تاریخ درج خبر : 1392/11/14
کد خبر : ۲۰۵۱۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

ازدواج های فامیلی و تصادفات رانندگی مهمترین دلایل معلولیت در استان است/ شناسنامه اجتماعی استان تدوین می شود

سایت استان: مدیرکل بهزیستی کهگیلویه و بویراحمد نرخ معلولیت در این استان را بیشتر از میانگین کشوری عنوان کرد و افزود: هم اکنون نرخ معلولیت در این استان 2.8 درصد بوده و این در حالی است که این میزان در کشور، 2.3 درصد است.

فضل الله اتابک در نشستی با خیرنگاران افزود: تاکنون 18 هزار معلول در این استان شناسایی شده است.

IMG_9604

وی ازدواج های فامیلی را یکی از مهمترین علت معلولیتها در این استان دانست و اظهار داشت: برای کاهش این نرخ مراکز مشاوره ژنتیک در استان راه اندازی شده اند.

وی بیان کرد: با مراجعه فرد به مراکز مشاوره ژنتیک و انجام یکسری آزمایشها می توان از معلولیتها پیشگیری کرد.

اتابک همچنین تصادفات جاده ای را دومین علت بروز معلولیتها در این استان دانست و گفت: این مسئله هزینه های زیادی به خانواده ها و این سازمان تحمیل کرده است.

مدیرکل بهزیستی استان گفت: پنج هزار و 216 نفر از معلولین در استان از بهزیستی مستمری می گیرند.

وی افزود: هشت هزار و 500 معلول هم از خدمات طرح CBR استفاده می کنند و 103 نفر بیمار ضایعه نخاعی در استان هم از خدمات بهزیستی بهره می برند.

وی عنوان کرد: 349 دانشجو و یک هزار و 800دانش آموز معلول هم تحت حمایت این نهاد هستند و به آنها خدمات مختلف فرهنگی، آموزشی و .. ارائه می شود.

شناسنامه اجتماعی استان در دست تدوین است

مدیرکل بهزیستی استان از پیگیریهای این سازمان برای ایجاد یک بانک اطلاعاتی خبرداد و گفت: هم اکنون شناسنامه اجتماعی از سوی این نهاد در دست تدوین است.

این مسئول عنوان کرد: آسیب های اجتماعی در حال افزایش هستند و اگر در زمینه پیشگیری کوتاهی کنیم، درمان آن به راحتی امکان پذیر نیست.

اتابک همچنین گفت: سازمان بهزیستی 80نوع فعالیت را انجام می دهد که تا کنون 80درصد از این فعالیتها در استان به بخش خصوصی واگذار شده است.

45هزارنفر در استان از بهزیستی مستمری می گیرند

اتابک یادآور شد: 45هزار نفر در این استان مستمری بگیر بهزیستی هستند و بیش از 75هزار نفر از خدمات این سازمان بهره می برند.

IMG_9596

وی عنوان کرد: یک هزار 878 نفر از معلولین، سالمندان و بیماران روانی از خدمات مراکز روزانه و شبانه و ویزیت در منزل برخوردار هستند.

وی عنوان کرد: 349 دانشجوی معلول و یک هزار و 800دانش آموز معلول تحت حمایت این نهاد هستند و به آنها خدمات مختلف فرهنگی، آموزشی و .. ارائه می شود.

ون مناسب سازی شده به معلولان خدمات رسانی می کند

اتابک درادامه سخنان خود گفت: با رایزنی های صورت گرفته به عنوان اولین استان توانستیم یک دستگاه خودروی ون مناسب‌سازی شده برای سرویس دهی به معلولان ویلچری شهرستان بویراحمد تحویل بگیریم که امیدواریم در آینده نزدیک برای دیگر شهرهای استان نیز تهیه شود.

وی افزود: این خودروی ون مناسب سازی شده تنها با تماس معلولان در سراسر شهرستان بویراحمد و در هنگام کارهای ضروری در اختیار معلولان قرار داده می‌شود.

استقبال از مشاوره تلفنی کم است

فضل الله اتابک در بخش دیگری از سخنان خود به مشاوره تلفنی از طریق 1480 در استان و خدماتی که ارائه می‌شوداشاره کرد و گفت: این تلفن برای مشاوره راه‌اندازی شده که در سال 92 تنها 173 نفر از آن استفاده کرده‌اند.

اتابک ادامه داد: این تلفن هیچ هزینه ای ندارد و کاملاً رایگان است و مردم استان باید بیشتر از این خدمات استفاده کنند.

 احداث مجتمع رفاهی معلولان در دستور کار

اتابک به مزایای این مجتمع و ضرورت احداث آن در استان اشاره کرد و بیان داشت: در صورت تامین زمین مورد نیاز اعتبار اولیه یک میلیارد تومان برای آن منظور می شود و کار را شروع خواهیم کرد.

وی از استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواست به صورت ویژه مسئله زمین مورد نیاز بهزیستی را بررسی و دستور حل این مشکل را صادر کند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • معلول گفت:

    جناب اتابک جدیدارسانه ای شدی!یه آمارازمعلولین بیکارمیدادی، بهزیستی شده بنگاه کاریابی براخواهر وبرادر وفک وفامیل روسا ومعاونین !وقتی سازمان بهزیستی به راحتی داره حق معلولین روپایمال میکنه ،دیگه ازادارات دیگه چه انتظاری میشه داشت؟

پربازديد