تاریخ درج خبر : 1392/02/26
کد خبر : ۲۱۲۳۶
+ تغییر اندازه نوشته -

چرا هاشمی؟

دکتر مصدق سیاستمدار عملگرای دهه بیست و سی خورشیدی در جایی به کنایه خود را به یک توپچی تشبیه کرده است. می گوید توپچی عمری تغذیه می شود به او رسیدگی می شود برای آموزش ، خواب ،خوراک و مسکن او هزینه می شود تا در لحظه ای خاص و ضروری توپ خود را به هدف شلیک نماید ، مولانا درغزلیات شمس می فرماید:

آفتاب ار ندهد تابش و نور                                    پس بدان نادره گنبد چه کند؟

حکایت هاشمی و خاتمی است .ملت ایران از این دو مرد هاشمی و خاتمی ساخت تا در لحظه ی موعود برای مردم فداکاری کرده توپ خود را شلیک نمایند، بگذار آرش گونه جان خود در آن تیر کرده باشند.

هاشمی سیاستمداری است پراگماتیسم که همواره نشان داده قدرت خطر پذیری او بیش از سایرین است .آنچه یک سیاستمدار را متمایز از دیگران می کند قدرت خطر پذیری او در مواجهه با مناسبات دشوار سیاسی است.علاوه بر این آنچه هاشمی را از سیاستمداران بزرگ دویست سال اخیرمتمایز می کند ، بردباری ، صبرو مدارای وصف ناشدنی اوست . همواره در برابر مصائب و گرفتاریهایی که براو وارد شده چون کوه می ایستد و انها را به زمان و فرصت وا می گذارد  وهیچ گاه اسب غضب از جاده بردباری بیرون نمی راند.هاشمی اینک سالهای پایانی عمر خود را سپری می نماید . بعد از انقلاب نا کنون آنقدر قدرت داشته است که باید قاعدتاً اشباع شده و اشتهای کسب قدرت او فرو نشسته باشد .به نظر میرسد آنچه در این اواخر او را به این وادی که بی خطر هم نیست ،کشانده دغدغه های جدی او برای نجات کشور و مردم است گر چه عده ای هم بر این باورند که شاید نیم نگاهی هم به فشارهای وارد برخورد در این چهار سال اخیر داشته باشد .اما اگر دغدغه او شخصی بود به راحتی قابل رفع بود ومی توانست با چرخشی آسان هم بر کرسی ریاست خبر گان تکیه زند و هم شاهدآن همه هتک حرمت خود وخانواده اش نباشد.

افرادی بودند که مسئولان نظام به آنها بسیار حرمت گذاشتند اما چون حریم شکنی جزو ذات آنها بود نشان دادند که شایسته آن همه احترام نبوده و چنین ظرفیتی نداشتند . از آغاز پیدا بود که این تخریب و ویرانگریهای لگام گسیخته سر انجام دامن همه را خواهد گرفت و دیدیم که این ویرانگری نه فقط چهره ها که دامن کشور را نیز گرفت ومملکت را تا آستانه جنگ وفرو پاشی وتجزیه وسقوط پیش برد.

«متنبی» شاعر بزرگ عرب شعری دارد که تا حدودی مناسب حال وروز این شرایط است

«من انت اکرمت کریم ملکته                              ومن انت اکرمت لئیم تمردا»

«حاصل احترام به انسانها ی بزرگوار تسلط بر آنهاست وحاصل احترام به لئیم جز تمرد اوچیز دیگری نیست. »در مجموع شرایط فعلی هم برای کشور هم برای اصلاح طلبان گزینه ای مناسب تراز هاشمی سرا غ ندارد وفراموش نکنیم که رهبری نیز قبلاًاذعان نمودند که هیچ کس برای من هاشمی نمی  شود.هاشمی گرچه شاید پتانسیل رأی آوری خاتمی را ندارد اما در این اوضاع کنونی با توجه  به فاکتورهای متعدد کار کردی موثر تر از خاتمی خواهد داشت. اصلاح طلبان در طی ماههای اخیر دیدار های متعددی با وی داشتند واوهمواره اصرار داشت که بروید خاتمی را قانع کنید،امری که به دلایلی که بر همگان روشن است میسر نشد. طبیعی است که هاشمی تنها به امید پایگاه رای اصلاح طلبان وعملکرد این چهار سال اخیر خود پای به این میدان نهاده است. حمایت بی درنگ و بی قید و شرط اصلاح طلبان وفحش نامۀ معلم اخلاق در کیهان جایی برا ی چون و چرا وتأمل باقی نمی گذارد.

امتیاز دیگر هاشمی در قیاس با خاتمی آن است که اوهنوز در قدرت است و از نفوذ سنتی خود در میان مراجع تقلید، روحانیت وطیف های وسیعی از حاکمیت هنوز بر خوردار است. هاشمی امروز با هاشمی  84 تفاوت زیادی کرده است. در این 8سال هم اوعوض شده و هم مردم.  نماز جمعه تاریخی او در یاد ها ماندگار شد. در موضع گیر های چندسال اخیرهمواره جانب مردم را گرفته است وتوانست پایگاه وسیع اجتماعی در میان طبقات مختلف جامعه برای خود بیافریند.امید می رود طرفداران هاشمی دراستان بدون نگاه کاسبکارانه ومنفعت طلبانه که متاسفانه دراستان مافراوان شده است باتحمل همدیگرومدارای بیشتربه آفرینش فضای مطلوب انتخاباتی کمک کرده و دست اندر کاران امر انتخابات نیزبه  بهبود  این فضا جهت تحقق شعار “حماسه سیاسی” کمک نمایند.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • اردلان گفت:

    سلام آقای یزدانی ، امروز روزیه که سناتور شما رد صلاحیت شده و همه مات زده ماندند و چراهایی برای ما مانده که هیچ کس قادر به پاسخ گویی آن نمی باشد……… و ما هم لال از چرارسیدن ها………

  • حامد گفت:

    درود بر شما و درود بر سیاستمدار شما

  • اکبر گفت:

    سلام تحلیل جالبی است

پربازديد