تاریخ درج خبر : 1392/11/04
کد خبر : ۱۹۵۹۵۴
+ تغییر اندازه نوشته -

به دنبال زخمی شدن چوپان بویراحمدی/پلنگ حیوان درنده‌خو و تهاجمی نیست

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه پلنگ اصولا حیوان مهاجم و درنده‌ای نیست، گفت: با اندک آشنایی مردم با رفتارشناسی حیوانات وحشی هیچ خطری آنها را تهدید نمی‌کند.

جمشید عبدی‌پور امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در یاسوج با اشاره به یک مورد حمله پلنگ به چوپانی در منطقه گردوه اظهار داشت: اصولا حیوانی مثل پلنگ و حتی خرس همواره سعی می‌کنند که خود را از آدمی پنهان کنند و از مواجه با انسان گریزانند.
13921104000005_PhotoA

*پلنگ حیوان درنده‌خو و تهاجمی نیست

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: پلنگ به هیچ وجه حیوان تهاجمی و درنده خو نیست و تنها در مواردی که انسان یا هر حیوان دیگری بالای سر او حاضر شود تنها از خود دفاع می‌کند.

*هر پلنگ به 5 هزار هکتار قلمرو نیاز دارد

عبدی‌پور با اشاره به اینکه هر پلنگ نیازمند 5 هزار هکتار قلمرو است، خاطرنشان کرد: با توجه به بارش‌های سنگین برف در ارتفاعات و محدود شدن قلمرو وحوش، پلنگ و دیگر حیوانات مجبور به کوچ به ارتفاعات پایین شده‌اند، که می‌طلبد اهالی ساکن در مناطق حفاظت شده و روستاها نسب به این موضوع آگاهی داشته باشند.

وی در ادامه با بیان اینکه پلنگ حیوانی منزوی است و همواره خود را از چشم انسان پنهان‌ می‌کند، تصریح کرد: چوپانان و اهالی روستاهایی که در دامنه‌ کوه‌ها و مناطق حفاظت شده قرار دارند باید هنگام ورود به طبیعت سعی کنند که موارد ایمنی را رعایت کنند.

عبدی‌پور ادامه داد: تولید صدا و به هم زدن شاخ و برگ‌ها به وسیله انسان باعث می‌شود که وحوشی مانند خرس و پلنگ از وجود آدمی آگاه و سعی خواهند کرد از دید انسان پنهان شوند به همین علت چوپانان و طبیعت‌گردانی که به حریم وحوش وارد می‌شوند باید این موضوع را همواره در نظر داشته باشند.

وی اذعان داشت: همانطور که پیش‌بینی می‌شد و با گفت‌وگویی که با چوپان مذکور داشتیم وی به یکباره و در حالی که پلنگ در حال خوردن یک لاشه بود بالای سر پلنگ حاضر شد و حمله پلنگ بیشتر ناشی از ترس بود تا گرسنگی.

*ضرورت آموزش رفتار شناسی وحوش در رسانه‌ها

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد اضافه کرد: امیدواریم که رسانه‌‌های جمعی به خصوص صدا و سیما در تغییر برخی نگرش‌های منفی و نادرست که در مورد حیات وحش وجود دارد با وسواس بیشتری عمل کنند تا خدای ناکرده اطلاع رسانی آنها جواب عکس ندهد.

وی تولید برنامه‌های مستند در مورد رفتارشناسی حیات وحش را در افزایش آگاهی عامه مردم نسبت به حیات وحش بسیار موثر دانست و افزود: امیدواریم که رسانه‌ها و به خصوص صدا و سیما در ترویج آموزش‌های زیست محیطی یاری‌رسان محیط زیست باشند.

منبع : فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • مرد گفت:

    باید کسایی مثل آقای ………. دزد تو محیط زیست رو میخورد که از روزی که اومدن همه مجوز ها رو دزدیدن؟

  • ايزديار گفت:

    ای کاش مابه این درجه ازفهم ودرک وفرهنگ برسیم که این مخلوقات بی زبان خداوند برای این آفریده نشده اند که هرکدام ما اسلحه ای دردست گرفته ودر مواجهه باآنها کشتارشان کنیم تابه این شکل شجاعت،وسلحشوریمان راثابت کنیم. این حیوانات زیباوکمیاب که به دلیل بی فکری مادرحال انقراض اند،آفریده شده اند تابازیبایی خیره کننده خود قدرت آفریدگارتوانا رابه مانمایش دهند.چرخه حیات راحفظ کنند،ومیزان انسانیت ودرک ماراازنظام خلقت وقدرت تعامل سازنده امان راباطبیعت ومخلوقات خداوند محک بزنند. برادر هم وطن به خود بیا نابودی این آثارصنع افتخار نیست.بلکه نشانگر کم فرهنگی است.اگر اسلحه شمارا دردست کودکی قرار دهند تاشمارانشانه رود فکر می کنید می توانید بگریزید؟

پربازديد