تاریخ درج خبر : 1392/11/16
کد خبر : ۲۰۶۷۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

تحول چشمگیر بهداشت و درمان استان بعد از انقلاب اسلامی

سایت استان:  نصرالله کرمی کارشناس ارشد مهندسی محیط زیست که مدت قریب به ۷ سال به عنوان شهردار سوق و مسئولیت های زیادی در بخش بهداشت و درمان از جمله مسئول فنی مرکز بهداشتی و درمانی لنده و شهید بهشتی دهدشت ، رییس مرکز بهداشتی و درمانی سوق ، مسئول بهداشت محیط شهرستان کهگیلویه و رییس مرکز بهداشت شهرستان کهگیلویه را در سالهای گذشته بعهده داشته و در حال حاضر از کارشناسان توانمند مرکز بهداشت استان میباشد یادداشتی را  برای سایت استان ارسال کرده است که در پی می آید:

حال که در دهه پرفروغ فجر اسلامی هستیم و سی و پنج سال از دوران شکوهمند انقلاب اسلامی میگذرد حفظ و تداوم انقلاب و حاکمیت نظام مقدس جمهوری اسلامی برگرفته از لطف و عنایت الهی ، نقش هدایت و مدیریت رهبری فرزانه انقلاب و پایمردی و ایثار گری مردم بزرگترین هدیه الهی است که به جامعه ما ارزانی داشته و برای این ملت خدا جوی به ارمغان اورده است .

بخش سلامت از جمله بخش‌هایی است که لازم نیست خیلی متخصص باشید تا بتوانید تحول چشمگیر آن را در سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌مشاهده کنید. بهبود وضع سلامت در روستاها و افزایش تعداد پزشک و دارو مسائلی است که مردم روزانه آن را می‌بینند. اما شاید نگاهی دقیق به شاخص‌هایی همچون افزایش امید به زندگی، کاهش مرگ و میر کودکان و مادران، کنترل و حذف بیماری‌های واگیر و اجرای برنامه‌های بهبود تغذیه و بیمه روستاییان، بهتر بتواند گویای دستاورد‌های قابل توجه در حوزه بهداشت و درمان پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌باشد. سی و پنجمین سالگرد انقلاب اسلامی، فرصت خوبی است تا مروری بر دستاوردهای ۳۵ ساله نظام جمهوری اسلامی ‌در عرصه سلامت داشته باشیم

انقلاب اسلامی ‌ایران تنها انقلاب دینی قرن بیستم بود که با نام اسلام و به رهبری یک رهبر دینی آگاه حرکتی اجتماعی را به سرانجام رسانید. اکنون در آستانه سی و پنجمین سالگرد این رخداد بزرگ تاریخی قرار داریم.بیش از سه دهه از استقرار نظام جمهوری اسلامی ‌می‌گذرد، نظامی‌که ملت ایران با رنج و مرارت بسیار در کشور خود مستقر کردند در آستانه دهه چهارم پیروزی انقلاب اسلامی، باز خوانی گذشته و دستاوردهای این ۳۵ سال حماسی می‌تواند مسیر را برای آینده‌ای روشن‌تر.مهیا سازد .

یکی از بخش‌هایی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌دچار تحولی اساسی شد بخش بهداشت و درمان بود. با پیروزی انقلاب در قانون اساسی (مانند اصول ۲۹ و ۳۱) دولت مکلف شد از محل درآمدهای عمومی‌ و درآمدهای حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت‌های مالی برای تامین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، بی‌سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و نیاز به خدمات پزشکی را برای همه ملت فراهم آورد. دولت برای فراهم ساختن امکانات تحقق این تکالیف در نخستین دهه بعد از انقلاب تلاش فراوانی صورت داد. افزایش ۱۰۰ برابری سرمایه‌گذاری در بخش بهداشت و درمان در ۳۵ سال گذشته منجر به رشد ۴۰۰ درصدی شاخص‌های بهداشتی و درمانی طی سال‌های پس از پیروزی انقلاب شده است.

در حال حاضر بیش از ۹۷ درصد از مردم استان ما از نعمت اب اشامیدنی سالم و بهداشی برخورداند .

با اختصاص وامهای مسکن روستایی بیش از ۷۴ از مردم روستاهای استان از مسکن بهداشتی برخوردارند

یکی از مشکلاتی که همواره وجود داشت و عامل بسیاری از بیماریها بوده دفع فضولات انسانی بوده که در حال حاضر۹۵ درصد از مردم شهرها و ۷۶ در صد از مردم روستا به توالت بهداشتی در استان دسترسی دارند .

شاخص‌های بهداشتی ایران نیز آمار مرگ کودکان زیر یک‌سال از ۱۲۹ در ۱۰۰۰ تولد زنده قبل از انقلاب به ۱۶ در ۱۰۰۰، مرگ کودکان زیر ۵ سال نیز از ۱۷۴ در ۱۰۰۰ تولد زنده قبل از انقلاب به ۳۶ در ۱۰۰۰ کاهش یافته است.

میزان مرگ مادران ایرانی نیز از ۲۴۵ در ۱۰۰ هزار تولد در قبل از انقلاب به ۲۱ تنزل یافته است. همچنین در حالی که ایران در سال‌های قبل از پیروزی انقلاب اسلامی‌از رشد جمعیت ۹/۳ درصد برخوردار بود هم‌اکنون رشد جمعیت به ۲/۱ رسیده و امید به زندگی در بدو تولد به ترتیب زن و مرد از ۲/۵۹ و ۵/۵۸ سال در سال ۱۳۶۳ به۷۳ و ۷۱ سال افزایش یافته است.

در خصوص رشد سطح تخصص در کشور باید اشاره نمود که در سال ۱۳۵۶ با ۳۳ میلیون جمعیت ،نیازمند ورود پزشک از خارج (هند-بنگلادش و پاکستان و……) بوده و هم اکنون با جمعیتی بیش از ۵/۲ برابر پزشک مازاد وجود دارد و خود به دیگر کشور ها پزشک صادر میکند.

رتبه جهانی امید به زندگی در ایران از میان ۱۹۲ کشور ۱۳۳ میباشد که متوسط امید به زندگی در جهان را ۶۷ سال و در ایران ۶ درصد بیشتر از متوسط جهانی میباشد.(۷۲ُسال)

طی دهه ۵۰ تعداد زیادی از پزشکان خارجی در ایران مشغول فعالیت بوده‌اند که به تدریج همزمان با افزایش ظرفیت پذیرش دانشگاه‌های علوم پزشکی و در نتیجه افزایش عرضه نیروی انسانی تعداد آنها کاهش یافته و طی سال‌های اخیر به صفر رسیده است. کاهش شاخص نسبت پزشک به هزار نفر جمعیت طی سال‌های ۱۳۵۸ تا ۱۳۶۷ ناشی از وقوع انقلا‌ب فرهنگی و کاهش فعالیت دانشگاه‌ها طی سال‌های ابتدای دهه ۱۳۶۰ است اما در دهه ۱۳۷۰ شاهد رشد چشمگیر شاخص یاد شده هستیم که ناشی از بازگشایی مجدد دانشگاه‌ها و ادغام آموزش پزشکی در شبکه‌های بهداشتی و درمانی کشور است

بهداشت در روستا

راه‌اندازی شبکه بهداشت و درمان با احداث خانه‌های بهداشت برای بیش از ۶۵ هزار روستا و تکمیل این شبکه با نیروی انسانی مورد نیاز از نخستین ضرورت‌های بعد از انقلاب در حوزه سلامت بود.

. این خانه‌های بهداشت که پایه‌های اصلی شبکه بهداشت و درمان کشور محسوب می‌شوندو اولین نقطه تماس با مردم جامعه روستایی هستند. بیشترین گسترش مراکز یاد شده طی برنامه‌های اول و دوم توسعه اتفاق افتاده است. توسعه شبکه بهداشتی و درمانی کشور باعث تسهیل دسترسی آحاد مردم بخصوص روستاییان به مراقبت‌های اولیه بهداشتی شده است به طوری که در حال حاضر بالغ بر ۹۸ درصد جمعیت کشور تحت پوشش این خدمات قرار دارند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌علاوه بر خانه‌های بهداشت ، مراکز بهداشتی – درمانی روستایی نیز تاسیس شدند.
در این مراکز یک پزشک، یک کارشناس بهداشت و یک مسوول امور اداری به امور مربوط به سلامت مردم رسیدگی می‌کنند. به طور متوسط به ازای هر ۷۰۰۰ شهروند روستایی، یک مرکز روستایی بهداشتی درمانی وجود دارد. در مناطق شهری پایگاه‌های بهداشتی و مراکز بهداشتی درمانی تاسیس شده‌اند. کل شبکه توسط مراکز بهداشتی – درمانی شهرستان اداره می‌شوند که خود زیر نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است. دانشگاه‌های علوم پزشکی که در هر استان یکی وجود دارد نقشی بسیار مهم در آموزش پزشکی و ارائه خدمات بهداشتی ایفا می‌کنند. ریاست دانشگاه به عنوان بالاترین مدیر اجرایی خدمات بهداشتی – درمانی استان، مسوول مراکز بهداشت و بیمارستان نیز هست.

پوشش واکسیناسیون

شاخص پوشش واکسیناسیون کودکان زیر ۵ سال بر علیه بیماری‌های واگیردار (فلج اطفال، سرخک، سیاه سرفه، دیفتری، کزاز، سل، هپاتیت B) از حدود ۲۰ درصد در سال۱۳۶۳ به بالای ۹۵درصد در سال ۱۳۸۰رسیده است. جالب است بدانیم این شاخص در آمریکا ۹۳ درصد، فرانسه۹۲ درصد، انگلستان ۹۱ درصد و میانگین کشورهای منطقه مدیترانه شرقی ۵/۷۷ درصد است.

موفقیت بزرگ کشور در پوشش واکسیناسیون بالای ۹۵ درصد باعث شده است که مرگ کودکان زیر پنج ‌سال کاهش پیدا کند. با پوشش خوب واکسیناسیون و بسیج سراسری سال ۱۳۷۱جمهوری اسلامی ‌ایران موفق به دریافت گواهینامه بین‌المللی ریشه کنی فلج اطفال شد.

اکنون نیز دو بیماری کزاز نوزادی و سرخک به سبب پوشش مناسب واکسیناسیون مادران و نوزادان در ایران حذف شده است. آمارهای سال گذشته و امسال نشان می‌دهند که ایران شاخص‌های لازم برای حذف این دو بیماری را از نظر جهانی بدست آورده است. به این ترتیب سازمان جهانی بهداشت بزودی گواهینامه حذف کزاز نوزادی و سرخک را به ایران اعطا می‌کند.

این دو بیماری سال‌ها و حتی اکنون در بسیاری از کشورها معضل بهداشتی محسوب می‌شود. حذف کزاز نوزادی نتیجه پوشش کامل واکسیناسیون مادران باردار و برنامه کشوری واکسیناسیون نوزادان و حذف سرخک نیز حاصل برنامه کشوری واکسیناسیون نوزادان و کودکان و همچنین واکسیناسیون ۳۳ میلیون نفری کودکان و جوانان در سال ۸۲ در سراسر کشور است.

آمارها گواه آن است که پس از پیروزی انقلاب اسلامی‌یکی از دغدغه‌های همیشگی مسوولان کشور، تامین و ارتقای سلامت افراد جامعه بوده است و در این زمینه بخش سلامت کشور با اجرای برنامه‌های مشخصی دستاوردهای چشمگیری را در نظام سلامت کشور بدست آورده اند. تلاش بی‌وقفه دست اندرکاران نظام سلامت و نگرش نظام مقدس جمهوری اسلامی ‌به تامین عدالت در بخش بهداشت و درمان منجر به ارتقای بسیاری از شاخص‌های بخش سلامت جامعه در سه دهه گذشته گردیده است بنحوی که امروزه این شاخص‌ها بعنوان یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی‌ در سطح بین‌المللی مطرح است.

از طرفی تغییر الگوی بیماری‌ها و تغییر چهره مرگ و میر در کشور در سه دهه اخیر و تغییر هرم سنی جمعیت کشور، افزایش انتظارات جامعه به‌دلیل دسترسی به اطلاعات، محدودیت منابع، افزایش شتابنده هزینه‌های بخش بهداشت و درمان، گسترش شهرنشینی و آلودگی‌های محیط زیست با توجه به پدیده صنعتی شدن ضرورت تلاش بیشتر مسوولان نظام سلامت کشور را اجتناب ناپذیر‌کرده است.

امید است با تلاش چشمگیر زحمتکشان بخش سلامت کشور دستیابی به اهداف اصل ۲۹ قانون اساسی که برخورداری تمام افراد از خدمات بهداشت و درمان را از حقوق مسلم ایرانیان می‌داند هر چه زودتر حاصل شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • از منطقه گفت:

  گپل مفت!

 • 2خرداد گفت:

  2خرداد:متن کامنت های موافق مشخص هست که از طرف یکنفر واحتمالا نویسنده مطلب باشد.ولی فکر نکنم دکتر چمن مغلوب این …… جهت دادن پست به کسی شود.اینکه ایشان دم از اصلاح طلبی میزند خوب نیست .کمک 500هزاری به ستاد بزرگواری .التماس کردن برای گرفتن پست در دوره اخمدی نژاد و….اصلاح طلب آنهایی بودند که 8سال تحت فشار بودند درشبکه وجاههای دیگر

  • 24 خرداد گفت:

   اقای 2 خرداد چه کسانی در انتخابات مجلس در دوره قبل به اصولگرایان رای نداند؟ چه کسانی در هشت سال دوره احمدی نژاد پست نداشتند؟ همین اقای دکتر چمن که شما میفرمایید در هشت سال احمدی نژاد در حد مدیر کل پست داشتند و تازه دو پسته بودند (رییس مرکز بهداشت شاهرود و رییس دانشکده بهداشت شاهرود)
   مگر اقای مهندس رشید غفاری در دولت احمدی نژاد نه شغله نبوند؟ مگر الان هم سه شغل ندارند ؟ حالا اقای کرمی در سال اخر دولت یک پست تخصصی گرفتند که بدلیل گیر نیاوردن نیرو بوده اشکال دارد؟
   اگر قرار هست مست گیرند باید هر چه در شهر هست گیرند

 • همکار گفت:

  من با توجه به اشنایی طولانی که با ایشان دار م هموواره جز پاکدستی و مبارزه علنی با اختلاس از ایشان چیزی به یلد ندارم و همه تخریبهایی که متوجه ایشان شده از طرف افرادی فاسد و تمامیت خواه بوده ایشان از بسیجیان مخلص و یک اصلاح طلب واقعی و معتقد به نظام و اصل مترقی وولایت مطلقه فقیه بوده و هست چون بعضی ها فکر می کنند ایشان تووان اداره معاونت بهداشتی دانشگاه را دارد شمشیر از رو بسته اند

 • سپهدارحسيني الوند گفت:

  اینجانب بعنوان یک سوقی ازدونفربسیارممنونم یکی مهندس کرمی شهردارمحترم ودیگری یوسف آبراهه عضوشورای شهرسوق .ازتلاش شبانه روزی این دونفرواقعاممنونم.

 • بسیجی گفت:

  اقای …… فکرکنم دوماه زندانی کم هست باید بیشتر بروی زندان

 • یک شهروند گفت:

  نویسنده گرامی, از این بحث آشفته که درباره رد و نیز تایید صلاحیت شما در نظرات آمد اگر بگذریم, جای تاملی همچنان در نوشته تان باقی می ماند…
  وقتی درست در ایام فجر عبارت ” تحول چشمگیر” آن هم در باره “بهداشت” را برای استان کهگیلویه و بویراحمد (بعد از انقلاب) به کار برده اید برای مخاطب عام (و نه دوستان و دشمنان خاص خود) چاره ای باقی نمی گذارید جز اینکه فکر کند این مطالب را برای تملق دولت و نهادهای فدرت نوشته اید. خب! راستش این همان روش ناپسندی بود که از قبل از انقلاب تا به امروز وجود داشت و برخی مسولان بومی به جای منتقل نمودن مشکلات و موانع و عقب ماندگی ها با ارایه آمارهای چاپلوسانه تلاش می کردند تا موقعیت و قدرت خود را در بافت اداری-سیاسی موجود تقویت کنند. گاهی وقتها نیز این نوع تحریف واقعیات از روی ترس و یا انجام وظیفه صورت می گرفت.
  ممکن است تصور بفرمایید که “بله! من حرف خودم را زدم و کار خودم را کردم و جز این چه می خواستم؟!” اما هرگز توده ورم کرده واقعیات بزرگ زیر لحاف نازک دروغ پنهان نمی ماند! تنها نیم نگاهی به سر و وضع مردم شهر ها و روستاهای استان بیندازید. به قول معروف “رنگ رخسار خبر میدهد از سر درون!”
  زنده و سرافراز باشید.

 • مطلع گفت:

  تمام کامنت هایی که در این سایت بر علیه اقای کرمی گذاشته کار یک تا دو نفر هست اگه به ساعت و تاریخ انها نگاه کنید مشخص میشود انها از ساعت یازده و نیم شب تا دوازده و نیم و از یک و یا دو ای پی مشخص گذاشته شده اند

 • رشید گفت:

  انشا الله از توانمندی همه دلسوزان انقلاب استفاده شود

 • شاهد گفت:

  احسنت استفاده کردیم

 • محمد گفت:

  دوستان عزیز قبل از اینکه در مورد کسی مطالبی بنویسید خدا رادر نظر داشته باشید ….چون باابروی کسی بازی کنید…….. روزی هم باابروی شما بازی میشود پس ندیده قضاوت نکنید که در روز قیامت باید جواب بدیت

 • ناشناس گفت:

  اقای مهندس نصراله کرمی از بسیجیان سرالحشور وپیوخطرهبری عزیز وانقلاب اسلامی می باشد شخصی هست که مدت بیست سال سابقه بسیجی فعال در تمامی عرصهای انقلاب تلاش می کند وجز0فعالترین بسیجی در پایگاه مقاومت شهر سوق بوده وایشان نیروی توانمند وکارامدوکاربلد بوده وایشان سوابق خوبی رادر مدیرت خود برجاگذاشت وحیف هست از چنین نیرویی باید در پست های بالا استفاده شود ولی بعضی ها به ترس از موقیت جایگاه خودشان حاضر به پست گیری این گنجینه طلایی نیستند

 • خرزو گفت:

  متاسفم برای کسانی که در کامنت هاشون مدیر توانمند و با بصیرتی همچون مهندس کرمی را تخریب می کنند . هر چند هر شخص منصفی این اتهامات واهی که به ایشان وارد می شود را نمی پذیرد، چون بدون سند و مدرک و فقط یه مشت توهم است.

 • همکار گفت:

  احسنت بر برادر بسیجی و توانمند

 • منصف گفت:

  من تعجب میکنم چرا در این استان عدهای فقط دنبال تخریب افرادند؟ مطلب علمی خوبی بود و خدمات نظام را در بخش سلامت بخوبی یاداوری کرد و از نگارنده تشکر میشود

 • آنا گفت:

  این مطالب توی بروشورهایی هست که سالهای قبل وزارت بهداشت به مناسبت سالگرد انقلاب تکثیر کرده بود . حالا ایشون چند روزی مدیر بوده به نام خودش مطلب زده

  • واق بین گفت:

   این مطلب از هر کجا که گرفته شده باشه مطلب خوبی هست و همین که هر سال خدمات نظام برای مردم یاداوری بشه کافیه

 • بی طرف بی طرف گفت:

  مدیر محترم سایت به قلم قسمت می دهم همان قسمی که خدا به قلم هم قسم داد سانسور نکن :
  این آقای محترم توضیح دهند مواضع سیاسی خود در زمان شهرداری سوق چه بود ؟
  توضیح دهند درآمد شهرداری سوق از طرق مختلف ( بودجه های استاتی و … ) چقدر بود ؟
  توضیح دهند آنهمه پولی که قرار بود آبشار مصنوعی در سوق احداث کند کجا رفت ؟
  توضیح دهند بدهکاریهای صدها میلیونی شهرداری سوق که حسابهایش مسدود و هنوز به حساب تامین اجتماعی واریز می شود مسببش که بود ؟
  توضیح دهند چند میلیارد پول وارد شهرداری شد و چند میلیون هزینه شد ؟
  توضیح دهند در شبکه بهداشت دهدشت چه گذشت ؟ در شبکه بهداشت یاسوج چه گذشت ؟
  مواضعش در زمان دولت احمدی نژاد چه بود ؟
  مواضعش حالا چه هست ؟
  گمان نکنم توهینی و یا افترایی گفته باشم . خواهش می کنم این سوالات بی پاسخ را پاسخ دهند ؟ مگر رسالت سایت شما غیر از این است ؟

  • واق بین گفت:

   جناب اقای بی طرف که ادعای بی طرفی داری و به اسم دیگران کامنت میگذاری اگر راست میگی و جرات داری شماره تماست را در این سایت بگذار و بیا و با ایشان مناظره کن این حق مردم هست که همه چیز را بدانند و اطالاع داشته باشند
   1-مواضع سیاسی ایشان همواره مشخص بوده و هست ایشان بارها اعلام کردند که اصلاح طلب بوده و هستند و در هر شرایطی هم این را اعلام کرده اند و اگر دوره قبل انتخابات مجلس را میگویی خودت بهتر میدانی که در ان دوره هیچ اصلاح طلبی که یارای رقابت داشته باشد در انتخابات حضور نداشتند و نود درصد اصلاح طلبان از یکی از این کاندیدا ها که همگی اصول گرا بودند حمایت کردند و ایشان هم با جسارت و جرات از بزرگواری حمایت کردند من سوالی دارم ایا حبیبی یا موحد یا فیاض بخش اصلاح طلب بودند؟ دیگرانی که از این کاندیداها حمایت کردند کسانی که از بزرگواری حمایت کردند را سرزنش میکنند در صورتی که بزرگواری با دولت هماهنگ بود و بهتر میتونست اعتبار برای شهرستان محروم جذب کند
   2-در امد شهرداری سوق در زمان ایشان مشخص هست و ایشان با پیگیریهای مداوم توانستند اعتبار جذب کنند و تمامی گوچه ها و خیابانها را جدول گذاری و پل گذاری و زیر سازی و اسفالت کنند . من سوالی دارم چرا بعد از ایشان و قبل از ایشان دیگران نتوانستند اعتبار جذب کنند؟ ایا اعتبار برای شهرداری جذب کردن ایراد دارد؟
   3-ابشار مصنوعی را تا زمانی که ایشان شهردار بوند کارش را جلو بردند و بعد از ایشان متوقف شد ضمن اینکه هیچ اعتبار خاصی برای ان نبوده بلکه هر سال با پیگیری شهردار برای این پروژه اعتبار جذب میشد چون پروژه ها چند ساله هستند
   4- تصفیه حساب مالی ایشان در پایان دوره شهرداری مشخص و مشهود هست و یک نسخه از ان در شهرداری و یک نسخه در شورای شهر موجود هست در پایان دوره کاری ایشان تمامی مطالبات کارمندان پرداخت شده و 50 میلیون تومان نقدا در حساب موجود بوده و شهرداری دویست میلیون تومان از ادارات طلب کار بوده و حدود سی و شش میلیون تومان هم به تامین اجتماعی بدهکار بود . برادر عزیز اگه شهردار وقت نتونستند اعتبار جذب کنند و دو سال بعد از رفتن کرمی از شهرداری حسلبهای شهرداری را مسدود میکنند ایا کرمی مقصرند؟ چرا از روزی که کرمی از شهرداری رفتند یک ریال اضافه کار و ماموریت به کارکنان پرداخت نشده؟ چرا الان بعد از چهار سال از رفتن کرمی از شهرداری میگذرد کارکنان هشت ماه هست حقوق دریافت نکردند؟ انصاف داشته باشیم و روز قیامت باید پاسخگوی اعمال و رفتارمان باشیم
   5- برای هزینه کرد پولهای شهرداری هم دیوان محاسبات و هم سازمان بازرسی و هم هر ساله کلیه حسابها حسابرسی شده و به تایید شورا رسیده اگر حرفی دارید حسابی و منطقی بزنید
   6- در شبکه بهداشت هم همه کارکنان و مردم میدونند و عملکرد ایشان کاملا روشن و مشخص هست و بیش از هشتاد درصد از کارکنان از عملکرد مدیدیتی ایشان راضی بودند .
   6- مواضع ایشان در همه دولت ها مشخص بوده و همواره حمایت از نظام مقدس جمهوری اسلامی و خدمت به مردم بوده و به هیچ وجه در انتصاب معونین و مدیرانش مسایل خطی و قومی را در نظر نگرفته و همواره از نیروهای کاری از هر جناحی که بودند استفاده کرده است

  • انصاف گفت:

   اگر شما امادگی دارید من به نمایندگی از اقای کرمی حاضرم در همین سایت با شما مناظره کنم البته همه مردم سوق بخوبی حقایق را میدانند ولی میخوام همه مردم استان بدوند که شما سوقی نیستید و مغرضید والی عملکرد عمرانی و کاری اقای کرمی در زمان شهرداری مورد تحسین اکثر مردم سوق هست

 • باوند گفت:

  برای سایت شما متاسفم که از فرد ……………………………………………………………………………………………. تا بفهمید که نباید رسانه از چنین افرادی حمایت کند.و به آقای مهنایی توصیه میشود دست از حمایت ایشان بردارید درغیر اینصورت قضیه شهردار شدن ایشان در سوق و داماد مهنایی درقلعه ریسی را برملا میکنم

  • کارمند شبکه گفت:

   ببببببببببببببببببببببببباوند؟!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! فکر نکنم باوند کامنت بگذاره ، چون میدونه پا کردن تو کفش این اقا چه عواقبی دارد

  • سید گفت:

   توانمندی انها توانست انها را شهردار کند . شما هم جز حسادت چیزی ندارید

  • امید د گفت:

   با سلام .
   ۱ . من میخوام بگم که شما اول برو ببین داماد آقای محنایی کیه و کجا کار میکنه ، آخه تو که بی اساس داری حرف میزنی ، داماد آقای محنایی فوق لیسانس شیمی از دانشگاه دولتی خلیج فارس ( بوشهر ) و فارغ التحصیل حدود سال ۸۲ می باشد و ایشان سالهای سال هست که در دانشگاه علوم پزشکی استان مشغولند و هنوز هم هستند ، کدوم شهردار ؟ بعدش هم اصلا شما سلسله مراتب انتخاب شهردار رو میدونید ؟ اگه فرضا داماد آقای محنایی شده شهردار قلعه رئیسی ، لابد چند نفری که با رای مردم انتخاب شدند این حق و عقل را دارند که کی رو انتخاب کنند . برو اطلاعات عمومی و اخبار واقعی استان رو مرور کن بعد بیا نظر بده .
   ۲ . آقای کرمی تا به عنوان شهردار سوق بوده موفق بود و حداقل ۴۰ نفر کارمند شهرداری از او راضی بودند . اما بعد از اون چی ؟
   پس همیشه خدا رو در نظر بگیر و بنویس نه اینکه از روی شنیده های بی اساس و طایفه ای بنویسی .

  • قادر گفت:

   کسی که خودت را به اسم باوند جا زدی و داری توهین میکنی خودت میدونی که اهل سوقی و خونه ات همسایه باوند هست و در دادگاه بدلیل خلاف گویی به یک سال از فعالیت های اجتماعی محروم شده ای تو عامل تشتت و قومیت گرایی در شهر سوق بوده و هستی و این دور که نتونستی شهردار شوی داری عقده گشایی میکنی ، بهتر هست سر جایت بنشینی و الا حکم قطعی دادگاه را در همین سایت میگذارم تا همه مردم بهتر شما را بشناسند . این قدر هم به دامادت که در ….. ادره هست نناز

  • سلیمان گفت:

   اقای مهندس محنایی یک شخصیت وارسته و مدیر مردمی و توانمند هستند ، و شهردار قلعه رییسی هم قبل از معاونت استانداری ایشان توی شورای شهر مطرح شد
   وتوسط شورای شهر که نماینده مردم هستند ، انتخاب شدند متاسف برای شما که روند انتخاب شهردار را هم نمی دانی

 • سوقی گفت:

  خدایی هرکی تو سوق اسم تورا میشنوه جز به خرابی و …. چیزی یادش نمیاد خواهشا مطلبی بنویس که به روحیات شما بخوره اگه راست میگی یک بار شورا ثبت نام کن بعد ببین و ضعیتت چطوره تو که یکبار چپی هستی یکبار راستی دو سال پیش هم حزبی بودی

  • سوقی گفت:

   دو بار که تو شورا از دیگران حمایت کرد همه دیدند که در دو دوره متفاوت چهار نفر اول شهر کسانی بودند که ایشان ازشون حمایت کردند > ایشان همواره اصلاح طلب بوده و هستند و دوره قبل هم چون اصلاح طلبان کاندید نداشتند بر اساس تکلیف شرعی باید در انتخابات شرکت میکردند و به یک نفر رای میداند که به هر گزینه ای رای میداند همه از یک جریان فکری بودند

  • سید گفت:

   دو دوره از افرادی که حمایت کرد همه چیز را برای همه مشخص کرد . مگه چهار نفر اول شورا در دو دوره قبل کسانی نبودند که ایشان از انها حمایت کرد.

  • سید گفت:

   شما که اسم خدا را میاوری چرا میگویی جز خرابی؟ معلوم هست به خدا اعتقادی نداری و الی عملکرد کاری به این واضحی ایشان را انکار نمی کردی البته انتقاد هایی به ایشان بوده که در شورا از اقوامش حمایت کرده ولی عملکرد عمرانی و کاری و مدیریتی ایشان عالی بود

  • شورا گفت:

   شما که میفرمایید اقای کرمی اگر جرات دارد در انتخابات شورا شرکت کند تا ببینیم چقدر محبوبیت دارد مگر در انتخابات دور دوم و دور سوم شورا هر دور چهار نفر از حامیان ایشان قبول نشدند ؟ مگر در همان دو دوره هر کاندیدی که توی شورای شهر ادعا کرد که اگر قبول شد کرمی را عزل میکند مردم چه رای به انها دادند؟ مگر همگی نفرات اخر توی انتخابات شورا نشدند؟ اخه شما با کدوم متر و ملاک میخواهید محبوبیت افراد را بسنجید . تو که خوب میدونی بین مردم جایگاهی ندای چرا با اسم مستعار کامنت میگذاری؟ اگر راست میگی و حرفت حق هست توی همین سایت خودت را معرفی کن و مناظره کن ، ولی به اسم دیگران کامنت نگذار

 • دلدار گفت:

  خانم بی طرف.بی طرفی این قدر ترش کردی .اگر طرفدار بودی چه طور میشد.من متعجبم از مردم سوق که چنین شخصی را چطور 7سال تحمل کردند. تواین یک سال که امد یاسوج …………. از عملکرد او می بارد .بیش از ان که دنبال انجام کارش باشد به نوعی سرک تو کار همه می کشد ودنبال برچسب زدن وماجرا جویی برای دیگران است است

  • بویراحمد گفت:

   معلوم هست که این کامنت ها که بر علیه اقای کرمی گذاشته میشود همش کار یک ویا دو نفر هست که الان یاسوج تشریف دارن و حسابی موقعیت خودشان را بدلیل بی مدیریتی و بی کفایتی به خطر افتاده میدانند

 • از منطقه گفت:

  غیر خوت سی خوت جواب مثبت بنویسی گوی جونی!

 • کارمند شهرداری گفت:

  در زمان شهرداری ایشان کلیه مطالبات ما در پایان هر ماه پرداخت میشد و لی شهردار بعد از ایشان همه املاک و دارایی ها را فروخت و شهرداری را بدهکار کرد ولی اقای کرمی همه ماشین الات و سنگ شکن و پارک ها و املاک و زمین و منازلی که در طرح هادی بودند را خریداری کرد و شهرداری در زمان مسئولیت ایشان هیچ گونه مشکل مالی نداشت و تا سالها بعد از رفتن ایشان از شهرداری اموالی که ایشان خریداری کرده بود را میفوختند تا بتوانند حقوق پرسنل را پرداخت کنند

 • بی طرف گفت:

  در پاسخ به حرفهای گفتمان :عملکرد ایشان کاملا گویا و روشن هست ، ایشان بدلیل مبارزه با تبعیض و فساد و بی عدالتی که توسط بعضی از افراد صورت گرفته و باعث حذف انها شده مورد هجمه قرار میگیرد و در هر جایی کار کرده ایشان را به عنوان یک مدیر توانمند و کاری میشناسند

 • انصاف گفت:

  سلام ایشان بدلیل قبولی در کارشناسی ارشد دانشگاه از شهرداری سوق استعفا دادند و عملکرذ ایشان در شهرداری سوق کاملا مشخص هست و دوست و دشمن عملکرد کاری ایشان را تایید میکنند و در زمان ایشان شهرداری سوق موفق ترین و جز. کارمد ترین شهرداری ها بود که امکانات متععدی و زیر ساخت های زیادی برای ان شهر فراهم کردند (سنگ شکن ، سه دستگاه لودر ،چندین دستگاه تک کمپرسی و مینی بوس ، اتش نشانی و امبولانس و احداث چندین پارک محله ای و زیر سازی و جدول گذاری و اسفالت کلیه معابر) در زمان ایشان صورت گرفت و مردم شهر سوق ایشان را به عنوان سردار سازندگی این شهر میشناسند و برای شما متاسفم که چنین قضاوتهایی میکنید و شهردار بعد از ایشان این امکانات را فروخته و شهرداری را بدهکار کرده انصاف داشته باشید

 • گفنمان گفت:

  اگر عمل کرد چندین ساله این شخص را بر رسی کنید جز ……………………………………………………………………………..عملکرد بهداشتی انقلاب را از روزنامه ها کپی گرفته وبه نام خود ارسال کرده .این مطالب راسرچ کنی به راحتی درجای دیگر ان راپیدا می کنید.بیجابزگ شده بودی .با این کارها بزرگ نمی شوی

  • بی طرف گفت:

   شما سرچ کن اگر چنین مطلبی پیدا کردی راست میگی معلوم این مطلب شما را خیلی گزیده

 • مطلع گفت:

  مطلع :متاسفم برای سایت وزین استان که بدون اطلاع ازسوابق …. ودلایل برکناری وی از شهرداری سوق(ورشکستگی شهرداری وفروش مایملک شهرداری و ………..)وحضور مسئله دار وی در شبکه بهداشت کهگیلویه که همراه با چالش وحمایت از بزرگواری بود و بدلیل ………. برکنار شد وحال بواسطه شخصی خاص و بنا بر هدفی معلوم سعی در مطرح کردن خود دارد شاید از این نمد کلاهی ببافد .واز تعریف نامتعارف شما متاسف شدم .شاید شما نیز وارد معامله ای شده اید ولی قلم رانفروشید

  • بی طرف گفت:

   مطمعنا شما ساکن و اهل سوق نیستی و الا چنین ادعا نمی کردی چون دوست و دشمن عملکرد ایشان را در شهرداری سوق میدانند و شهرداری سوق در زمان ایشان احیا شد و به روز ترین شهرداری از نظر مالی بود انصاف داشته باش و کمی تحقیق کن بعد اظهار نظر کن

پربازديد