تاریخ درج خبر : 1392/11/19
کد خبر : ۲۰۹۹۱۵
+ تغییر اندازه نوشته -

چمران چرا چه/ نگاهی به فیلم “چ”

سایت استان: «چ» روایت دوشبانه روز حضور دکتر چمران(فریبرز عرب نیا) درمقام نمایندۀ دولت به اتفاق تیمسار فلاحی (سعید راد) و … درپاوه کردستان است. دکتر وقتی می رسد که شهر در آستانه سقوط است. اصغر وصالی(بابک حمیدیان) فرمانده نیروهای پاسدار با تعدادی رزمنده، تنها حافظان مردم دربرابر هجوم سرتا پا مسلح ضدانقلاب به سرکردگی دکتر عنایت(مهدی سلطانی) است و …

با این همه «چ» حتماً فیلمی است دربارۀ شهیدچمران و این انتخاب حاتمی کیا بوده که با نمایش این دو شبانه روز از زندگی پرفراز و نشیب این اسطورۀ قهرمان، فیلم شهیدچمرانش را بسازد.

ShowImage.aspx

حاتمی کیا از معدود سینماگران ایرانی است که به معنای دقیق کلمه فیلم هایش قهرمان دارند و با مرور آثار او در دو سه دهۀ اخیر به تعداد زیادی از این قهرمانان برمی خوریم که بعضی هاشان نه تنها بار فیلم خودشان را به دوش کشیده اند، بلکه حتی در سینمای کشور ماندگار شده اند و خاطر شده اند. این درشرایطی است که «چ» اولین فیلم حاتمی کیاست که به طور اختصاری به نام شخصی خاص ارجاع می دهد و اتفاقاً نام فیلمی که حاج کاظم قهرمانش بود، نه تنها حاج کاظم، ح یا ک نبود، بلکه آژانس شیشه ای بود.

اما این بار با اسمی خاص در عنوان فیلم حاتمی کیا طرفیم که اگرچه به اختصار درآمده، اما وقتی با یک چنین انتخابی از سوی کارگردانی قهرمان ساز همچون حاتمی کیا روبروییم و از آن مهم تر وقتی این حرف اختصاری به شخصیتی فوق جذاب همچون شهیددکترمصطفی چمران مربوط می شود، انتظارها برای دیدن شخصیتی ماندگار به اوج خود می رسد اما پس از پایان فیلم چه چیزی در جواب این انتظار می بینیم. ؟؟؟؟

فردا روزیست که مردم پایتخت طبیعت ایران می توانند نظاره گر چ ، چمران باشند ؟ آیا به راستی چ همان چمران است؟«چمران» آن عارف بزرگ که در خلال نوشتهها و سخنرانیهایش میتوان به گوشههایی از شخصیتش دست یافت، با چمرانی که در «چ» میبینیم خیلی فرق دارد. شاید برای همین باشد که حاتمیکیا نام فیلمش را «چ» گذاشته است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد