تاریخ درج خبر : 1392/11/21
کد خبر : ۲۱۲۳۳۳
+ تغییر اندازه نوشته -

برنامه ریزی و فرهنگ سازی در صنعت گردشگری منجر به توسعه استان می شود

سایت استان: محمود باقری یکشنبه شب در نشست با اصحاب رسانه و مطبوعات استان افزود: شناسایی و ساماندهی فعالان بخش صنایع دستی در استان به منظور حمایت همه جانبه در دستور کار است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بیش از 30 هزار نفر در این استان در بخش صنایع دستی فعالیت دارند گفت: تاکنون از این تعداد چهار هزار نفر شناسایی و شناسنامه دار شده است.

81036915-5488079

وی به درآمدزا و اقتصادی بودن حوزه صنایع دستی اشاره کرد و گفت: فعال کردن خوشه های کسب و کار در این حوزه به شکوفایی این بخش کمک شایانی می کند.

باقری ریسندگی، رنگرزی، بافندگی، جمع آوری، فروش و صادرات را از مهمترین خوشه های کسب کار در حوزه صنایع دستی عنوان کرد و افزود: باید با شناسایی و آموزش افراد این خوشه ها را در کهگیلویه و بویراحمد فعال کرد.

وی نبود بازارچه مناسب ویژه فروش صنایع دستی هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد را یکی از مشکلات اساسی این بخش خواند و اظهار کرد: دست بافته های زنان این استان از سوی دلالان هر متر مربع 30 هزار تومان خریداری و در بازارهای استان های همجوار تا مترمربعی 200 هزار تومان به فروش می رسد.

باقری از رسانه ها به عنوان چشم بیدار و گوش شنوا یاد کرد و گفت: انتظار می رود اصحاب رسانه کهگیلویه و بویراحمد ظرفیت های متعدد این استان در حوزه های میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را معرفی و زمینه را برای شکوفایی هرچه بیشتر این بخش ها فراهم کنند.

باقری از توانمندی‌های سه حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در استان گفت و با شروع سخن خود از حوزه میراث فرهنگی تصریح کرد: در نزدیکی سد خرسان 3 با کاوش‌ها و اکتشافاتی که صورت گرفته این‌گونه تخمین زده شده که زندگی دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه جریان داشته است.

مدیرکل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: آثار تاریخی کم‌شماری در همه مناطق استان داریم که قبل از هر چیز لازم است در ثبت آن‌ها بکوشیم و سپس برنامه‌ای برای آن‌ها داشته باشیم تا هر شخصی سر خود را پایین نیندازد و وارد این عرصه‌ها نشود.

باقری مشکل اصلی بافت‌های تاریخی را تملک آن‌ها دانست و گفت: برای مثال بافت تاریخی شهر دهدشت در کل کشور مجموعه‌ای منحصر به فرد است که اکنون از مجموعه 35 هکتاری آن 17 هکتار خریداری شده و لازم است تا برای نگهداری و حفاظت از این مجموعه مابقی نیز خریداری شود.

مدیرکل گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد در قسمتی دیگر از اظهارات خود در جمع خبرنگاران و اهالی رسانه در نخستین جلسه مطبوعاتی وارد حوزه گردشگری شد و با بیان همه ظرفیت‌های خدادادی در این حوزه اظهار کرد: از گردشگری نباید تنها زباله آن برای استان و مردم باقی بماند بلکه وظیفه داریم از این صنعت به نحو مطلوبی برای توسعه استان استفاده کنیم.

وی گفت: مواهبی در استان ما از چشمه و کوه و آبشار گرفته تا جنگل و دشت‌های سرسبز وجود دارد که برخی از آن‌ها در دنیا بی‌نظیر است و باید برای پویایی اقتصاد مردم از آن‌ها به خوبی استفاده کنیم.

باقری فرهنگ‌سازی برای احساس مسئولیت بیشتر نسبت به این مواهب را وظیفه رسانه‌ها دانست و افزود: اگر برای گردشگری خود برنامه داشته باشیم توسعه استان زودتر محقق می‌شود.

این مسئول با انتقاد از برخی اقداماتی که در استان موجبات فرار گردشگر را فراهم می‌سازد، خاطرنشان کرد: وقتی مسافر و گردشگری که به خواب رفته با هیاهو و یا اعمال نادرست ما بیدار می‌شود و یا برخورد آن‌چنانی با گردشگر داریم نباید توقع افزایش روزافزون گردشگر را داشته باشیم.

صنایع دستی سومین بخشی بود که باقری به آن اشاره کرد و با انتقاد از وضعیتی که اکنون دلالان ایجاد کرده‌اند، افزود: دلال دست از سر زنان بافنده صنایع دستی برنمی‌دارد و دست بافته‌های آنان را به قیمت بسیار پایین چون هر متر مربع 30 هزار تومان خریداری کرده و در بازارها تا مترمربعی 200 هزار تومان به فروش می‌رسانند که این دردی بزرگ است.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • بهلول گفت:

    آقای مهندس باقری مدیر کل محترم میراث فرهنگی
    شما فرموده اید : در نزدیکی سد خرسان ۳ با کاوش‌ها و اکتشافاتی که صورت گرفته این‌گونه تخمین زده شده که زندگی دو هزار سال قبل از میلاد در این منطقه جریان داشته است.
    خدمتتان عرض شود که تل خسروی یاسوج ، اگر آشنایی نداری همان تل خسرویی که رو بروی پلیس راه سابق است به هزاره ی سوم و چهارم قبل از میلاد تعلق دارد . یعنی هزار تا دو هزار سال قبل از آثاری که شما در نزدیکی سد کارون 3 اشاره کرده اید .
    مهندس جان بیشتر مطالعه کن شما یکی از مدیران ارشد این استان هستید و سکان توسعه در دست شماست باید بیشتر زحمت بکشی و اطلاعات خودت را بالا ببری .

پربازديد