تاریخ درج خبر : 1392/11/22
کد خبر : ۲۱۱۲۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

اغلب مشتریانم اصلاح طلب هستند/ سالهای 76 تا 78 بهار مطبوعات بود/ سایت ها نمی توانند جای مطبوعات و نشریات را بگیرند

سایت استان: اگر ساکن شهر دهدشت باشید برای یک بار هم که شده حتما مشتری دکه مطبوعاتی تباری بوده اید. مکانی که سالهای سال در میدان مرکزی شهر محل توزیع نشریات و مجلات و روزنامه ها و گاهی فروش کتاب بوده است. روزنامه خوانان و یا افراد سیاسی به طور طبیعی بارها شاهد بحث های تند سیاسی یا اجتماعی در کنار این دکه بوده اند. محسن تباری مالک و صاحب امتیاز مطبوعاتی تباری هم این امر را تایید میکند که خود بارها این مباحث تند را شاهد بوده است. این مکان فرهنگی اکنون به یک شاخص تبدیل شده است: میدان مرکزی شهر دکه مطبوعاتی تباری. محسن تباری می گوید متولد سال 60 بوده و تنها 13 ساله بوده که در این مکان کار خود را شروع کرده است. از علاقه خود به کار فرهنگی و مطبوعاتی برای ما گفت تا عدم حمایت نهادهای فرهنگی نظیر ارشاد. از سالهای طلایی یا به اصطلاح بهار مطبوعات گفت تا خزان آنها.

tabari1

مصاحبه خبرنگار سایت استان با این فعال فرهنگی در ادامه می آید:

س) ابتدا معرفی کوتاه از خود برای خوانندگان سایت استان داشته باشید و بفرمایید دکه مطبوعاتی تباری از چه سالی ایجاد شده است؟

ج) محسن تباری که از سال 1373 وارد این کار فرهنگی شدم و این کیوسک حدودا از سال 1365 بود که توسط پسر خاله ام (مرحوم سرگرد اردوان فتاحی پور) بنا شد که از سال 1372 هم امتیازش را خریدم.

س) حتما به یاد دارید که روزنامه های صبح ایران، عصر روز بعد به دهدشت می رسید و در واقع می شد آنها را دیروزنامه بنامیم. از ان دوران بگو؟

ج) بله سال ها بود که روزنامه ها 3 روز  بعد میرسید دهدشت ولی علاقمندان به خواندن نشریات حاضر بودند بعد از سه روز نشریه مورد علاقه خود را تهیه نمایند(به قولی عادت داشتند به 3 روزپیش نامه!)

س) سال 86 شاهد تحول بزرگی در چهره شهر بودیم و طی آن دکه ها از سطح شهر جمع آوری و ساماندهی شد. برای شما تصمیمی نگرفتند؟

ج) کیوسک ما چون توزیع نشریات را در سطح شهرستان دارد و با توجه به سابقه خوب و رضایت شهردار وقت، ترجیح داده شد که در همان مکان قبل باشیم.

س) به لحاظ تنوع عناوین جراید و مجلات، دکه شما در میان مطبوعاتی های استان جز بهترین هاست. شما به تقاضای شهروندان پاسخ می دهید یا خودتان مشترک می شود تا در مردم تقاضا ایجاد کنید؟

ج) چون علاقه به کار فرهنگی دارم و همیشه دوست دارم تیترهای داغ و خواندنی که مشتری را جذب کند از نشریات در بیاورم و در دید مشتریان قرار دهم.

س) تا کنون شاهد بحث های تند سیاسی در کنار دکه بوده اید که پس از خواندن تیتر نشریات، بین افراد رخ داده باشد؟(اگر خاطره ای دارید بیان کنید)

ج) بله بعضی مواقع بحث ها چنان طول می کشید اگر اغراق نباشد شاید بیش از چهار ساعت هم طول می کشید، در این بین اکثرا تحصیل کرده و نسل جوان هستند که اصلاح طلب و اصول گرا می باشند که در این بین اکثرا اصولگراها جو بحث ها را متشنج می کنند.

س) به نظر شما بهار و خزان مطبوعات و روزنامه خوانی ایران و دهدشت چه سالهایی بوده است؟ تب تند روزنامه خوانی چه ایامی بوده است؟(اگر خاطره ای دارید بیان کنید)

ج) بله خیلی خوب گفتید من را به یاد دوران طلایی خوب مطبوعات انداختید (یادم می یاد سال 1376 بود که حداقل روزی 4 کیسه روزنامه می آمد و همشون هم بفروش می رفتند به دلیل اینکه حدودا نزدیک به 14 تا 15 روزنامه اصلاح طلب بود و خوانندگان حداقل 5 تا 6 نشریه را خرید می کردند، روحیه مردم همشان شاد بود)

tabari3

س) یکی از ویژگی های دیگر دکه شما وفور دست نوشته های اطراف دکه است که از دل متن روزنامه ها درآمده است. به نوعی شما هم تیتر تولید می کنید. این تیتر ها چه اثری بر فروش دارد؟

ج) به قول یک مسئول توزیع کننده شرکت مطبوعاتی می گفت کل ایران را گشته ام ولی هیچ جا مثل کیوسک شما اینجور نشریه را در دید مردم نمی گذارد، تیتر زدن یک خبر داغ این است که مردم دیگه می دانند که این نوع درآوردن تیترها و متن خبرهای مهم و داغ را کیوسک تباری تنها انجام می دهد.

س) تعدد سایت های خبری در کشور و استان و گرایش مردم به فضای مجازی چه اثری بر کار شما داشته است؟

ج) هر چند که مردم به سایت ها و اینترنت روی می آورند ولی خود شماهم می دانید که هیچ چیز جای نشریات و مجلات را نمی گیرد.

س) کار خبری هم می کنید؟ آیا شما سیاسی هستید یا فرهنگی؟ چه روزنامه ای می خوانید؟ آخرین کتابی که خواندید؟

ج) بله کار خبری را علاقمند هستم هم با نشریات و هم سایت های محلی استان. بله هم سیاسی و هم فرهنگی؟ همچون روزنامه های شرق- ابتکار استانی و سراسری و امیدمردم ، آخرین کتاب هم کتاب عصر روز ششم استاد خدارحم شفیعی مطلق می باشد.

س) چه مشکلاتی تا کنون برایتان به وجود آمده است؟

ج) با توجه به شغل ما که هم کار رسانه ای و هم فروش و توزیع نشریات را در سطح شهرستان انجام می دهم و متاسفانه در این چند سال از نظر مالی هیچگونه حمایتی از اداره کل ارشاد استان نشدیم و چون سال های گذشته از فروش نرفتن نشریات دچار ضرر و زیان های زیادی شدم، تا الان دارم تاوان گذشته ام را می دهم و الان هم کاغذ گران هست و نشریات و شرکتها پول پیش می گیرند.

س) چرا روزنامه کیهان و رسالت و … در کل روزنامه های طیف اصولگرا را نمی آورید؟

ج) 90 درصد مشتریان کیوسک ما اکثرا قشر جوان و جناح اصلاح طلب و میانه رو بوده و خیلی کم پیش می آید که مردم کیهان و رسالت را از ما درخواست نمایند.

س) فعالیت جانبی دارید؟

12- نه به جز کار خبرنگاری و فروش نشریات کار دیگری ندارم.

س) آیا شما بد اخلاقید؟

ج) شاید. البته به علت مشغله کاری و جایگاه کیوسک در میدان شلوغ شهر و اینکه در اکثر مواقع میشود به ما بگویند اطلاعات شهر دهدشت (کیوسک تباری می باشد) چون مردم حتی آدرس ها را از من می پرسند.

س) سرمقاله چه روزنامه هایی را می خوانید؟ نام چند روزنامه نگار بگویید؟ نام چند عکاس  و کاریکاتوریست را بگویید.

ج)  ابتکار- شرق- امید مردم و آقایان یاری سوق- برادران محقق – برادران وکیلی و جناب آقای همت اله دانش- عکاس حسن غفاری و احسان گنجی که افتخار ملی برایمان هست.

س) دکه مطبوعاتی شما به یک شاخص و نماد در دهدشت تبدیل شده است.

ج) الان بیشتر مردم آدرس میدان اصلی شهر طرف کیوسک ما را می گویند، فقط محسن هم می نامند. این هم به این دلیل است که در دید مردم هستیم در این 20 سال.

س) تا حالا به شغل دیگری فکر کرده اید که از این شغل دل بکنید؟

ج) اصلا نمی توانم حتی یک روز که باشد از کیوسک جدا بشم و صبح ساعت 7 صبح می آیم تا ساعت 10 شب یکسره داخل کیوسک هستم.

حرف آخر؟

برای آقای آرام و همه دست اندرکاران سایت استان کهگیلویه و بویراحمد آرزوی توفیق دارم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  محسن دوستت داریم – تقدیر و تشکر

 • صباحی راد گفت:

  من که شخصا آقای تباری رو دوسش دارم.و احترام خاصی براش قائلم بالاخره ایشون در راستای ارتقای فرهنگ شهرمون تلاش میکنند

 • بهداريان پور علي گفت:

  کارش عالیه

 • دهدشت گفت:

  برادرمحسن توکه هم کیهان داری هم بقیه روزنامه های اصولگرا رو.
  در ضمن احساس من اینه که تو دهدشت بیشتر روزنامه های جریان اصولگرایی به فروش می رسند.چرا که اکثریت اوقات روزنامه های جریان رقیب جلوی روزنامه فروشی شما گذاشته و دارن خاک می خورن.از جمله روزنامه اطلاعات،ابتکارو . . .
  در ضمن از شمایی که دارین برا اطلاع رسانی به مردم عزیز دهدشت همیشه قهرمان وقت می گذاریدتشکر و سپاس را دارم.

 • سیدکمال دولتخواه گفت:

  درود بر محسن تباری ،آرزوی موفقیت در تمام مراحل زندگی .

 • اصلاح طلاب گفت:

  درود بر محسن از زمانی که فروش روزنامه پرفروش سلام تا الان من مشتری شما هستم

 • بهبهانی گفت:

  من شهرهای زیادی رفته ام این دکه روزنامه فروشی واقعا منحصر و در نوع خود جالب توجه است/ تبلیغات و حتی نوع چینش مجلات و روزنامه ها نیز متفاوت با سایر دکه های روزنامه فروشی در بسیاری از جاهای کشور است.

 • حمید گفت:

  درود بر آقا محسن گل کسی که سال های سال همراه با کولاک سرما و سوزگرمای دهدشت وارد این وادی شده و با عشق و سوز و با کمترین منافع مادی مشغول این کار فرهنگی و مطبوعاتی شده ، کسی که با تبلیغات منحصر به فرد و با صداقتش این همه مشتری را به این وجب دکه روزنامه فروشی کشانده است. درود. درود .درود

 • اشنا گفت:

  درجواب مخاطب وقتی رسانه ای نیستی اینجوری از روی فشار صحبت میکنید مخاطب گرانقدر چرا کسی که الان هم استخدامی های کشوری واستانی را بخاطر مردم باشرایط کامل دردید عموم قرار میدهد وامید مردم چرام سوق لنده دهدشت دیشموک وقلعه ریسی وتمام روستاهای دهدشت به این اقا ودکه اش هستند کسی که از صبح میاد تا ساعت 11شب یکسره بخاطر توزیع نشریات مجبور است بیشترین وقت خودرادور از خانواده باشد روزنامه ای که فقط 50تومان سودش هست پس این بنده خدا رااینجور متهم نکن کمی هم انصاف داشته باش

 • اشنا گفت:

  چراکسانی که نه اهل روزنامه وکتاب هستند الکی ونسنجیده درباره کسی که تنهای نشریاتی که توی بیشترشهرهای بزرگ کشور پیدا وکمیاب هستند توی دهدشت به راحتی ازاین دکه پیدا میشه .همون کافی است که از فارس وخوزستان ویاسوج میاییند کتاب و نشریات را از دهدشت میگیرند باید از زحمات اقا محسن تشکر وقدردانی شود

 • تباری جان درود بر شماواقعا باید از شما تقدیر شودهمه تورا دوست دارند چه اصلاح طلب چه اصولگراانشاالله موفق باشید

 • سهراب حجت خواه گفت:

  زنده باد آقای تباری

 • ناشناس گفت:

  محسن دوست داریم
  محسن پا طلایی امید قلب مایی

 • مجاهد آزمان گفت:

  سبریکی

 • جلال مطهری گفت:

  همیشه سلامت باشید جناب تباری

 • دختر دهدشتی گفت:

  آقای تباری لبخند بزن برادر اینقد عبوس نباش

 • جوینده کار گفت:

  دکه تباری علاوه بر توزیع نشریات منبع امیدی برای جویندگان کار هم هست وقتی فارغ التحصیلان و بیکاران تیترهای استخدامی این دکه رو میبینند نور امید در دلشان جرقه میزنه-همیشه خدا آگهی استخدامی داره حتی در دورترین نقاط استان!!

 • خشت زر گفت:

  محسن مرد شریفی است برعکس ظاهر عبوسش قلب رئوف و روح مهربانی داره
  زنده باد محسن

 • مخاطب گفت:

  ضمن احترام به ایشون باید بگم واقعا آدم بداخلاقی ان و من همیشه فقط از سر ناچاری می رفتم اونجا وگرنه حاضر نبودم یک لحظه باهاش مواجه بشم!

 • امید نوروزی اصل گفت:

  درود محسن جان

 • انصاف گفت:

  خوبه که خودت هم اعتراف میکنی خیلی بداخلاقی.از همون دوران تحصیل که همکلاس بودیم هم همیشه مثل برج زهر مار بودی محسن جان.کمی نظم هم به دکه ات بده.همش به فکر جمع کردن پولا نباش.میت یو

 • با سلام و احترام خدمت دکتر کریمی نژاد از لطف جنابعالی تقدیر و تشکر دارم و امیدوارم خدمت گزار کوچکی برای مردم باشم

 • یار گفت:

  قلم بتراشم ازهراستخوانم*مرکب گیرم ازخون روانم**بسازم کاغذی ازپرده ی دل*نویسم بهریارمهربانم.تقدیم ب خبرنگاررسانه ملی جناب اقای تباری

 • د.کریمی نژاد گفت:

  انصافا آقای تباری شایسته تقدیر اند ،در زمانه ای که خیلی ها گرفتار مسایل و گرفتاریهای سیسی ،اقتصادی و اجتماعی هستند و هم نسلهای ایشان دهها شغل عوض نمودند،آقا محسن به نحو احسن ازپنجره دکه کوچکش در خدمت رسانی فرهنگی به شهر ما از هیچ کوششی دریغ نکرد.آقا محسن پایدار و تندرست باشی.

 • ککی کاجمشید از باغ کرو گفت:

  ککی کاجمشید از باغ کرو-تشکرازمسولین سایت وزین استان بخاطر اینکه واقعا مصاحبه ودرددل بااین گونه افرادکه عمر وجوانی خویش ووقت خانواده خودرا صرف خدمت به مردم میکنندپس

 • محمد گفت:

  واقعا برای سایت شما متاسفم با بچه بازی های که راه انداختید …..راه های دیگر واسه منبع درامد هست

  • درجواب محمد=شما اگه راست میگیدخودتونوجای اقای تباری بزاریدایشون تاجایی که من میدونم حدود25سال خدمت ب مردم درحوزه خبررسانی وفروش مطبوعات وسرپرستی نشریات استانی وشهرستانی…دارامیباشید-تنهاکیوسک مطبوعاتی استان است که حداقل بیش از2000و3000نفرازهمین کیوسک استخدام دولتی وشرکتی ونظام شده اند.حال شما بااین اطلاعات کمتون کجای استان دیدیدکه اینگونه خدمات به مردم ازطرف تباری بعمل گرفته باشد.همینکه مردم ازیاسوج میایندبه دهدشت وبرای اگهی استخدام بروزو دردیدمردم صورت میگیردکافیست…درضمن تباری عزیزانتقادپذیرهست وپاسخگوی مردم فهیم شهرستان کهگیلویه میباشدبنابراین درشخصیت ایشان قضاوت نادرست نکنید…ناگفته نماندمیدان مرکزی شهردهدشت رابه ادرس روزنامه فروشی اقای تباری میشناسن…

پربازديد