تاریخ درج خبر : 1392/11/08
کد خبر : ۱۹۸۹۳۱
+ تغییر اندازه نوشته -

سرطان معده بیشترین قربانی را در استان می گیرد

سایت استان: مدیرگروه بیماری های دانشگاه علوم پزشکی استان کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه آمار مرگ در اثر سرطان، سومین عامل مرگ ومیر در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده است، اظهار داشت: طی سال گذشته 11درصد از مرگ های اتفاق افتاده، بر اثر سرطان بوده است.

tm.aspx

سرطان معده در کهگیلویه و بویراحمد در راس دیگر سرطانها قرار دارد

ظفر پریسای در خصوص بیشترین علت مرگ ناشی از بیماری های سرطانی در این استان، گفت: تعداد 88نفر در اثر سرطان معده، 38نفر سرطان خون، 35نفر سرطان ریه و 27 نفر بر اثر سرطان کبد جان خود را از دست داده اند.

مرگ بیش از 30هزار ایرانی بر اثر سرطان

پریسای با اشاره به مرگ سالانه نیمی از مبتلایان به سرطان،عنوان کرد: بر اساس آمار اداره سرطان وزارت بهداشت، سالانه بیش از 30هزار نفر در ایران، جان خود را از دست می دهند.

افزایش ابتلا در 20سال آینده

وی از افزایش ابتلا به سرطان در 20 سال آینده خبر داد و اظهار داشت: سرطان و مسائل مرتبط با آن از دغدغه های اصلی شورای سیاست گذاری وزارت بهداشت است که طی 20 سال آینده چالش برانگیز تر هم خواهد شد.

مدیرگروه بیماری های دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در خصوص عواملی که در شیوع سرطان نقش به سزایی دارند، گفت: رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی نادرست، نداشتن تحرک و افزایش آلاینده ها ازجمله عواملی هستند که در شیوع سرطان، نقش بسزایی دارند.

پریسای با بیان اینکه برنامه کنترل سرطان چهار پایه اساسی دارد، اظهار داشت: مهم ترین پایه کنترل سرطان، آموزش، اطلاع رسانی و ارتقای سطح آگاهی مردم برای تغییر سبک زندگی، کاهش عوامل خطر محیطی و پرهیز از مصرف دخانیات (سیگار و قلیان) است.

برنامه های درمانی سرطان، شامل جراحی، پرتو درمانی یا شیمی درمانی است

وی با بیان این مطلب که بیشتر برنامه های درمانی شامل جراحی، پرتو درمانی یا شیمی درمانی است، افزود: با پیدایش پرتو درمانی از سال 1940 و کاربرد آن به عنوان درمان برعلیه سرطان، در درمان بیماری هایی مانند سرطان دهانه رحم، سیستم لنفاوی و سرطان های دیگر، تحول شگرفی به وجود آورد.

پریسایی خاطر نشان کرد: در هر مرحله از درمان سرطان، می توان از مراقبت های حمایتی برای کاهش عوارض جانبی درمان، مهار درد، دیگر علائم و رفع مشکلات عاطفی و جسمی بیماران بهره برد.

علائم سرطان را بشناسید

وی با تاکید بر اینکه مردم باید علائم سرطان را بشناسند، عنوان نمود: هرگونه توده در سینه را باید جدی گرفت.

وی اظهار داشت: در صورت مشاهده حالت غیر طبیعی در سرماخوردگی، لاغری بی دلیل، خونریزی دستگاه گوارش، خال هایی که مرتب دچار خونریزی می شوند و یا ورم مرتب و بی دلیل شکم، فورا به پزشک مراجعه کنید.

اطلاع رسانی از طریق رسانه در امر پیشگیری از سرطان موثر است

مدیر گروه بیماری ها گفت: وظیفه اصلی رسانه، اطلاع رسانی در مورد پیشگیری از سرطان و از بین بردن ترس مردم در مورد این بیماری است.

وی در پایان تاکید کرد: مردم باید بدانند که سرطان در اکثر موارد قابل درمان است، اگر هم درمان پذیر نبود به راحتی می توان قبل از وقوع از بروز آن پیشگیری نمود.15

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • همكار گفت:

    فکر میکنم نیترات آب در یاسوج خیلی بالا باشه از مسئولین محترم التماس میکنم برن تو مجلس التماس کنند ویه رویی بزنند شاید دلشون به حال این ملت بینوا سوخت یه مقداری از پول نفت خودشون را آ وردن و با آب خودشان براشون یه تصفیه خونه آب از رود بشار در محمودآباد بزنند تا این املاح سنگین سختی زدایی شده واین زخایر مملکت و غیرتمند از بین نروند شاید دوباره جنگ شد که توان جنگیدن داشته باشند ((اجرتون با……))

پربازديد