تاریخ درج خبر : 1392/11/11
کد خبر : ۲۰۲۶۳۹
+ تغییر اندازه نوشته -

“تاریخ و اساطیر بویراحمد”

سایت استان: سعید پرندوار

ایران سرزمین وسیعی است که در دل خود اقوام و طوایف مختلفی را با آداب و رسوم گوناگون جای داده است. در بخشی از این سرزمین وسیع قوم بزرگ لر زندگی می‌کنند.
زاگرس که چنین استوار و ماندگار از غرب تا جنوب غرب دامن مهر خویش گسترانیده، از دیرباز زیستگاه مردمانی سخی و متمدن و رستنگاه فرهنگ‌ها و سنت‌هایی ماندگار بوده است و اینک نیز افتخار میزبانی از نوادگان و فرزندان آن مردمان کم نظیر را دارد.
در دامنه رشته کوههای دنا، دنای بالا بلند، دنای پر صلابت، دنای سخاوتمند و مهربان، مردمانی می‌زیند که همتشان به بلندای دنای سرافرازست و دلاورمردی‌هایشان را در دامنه دنا به یادگار گذاشته‌اند…
بله سرزمینی بنام کهگیلویه و بویراحمد متشکل از ایلات و طوایفی بزرگ و اصیل که‌زاده این مرز و بوم هستند. این خطه از دیرباز خاستگاه مشاهیر و نام آورانی بوده است که نقشهای بی‌بدیلی را در تاریخ این منطقه از ایران زمین ایفا کرد‌اند.
و این نقش آفرینی همچنان ادامه دارد. اگر کمی به تاریخ ایران و شهرهای مختلف نظری بیفکنیم، خواهیم دید که مشاهیر تاریخی آن‌ها بطور مثال میرزا کوچک جنگلی در گیلان، ستار خان و باقرخان در تبریز، رئیسعلی دلواری دربوشهر، همه چهره‌هایی شناخته شده در سطح کشور هستند.
همینطورکتابهای زیادی در مورد نقش بی‌بدیلشان در تاریخ ایران، و زادگاه‌شان به رشته تحریر در آمده است. فیلم داستانی، سریال و مستندهای بسیاری در زمینه مبارزاتشان ساخته شد که تقریبا چهره آن‌ها برای عموم معرفی گردید.
این مقدمه‌ای بود برای اینکه خاطرنشان کنیم در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز میرزا کوچک خان‌ها، ستارخان و باقرخان‌ها و رئیسعلی‌های زیادی وجود داشتند که می‌توانستند در تاریخ ایران بدرخشند، با این تفاوت که کسی به معرفی آن‌ها نپرداخت. شاید به این دلیل که هرکس در معرفی طایفه و یا بزرگ ایل خوددر حال ربودن گوی سبقت را از دیگران بود، همینطور که ردپای همچین نگرشی هنوزم که هنوز است در افکار بسیاری از مردمان ما حتی تحصیلکرده‌ها باقیست.
دریغ از حتی یک کتاب تحریف نشده تاریخ که بدون هیچگونه موضع گیری خاصی حقیقت این استان را بیان کرده باشد. شاید علتش را در قدرت طلبی، سیاست بازی و تفرقه افکنی باید جستجو کرد. در هر صورت زیانش دامنگیر همه شد.
بهر حال این ما هستیم که تاریخ را رقم می‌زنیم و خواهیم زد. و بهمین خاطر هم شناخت بیشتری از بزرگانمان با همه کمی‌ها و کاستیهایی که در دوران خودشان بدلیل شرایط حاکم داشتند، بما در طی کردن هرچه بهتر این مسیر کمک خواهد کرد. و این خود باعث خواهد شد فرزندانمان نیز بر گذشتگان خود درود بفرستند و در این برهه زمانی نیز به احترام فرهیختگان امروزی قوم بزرگمان کلاه از سر بردارند.
یادمان بماند قدرت عبدالله خان را، سیاست خسرو خان را، کیاست خداکرم خان بهمئی را، منش اسکندر خان و محمد حسین خان ضرغامی را، تدبیر کی نصر بهادران را، اندیشه ملا قباد را و رشادتهای علی خان و ولی خان‌ها را، شجاعت پناهیهارا، دلاورمردیهای میر غلام و کی لهراسب‌ها را…… که حماسه آفرینهای استان و دیارمان بوده‌اند و یادمان بیاید نبرد‌ها و جنگ‌ها را، تنگ تامرادی‌ها را…
بهمین علت کمترین توقع در همین راستا آن است، که با زنده نگه داشتن یاد و نام مشاهیر و اسطوره‌ها از قبیل: گذشتگان، اکنونیان که بدون تردید می‌تواند این برازندگی را برای آیندگان در تقویت مفاخر تاریخ دیارمان همچنان پاس بداریم با این وجود اگر فرهنگ غنی ایران و ایرانی و مخصوصا قوم بزرگ و با اصالت لر شکل گرفت، قطعأ با نقش آفرینی و اثرگذاری بزرگان آن در طول تاریخ نیز بوده است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • حسین آزادیخواه گفت:

  بهتره برای شناخت این افراد به بزرگترها مراجعه بفرمایید و از دلیری های آنها پی ببرید.
  و اینو بدونید در هر جایی و در هر مکانی افراد خوب و بد وجود دارن , بپا راه رو اشتباه نری رفیق!!!

 • ..... گفت:

  به به به به این همه دموکراسی…… همه نظرات نمایش داده میشه….. حتی اگه فهاشی به ادمین باشه….. به به دموکراسی

 • ..... گفت:

  نمیخام این نظر گذاشته بشه که باعث تبلیغ برای شما بشه که بگید ما همه نظرات رو در معرض دید قرار میدیم چندین بار در این سایت در جاهای مختلف نظر گذاشتم بدون توهین به کسی اما به این دلیل که نظر مخالف دیدگاه ادمینهای دله دزد و بی سواد و بی بته سایت بود نمایش داده نشد………… متاسفم برای این استان که روزنامه نگاراشونم همه چیز رو به کثافت کشوندن….. و متاسفم برای نخبه گان این استان که اسمشون در کنار …….. و ……. آوردین

 • بویراحمد گفت:

  با سلام به این نگاه زیبا یتان جناب پرندوار،دوستانی که مخالفندعللی دارد نمیخوام به آن بپردازم،اما همین رییسعلی یک قاچاقچی بود شد قهرمان جنوب میرزا کوچک دنبال تجزیه شمال بود شد قهرمان شمال، حکایت ستار خانها را باید خواند تا فهمید که چه فاصله زیادی باقهرمانان گمنام بویراحمد چون کی لهراسب فاتح جنگ تنگه نامرادی یا میر غلام دلیر دارند، خوانین کدخدایآن بویراحمد بی صاحب مانده اند، هرکدام حداقل یک باقرخانند

 • انقلاب گفت:

  به جای تمجید از این افراد از شهدا بگو خوتو برای این افراد هزینه نکن.بگو این افراد چه محاسنی داشتند متاسفانه سیستم اموزش و پرورش اینقدر ضعیف عمل میکنه که خروجی اش شما شدی که از …….. بگویی.

 • دانشجوی دکترای تاریخ = استراسبورگ گفت:

  آدم کشی و غارت و چپاول و نشر بیسوادی و خرافه اسطوره نیست جناب
  احساساتی نشو و اگه احساساتی شدی مطلب ننویس
  با تشکر از مسئول سایت

 • علی گفت:

  این اسطورهای که از آنها نامبرده می شود و بت سازی و بت پرستی رواج داده می شود بگویید میزان سواد و تحصیلات آنها و علم و دانش آنها و اخلاق آنها و رفتار و مردم داری آنها به چه میزان بود گرز و چماق و شش پر و تفنگ دم پر و هزاران کوفت و زهر مار هم شد اسطوره لطفا” حقایق بیان شود و سانسور هم نشود از میان هزاران تعریف و تمجید انتقادها هم نوشته و اطلاع رسانی شود.

 • س.رشیدی جهان اباد 5428 گفت:

  سلام پرندوار جان
  بنده شایدکوچکتر از انی باشم که بخواهم اظهارنظرکنم ولی باتوجه به مطالعه بنده اینها کاری به جزء غارت وبرادرکشی و ادم کشی انجام ندادند وکل افتخارشان هم همین است،قدرت داشتند ولی در جهت مثبت از آن استفاده نکردندوبیشتر جاه طلب بودند،که این طرزفکرشان باعث شد که این استان اینهمه از سایر استان ها عقب بیفتد.ما شهدا شجاع و گرانقدری داشتیم که اگرازانهابه عنوان اسطوره وپهلوانان این استان نام میبردی بهتر بود،به خاطر من و شما جنگیدند و افتخارات این استانند.

 • یه نفر گفت:

  بویراحمد نه برای وسعت ونه برای سروت ونه برای جمعیت وفقط وفقط برای قدرت این اسطوره ها بودکه استان شد

 • محمد مهدی ایاسه گفت:

  گذشتگان ما بزرگان کم نظیری بودند که نیاز زمانه خویش را دریافته بودند و با کمترین امکانات بزرگترین کارها را رقم زدند .آنان راستی بزرگ بودند و مایه سرافرازی ما .
  برماست که از زمانه خویش را دریابیم امروزه عصر ارتباطات است ، عصر دانش های گوناگون و کتاب و اینتر نت سلاح های امروزند بی شک فرزندان این خاک بزرگ پرور می توانند باز هم در جهان بی همتا باشند .فقط باید بدانیم راه آن کدام مسیر است .
  ما نیاز داریم به روش های نیک با هم ارتباط برقرار کنیم ، سخن بگوییم ، تشویق کنیم و به آبادانی بیندیشم . و همکاری را فراموش نکنیم.

 • هم وطن گفت:

  برای سایت شما
  مایه ی تاسف است که تنها نظر و دیدگاه برخی را گزینشی تایید کردید؟؟؟!!!

 • فرشیدعزیزی گفت:

  نمیدونم واژه “اسطوره یعنی تفنگ به دست” کی از ذهن ما و نویسندگان محلی ما پاک میشود.
  کسانی که در ایل خود کسی را کشتند هیچگاه اسطوره نمیشوند. کسانی که نمیدانند از تفنگ گرفتن در دست چه هدفی را دنبال میکنن اسطوره نمیشن.
  اسطوره اونی است که آبادانی و استانداردی برای همگان بدنبال خود آورده باشد.

 • واقع بین گفت:

  با چه معیار و ملاکی اینهائی که نام بردی اسطوره اند؟؟بعضی از اینان …. …….چه رسد به اینکه الگو هم معرفی شوند.

 • امین گفت:

  برادر ……… چیست ؟

 • میر گفت:

  خسته نباشید.متاسفانه.در استان ما همیشه مثل مرغ همسایه غاز هست.را به وضوح می بینیم.اگر گذشتگان دارای نقطه تاریک در زندگی هستن.پس شهدای جنگ چی اونها را چرا اسطوره نمی کنیم.دیوار سپاه استان.بجای اینکه شهدای استان رو روی دیوار نقش بندی کنه .از شهدای اذربایجان .ومشهد .تهران استفاده کرده .در این شکی نیست که انها مردان بزرگی بودن.اما ما هم مردان بزرگی داشتیم.چرا نقشی .مجسمه ای از انها در این استان نیست.پس کار ما یک جای ایراد دارد….

 • ایزدیار گفت:

  چه مقایسه های بی ربطی.پسرم راه بسیاری تاپختگی داری.

 • کریم گفت:

  اسطوره بودن لازمه اش تحلیل شخصیت و سجایای اخلاقی و عملی افراد است به همین سادگی ما نمی توانیم کسی را اسطوره بنامیم لطفا خدمات بعضی از این افرادی که نام برده ای را هم ذکر کن مردم بخوانند و بد انند .

 • م.سجادی گفت:

  با عرض پوزش از آقای پرندوار و دوستان، در این مورد با آقای پرندوار که این اسامی را دادند اختلاف سلیقه دارم اما کلیات را تایید می کنم.اما خدمتتون عرض کنم که اینجوریها هم نیست که شماها میگید،بستگی به دید ما به منظر است،ما متاسفانه فقط نقاط ضعف و دید منفی را در نظر می گیریم،از این اسامی که آقای پرندوار بهشون اشاره کردند باید بیشتر شناخت پیدا کنیم تا بفهمیم کی بودند و هستند،خانطلا مشهور به خداکرم خان بهمئی ،کی نصر بهادر مشهور به چرچیل بوراحمد،اسکندر خانی که باغی را احداث کردند که منحصر به فرد است،ملا قباد که کوهی را به زیباترین شهر و یا نگین جنوب کرد،میرزا کوچک خان جنگلی بزرگترین راهزن شمال کشور بود فقط بر حسب یک اتفاق شد الگو و اسطوره خطه شمال،پس بیایم واقع بینانه نگاه قضیه کنیم،کی لهراس و دیگرانی که شجاعانه در مقابل ارتش ایران ایستادگی کردند فکر نکنم از رئیسعلی و میرزا کوچک خان کمتر باشند،متاسفانه یکم دید و افکار ما خودخواهانه و منفیست.

  • اگاه گفت:

   جناب سجالی فکر کنم منظور اقای پرندوار اسکندر خان پورمحمدی طیبی می باشد که وصف خوبیهایشان را می بایست از مردم ان منطقه جویا شویم.
   سپاس از تحلیلتان

 • مش مندلی گفت:

  ضمن سلام خدمت جناب پرندوار عزیز
  دو تکته را باید متذکر شوم:
  یکی اینکه” همچین “واژه ی درستی نیست و به جای آن از واژه ” چنین ” استفاده نماییم.

  دومی اینکه “عنوان مقاله” صحیح نیست و می بایست به ” تاریخ و اساطیر کهگیلویه و بویراحمد ” تبدیل گردد زیرا از نام خوانین سایر ایلات هم نامبرده شده است.

  تشکر از حسن توجهتان نسبت به تاریخ گهریار منطقه

 • م.طاهری پور گفت:

  با تشکر از شما.منم با بقیه دوستان موافقم.شما جوانید.تکریم بزرگان خوب است.ولی بقول بهلول خوانین در این منطقه و شاید مناطق دیگه ظلمهای زیادی کردن.شما بهتر است نسلی را تکریم کنید که در حال حاضر حرفی برای گفتن دارند و نسلهای آینده ازونها بوجود میان.بهتره انرژیتو صرف کارهای ارزشمندتر کنی.

 • هدف گفت:

  عزیزم وادی نابجایی را برای شروع قلم زنی شروع کردی این افرادی که نام میبری به غیر چپاول من و تو فقیر کاری نداشتند.اسطوره بودن به جنگ و ضعیف کشی نیست.بیشتر سر عقل بیاییم تا کی افرادی را که بر گرده پدران و مادران ما میزدند را تحسین کنیم.

 • بهلول گفت:

  آقای پرندوار سلام
  ضمن احترام به همه ی آنانی که نام بردی ، خدمتتان عرض شود که نامبردگان قابل قیاس با ستارخان و باقرخان و رییس علی دلواری و میرزاکوچک خان و… نیستند . عزیز دلم آنها به همین سادگی که شما فکر میکنید ، در تاریخ ایران ثبت نشدند . بعضی از این افرادی را که نام بردی بعضی دیگر را کشته اند . آیا برادر کش میتواند اسطوره باشد ؟
  جناب پرندوار ، اگر میخواهی نوشتن را ادامه دهی ، استارت و نقطه ی شروع و عنوان مطلبت درست نیست . اندیشه ات را بسوی مطلب یا مطالبی دیگر سوق بده که عمر انسان بسیار کوتاه و وقت بسیار تنگ و گرانبهاست و شما هم جوانید و باید پا در میدان و میدانهایی بگذارید که درد جامعه خودت را دوا باشد . بعضی از این نامهایی که عنوان کرده اید ، برای خیلیها فقط درد و رنج را تداعی میکند.

 • عشقی. ۲ گفت:

  افرین بر عشقی ما باید سعی کنیم خدمان کسی باشیم اما با استفاده از تجربییات بزرگ مردان وشیر زنان تاریخ

 • عشقی گفت:

  سعید جان دست بردار از گذشته تدبیری برای حال کن.رفتی مدرک گرفتی تا این حرفها را بزنی.اگر راست میگی خودت عبدالله خان شو.

  • نیر سرافراز گفت:

   جناب آقای پرندوار شهادت را با زلالت در یک کفه گذاشتن ظلم است و نفاق و آنها را هم وزن کردن مخلوطی نا عادلانه است بیشتر مطالعه فرمایید و سیره دلاوران را بخوانید

پربازديد