تاریخ درج خبر : 1391/06/13
کد خبر : ۲۰۶۷
+ تغییر اندازه نوشته -

کمبود اعتبار مهمترین مشکل کتابخانه های استان است

سایت استان: رئیس کتابخانه‌های عمومی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به کمبود اعتبارات در زمینه کتاب و کتابخوانی در استان از بدهکاری 10 میلیارد ریالی شهرداری‌های کهگیلویه وبویراحمد به کتابخانه‌ها خبر داد.
به گزارش فارس ، نادر حسینی عصر دوشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه اظهار کرد: طبق ماده ابلاغ شده شهرداری‌ها موظفند نیم درصد از درآمد کل هر ماه خود را به حساب کتابخانه‌ها واریز کنند که متأسفانه در استان ما از سال 83 تا به امروز هیچگونه اعتباری از سوی این نهاد دولتی دریافت نشده است.

مدیر کتابخانه‌های عمومی استان به بیان بدهی سنگین یک میلیارد تومانی شهرداری‌های این استان به کتابخانه‌ها اشاره کرد و گفت: در صورتی که شهرداری حمایت‌های لازم را مبذول کرده و بدهی خود را پرداخت کند، کمک شایانی به پیشبرد و توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان خواهد شد.

میانگین سرانه مطالعه در کشور ضعیف است

این مسئول استانی در ادامه فرهنگ کتاب و کتابخوانی را امری مهم و حیاتی دانست و بیان کرد: در کشور ایران میانگین مطالعه برای هر فرد 18 دقیقه ارزیابی شده این در حالی است که سرانه مطالعه جهانی بیش از 45 دقیقه بوده همچنین آمارها حاکی از آن است که سرانه مطالعه در ژاپن 90 دقیقه و در ترکیه و مالزی 50 دقیقه بوده است.

حسینی به سخن زیبای رهبر معظم انقلاب مبنی بر اعتلای کتابخوانی اشاره کرد و گفت: در طی این مدیریت تمام تلاش ما در این راستا بوده که با برنامه‌ریزی صحیح و اصولی کتاب را به عنوان یک رکن مهم و لازم در سبد کالای خانوار داشته باشیم.

وی در رابطه با طرح‌ها و برنامه‌های در دست اجرا افزود: در گام اول ما طرحی با عنوان پیک مهر را در 20 منطقه یاسوج به صورت آزمایشی انجام دادیم که با استقبال خوبی روبه‌رو شد و در گام دوم با شروع سال جدید ساخت 50 گنجه مطالعه در جایگاه‌های مختلف را اجرایی کردیم.

مدیر کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد از اجرایی کردن طرح ایستگاه مطالعه برای اولین بار در استان خبر داد و بیان کرد: این طرح که برای اولین بار در استان‌ها اجرایی شده در استان ما در سه ایستگاه مطالعاتی در شهر یاسوج شروع به کار کرده که با مشارکت ایستگاه‌های اجرایی 550 نسخه با 15 عنوان در زمینه‌ها و موضوعات مختلف را داشتیم.

این مسئول تشکیل اولین اتاق فکر کتاب و کتابخوانی را در استان تحولی بزرگ دانست و اظهار کرد: تشکیل این اتاق فکر در صدا و سیما منجر به تشکیل دبیرخانه توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان شد که متشکل از فرهیختگان برای پشتیبانی و رهنمودهای ارزشمند در راستای کیفیت بخشیدن به برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی و ارتقای فرهنگ کتاب و کتابخوانی بود.

حسینی به دو طرح جدی که با استقبال خوب آموزش و پرورش استان مواجه شد، اشاره کرد و گفت: یکی از این طرح‌ها با عنوان طرح زنگ کتاب و با همکاری کارشناسان از طریق پخش فیلم، تدریس و اطلاع‌رسانی در حوزه کتاب و کتابخوانی بوده و مورد دوم طرح همیار کتاب است که بستر مطالعه و تحقیق در خانواده‌ها را فراهم می‌کند.

دغدغه اصلی ما ساخت کتابخانه است

این مسئول استانی هدف اصلی خود را افزایش تعداد کتاب‌خوان ها برای کتابخانه‌ها برشمرد و بیان کرد: طبق آمار سال 90 جمعیت استان 675 هزار و 830 نفر برآورد شده که از این تعداد 55 درصد شهری و مابقی روستایی بوده‌اند که این جمعیت بالای روستایی ضرورت تأسیس کتابخانه‌ها را برای ما بیشتر می‌کند.

وی در ادامه افزود: در استان فضای کتابخوانی به ازای هر 100 نفر 2.7 متر بوده که این فضای نسبی برای مناطق شهری 4.3 و برای مناطق روستایی 0.8 متر برآورد شده در حالی که استاندارد طراحی شده برای کل استان چهار متر است.

نادر حسینی به ساخت سه کتابخانه اصلی در شهر یاسوج اشاره کرد و گفت: علاوه بر این تعداد در هفت منطقه دیگر شهر یاسوج از جمله محمودآباد، معصوم آباد، اکبرآباد، مهریان، شرف‌آباد و دولت‌آباد ساخت کتابخانه در سکونت‌های غیر رسمی را در دستور کار خود داریم.

2 طرح گمنام در حوزه کتابخوانی

رئیس کتابخانه‌های عمومی استان کهگیلویه و بویراحمد به دو طرح گمنام در حوزه کتابخوانی اشاره کرد و گفت: طرح کتاب من از جمله طرح‌های نوین در سراسر استان بود که در آن افراد عضو می‌توانند در صورت موجود نبودن کتاب درخواستی خود ظرف دو هفته کتاب مورد نظر را دریافت کنند و طرح دیگری در قالب سایت www.booki.ir بوده که مسابقات و موضوعات جالبی را در خود گنجانده است.

وی در پایان مطبوعات را بازوان محکم و مهم در عرصه کتابخوانی دانست و گفت: جا دارد از تمام اصحاب رسانه که دست ما را گرفته تا در جهت توسعه فرهنگ کتاب و کتابخوانی گام برداریم، تشکر کنم.

 

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد