تاریخ درج خبر : 1392/11/20
کد خبر : ۲۱۱۹۰۴
+ تغییر اندازه نوشته -

توئیت وزیر سوئدی و شرمی که ای کاش درک شود

سایت استان: عماد جعفری پور

برایم خوشایند نبود که آقای کارل بیلت به عنوان میهمان کشور کهن و با فرهنگ مان اینگونه پیغامی به جهان بفرستند و تحقیرمان کند. توئیت آقای کارل بیت وزیر خارجه سوئد سرشار از شرمساری برای من به عنوان یک ایرانی است. ترجمه اش تقریبا این میشود:

“امروز صبح بالاخره توانستم وی.پی.ان پیدا کنم و سدهای سایبری را بشکنم و وارد تویتر بشود. این کاری است که مردم ایران هم انجامش میدهند”

به راستی چرا این همه شبکه های اجتماعی باید فیلتر باشند؟ وقتی مسئولین محترم میگویند “شبکه های اجتماعی برای جاسوسی استفاده میشوند” هرگز نمیگویم “دروغ میگویید”. معتقدم حرفشان درست است و اصولا امروزه از همه امکانات ارتباطی در همه کشورها برای جاسوسی از شهروندان و برای جاسوسی از کشورهای دیگر استفاده میشود، حتی از تلفن های خانگی و موبایل، حتی از دوربین های عکاسی، حتی از عینک ها، حتی از خودکارهایی که به مدارس برده میشود و هزاران مورد دیگر. در چنین شرایطی آیا راه چاره این است که مسئولین عزیز خودشان و مردم شان را از پیشرفتهای تکنولوژی های ارتباطی محوم کنند و بساط شرمسارانه و غیر ضروری “فیلترینگ گسترده” را راه بیندازند و یا بهتر است که با آموزش شهروندان زمینه ای فراهم کنند که همه مردم، دانشجویان، دانش آموزان و به طور کلی همه کاربران اینترنت از به اشتراک گذاری مسائل شخصی و تحصیلی حساس که میتواند دردسرساز شود خودداری کنند؟ ای کاش مسئولین محترم دولتی و قضایی چند بار به دقت این جملات آقای کارل بیلت را بخوانند و در رویه فیلترینگ گسترده تجدید نظر کنند. خیلی مطمئن نیستم ولی به نظرم فیلترینگ به حدی در نظر مردم ایران اقدام ناپسندی است که اگر روزی به دست هر ایرانی یک برگه سفید بدهند و بپرسند نامقبول ترین مقامات کشور کدامند، یکی از پرتکرار ترین پاسخ ها “رئیس کمیته فیلترینگ” خواهد بود. کاش رییس کمیته به این مساله کمی بیندیشد و سعی کند فرد محبوبی در میان ایرانیان شود.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • سعیدبخشوده گفت:

  درود بر جعفری پور عزیز با مطلب زیباشون.الحق والانصاف حرف دل ما را زدی .به امید فردایی بهتر

 • شبگرد گفت:

  ما از این فرمایشات خارجی و داخلی کم نداشتیم.اگر قرار باشد به ساز این و آن بچرخیم باید ….. ضمنا فیلترینگ هم مختص ایران نیست، اگر اندکی مطالعه داشته باشید! تقریبا تمام کشور ها از این ابزار استفاده می کنند.این خیلی ساده است که هیچ پدری در رو برای هر کسی باز نمیکنه ….شما زیاد روحیات لطیفتون رو جریحه دار نکنید برید سراغ یه کار دیگه که به کلاهتون بخوره.

 • بر و بچ گفت:

  گپ مفت..تو این مملکت هر چی بخوای دم دسته..از ماهواره و فیس بوک و ..به قول یکی از مسوولین وقتی همه دارن و وزیر فرهنگ از نوشته های عاشوراییش میگه و برادر ظریف هم هر روز گزارش شاهکاراشو میذاره دیگه لفظ فیلترینگ غلطه..این آقا رو هم برا بد آموزی بهش نگفتن راهشو و گفتن وی پی ان بگیر وگرنه میگفتی بیاد مدرسه ککام ایگل همه با موبایل سرکلاس من فیس بوکن!
  اینجا یاسیچ!!! و ما هم لر خالصً!

 • اسد الله عزیز، ممنون و امیدوارم همین گونه باشه که میگی

  ناشناس عزیز، نمیشناسمت ولی خوب نوشتی. مدمون

 • ناشناس گفت:

  آقای جعفری خیلی عذر میخام به قول قدیمیا! شما ناشکری می کنید همین که بدون هیچ گونه محدودیتی وارد My Computer ,و contol panel رایانه شخصی خود میشید خودش کلیه حالا گیر بدید تا فردا اونم بیاند فیلتر کنند1111

 • اسداله افشانی گفت:

  همه امور این مملکت روز به روز در حال بهبود است . دولت صادقانه در حال خدمتگزاری است. برای داشتن این نیت خوب در بین دولتمردان باید سپاسگزار باشیم .

پربازديد