تاریخ درج خبر : 1392/11/15
کد خبر : ۲۰۵۶۳۷
+ تغییر اندازه نوشته -

دولت روحانی و تابوهایی که شکسته شد

سایت استان: آرزو غلامی

دولت دکتر حسن روحانی و عملکرد وزرایش در این مدت، ممنوعیت‌های نانوشته‌ای را به صورت ضمنی و گاهی هم صریح مورد انتقاد قرار داد، تا رفتار اجتماعی ما ایرانی‌ها به زندگی خصوصی‌مان کمی نزدیک‌تر شود. «تابو» یا پرهیز از آن دسته رفتارها، گفتارها یا امور اجتماعی است که طبق رسم، آیین یا مذهب، ممنوع است. در زیر به چند مورد از تابوهایی که در دولت حسن روحانی شکسته شد اشاره می‌شود:

هم چرخ سانتریفیوژ هم چرخ زندگی

حسن روحانی پیش از رسیدن به سمت ریاست جمهوری در آخرین مصاحبه تلویزینی وقتی مجری برنامه با لحنی تلقین‌آمیز از او پرسید: «با توجه به اینکه انرژی هسته‌ای حق مسلم ملت است و قرار نیست سیاست‌های کلی نظام در کسب این حق تغییر کند، برنامه شما در صورت پیروزی در انتخابات چیست؟» در پاسخ گفت: «چرخ زندگی مردم هم باید بچرخد!» و اکنون با موفقیت تیم مذاکره کننده و آزادسازی بخشی از وجوه توقیف شده کشور و کم شدن تحریم‌ها بیشتر به نتیجه می‌رسیم که تابوی شعار”‌انرژی هسته‌ای حق مسلم ماست‌” چه نتایجی برای کشور به همراه داشت. حتی اگر سیاست‌های غلط و نابخردانه به کل نظام نسبت داده شود. تابوی این شعار اما برای نخستین بار توسط حسن روحانی در رسانه ملی شکسته شد.رفتاری که نشان از این نگرش دارد که زندگی آسوده، آرامش جسمی و روانی، سلامت جامعه و توان خرید حداقل نیازهای حیات هم حق مسلم ملت است.

فیس بوک

ورود فیس بوک به جامعه ایران را می‌توان یک انقلاب در ارتباطات دانست. به مدد این شبکه اجتماعی هر فرد ایرانی بدون نیاز به امکان حضور در رادیو، تلویزیون، روزنامه‌ها و سایت‌ها به تنهایی صدایی شد که تعدادی آن‌را می‌شنیدند. مکان مناسبی برای ابراز عقاید و دیدگاه‌ها، بدون پیگرد قانونی و قضایی.برقراری ارتباط با طیف قابل توجهی از همفکران که باعث می‌شد رفتارهای فردی به سمت نگرش‌های اجتماعی سوق پیدا کند و قدرت تحمل دیدگاه‌های متفاوت را به‌وجود آورد. آن‌قدر که گاهی از وجود این همه فکر و عقیده متفاوت در سطح جامعه حیرت زده می‌شدیم.اما در این میان قانونی تلقی کردن فیس بوک تابو بود. به جز تعداد محدودی از چهره‌های سرشناش سیاسی، به ندرت کسی از دولت‌مردان عضو شبکه اجتماعی فیس‌بوک بود. اما برای اولین بار «محمدجواد ظریف» وزیر امور خارجه دولت روحانی به صراحت عضویت خود در شبکه اجتماعی فیس‌بوک را عنوان کرد و به‌دنبالش، تعدادی دیگر از وزرا و سیاستمداران و اساتید دانشگاه نیز نظرات و دیدگاه‌های خودرا در این شبکه منتشر کردند و مستقیما از نظر و واکنش مردم مطلع شدند. خواندن اتفاقات و روند پیشروی مذاکرات هسته‌ای از زبان دکتر ظریف در صفحه فیس بوک لذتی تازه کشف شده بود. خوانندگان صفحه فیس بوک ایشان احساس می‌کردند آن‌چه که قرار است پیش بیاید اول برای منافع ملت است و بعد دولت. شعاری که به این طریق به واقعیت نزدیک شد. به این ترتیب دیگر کسی از گفتن این‌که عضو شبکه اجتماعی فیس بوک است ابایی ندارد. پس از آن جسته و گریخته صحبت‌هایی از احتمال لغو فیلتر این شبکه اجتماعی به گوش می‌رسد. اخباری که نشان از انعطاف دولت‌مردان در این زمینه دارد.

تابویی به نام آمریکا

معمولاً تابوهای ایدئولوژیک که رنگ و لعاب تقدس انقلابی دارند به سختی شکسته می‌شود. حتی گاهی منافع ملی قربانی این تابوها می‌شوند. این‌بار اما مذاکره با آمریکا به‌دور از شعارهای انقلابی، بلکه از جنبه اقتصادی و دیپلماتیک در بهترین حالت ممکن صورت گرفت و به قول معروف نه سیخ سوخت و نه کباب. به دنبال آن ضرورت شعار مرگ بر آمریکا هم برای نخستین بار به چالش کشیده شد. این‌که اگر رابطه با آمریکا منافع قابل توجهی برای کشورمان داشته باشد، حتی اگر این منافع موقت باشد آیا می‌توان این شعار را از صفوف نماز جماعت و روزهای نمادین انقلاب حذف کرد یا نه؟ نظرهای ائمه‌ی جمعه و سران مملکتی ابراز شد و بالاخره تابوی صحبت کردن در این مورد شکست.

پارازیت و ماهواره

برای اولین بار به صورت رسمی وزارت بهداشت دولت یازدهم به عنوان متولی بررسی تاثیر پارازیت‌ها بر سلامت مردم گزارش اولیه را به رئیس جمهور تقدیم کرد. حتی سازمان انرژی اتمی هم همکاری گسترده‌ای را برای تکمیل گزارش داشت. وزارت فرهنگ و ارشاد بر اساس یک طرح پژوهشی اعلام کرد که 71 درصد مردم تهران از ماهواره استفاده می‌کنند. همچنین در این طرح تاکید شد که در آینده نزدیک 2هزار شبکه ماهواره‌ای به‌راحتی روی تلفن همراه قابل دریافت است و در این شرایط تداوم پراکندن امواج پارازیت در هوای ایران موضوعیت ندارد. این‌که وزارت بهداشت به‌جای پاک کردن صورت مساله،با واقع‌بینی به حل مسئله می‌پردازد موجب خرسندی است. پذیرش استفاده گسترده از ماهواره حتی اگر از دید سیاست‌مداران، آثار فرهنگی سوئی داشته باشد، به مراتب بسی بهتر از سونامی سرطانی است که یکی از منشاءهای اصلی آن وجود پارازیت گسترده است. پذیرش عدم مقابله با استفاده مردم از ماهواره نیز تابوی دیگری بود که شکسته شد.

آمار واقعی مبتلایان به ایدز

اعلام آمار دقیق تعداد افراد مبتلا به ایدز در سال‌های اخیر همواره ارقامی غیر واقعی بود. علت آن هم راه‌های انتقال این بیماری است که یکی از آن‌ها انتقال از راه روابط جنسی است. موضوعی که در جامعه اسلامی نمی‌تواند به این شدت رواج داشته باشد. واقعیت اما با جامعه آرمانی فاصله زیادی دارد. ایران در پیشگیری از ابتلا به ایدز از طریق سرنگ آلوده در بین معتادان موفق بود و آمار، شکل نزولی به خود گرفته است. اما انتقال این بیماری از راه برقراری رابطه جنسی به علت عدم آموزش، هشدار و رفتار پیشگیرانه مسئولان و خودداری از انتشار آمار درست،افزایش تعداد مبتلایان را به مرز خطرناک رساند. نتیجه‌اش این شد که در دنیا ابتلا به ایدز سیر نزولی داشته باشد و در ایران سیر صعودی. در دولت یازدهم اما این تابو شکست و جامعه با شوک رقم واقعی مبتلایان به ایدز مواجه شد.

نمایش آلات موسیقی در رسانه ملی

چندی پیش شبکه آموزش در برنامه رادیو 7 اجرای یک گروه موسیقی را نشان داد که با تظاهر به در دست داشتن آلات موسیقی اجرای جمعی را به نمایش گذاشتند. رفتاری اعتراض آمیز به ممنوعیت نشان دادن آلات موسیقی. حال آن‌که نه نواختن موسیقی ممنوع است و نه پخش آن در صدا و سیما و تنها خود ساز مهجور مانده است! این امر باب بحث دوباره بر سر ممنوعیت نشان دادن ساز در صدا و سیما را باز کرد و به‌دنبال آن یک‌شنبه 29 دی ماه یک گروه موسیقی برای نخستین بار در شبکه یک سیما و برنامه صبح بخیر ایران، سازهای خود را به روی صحنه آوردند تا این تابو بعد از 35 سال شکسته شود. زندگی در ایران برای غیر ایرانی‌ها بسیار دشوار است. یکی از دلایل اصلی آن هم رفتار دوگانه مردم ایران در خانه و جامعه است. آن‌طور که در منزل می‌پوشند و می‌بینند و می‌نویسند و می‌اندیشند در جامعه معمولاً نشان نمی‌دهند. این رفتار اما کمکی به حل مشکلات نمی‌کند. هر قدر سیاستمدارن در اندیشه‌های‌شان انعطاف بیشتری نشان دهند، بیشتر به خیابان، خانه و افکار مردم عادی نزدیک می‌شوند و سرعت پیشرفت جامعه بیشتر می‌شود. مثال‌های بالا نمونه‌هایی از توانایی همراهی دولت تدبیر و امید با مردمی است که در سال 1392 زندگی می‌کنند. نه مردمی که متناسب دهه 50، 60 و 70 می‌اندیشند. پذیرش تغییرات و اندیشیدن متناسب زمان، خود هنر است. هنری که دولت حسن روحانی از آن بی بهره نیست.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • امجد گفت:

  آقای حمید افشون سلام برادرمن توکه آدم فوق سری هستی وازسازمان های جاسوسی اطلاعاتت بیشتره چرا اینجا نشستی…..یعنی توفهمیدی ما دنبال …هسته ای هستیم اما غربی ها وآژانس بین المللی وبازرسان خبره هسته متوجه نشدند …مرحبا بابا تودیگه کی هستی…….؟آخه آدم حسابی مجبوری بی ربط حرف بزنی ،حالافرض کنیم همینطوره که تومیگی ،توچراناراحتی؟اینکه کشورت مسلح به سلاحی بشه امثال مغول واسکندر وصدام ها ویرانش نکنند اشکالی داره؟…..

 • بهنام گفت:

  سلام

  قبل از اینکه به نقد سخنان شما خانم لامی بپردازم و بعضی مطالب رو درمورد سخنان عزیزان و نظراتشون بگم یه مطلب کویک در مورد گته های اقای روحانی عرض میکنم
  به نظر بنده سواد صر مدرک دانشگاهی نیست بنده خودم وق لیسانسم ولی این نگرش که صر سواد با تحصیلات دانشگاهی بدست میاد رو اصلا قبول ندارم(به معنای قدرت تحزیه تحلیل و نقد)
  مردم ماحزئ باشعور ترین و نکته بین ترین مردمها هستند خوب نیست که برای دور زدن نقدها مردم رو زیر سوال برد و شعورش رو نادیده گرت
  و اما تابوی شما تابو یعنی بر رض همان هایی که شما گتید ولی وقتی ما به هر امعه و ملتی نگاه کنیم ارماتها وارزشهایی در هر امعه نوعی هان بینی وود داره که از اون دیگاه و نگرش مسائل و رویدادهای واقع رورصد میکنه بنظر بنده این تابو شکنی نبود این دا کردن ایدوئولوژی ملت سراراز ایران بر ایدوئولوژی عرب بود واین خوب نیست
  این خوب نیست که ما هیح برنامه ای نداشته باشیم و تک محوری بر مذاکرات تاکید کنیم و طر مقابلمون به دیده ابزاری نگاه کنه به این رویکرد ما
  الان همیدم که بعضی از دکمه های کیبوردمم نمیزنه شرمنده مشتاق بودم بیشتر بگم ولی ن تا حرو نمینویسه

 • هم شهری گفت:

  سلام
  خانوم غلامی جدا اینا حرفای خودته؟
  به نظرت این تابو شکنی ها خوبه؟
  به نظرت انقلاب کردیم واسه اینا؟
  آره این دولت هم تابو شکنه که البته اینو از دولت اصلاحات به ارث برده مگه تو اون دولت حرف از رابطه با امرکا نبود؟مگه غنی سازی اورانیم به حالت تعلیق در نیومد؟مگه به جای آلت موسیقی کنفرانس مستهجن برلین به نمایش در نیومد ؟چشماتو باز کن و الکی درگیر همچین بحثایی نشو..

 • ناشناس گفت:

  بله همه تابوها یعنی هر آنچه که جزو اعتقادات و ارزشهای دینی و ملی است شکسته خواهد شد و حتی حیا و عفاف و حجاب و غیرت و مردانگی و شرف و ادب و اخلاق و مردانگی و … هم شکسته خواهد شد به بکت دولت اعتدال و تدبیر ( دولت سرمایه داری و لائئیک )
  آقای مشاور ارشد رییس جمهور با کراوات در داووس ظاهر میشود و رییس اصناف رایانه ای هم بدحجاب (با روسری که فقط نصف موهای سرش را گرفته ) با روزنامه ایران مصاحبه میکند و خانم آرزو غلامی هم که از حجاب و قیافه شان معلوم است که در آرزوی غلامی شیطان است.

 • فرزانه گفت:

  ما در کشوری زندگی میکنیم با جمعیت بیش از 75میلیون نفر و میدانیم که به همین تعداد افکار و اندیشه و نظرات متفاوت هستند همانطور که خانم غلامی اشاره کردند کاش به جای کوبیدن و دشنام فرستادن و به کار بردن الفاظ نابجا در مقابل افکار مخالف کمی احترام و عزت یاد میگرفتیم. هر کدام از ما میتوانیم نظرات و عقاید خود را داشته باشیم و از دیدگاه های خود حمایت کنیم و از مخالفان خود انتقاد ، ای کاش بیان صحیح آن را نیز می آموختیم. برای قضاوت در مورد متن نگاشته شده توسط خانم غلامی باید واقعیت ها را دید و سنجید. من شادی و امیدواری را هر چند کم ولی در این جند ماه در صورت مردم میبینم و امیدوارم به آینده بهتر برای همه کسانی که تعلق خاطری به این مرز و بوم دارند.

 • سوفیا گفت:

  خانم غلامی من فکر نمی کنم سطح جامعه ای که در آن هستیم تا این حد احمقانه باشد که در این دوره هم هنوز کسانی هستند که هر شب خواب شمشیر بازی با آمریکا را می بینند و هر صبح خرسندند که آمریکا را در خواب چند باری ضربه فنی کردند و حتما آرمان های خیالی شان را به زودی در سراسر جهان حاکم می کنند… و چشم بر واقعیت ها می بندند، گمان می کنم بیشتر این کامنت ها از سوی یک شخص متعصب و متحجر باشد

 • روهنده گفت:

  خانم آرزوغلامی چرابی جهت غیرفنی قضاوت مسموم می کنید درسته سایتی دراختیارماست امامنطقی باش.مگراحمدی نژادتوی جیب کتش درآورد پس آنچه دست احمدی نژادبود وارثیه کدوم دولت است؟هردولتی سرکارمی آید معایبی ومحاسنی دارد،یکی کمتر یکی بیشتر.دولت احمدی نژادتمام شد توهم خبرنداری که چه به ارث گذاشت،دولت روحانی آمد داره تلاش می کنه موفقیتش هم هنوز معلوم نیست که خداکند موفق شود نه بخاطر خودش بلکه بخاطر مردم واین نظام.بدترین مدافعین دولتها کسانی هستند که کارکرد واهداف دولت ها راتفسیربه رای می کنند وخیلی بد معرفی می کنند.اگرماموریت روحانی چیزهای است که تومی گی وای به حال ملت که این چنین نیست شاید دولت روحانی راهبرد درستی وبه عبارتی کارشناسی نداشته باشد اما ماموریتش درفیس بوک واین ابزارهای کوچه بازاری و…نیست .اولا هیچ کس مخالف رفاه مردم نیست ،هیچ کس درکشور ما مخالف صلح وآرامش نیست،من هم دوست دارم مایحتاج خود رابانازلترین قیمت تهیه کنم امااینها همه سیاستی می خواهند که استقلال کشور رابه جای پس گرفتن پولی که توسط دزدان سرقت شده بود معامله نکنند.اولا اگرآمریکاییها پای میز مذاکره آمدند دست آورد دولت روحانی نیست، دست آورد احمدی نژادهم نیست بلکه پایداری ملتی است که بپای این نظام هزاران جگرگوشه تقدیم کردند.توفکرمی کنی اگرآمریکا درغزه ،لبنان ،افغانستان ،سوریه ،عراق ،ونزوئلا وصدها عامل بازدارنده دیگر تحت فشار قرارنمی گرفت با ایران مذاکره می کرد؟ابدا مگریادتان رفت کاپیتولاسیون که سگ آمریکایی ازآحاد ملت مصونیت بیشتری داشت؟ مگر290 نفرزن وکودک بیگناه رادرآسمان تکه پاره نکرد ؟مگر به طبس نیومد؟مگردرجنگ 8ساله باتمام توان دشمنی نکرد؟خانم محترم ازخدابترس که بخاطر احساسات ویا عقده ها ویاخواسته های کودکانه شخصی به دولت ها تهمت نزنید،همه دولت ها دوست دارند موفق باشند اماهرکدام تاکتیکی دارد ولی غرض ورزی اگر باشدجای نگرانی است.توهم سعی کن درکاری که تخصص نداری وارد نشو.من ازطرفداران روحانی نیستم ولی ازخدا می خواهم که این دولت بتواند گرهی ازمشکلات مردم باز کند….قابل رتوجه شما مذاکرات فعلی قبل ازانتخاب آقای روحانی تا اینجا رسیده بود البته بااندکی تغییر،ولی خان اشتون وسایراعضاء تیم اروپایی وآمریکا گفتندادامه مذاکرات باشد برای بعدازانتخابات ریاست جمهوری …چرا؟چون فکرمی کردند اتفاق خاصی بیفتد،این مستنداست لذا ..سنگ مفت وگنجشک مفت وارد قضایا نشوید….

 • سپیده گفت:

  خانم یاآقای صوفیا اگر عزت باتن پروری بود باید برخی کشورهای عربی ازهمه عزتمند تربودند درحالیکه اگر تانکر آب این کشورها رابایک نارنجک بترکونند اونوقت دیگرموجودیت ندارند.قابل توجه شما فقروفساد وبی اخلاقی ازفقرمالی نیست بلکه اولا ازفقرفکری خلق وخوی حیوانی است که زندگی رافقط درخورد وخوراک می بینند ثانیاآمار این ناهنجاری ها درقشرثروتمند به تناسب بیشتراست آیاپزشکی که ماهیانه حداقل درآمدش به اندازه بیس کارمن است وزیرمیزی می گیرد از فقراست؟آیاافسردگی ،خودکشی وهزارآسیب دیگر درکشورهای ثروتمند ومناطق بالانشین تهران خودمون ازفقراست؟درسته که مابرای زندگی ومعیشت به یک اقتصاد سالم نیازداریم اما نه به قیمت ذلت باربلکه با توجه به ظرفیت های داخلی امکان دارد پس اگر می خواهید نظربدهید خواهشا هم کشورت راازلحاظ آرمان ها وهم انظر نگاه به زندگی بررسی کن.مردم مابرای پرکردن شکم به هرقیمتی انقلاب نکردند وتازه برومطالعه کن کشورهایی که بااروپایی ها روابط حسنه دارند به کجا رسیدند؟یک نمونه آن مصراست ،..درخود اروپا وضعیت معیشت مردم تعریفی نداره …آواز دهل شنیدن ازدورخوش است.بله مابایدهمت کنیم همه بااتحاد وپشت کار خود مملکت رابسازیم که هیچ کس به اندازه خودمان خیرخواه مانیست…وهرکس به انتظارهمسایه ماند شب راباید گرسنه بخوابد.

 • باران گفت:

  بی غرض بخت پدرت توجبهه که نرفتی هیچ ازترقه های کودکانه هم می ترسی….کسی که اهل جبهه ومبارزه باشیطان است آرمان رزمندگی رابا یه شونه تخم مرغ عوض نمیکنه بد بخت صهیونیست داره خروار خروار پول خرج می کنه تا آرمان های دروغین برای خود بسازد امثال شما و……… حاضرید برای پایین آمدن قیمت گوجه آرمانها رافداکنید مگر برای شکم جنگیدی آقای به اصطلاح جبهه رفته…؟تو اتفاقا مغرضی بایک کامنت ساختگی

 • بی غرض گفت:

  چرا اینگونه به جنگ خ غلامی آمدید؟ کدوم حرفش نادرسته؟منم جبهه رفتم و… اما خدایی میزان سود ما را از فحش های کودکانه به آمریکا به ما نشون بدید! عایدی این 36سال را هم یه ذرش به ما بدید

 • امیر گفت:

  به نام افریدگار بی همتا

  یعنی اقای روحانی امده که مشکل فیس بوک ، پارازیت ، الات موسیقی و رابطه خطر ناک ….. رو حل کنه

  ای داد از این تفکر زنانه و احساساتی

 • دهدشت گفت:

  خانم غلامی سلام سعی کن فرهنگ لغت رو بخون

 • ازاصفهان گفت:

  آنچنان که در ماه های سپری شده از دولت آقای روحانی شاهد بوده ایم، رئیس جمهور، بدون آنکه پاسخی به انتقادات اصولی و دقیق مطرح شده نسبت به توافقنامه ژنو داشته باشد، با ادبیات روزهای قبل از انتخابات که منتقدان عملکردش در پرونده هسته ای زمان اصلاحات را «بی سواد» خوانده بود، این بار نیز ترجیح داد با تکرار همان روش، اساتید و منتقدان توافق ژنو را با برچسب «بی سواد» به حاشیه رانده و علنا از چهره های دانشگاهی بخواهد که در حمایت از این توافقنامه عجیب و پرحاشیه، وارد میدان شوند.این در حالی است که رئیس جمهور محترم دقیقا روشن نکرده اند که آیا مراد از منتقدین بی سواد، دانشمندان هسته‎ای منتقد به تعطیلی تاسیسات هسته ای کشور هستند و یا اساتید مبرزی که این روزها تمامی پروژه های علمی خود را به حالت تعلیق درآورده و برای روشنگری در قبال این توافقنامه غیرقابل دفاع، به دانشگاه های مختلف کشور سفر می کنند.
  چنانکه طبق اخبار واصله تعدادی از اساتید مطرح علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه های کشور که از قضا موافق دولت آقای روحانی نیز هستند تاکنون ضمن امتناع از دفاع نسبت به توافق ژنو، برخی مفاد و جزییات آن را به سود کشور ندانسته و حتی آنرا با توافقنامه های مذلت بار تاریخ ایران مقایسه کرده اند، بر همین اساس این انتظار زیادی از این اساتید است که اعتبار علمی خود را بواسطه چنین توافقنامه ای به خطر بیاندازند.

  به نظر می رسد بهتر است برای قضاوت بهتر و دقیق تر در این باره رییس جمهور محترم طی مذاکراتی با رییس سازمان صدا و سیما ضمن برداشتن فشارهای متعدد برای عدم نقد این توافقنامه در رسانه ملی و همچنین دیگر مطبوعات، مجوز یک مناظره ساده تلوزیونی میان «موافقان با سواد» و «منتقدان بی سواد» توافق ژنو را صادر کند تا آحاد مردم در این باره به قضاوت روشن تری برسند.

  شاید بهتر باشد رییس جمهور با سعه صدر بیشتر و احترام نسبت به منتقدان دلسوز کشور، با فراموش کردن التهابات دوران انتخابات که منتقدان عملکرد خود در دوره اصلاحات را «بی سواد» خطاب می کرد، تلاش کند تا به معنای واقعی کلمه «رییس جمهور همه مردم ایران» باشد نه آنکه هر از چندگاهی با برچسب های مختلف از جمله «تازه انقلابی شده ها»، «جنگ نرفته ها»، «بی سوادها»، «افراطی ها»، «همسوهای با اسراییل» و … به جای پاسخ دادن به اصل نقدها، تلاش کند تا منتقدان را از میدان نقد به در سازد.

  • سوفیا گفت:

   ما به اندازه ی کافی تاوان سیاست های نادرست بین المللی و دشمنی با دیگر کشورها را دیده ایم، نمی دانم از چه ذلتی حرف می زنید زمانی که بسیاری از افراد جامعه حتی قدرت خرید نان را ندارند و نمی دانم از چه عزتی حرف می زنید زمانی که به دلیل فقر، روزانه بارها شاهد فساد و بی اخلاقی هستیم. آنقدر اخبار جرم و جنایت و قفل و هتک ناموس و دزدی و… می شنویم که دیگر گمان نمی کنم کسی با شنیدن آنها دیگر حتی تعجب کند. این عزت مهجور و خیالی را به ما هم نشان دهید!!!!! که ببنیم چه چیز نداشته ای را قرار است به آمریکا دهیم

 • سوفیا گفت:

  من دلیل این همه انتقاد را نمی فهمم. احیانا دوستان منتقد انتظار دارند آقای روحانی عصای هری پاتر داشته باشد و یک شبه ایران را گلستان کند؟!!!!!!!!!!!!!
  دوستان گرامی فکر می کنم شما خود هم نمی دانید چه می خواهید و در این وضعیت که جبهه پایداری و اصول گرایان هرلحضه منتظر شکست دولت روحانی و اصلاحات هستند به جای همدلی مدام انتقاد می کنند. “که هر بی هنر افتد نظر به عیب کند”

 • آرزو غلامی گفت:

  بزرگوارانی که برای نوشته اینجانب نظر گذاشته اید اول اینکه سپاسگذارم بخاطر زمانی که صرف کرده و مطلب را خوانده اید و پاسخی جامع و کامل داده اید. در پاسخ اما باید عرض کنم اگر منِ نوعی به عنوان نگارنده یک مطلب که در سایت یا روزنامه منتشر می شود، معنی واژه ای را که قالب نوشته ام را تشکیل می دهد به درستی ندانم، وای به حال من و آن نشریه کلیه دست اندرکاران مرتبط! به دلیل احترام به نظرات شما در مورد معنی تابو توضیح میدهم: تابو همانطور که گفتم به معنی پرهیز است. گاهی طی زمان در اثر رفتارهای جامعه ، فرهنگ یا مذهب شکل میگیرد و گاهی ناشی از منع صریح جامعه یا حکومت است. تابو شکنی هم به معنی زیرپا گذاشتن آن منع و یا قانون است به عنوان مثال زمانی خوانندگی برای خانم ها در ایران تابو بود. مثلا خانم قمرالملوک وزیری تابو شکنی کرد و خواننده ی مطرح زمانش شد. به واقع او اولین خواننده زن ایران در تاریخ بشریت نبود اما اولین زنی بود که منع جامعه را علناً زیر پا گذاشت. از طرفی با خواندن ایشان هم جامعه آن منع را برنداشت و بعد از او نیز باز خواندن زن ها تابو بود. اما قمرالملوک وزیری همچنان تابو شکن است.
  مورد دیگر اما این است زبان انتقاد شیرین است و خواندن متنی در انتقاد از فقر و کم کاری روسا و دیگر اشارات اشتیاق بیشتری دارد. اما چه ایرادی دارد که از اقدامات درست و بجا هم تقدیر شود. حتما نباید در آبشخور تقدیر شونده سری داشت! به عقیده من جامعه بیش از اندازه نسبت به دولت حسن روحانی متوقع است. دولت اعتدال، وارث شخصی است که شب و روز تخریب کرده است، هر شب و هر روز اقتصاد،فرهنگ، امنیت و نان سفره مردم را تخریب کرده است. از یک دقیقه هم نگذشته است. این خرابه که حاصل تلاش شبانه روزی 8 سال محمود احمدی نژاد است طی چند ماه و چند سال آباد نمی شود. صبر می خواهد، حمایت می خواهد و دوراندیشی.
  مورد دیگر اما اختلاف تفکر است. صاحب برخی نظرات اساساً فکر و راهکار متفاوتی دارند. تفاوت در نگرش به معنی نادرست بودن فکر دیگری نیست و رد کردن آن مطلقا به دور از منطق است.

 • شهروند گفت:

  ناله محترم زمان حمله عراق من در دشت ذهاب بودم پی ام پی های ما برای شکار تانکهای دشمن گلوله نداشتن در ابادان اسلحه ما در برابر تهاجم دشمن برنو بود در حورالعظیم هواپیمای دشمن رد میشد یک سکو موشکی نبود که انهارا شکار کنند وبا ان شرایط سخت از جان مایه گذاشتیم ودشمن را بیرون نمودیم ان موقع این افراد از ترس جان راه فرار میجستن وبه بهانه های گوناگون به جاهای امن خارج ویا داخل می گریختند ما خط دشمن را می شکستیم وتسلیم نشدیم حال که قدرت موشکی ما قلب دشمن را نشانه گرفته که هیچگاه جرات یکقدم جلو امدن را ندارد سزاوار نیست که باج بدهیم هر کس سایتی درست کرد وتمجید وچاپلوسی وتابو شکن شدن اینها غیرت شکنند یعنی غرور ملی را میشکنند البته اینها با رانت خواران وزالوهایی که خون مردم را به عناوین مختلف مکیده ومیمکند مفسدان فی ال ارضند خدا قوت دهد به خادمان بی منت نه خائنان به ملت

 • یک شهروند گفت:

  ناله!
  نمی دونم بر سر این مملکت نفرین شده چه اومده که بذر آدم هایی مثل تو درش به عمل میان!
  از کجای حرفی که من زدم دانستی که من رانت خوارم؟ کدام رانت خواری آنقدر احمق است که بی نشان و بی نام وقت خود را به نقد اندیشه ها می گذراند؟ کدام رانت خواری میاید و چاپلوسی آشکار از این و آن را رها میکند و با تو به بحث می نشیند؟
  دست آدمهایی مثل من سالهاست قطع شده و در عوض زبان آدمهای مثل تو درازتر از همیشه شده است! من به دولت روحانی به همان دلیل رای ندادم و به دولت احمدی نژاد رای ندادم. زیرا هیچ کدام از آن دو را نمایندگان واقعی مردم نمی دانستم.
  تو حالا به فشردن دست جان کری شادی/ من آرزوی روزی را دارم که مردم شهر و سرزمینم رنگ و رویی به رخسار داشته باشند.
  پایان مکالمه از طرف بنده.

 • ناله گفت:

  مطلب زیبا بود همه أینها برخلاف نظر شهروند برای ما شده بود تابو ،کدوم یک از رؤسای جمهور تونستن این تابوها رو بشکنن وشهر وند بعدی که دست فشردن کری وظریف به کریه أش انداخته بأید عرض کنم تو از کسادی بازار رانت خواری و معاملات قاجاق خودت نارا حتی که از این به بعد دستت قطع میشه نه برای مردم فقرزده ایران

 • حرف حق گفت:

  سرکار خانم غلامی فکر میکنی که شکسته شده وگر نه ندیدی و نمی بینی چون اگه توجه کنی فقط کمی ترک خورده .از کجا معلوم چسبهای 1.2.3جوری چسبش نکنند که از اولشان هم محکمتر شوند.خوش بین نباش درسته که با قلمه زدن میشود از یک درخت محصولات متفاوتی به ثمر نشاند ولی برداشتش به به باد وطوفانهای فصلیش بستگی دارد.امیدوارم که خدا خوب بیمه اش کرده باشد تا ما هم از ثمرش بی بهره نباشیم/

 • حمید افشون گفت:

  خانم غلامی .غرب با ساخت تسلیحات هسته ای مخالف است.کاری به استفاد غیر نظامی از انرژی هسته ای ندارد.اما در ایران ،تسلیحات هسته ای به غلط انرژی هسته ای ترجمه شده است.دلیلش هم معلوم است .برای مظلوم نمائی و ایجاد بحران.

 • شهروند گفت:

  خانم محترمه مثال محلی داریم میگه زن را کدخدا کردن دستور داد زمستان موی بزها قیچی کرد تیجه ان هم از بین رفتن بز در اثر سرما شد شما نه جبهه رفتی نه سختی کشیدی نه فرزندت شهید شد وگرنه این حرف را نمی زدی وقتی دیشب دست ظریف را در دست کری دیدماز غصه کریه ام گرفت یعنی ما غلط کردیم که با امریکا تا حالا سازش نمی کردیم اگر تاریخ بلد باشی از زمان جنگ جهانی تا کنون چه مشکلاتی که امریکا برای ما بوجود نیاوردبعد از جنگ جهانی امریکا بجای کمک مالی که قرار بود به ما کند از قبرس خر میگرفت وبه ما میداد کودتا علیه مصدق جگ تحمیلی ترور داشمندان همه جنایت انهاست حال کسی مثل شما ویا مسیح علی نزاد فکر میکنید تابو شکسته شد نه خیر خانم نه ایرانی غرور شکسته شد افتخار ندارد ننگ وعار دارد

 • مخاطب گفت:

  کاش نویسنده محترم کمی با اطلاعات بیشتر راجع به مسئله هسته ای و آمریکا سخن می گفتند.
  خانوم عزیز اینکه صرفا بنویسید بدون هیچ استنادی فکر نکنم چندان مناسب باشه
  کمی هم مستند و با دانش بنویسید…

 • ازیاسوج گفت:

  خیلی حرفاتون مزخرفه معلومه فقط از تعصب وآگاهی خیلی پایین نوشتی….کلیدصدروزه شدالان چندماه..وضعیت مردم افتضاحه

 • م-ت/ازاهواز گفت:

  امروز هم سانتریفیوژها از حرکت ایستادند و هم مردم در صف. بوی پوپولیسم از اقدامات کسانی می‌آید که ادعای مخالفت با پوپولیسم را داشتند.دولت توضیح دهد چگونه با ‘خزانه خالی’ هزینه سبد کالا تامین شد . هم مردم در صف ایستادند و هم سانتریفیوژها از حرکت ایستادند. آیا بهتر نبود دولتی که توانایی تشخیص دهک های درآمدی مردم را ندارد و این کار را نقض حریم خصوصی مردم می داند این پول را بصورت مساوی به مردم پرداخت کند تا هم متناسب با جمعیت خانوارها به افراد تخصیص می گرفت و هم مردم حق انتخاب پیدا می کردند.اصرار بر دادن سبد کالا بدون توجیه و عدم پرداخت پول به خود مردم و نیز پرداخت سبد کالای مساوی به خانوارهای با جمعیت متفاوت چه توجیهی دارد؟متاسفانه این روزها بوی پوپولیسم از اقدامات کسانی که ادعای مخالفت با پوپولیسم را داشتند به مشام می رسد.راستی مگر خزانه خالی نبود؟ پس پول این سبدها از کجا آمده است؟ از کدام ردیف قانونی؟

 • ناشناس گفت:

  جای مطالبی بامضمون مذهبی درسایتتون خالی است /

 • کازرون گفت:

  مطالب سایتتون جالب نیستند.سعی کنیدتجدیدنظرکنید.

 • ازاصفهان گفت:

  به مرورزمان برمردم روشن خواهدشد که معاهده ژنو رونوشت معادلسازی شده ی معاهده ترکمانچای دردوره قاجاریه می باشد.مطلب ازاین مزخرفترنبود که نمایش بدین…

 • یک شهروند گفت:

  گرچه به نظر می رسد اراده ای (فراتر از دولت تدبیر و امید) برای چاره اندیشی از بن بست های اقتصادی و سیاسی در کشورمان شکل گرفته باشد, اما تا امروز هیچ تابویی به دست دولت آقای روحانی شکسته نشده است.
  بویژه اینها که شما گفتید!
  1- (چرخ سانتریفیوژ و چرخ زندگی)
  مساله هسته ای در ایران نه توسط آقای روحانی که به دستور بالاترین مفام سیاسی ایران وارد وضعیت امروزی اش شده است. از مدتها پیش از صدارت آقای روحانی بسیاری از مردم و مسئولان انتظار وقوع مصالحه و مذاکره ایران با جهان را داشتند. اقداماتی نیز در این زمینه صورت گرفته بود. یادم نمیاید آقای روحانی بهنوان رئیس جمهور وقت از مردم ایران به سبب آنهمه هزینه و خسارت که پروژه هسته ای به اقتصاد و زندگی مردم وارد کرد بی اینکه نتیجه ای مشخص از آن حاصل شود پوزش خواسته باشد. یا توضیحی درست داده باشد.
  2- فیس بوک یک تابو نیست. اگر دولتی آنقدر واپس گرا باشد که فیس بوک و رسانه های مشابه را ممنوع کند و نیز دولتی آنقدر عوام فریب باشد که عضویت یک وزیر در فیس بوک را نشانه ترقی و پیشرفت بداند, این را باید از چشم هر دوی آن گروه ها دانست. میلیون ها ایرانی پیش از به روی کار آمدن آقای روحانی در فیس بوده اند و این نه خوب و نه بد است. یک وضعیت جاری و عمومی ست.
  3- تابوی امریکا…
  در ایران کم نیستند کسانی که هنوز هم طرفدار کادیلاک های قدیمی هستید. راستش را بخواهید هر چهار رئیس جمهور اخیر ایران در مورد ارتباط با امریکا قدم هایی برداشتند که به دلیل مناسب نبودن شرایط داخلی و جهانی این امر ممکن نگردید. هنوز هم رابطه ایران و امریکا به آن جاده هموار خود نرسیده است. وافعا بر اساس کدام اسناد واقعی ثابت شده است که دولت روحانی پروژه رابطه با امریکا را شروع و به انجام رسانده؟
  4- پارازیت؟! ماهواره؟
  بیشتر از ده سال است که پشت بام های خانه های ایرانی مهمان دیش های ماهواره هستند. دولت روحانی دقیقا چه تحرک و یا گشایشی در زمینه رسانه های تصویری ایجاد کرده است؟ شما این روزها و در دوره آقای روحانی شبکه تلویزیون داخلی و خصوصی دارید؟ آیا پارازیت برداشته شده است؟ فیلترینگ ممنوع شده است؟
  5- آمار واقعی! این بار ایدز…
  باور کنید اینطور کارها یک وظیفه است. این تابو شکنی نیست. آمارهای مربوط به شیوع ایدز فبلا توسط نهادها و رسانه های مستفل در داخل و بیرون کشور منتشر شده بود. وظیفه و مسئولیت یک دولت فراتر از اینهاست و به راهبرهای موثر در کنترل و مدیریت این نوع بحران ها مربوط می شود.
  6- نمایش آلات موسیقی در رسانه ملی
  خواهش می کنم… گرچه شما نیت بدی ندارید و این نوع مطالب را برای تبلیغ و یا تمجید و تملق گروه حاکم نمی نویسید اما با این شکل طرح مسایل ناخواسته به شعور و درک ایرانیان توهین می شود.
  ————–
  اصلا بگذارید یک جواب روشن به نوشته شما بدهم.
  برای بسیاری از ما ایرانیان هیچ کدام از این موضوعاتی که شما فرمودی تابو نبوده و نیستند. بلکه این دولت ها هستند که خیلی دیر و با تاخیر پله های واقع بینی و روشن اندیشی را طی می کنند. اگر خاطرتان بوده باشد, در زمان دولت آقای احمدی نژاد هم, به گفته طرفداران و تبلیغ کنندگان ایشان ما هر چه تابو در این جهان بود و نبود زدیم و شکستیم!
  شاد باشید.

 • دادمهر گفت:

  به همین سادگی که شما نوشتید و ما می خونیم! همه ی مشکلات دیگه حل شده. فیس بوک امر مبارکیست. مهم این هست که چرخ بچرخه حالا اگه پنچرم باشه، سخت نگیرین دیگه. تنبک و سنتورم که صدا و سیما نشون میده و ما هم اینجا ازادی بیان داریم! نداریم؟ هر چی دلمون بخواد اینجا می نویسیم. حتی دیروز من چند بار چراغ قرمز رو رد کردم و مامورها نگام کردن هیچی هم بهم نگفتن. خیلی لذت بردم واقعا. امار مبتلایان به ایدز رو هم گفتن و ما دیگه میدونیم خیلی ها الوده شدن و حالا که همه میدونن بذار افتخار گفتنش نصیب ما بشه. عجیب نیست که. قبلا که بچه بودیم همش توو صف میخوندیم : امریکا، امریکا، مرگ به نیرنگ تو، خون جوانان ما ریخته شده است یه دست تو. اینم که ی موضوع تاریخیه و دیگه اشتی کردیم. الان یادم اومد که وزیر ارشاد هم ی جایی گفته بود تک خوانی زنان هم منعی نداره. پنیر و برنج و تخم مرغ رو هم دولت قبل از دل و رودهی مردم کشیده بود بیرون که این دولت داره میده و مردم هم استقبال کردن و رفتن توو صف وایسادن تا 800 گرم پنیر رو بگیرن واسه بچه هاشون. ولی نامردیه اگه بگیم دولت قبلی هیچ کاری نکرد. اوون دولت بود که همین جوری اومد به مردم پول داد. کی تا حالا این کارو کرده بود؟ جوونای مردم دیگه نیازی نیست دستشون رو جلوی باباشون دراز کنن. از وقتی یارانه میدن همه مستقل شدن. واقعا دستتون درد نکنه

پربازديد