تاریخ درج خبر : 1392/11/26
کد خبر : ۲۱۷۵۳۵
+ تغییر اندازه نوشته -

نورچشمی های کم سوادی که به ملت توهین می کنند!

سایت استان: احسان یوسفی

این روز ها تمام اصحاب رسانه ای اصولگرایان که از شکست سخت و سنگینی که در ۲۴ خرداد از سوی ملت محتمل شده بودند و از موفقیت های هسته ای و بازگشت اقتدار و پویایی توسط دولت تدبیر و امید به ملت رنجیده خاطر گشته اند برای آنکه بتوانند عصبانیت خود را از انتخاب ملت که گزینه ای خلاف از تفکر آنان را برگزیده است نشان دهند دست به شوی رسانه ای برده و ضمن تفسیر به رای یک طرفه و خلاف واقع از سخنان رئیس جمهور روحانی ، تاریخ را نیز به اجبار تحریف یا که آنکه همانند گذشته کتب های تاریخی را برای افشای بیان واقعیات برای نسل آینده به آتش کشیده اند . اما غافل از آنند که بدانند سینه های جوانان این ملت و قلم های استوار نویسندگان شریف این خاک و چشم های بینای دانشجویان این مهد لحظه به لحظه درد های که طی این ۸ سال بر عزت و شان سرزمین مادریمان رفته است را به خوبی درک کرده و از یاد نبرده اند و امروز برای اثبات تاریخ باز با آنکه می دانند استواریشان تاوان های زیادی را به همراه خواهد داشت را بیان می کنند تا آیندگان نخوانند که بی عرضگان این برهه از تاریخ ما بوده ایم.

اینگ گوشه ای از اوج و هنر نمایی آقایان در میزان شناخت و توجه به دانش را به اختصار بیان میکنم تا شاید نامهربانان به خود بیایند و از شنیدن واقعیت شرم کنند:

۱-در طرح دو فوریتی که توسط جواد کریمی قدوسی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تهیه و به هیات رئیسه مجلس ارائه شده بود، دو بار به معاهده «ان پی تی» که مهترین مبحث حقوق بین الملل در بحث انرژی اتمی است، اشاره شده و عجیب آنکه هر دوبار هم به زبان انگلیسی و هم به زبان فارسی نام این معاهده ام پی تی،mpt درج شده است. یک بار در عنوان طرح پنج صفحه ای و یک بار در متن آن به زبان انگلیسی.

این طرح پنج صفحه ای که با خط خود کریمی قدوسی توسط اداره قوانین مجلس تکثیر و در اختیار خبرنگاران قرار گرفته است در کادر مربوط به عنوان طرح این عبارت را با خود دارد:الزام دولت به حفظ حقوق مسلم هسته ای و مصادیق آن در چهارچوب معاهده “ام پی تی” در مذاکرات هسته ای.

در بند نهم این طرح نیز کریمی قدوسی عینا چنین نوشته است: هر گونه موافقت با خواسته های طرف مقابل نباید خارج از معاهده “mpt” باشد.

ان.پی.تی” مخفف نام انگلیسی “معاهده منع گسترش هسته‌ای” (Nuclear Non- Proliferation Treaty) است.

نکته مهمتر آنکه این طرح با امضای ۱۱۰ نماینده و بدون هیچ اصلاحی در این عبارت به هیات رئیسه تحویل شده است. این یعنی یا این ۱۱۰ نفر هم نام درست مهمترین معاهده هسته ای جهان را نمی دانستند. یا اینکه این طرح را چشم بسته امضا کرده اند.(۱)

حال ذکر این اشتباه بزرگ از سوی کسانی که خود را عصاره ملت می دانند و از سخنان رئیس جمهور اینچنین برآشفته می شوند وقتی به ابتدای ترین اصول اختصاری پرونده هسته ای که در طی این چندین سال بارها از سوی رسانه های مکتوب و تصویری بیان شده است اشرافیت و آگاهی ندارند و بر انجام و تکرار این اشتباه اصرار می ورزند آیا نباید برای فردای که این نمایندگان آگاه! برای ما ترسیم می کنند و در مجلس به تصویب می رسانند تردید کرد و نگران بود؟

وقتی کسانی که امروز خود را مخالفان توافق ژنو می شمارند و دولتیان را هم چون گذشته خائن می دانند و با اراده ای عظیم موافقان توافق هسته ای را به مناظره دعوت می کنند آیا با اینچنین سوابق علمی که در بیان و گفتارشان هویداست می توان با آنان بر سر یک میز مذاکره نشست و از تخصص و موارد فنی توافق صحبت کرد وقتی واژه ها از سوی آنان تعریف دیگری دارد؟

۲- آن زمان که پرونده هسته ای در دست دوستان اصولگرا بود همواره آقایان همچون زمان حال آن را پتکی بر سر منتقدین نام آشنا و متخصص خود می کوبیدند و عملکرد گذشته یشان رو پوچ و بی ارزش و فرزندان ملت را خائنین بی سواد به کشور معرفی می کردند، اما اکنون آیا یادشان رفته است که به ماجرای تحویل سند دو صفحه ای حاوی غلط های شکلی و محتوائی تیم سابق پرونده هسته ای به ١+۵ و واکنش دور از ادب آنها، در مذاکرات ژنو اشاره کنند؟

آیا فراموش کرده اند تا این حقیقت تلخ را بیان کنند وقتی معاون وزیر امور خارجه روسیه آن متن پر اشتباه را دید نتوانست خنده خود را کنترل کند؟

که البته این پایان کار نبود و متاسفانه آن سند دو صفحه ای که یقینا سندی از سوی ملت ایران تلقی می شد به خاطر نداشتن تخصص و علم فنی و دانش دیپلماتیک هئیت هسته ای سابق کپی صفحه اول آن سند به برخی روزنامه ها نظیر نیویورک تایمز مورخ ٢٢ ژوئیه ٢٠٠٨ برابر با ١مرداد ٨٧ رسید که این سند را منتشر کردند و باعث تنزل جایگاه کشورمان در افکار عمومی شدند.(۲)

آیا این رفتار بی احترامی به شان و کیان این ملت نبود؟
آیا وقتی که آن سند دو برگه ای پر اشتباه در دنیا مخابره شد جهانیان ما را بی سواد نخواندند؟
آیا باید تاوان عدم تسلط برخی بر دانش و اصلاحات فنی و دیپلماتیک را ملت شریف و با اقتدار ایران بپردازد؟

۳-ابراهیم آقامحمدی نماینده خرم‌آباد و جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی میگویند: آقای ظریف همواره در اظهارنظرهای خود با زبان انگلیسی سخن می‌گوید و از زبان فارسی استفاده نمی‌کند تا همگان بدانند دقیقاً چه موضوعی را مطرح می‌کند، آنگاه صحبت‌های وی که به انگلیسی بیان شده به آلمانی ترجمه می‌شود و در نهایت آقای ظریف می‌گوید اظهارات من تحریف شده است.

ای کاش نماینده محترم مجلس می دانستند و مطالعه می کردند که یکی از زبان های که در گفتگو و تعیین و امضاء معاهدات و توافق نامه ها در نظام بین الملل به رسمیت شناخته می شود انگلیسی می باشد که همه نیروهای و کادر های رسمی از تمام کشور ها باید به این زبان ها گفتگو کنند و به آداب آن پایبند باشند و بدین جهت است که وزیر محبوب خارجه نیز بر اساس آداب و نظم نظام بین الملل رفتار می کنند. اما ای کاش جناب نماینده پیش ازآنکه به خاطر مسائل حزبی و جناحی دست به ایراد اینچنین سخنرانی ناآگاهانه ای بزند ابتدا مطالعه و سعی در جمع آوری دانش و اطلاعات می برد تا بتواند مستند و علمی منتقدین خود را نقد کند نه آنکه بر اساس متنی از پیش نوشته شده بدون اطلاع دقیق از صحت آن در صحن علنی مجلس که سالهاست به میدانی بی رقبل تبدیل شده است یکه تازی کند.(۳)

۴-دکتر مجتبی صدیقی رئیس سازمان امور دانشجویان وزارت علوم می گویند: ۳ هزار دانشجوی بورسیه بدون رعایت ضوابط در دولت سابق وارد دانشگاه‌ها شدهاند و مسیر‌هایی برای بورس داخل و خارج از کشور ایجاد شده که در آن، موضوع آزمون کتبی مطرح نبوده بلکه به مصاحبه حضوری توجه شده است که از سال ۸۹ تا ۹۲ حدود ۳ هزار نفر به این شکل به دانشگاه‌ها معرفی شدند که برخی از آنها کف معدلی آیین نامه‌ها را نیز نداشتند.(۴)

وقتی با این آمار خیره کننده رو به رو می شویم و آن زمان که رئیس جمهور با زبانی طنز اما تلخ میگویند امروز در کشور همه دکتر شده اند این پرسش پیش می آید که براستی کسانی که بدون صلاحیت علمی و قانونی به این جهت که نورچشمی و سفارش شده بودند چرا باید اینچنین مورد محبت آقایان قرار می گرفتند که نظام آموزشی کشور بدون چشم انداز مشخص و ظرفیت لازم امروز با این معضل روبه رو شود؟

کسانی که در بحث سواد و دانش آنان تردید های فراوانیست و از بهروری علمی پایینی نیز برخوردارند و اینک در مقاطع عالی به تحصیل مشغولند آیا شایسته است آنان را نخبه علمی قلم داد کنیم ؟
آیا کسانی که از لحاظ شرایط علمی و سوادی از نورچشمی ها برتری داشتند اما به خاطر آنکه همسو با دولت سابق نبودند را می توان چشم پوشی کرد یا که مسئولین سابق را مورد بازخواست قانونی قرار داد؟

آیا اگر این روند خارج از قانون بررسی و با آن مقابله نشود در چند صباحی دیگر دانشگاهی که از سوی امام (ره) به مبداء تحولات نامیده شده است خود با بحران کم سوادی پرورش دهندگان سواد و دانش مواجهه نخواهد شد و جامعه و نظام آموزشی کشور را مورد تزلزل و تهدید قرار نخواهد داد؟

و افسوس آنست که همین نور چشمی ها اکنون داعیه دار عرصه حمله و توهین به تیم مذاکره هسته ای فعلی و دولت محبوب و منتخب ملت شده اند!

موارد بسیاری نیز وجود داشت که اگر نویسنده قصد بیان آنان را داشت مثنوی هفتاد من کاغذ می شد؛ اما ذکر همین اتفاقات کوتاه اما رنج آور خود به تنهایی گوشه ای از واقعیت دردناک که در طی این چند سال بر پیکریه کشور رفته است را نمایان می کند که حاصل آن سیاست های نادرست که از عدم کارایی و تسلط دانش و سواد آقایان نشات می گرفت امروز بر جان و روان ملت چنگ می زند و بر زندگی ملت تاثیر میگذارد .

در پایان لازم است آقایان اصولگرا حال که حافظه تاریخی خود را به فراموشی سپرده اند و گمان می کنند ملت نیز در این فراموشی شان سهیم هستند آگاه شوند که دیگر دوران موج سواری و بیان گفتار انحصار طلبانه و یک سویه به پایان رسیده است و واقعیت ها تجلی گشته است و شایسته است به خاطر اقداماتی که در گذشته انجام داده اند و با شان و عزت و حیثیت کشورمان در نظام بین الملل و فضای داخلی کشور آن را بازیچه قدرت طلبی جناحیشان کرده اند پاسخگو باشند ، چرا که ملت ما هرگز کسانی که حق این مردم را پایمال نموده اند را نخواهند بخشد و آنان را نیز فراموش نخواهند کرد!

پی نوشت:

۱-خبرگزاری فرارو _ کد خبر ۱۶۹۷۶۴
۲- پاسخ ستاد دکتر روحانی به ستاد دکتر جلیلی در باب پرونده هسته ای در زمان انتخابات ریاست جمهوری ۹۲
۳- خبرگزاری ایرنا _ کد خبر ۸۱۰۲۹۷۲۲ (۳۸۲۲۹۷۶)
۴- خبرگزاری مهر _ کد خبر ۲۲۳۰۵۶۸

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • دیدار گفت:

  توی اون پیامی که سانسورش کردی خواستم بگم که بهتره مبارزه با مشکل بی سوادی را از خودمون شروع کنیم. در مقاله تو رفیق عزیز که به زبان فارسی نوشته بودی بیش از 15 اشکال املایی و جمله نویسی وجود داشت. پیام من رو سانسور کردی و نیاوردی ولی به خودت زحمت ندادی اشکالات فارسی نوشتن خودت رو بر طرف کنی
  عزیز دل برادر
  اگر به نماینده ها اشکال می گیری بگیر ولی رطب خورده کی کند منع رطب
  لا اقل روزی یک ساعت کلاس زبان فارسی برو چون تو حالا حالاها می خواهی مطلب بر علیه بی سوادها بنویسی
  قربانت
  بی سواد

 • دیدار گفت:

  « ای کاش نماینده محترم مجلس می دانستند و مطالعه می کردند که یکی از زبان های که در گفتگو و تعیین و امضاء معاهدات و توافق نامه ها در نظام بین الملل به رسمیت شناخته می شود انگلیسی می باشد.»
  هر کسی اشکال زبان فارسی این جمله را پیدا کنه جایزه داره . بعد از یافتن اشکالات جمله فارسی نویسنده عزیز می رویم سراغ اشکالات زبان انگلیسی مجلسی ها

 • دیدار گفت:

  سلام
  قرار نبود سانسور کنی اخوی

 • دیدار گفت:

  راستی اگر خواستی برام چیزی بنویسی بی زحمت به نشانی faransina58@yahoo.com بفرست
  دوستت دارم
  بی سواد

 • چشمه بلقیس گفت:

  درشبی دزدی داشت قفل یک مغازه را با آهنبر می برید.فردی که ازکنارش رد می شد به جناب دزد گفت:داری چکار می کنی؟دزدگفت:دارم کمانچه می زنم.عابرگفت:پس چراصداش درنمی یاد؟!دزدگفت::صداش فردا در می یاد.
  حکایت ما حکایت سران دولت آمریکاست که دارند برامون کمانچه می زنند.یک سال دیگه صداش درمی یاد………………………………………………

 • سعیدبخشوده گفت:

  درود وسلام بر مهندس یوسفی عزیز.دوستان خدا وکیلی غیر از حرف حق چه گفته؟مستندا و با رعایت انصاف شاهکارهای دوستان شکست خورده را بیان کرده.احسان جان باید زنده بود و دید که اقایون در 8سال چه به روز مردم بیچاره اوردن

 • دهدشت گفت:

  دوستان ،به عقیده این حقیربهترین وبرترین نقد به توافقنامه ژنو رامقام معظم رهبری دردیداربامردم آذربایجان ارایه دادند.من هم مثل عموم مردم بعدازتوافق ژنو ازخوشحالی درپوست خودم نمی گنجیدم وفکرمی کردم خیلی خوش به حالمون شده ولی دیشب که سخرانی رهبری راگوش دادم تازه متوجه شدم که آمریکاچه کلاه گشادی برسرملت ایران گذاشته است…

 • کیوان گفت:

  فکر کنم نیروگاه های هسته ای در دوره روحانی بسته شده بود

 • رزمنده گفت:

  چرا حضور مردم در انتخابات را به صحنه جنگ مقایسه مکنی.مگه اصلاح طلبان 8سال از احمدی نژاد شکت نخوردن

 • لیزه گفت:

  نوشته ی در خور تاملی است. نقد ها و بررسی های موشکافانه البته شایسته تر است که در جهت مدح و ستایش یک گروه و در مقابل برای مذمت و سرزنش گروهی دیگر قائل نگردند. از دیدگاه اینجانب نکته ی مهمتر تر این است که اساسا بین دو گروه اصولگرا و اصلاح طلب تفاوت چندانی وجود ندارد و در واقع هر دو گروه ماهیتا از یک سرچشمه نشآت می گیرند و فقط در دو پوستین به ظاهر متفاوت و جداگانه تقسیم بندی می شوند و اینکه این دو گرو سالهاست از هم انتقاد می کنند بستگی به خوبتر بودن یا بدتر بودن آنها ندارد . آنها رقیب هم هستند برای قدرت گرفتن و سهم خواهی بیشتر از حکومت .
  متاسفانه باید بگویم امروزه در تمام ابعاد وسطوح جامعه بی سوادی خریدار بیشتری دارد زیرا راحت و بدون هیچ درد سری مسائل را آن طوریکه به او دیکته می کنند می پذیرد و اصلا اعتراضی هم نمی کند به عبارت ساده تراصلا چیزی نمی فهمد و به اصطلاح بی آزار بی آزار است . در عوض آدم باسواد همیشه برای اربابان زر و زور و تزویردرد سر می آفریند و خیلی هم راحت تسلیم محض فرمان دیگران نمی شود . و اینجاست که هیچ کس آدم درد سر ساز را نمی خواهد آدم عاقل به سختی زیر بار می رود …
  در پایان توصیه من به شما این است : خود را در دام جناح ها و طبقات گرفتار نکن وبه قول معروف مثل سرو ایستاده بمیر …

 • ما گفت:

  شاهد عزیز اینده ی این زمان با وجود جهل چیزی جز تاریکی نیست

 • امید گفت:

  اقای یوسفی در راه پیشرفت صحیح واقتدار میهن موفق باشی اما بدان که ما از جزییات کامل ان خبر نداریم اینده ان را مشخص خواهد کرد2 به وضوع دیدی وشنیدی که در پخش سبد کالای چه تحقیرها بی ابروریزیها ………………که نشد گوشه ای از اعتدال بود

 • سعیداسلامی گفت:

  آنچنان که در ماه های سپری شده از دولت آقای روحانی شاهد بوده ایم، رئیس جمهور، بدون آنکه پاسخی به انتقادات اصولی و دقیق مطرح شده نسبت به توافقنامه ژنو(ترکمانچای انقلاب اسلامی) داشته باشد، با ادبیات روزهای قبل از انتخابات که منتقدان عملکردش در پرونده هسته ای زمان اصلاحات را «بی سواد» خوانده بود، این بار نیز ترجیح داد با تکرار همان روش، اساتید و منتقدان توافق ژنو را با برچسب «بی سواد» به حاشیه رانده و علنا از چهره های دانشگاهی بخواهد که در حمایت از این توافقنامه عجیب و پرحاشیه، وارد میدان شوند.این در حالی است که رئیس جمهور محترم دقیقا روشن نکرده اند که آیا مراد از منتقدین بی سواد، دانشمندان هسته‎ای منتقد به تعطیلی تاسیسات هسته ای کشور هستند و یا اساتید مبرزی که این روزها تمامی پروژه های علمی خود را به حالت تعلیق درآورده و برای روشنگری در قبال این توافقنامه غیرقابل دفاع، به دانشگاه های مختلف کشور سفر می کنند. چنین به نظر می رسد که اساتید برجسته دانشگاه ها به میدان دفاع از توافقنامه ژنو نیایند چنان که طبق اخبار واصله ، تعدادی از اساتید مطرح علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه های کشور که از قضا موافق دولت آقای روحانی نیز هستند تاکنون ضمن امتناع از دفاع نسبت به توافق ژنو، برخی مفاد و جزییات آن را به سود کشور ندانسته و حتی آن را با توافقنامه های مذلت بار تاریخ ایران(معاهده ترکمانچای و…)مقایسه کرده اند، بر همین اساس این انتظار زیادی از این اساتید است که اعتبار علمی خود را بواسطه چنین توافقنامه ای به خطر بیندازند.به نظر می رسد بهتر است برای قضاوت بهتر و دقیق تر در این باره رییس جمهور محترم طی مذاکراتی با رییس سازمان صدا و سیما ضمن برداشتن فشارهای متعدد برای عدم نقد این توافقنامه در رسانه ملی و همچنین دیگر مطبوعات، مجوز یک مناظره ساده تلوزیونی میان «موافقان با سواد» و «منتقدان بی سواد» توافق ژنو را صادر کند تا آحاد مردم در این باره به قضاوت روشن تری برسند.شاید بهتر باشد رییس جمهور با سعه صدر بیشتر و احترام نسبت به منتقدان دلسوز کشور، با فراموش کردن التهابات دوران انتخابات که منتقدان عملکرد خود در دوره اصلاحات را «بی سواد» خطاب می کرد، تلاش کند تا به معنای واقعی کلمه «رییس جمهور همه مردم ایران» باشد نه آنکه هر از چندگاهی با برچسب های مختلف از جمله «تازه انقلابی شده ها»، «جنگ نرفته ها»، «بی سوادها»، «افراطی ها»، «همسوهای با اسراییل» و … به جای پاسخ دادن به اصل نقدها، تلاش کند تا منتقدان را از میدان نقد به در سازد.
  وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند:”بنده به آینده این مذاکرات خوشبین نیستم…”شمازود قضاوت نکنید…

 • نکته: گفت:

  درو خدا بر جناب آقای یوسفی عزیز
  احسنت
  چقدر خوب ومنطق فرمودند
  حرف حساب جواب نداره- اما هزینه داره
  دست حق پشت وپناهت یوسفی عزیز

 • امین گفت:

  افرین بر شما

 • شاهد گفت:

  آقای یوسفی من و شما نمی دانیم مفاد این مفاد این موافقت نامه چیست سرعت انتقاداتتان را کم کنید تا گذر زمان واقعیت ها و خواسته های غربی ها را از ما مشخص کند. آنوقت با هم به این موافقت نامه افتخار کنیم.

پربازديد