تاریخ درج خبر : 1392/11/26
کد خبر : ۲۱۷۴۴۵
+ تغییر اندازه نوشته -

خرس قهوه ای نماد جانوری استان است نه نماد انسانی

سایت استان: محمود مومن نسب*

بنده حقیرجانور شناس نیستم ولی با وجود احترامی که برای جناب حاج آقای بزرگواری به عنوان نماینده محترم مردم شریف استان در شهرستانهای کهگیلویه، بهمئی، چرام و لنده قایل هستم، لازم دیدم در راستای مسایل زیست محیطی و در خصوص خرس قهو ه ای و اظهار نظر ایشان راجع به این جانور منحصربه فرد در پی برگزاری جشنواره برفی 25 بهمن ماه جاری در پیست اسکی کاکان مختصر مطلبی عرض نماییم امیدوارم این کلام قاصر به عنوان اطلاع رسانی و نقد سازنده مورد توجه این نماینده محترم، هم استانی های گرامی و نیز هموطنان عزیز قرار گیرد.

khers ghahvehaee

بر اساس اطلاعات دریافتی از میان هشت گونه خرس کره زمین دو گونه آن شامل خرس قهوه ای و خرس سیاه آسیایی در ایران زندگی می کنند. خرس قهوه ای در امتداد رشته کوه های زاگرس و البرز و خرس سیاه آسیاسی در محدوده استان های کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان زیست می کنند، که از گونه های خاص و مورد حمایت و احترام مردم ایران بویژه اهالی جنوب شرق و غرب و حوزه زاگرس و البرز می باشد. چون گفته میشود خرس قهو ه ای بیش از 6 ماه در لانه خود بدون غذا می خوابد. گویا بعد از بیدار شدن به طور وحشتناکی (تقریبا روزی40کیلوگرم غذا) می‌خورد تا انرژی از دست رفته را بازیابد، به همین خاطر ممکن است برخی این جانور را در این حالت خشن ببینند. هر کس که طبیعت را بشناسد متوجه خواهد شد این حیوان نشانه ای از حیات، روح طبیعت و نماد صلابت رشته کوه زاگرس به شمار می رود و هر چند فعلا در زاگرس روزگار بدی ندارند، اما طی سالهای اخیر بواسطه خشکسالی و تعارضاتی که انسان با این حیوان داشته، جمعیت این گونه جانوری در حال محدود شدن است و هر روز عرصه را برای ادامه حیات برخود تنگ تر می بیند. اتفاقا بر خلاف فرمایشات حاج آقا؛ خرس قهوه‌ای، جانوری گوشه‌گیر، دارای یکسری نقاط مشترک از حیث رفتاری و مواد خوراکی با انسان است که تقریباً همیشه سعی می کند در لاک خود باشد و خودش را از مواجه شدن با افراد دور نگهه دارد. در نتیجه؛ گرچه خرس در پی مشاهده یا برخی رفتار های غیر عادی و ناخودآگاه انسان عکس العمل هایی از خود نشان میدهد، در عین حال جانوری آرام است. بنابراین ضمن اینکه در دنیا به مناسبت مبارزه با خشونت علیه حیوانات به حامیان و فعالین حقوق حیوانات نشان ویژه اهدا میشود، از طرفی با توجه به توصیف این جانور در شاهنامه، ادب فارسی، تمثیل ها، فرهنگ اقوام مختلف بشری تبیین و مقایسه آن به عنوان نماد خشونت و نفهمی و…..قابل قبول نیست.

علیهذا؛ بجایی اینکه به پاس تلاش های چشم گیر و مثال زدنی درمعرفی حیوانات نادر در مسیر حفاظت از نماد حیات وحش، گامهای مدبرانه برای حفاظت و صیانت از این جانور و دیگر جانوان برداشته شود، مطلوب است بگونه ای عمل نشود که مبارزه فرصت طلبان برای اسارت حیات وحش و حیوان آزاری توسعه پیدا کند. بنابراین همانگونه که مشخص است بحث خرس قهوه ای به عنوان نماد جانوری طبیعت استان آمده نه نماد انسانی یا نماد مردم شریف استان. گرچه بهتر این بود مجری برگزاری جشنواره در محتوایی پوستر تبلیغاتی از عبارت “خرس قهوه ای نماد جانوری زاگرس” استفاده می کرد.

*مدیر مسئول نشریه ندای ایل

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  نفهمی و نادانی هم میتونه از ان انسان باشد و هم از ان حیوان .جالب اینه که اگر حیوانات کاری بکنن ما میگیم که نمیفهمند اما اونجایی که ادمها میدانند و کاری را بر اساس نفهمی انجام میدهند چه باید گفت؟ امثالشان زیادند در همین اظهار نظر های فوق از انها نام برده شده است

 • جنتی گفت:

  ……….. بزرگواری

 • خطاب گفت:

  مطهری نماینده مجلس: برخی می‌خواهند فضایی ایجاد کنند که کسی جرأت انتقاد پیدا نکند، در حالیکه رهبر معظم انقلاب چنین نظری ندارند و حتی در مقابل تملق برخی می‌گویند چنین چیزهایی را نگویید.

 • تاکید علی لاریجانی بر لزوم تسریع در رفع فیلتر وبلاگ عماد!!!

  http://ups.night-skin.com/up-92-11/dcvzxvdvdvddrgrtgfvdvdf.jpg

  وبلاگ من یعنی وبلاگ کشور زمین پس از انتشار مطالبی در اعتراض به سریال سرزمین کهن فیلتر شد که مطالبم را حذف کردم و در ارتباط با کمیته فیلترینگ و منتظر رفع فیلتر هستم

 • نکته: گفت:

  هراظهار نظرش از اون قبلی اش بدتراست
  بدبخت به مردم دهدشت چرام لنده بهمئی
  دنیا تمام فکر میکنند که همه مردم کهگیلویه-چرام-بهمئی-لنده- به همین بدبختی اند
  تا کی ما باید ازاین رفتارها جلوی مردم دنیاخجالت بکشیم؟؟؟؟/

 • مخاطب گفت:

  جوابیه منطقی داده شده برای اینکه وقتی گفته نماد جانوری دیگر معلومه که منظور نماد جانوری است نه نماد مردمی – تاکید میشود نماینده ما به هرچیزی سریع واکنش نشان ندهد!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • بیدار گفت:

  آقای طاهری باشت (می خرسیه ) را به آدم نفهم می گویند حرف درستیه . اما محیط زیست که نمی آید آقای بزرگواری را به عنوان نماد استان معرفی کند بلکه باید خرس را نماد معرفی کند . مفهوم شد ؟!

 • طاهری از باشت گفت:

  باسلام صحبت های هر دوطرف به جا اما این ضرب المثل را باید همه شنیده باشیم که درفرهنگ قوم لر به انسانی که کارهای نادرست و به دور از عقل انجام میده .میگن‏[می خرسیه‏]درچندین کتاب که راجع به ضرب المثل های استان چاپ شده هم اومده ؟چطور کسی راجع به آن حرفی نزد اما تا آقای بزرگواری حرفی میزند همه نقد کننده می شوند ؟آقای آرام خواهشا در سایت درج شود؟

پربازديد