تاریخ درج خبر : 1391/06/12
کد خبر : ۱۹۵۳
+ تغییر اندازه نوشته -

رونمایی از آلبوم طنز غضنفر4

با حضور مردم و هنرمندان و به همت حوزه هنری، آلبوم چهارم ماجراهای طنز علیجانی اثر احمد خاکیان از طنزپرداران مشهور در یاسوج رونمایی شد.

به گزارش خبرنگار سایت استان، در این مراسم که مدیرکل امور اجتماعی استانداری کهگیلویه و بویراحمد، رئیس حوزه هنری این استان و سایر مسئولان نیز حضور داشتند از این اثر طنز هنری به گویش لری رونمایی شد.

در این مراسم که تعدادی از هنرمندان موسیقی و شعر به هنرنمایی پرداختند هر یک از سخنرانان به نکاتی در مورد طنز و جایگاه آن در استان و مظلومیتی که گریبانگیر این هنر شده اشاره کردند.

رئیس حوزه‌ ‌هنری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به تولیدات و حرکتهای فرهنگی صورت گرفته در سالهای اخیر، اظهار داشت: هنرمندان شهرستانی با تولید آثار فأخر ثابت کردند که جریان فرهنگی فقط در تهران رقم نمی‌خورد.

رضا پارسیان‌نژاد افزود: انتشار کتاب پایی که جا ماند که به صورت غیر‌رسمی به چاپ سی‌ام و به صورت رسمی به چاپ بیستم رسیده است نیز از جمله این آثار فأخر فرهنگی است.

وی جوانان لرزبان را افراد مستعد و توانمند برشمرد و گفت: نبوغ و تفکر بالای مردم استان را در کتاب “پایی که جا ماند” به نویسندگی سید ناصر حسینی‌پور از زندان‌های مخفی عراق شاهد بودیم که افتخار بزرگی را برای مردم استان به همراه داشت و توسط مقام معظم رهبری به صورت مکتوب از این اثر گرانبها تقدیر به عمل آمد.

پارسیان نژاد تصریح کرد: رونمایی از دست‌نوشته مقام معظه رهبری درمورد کتاب پایی که جا ماند در تهران و به طبع در استان برگزار می‌شود.

وی در ادامه به آلبوم4 طنز غضنفر علیجانی اشاره کرد و گفت: احمد خاکیان در آثار خود با بیان هنرمندانه و انتقادی نادرستی‌ها و کژی‌ها را با هدف اصلاح، بیان می‌کند.

 رئیس حوزه‌ ‌هنری استان با بیان اینکه در این مجموعه آثار به فرد یا شخص خاصی توهین نمی‌شود، افزود، طنزپرداز باید دغدغه مردم و جامعه را داشته باشد و به نوعی معلم اخلاق است و آقای خاکیان در ماجراهای طنز غضنفر این رسالت را به خوبی انجام داده است. طنزپردازی یک وظیفه محسوب می‌شود نه یک هدف که ممکن است به طرز هنرمندانه‌ای یک گروه یا نژاد و یا ملت را مورد انتقاد قرار دهد.

وی بیان داشت: آثار تولید شده توسط آقای خاکیان نمایش رادیویی است که حکایت‌ها روایت شده در آن توسط پدران ما سینه به سینه بیان شده است. ضمن‌آنکه این اثر که به بیان احیای ارزش‌های فرهنگی جامعه و نقد آسیب‌های فرهنگی و اجتماعی به زبان لری پرداخته اثرات مثبت و کارسازی را در میان مردم به همراه داشته است.

پارسیان‌نژاد با اشاره به اینکه آقای خاکیان خود دانش‌آموخته رشته جامعه‌شناسی است، گفت: وقتی وی در شرکت سدسازی در استان خوزستان کار می‌کرد نشان می‌دهد که ما داریم به هنرمندان خود بی‌مهری می‌کنیم.

وی با بیان اینکه به دلیل عدم حمایت از هنرمندان به خصوص در موضوعات مالی، مسیر پیشرفت هنرمندان کهگیلویه و بویراحمدی صعب‌العبور است، افزود: این استان نخبگان هنری خوبی را در دامن خود دارد که عدم حمایت مالی از این طیف مانع حرکت جهشی آن‌ها شده و مسیر پیشرفت را صعب‌العبور می‌کند.

وی از دلگرمی مردم نسبت به آثار هنری از جمله طنز غضنفر اظهار امیدواری کرد و افزود: از تمامی مردم استان می‌خواهیم تا نگاه خود را به این آثار هنری گسترده‌تر کرده و از تکثیر غیر مجاز آن‌ها جلوگیری کنند.

پارسیان‌نژاد با اشاره به اینکه قسمت 5 ماجراهای طنز غضنفر تا چند ماه آینده به بازار می‌آید، گفت: “ما می‌توانیم” را به وضوح در میان هنرمندان استان می‌بینم و آثار خوبی با توجه به بضاعت کم مالی تولید شده است.

رئیس حوزه‌ ‌هنری استان خاطرنشان کرد: 20 جلد دانشنامه و 15 کتاب درمورد خاطرات رزمندگان استان در دفاع مقدس تهیه و تدوین شده که از جمله آنها کتاب خاطرات فتاح محمدی به قلم خانم میترا رفیعی و عزیز‌قلی کافیانی است.

در این مراسم احمد خاکیان راوی طنز از مشکلات هنرمندان سخن به میان آورد و گفت: وضعیت به گونه‌ای شده که هنرمندان باید هنر را رها کرده و به کارهای دیگر و مشاغل غیر هنری بپردازند.

وی افزود: خوشحالم که توانسته‌ام با انتقادی‌ترین طنز لبخد را بر لبان مردم بنشانم بدون اینکه از فرد، قدرت و ثروتی ستایش کرده باشم.

خاکیان ضمن تشکر از حمایت‌های حوزه هنری استان در زمینه انتشار و رونمایی از آلبوم ظنز ماجراهای غضنفر، اذعان داشت: آقای پارسیان‌نژاد به من گفت ما از شما حمایت می‌کنیم بدون اینکه چشم‌داشتی داشته باشیم و اینکه نام و اسم حوزه هنری روی آلبوم شما باشد اختیار با خودتان است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد