تاریخ درج خبر : 1392/11/12
کد خبر : ۲۰۳۲۴۶
+ تغییر اندازه نوشته -

زیرساخت های سرمایه گذاری در استان ضعیف است

سایت استان: مثلی هست که می گویند «از فلانی آبی گرم نمی شود» این شرح حال سرمایه گذاری در استان کهگیلویه و بویراحمد است.

سرمایه گذاری در این استان کلاف سردرگمی است که به این راحتی باز نمی شود. بخش خصوصی می گوید بانک ها همکاری نمی کنند. کارشناسان می گویند سرمایه گذار هم استانی، هدف ندارد، دانش ندارد، بازاریابی را هم بلد نیست.

به گزارش سایت استان به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان، جلسه کمیته حمایت قضایی از سرمایه گذاری دراستان با حضور مسئولان قضایی، اجرایی، مدیران بانکها و اتاق بازرگانی استان در دفتر حوزه ریاست دادگستری با حضور مختار کوشا دادستان استان به عنوان دبیر جلسه برگزار شد.

حمایت قضایی از سرمایه گذاری (2)

در این جلسه الماس گشتاسبی، معاون پیشگیری از وقوع جرایم در ابتدای جلسه گفت: در سال جاری جمعیت کیفری در زمینه جرایم خشن کاهش یافته است و این موضوع می تواند امنیت بیشتر در استان را به دنبال داشته باشد.

وی با اشاره به وضعیت سرمایه گذاری در استان به ویژه سالیان اخیر گفت: ناامنی در سرمایه گذاری، تنها یکی از مشکلات سرمایه گذاری است، ولی عوامل اصلی عقب ماندگی در این زمینه، نداشتن آینده نگری، چشم انداز کوتاه مدتو عدم نظارت مستمر بر سرمایه گذاری است.

شخصی در یاسوج 99 درصد تسهیلات از بانک برای احداث سردخانه دریافت کرد اما هنوز فعالیت نکرده است و منابع بانکی را بی آنکه ظرفیت سازی کند، بیهوده مصرف کرده است.

چنگیز هاشمی، نماینده اتاق بازرگانی استان در این جلسه گفت:بازار امروز دنیا بر اساس رقابت است و تا زمانی که سرمایه گذار امنیت نداشته باشد نمی تواند سرپای خود بأیستد و یکی دیگر از مشکلات اصلی این ناتوانی، بانک ها هستند که همکاری نمی کنند.

وی گفت: ما به دلیل مشکلات ساختاری نمی توانیم در بیرون از استان رقابت کنیم زیرا زیرساختهای ما توانایی رقابت با دیگر استانها را ندارد.

اله داد محمدی معاون بانک کشاورزی استان در پاسخ به این انتقاد گفت: سرمایه گذار استانی نمی تواند به خوبی ظرفیت سازی کند زیرا فرهنگ اقتصادی ندارد و به همین دلیل است که به جایی نرسیده است.

وی گفت: در اصفهان از هر 100 تومان وام، 87 تومان بازپرداخت می شود در حالی که در استان ما از هر 100تومان 26 تومان بازپرداخت می شودو این نشان از بدحسابی است. فرهنگ بدحسابی در استان رایج شده است.

محمدی ادامه داد: ریاضت اقتصادی در همه جای دنیا وجود دارد. اما کجای دنیا این همه سرمایه گذار فقط به بانک تکیه می¬کنند. چرا سرمایه گذار تلاش نمی کند تا از همه راهکارها برای موفقیت در بازار استفاده کند.

همچنین قاسم شجاعی، نماینده سازمان صنعت و معدن استان نیز با انتقاد از رویه سرمایه گذاری در استان گفت: هیچ یک از دستگاههایی که افراد را برای گرفتن تسهیلات به بانک ها معرفی می کنند نه اهلیت دارندو نه الزام قانونی برای معرفی افراد دارند.

وی بیان کرد: اقتصاد و فرهنگ رابطه تنگاتنگی با هم دارند که ما نتوانستیم این موضوع را نهادینه کنیم زیرا اساس اقتصاد بر نوع نگاه فرهنگ یک منطقه است.

شجاعی در پایان گفت: اساس سرمایه گذاری استان بر پایه منابع بانکی است بنابراین باید مشخص کنیم که از چه کسی حمایت سرمایه گذاری کنیم.

مختار کوشا دادستان مرکز استان، در پایان گفت: بخش خصوصی و اتاق بازرگانی به مدت یک هفته و سازمان بازرسی استان تا بیست روز فرصت دارند نسبت به اجرایی کردن مصوبات حمایت از سرمایه گذاری اقدام نماید.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد