کنند وبهتر است بدانیم همین نیروی انسانی در شیوه تولید و ارائه خدمات فرهنگی مبتنی بر فرهنگ خود عمل می کند.

4- مقام معظم رهبری با تاکید بر ضرورت فرهنگ محوری،: فرهنگ را در سه عرصه تصمیم های کلان کشور، ذهن و رفتار عمومی جامعه و وظایف و فعالیتهای دستگاههای فرهنگی مورد تاکید قرار داده اند.

از مجموعه فرمایشات معظم له در می یابیم در عرصه تصمیم های کلان کشور فرهنگ باید به عنوان جهت دهنده به تصمیمات کلان کشور نقش ایفا کند. در واقع فرهنگ باید مثل روحی باشد در کالبد همه فعالیتهای گوناگون کلان کشور.’ از این رو برای آنکه دستگاهها ،فرهنگی رفتار کنند مهندسی فرهنگی باید در حوزه مدیریت نیز ظهور کرده تا اهداف را تحقق بخشد.

این گونه است که دستگاه های فرهنگی باید مبتنی بر کیفیت کار کنند تا با حفظ کیفیت در آثار و محصولات فرهنگی در سایه مدیریت کیفیت جامع فرهنگ وهنر به یکی از دغدغه های اصلی در این حوزه که همانا توجه به وظایف و فعالیت های دستگاه های فرهنگی است توجه کرده باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد