تاریخ درج خبر : 1392/11/26
کد خبر : ۲۱۷۵۶۵
+ تغییر اندازه نوشته -

” سوچی و کاکان “

سایت استان: محمد زرین

دومین جشنواره برفی دنا روز جمعه در پیست اسکی کاکان برگزار شد.

IMG_0796

المپیک زمستانی “سوچی” در ناحیه ای از روسیه در حال برگزاری است. آن چه بود و این چیست؟

در هر دو، مسابقات ورزشی زمستانی برگزار شد. آن یکی گرانترین المپیک تاریخ لقب گرفته (با صرف 51 میلیارد دلار هزینه) و این یکی از جمله کم خرج ترین جشنواره هایی است که برگزار شده بود. نه به آن شوری شور نه به این بی نمکی.

قطعاً بین  “سوچی” با آن عیار و هزینه بالا، و کاکان با این سادگی یک اتفاقات فرهنگی ورزشی می افتد که متوسط اند. مطمئناً توان ما در حد “سوچی” نیست اما به جرات می توان گفت از “کاکان” بالاتر است.

قوت و ضعف در برگزاری  هر برنامه ای وجود دارد اما این مدیریت است که سبب می شود ” قوت ها ” بر “ضعف ها”  بچربد.

از “سوچی” خبر می رسد ضعف های متعدد و گاهی خنده آور، هتل های محل اقامت ورزشکاران سوژه خبری روز است. در “کاکان” هم ما شاهد ضعف های متعدد بودیم. فقط می توان گفت برای شروع خوب بود.

1- این که جدا شدن کاکان از فارس و پیوست شدن آن به استان ما مجموعاً به نفع کاکان شد یا به ضرر آن، جواب را یکی کارشناسان می دانند و یکی هم مردم آن ناحیه. اما ما میبینیم که در جاهای مشابه – خصوصاً مرتبط با گردشگری- استان فارس نسبت به ما پیشرو است.

2- از برنامه استقبال خوبی شده بود. هوا کمال همکاری را با برنامه داشت.خوشبختانه حادثه جدی گزارش نشد. میراث فرهنگی و گردشگری استان با تمام قوا حاضر بود،از صدر تا ذیل. پوشش خبری و رسانه ای هم کافی به نظر می رسید. با همه این احوال بوی نو بودن تجربه کاملاً حس می شد. آماده نبودن محل برای این سطح از جمعیت مشهود بود. تردد در میان ابنیه پیست به سختی صورت می گرفت. ناقص بودن پله آهنی ورودی پیست هم باعث سقوط چند نفر و مجروح شدن یک خانم شد و باز قصه تکراری “ضعف سرویس بهداشتی” بود.که تایید می کرد سخن رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی کشور “آقای رحیم مشایی” را. که در هتل لاله از حضار پرسید: به نظر شما بزرگترین مشکل گردشگری ما در حال حاضر چیست؟  هر یک پاسخی داد: هتل، فرودگاه، هواپیما، امنیت، آزادی های اجتماعی، جاده و … اما هیچ کدام از جوابها صحیح نبود. خود ایشان گفتند: اصل مشکل کشور در حال حاضر “سرویس بهداشتی” است. اما نباید نامید شد حتی با وجود اخبار تلخ سالهای گذشته برای گردشگری( مثل اینکه در پاییز سال 91 ورورد گردشگر خارجی به اصفهان به صفر رسید)

IMG_0822

باید ایستاد و از دانش و تجربه دیگران بدون تعصب استفاده کرد. قرار آن است که هر هزینه ای در زمینه گردشگری و حتی ورزشی می شود در یک بازه زمانی از درآمد همان محل جبران شود.

باید به بخش خصوصی اعتماد کرد. زیرساختها را نوسازی و توسعه داد تا روزی که همه دریابیم ” گردشگری بهترین درمان دردهای مزمن این خاک بوده است از جمله بیکاری و فقر”

به امید آن روز

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • زرین گفت:

  برادر عزیز ملقب به دهشتی.
  اول که از آن روزگار خیلی گذشته پیرتر شده ایم.حال که مفتخر فرمودید و مطلب را خواندید افتخار بدهید باقی یاددشتهای بنده را در همین سایت مطالعه و حتما اظهار نظر فرمایید.برای این کار لطفا در سمت چپ بالی صفحه قسمت جستجو اسم بنده را مرقوم بفرمایید.منظر شما هستم.
  مخاطب داشتن نعمت بزرگی است.

 • دهدشتي گفت:

  برادر جان ! با سلام . مطلب ات پراکنده گویی بود و به لحاظ محتوایی سطح اش هم به دل ننشست . وقتی حرفی تامل برانگیز داری قلم بدست بگیر چون یام هست دوران تحصیل با استعداد و پرتلاش بودی . انتظاز بیشتری ازت داشتم .

 • میر گفت:

  خان عزیز:
  میان ماه من تا ماه گردون /تفاوت از زمین تا آسمان هست

 • امید نوروزی اصل گفت:

  شما هم نعمت بزرگی هستین برای مخاطبان آقای زرین عزیز

 • زرین گفت:

  جناب پایدار عزیز با تشکر
  دقیقا حین نوشتن آن قسمت از مطلب که ” فارس در گردشگری از ما پیشگام تر است” یکی از محل های مد نظرم همان “پولادکف” بود که هم در تابستان و هم در زمستان بازار گرمی دارد. خوب است بدانید که مجموعه “پولادکف” توسط بخش خصوصی اداره می شود.

 • سعید پایدار گفت:

  جناب زرین ؛مطلبتان کوتاه و بسیار ارزشمند, سالهاست مدیران از گردشگری فقط تبلیغات بی نتیجه ارایه داده و ریالی استان از اقتصاد گردشگری خیر ندیده است. وقتی ما از گردشگری صحبت میکنیم یعنی بدنبال اقتصاد گردشگری هستیم .از المپیک سوچی که بگذریم شما پیست پولادکف را در 70 کیلومتری پیست کاکان در فارس را ببینید و کاکان را که هم دیدی.

 • زرین گفت:

  از لطف همه دوستان سپاسگذارم.مهندس بخشوده پر انرژی. عبداللهی یار دبستانی.این حرف همیشه من است که ((مخاطب داشتن نعمت بزرگی است))
  آقای حسینی عزیز ((سعادت گرچه کم رنگ است…ارادت همچنان باقی است))
  دوست عزیز غیر بومی.هر که هستی وهر کجا هستی چون دلت با ماست با مایی
  کوروش عزیز.من هم از فاصله کهکشانی دیارمان با دنیا نیک آگاهم.اما الگو داشتن برای هر توسعه ای لازم است.پرسپولیس باید از منچستر الگو بگیرد.ایران خودرو از جنرال موتورز.تو هم از بهمن کشاورز. و کاکان از سوچی

 • کوروش پورک پور دهدشتی گفت:

  دوست عزیزمطالب خوبی عرض نمودب البته درنظرداشته باش این دومحل باهم ازهرجهت تفاوت دارند مثل اینه که شمازمین وآسمان باهم مقایسه کنید ازاین بگذریم شماازروی دلسوزی برای رشد استان قلم میزنید ولی نسبت به این حرفتون که آیا کاکان ازفارس جداوبه استان ماداده شد برای مردم خوب بود یابد متوجه باشید .
  دوست عزیزامیدوارم دیگه به راحتی درباره تمامیت ارضی استان نظرندید چراکه خط قرمز برای مردم ومدیریت استان هست همین کاکان که میگی معادل یک کشورحاشیه خلیج فارس هست وازاهمیت مهمی برای استان برخوردارهست

 • غیربومی دلسوز گفت:

  سپاس از نوشته ی خوبتان، بله ضعف مدیریتی در کشور ما چنان پررنگ است که حتی در کلان شهرها هم خودش را نشان می دهد اما چرا مردم مثلا شهر تهران از امکانات بهتری نسبت به دیگر شهرها برخوردارند؟ صرف نظر از پایتخت بودن تهران و یا هر کلان شهر دیگر، خود مردم هم نقش بسیار پررنگی را در دریافت امکانات و توجه ، بازی میکنند! وقتی بلافاصله بعد از برگزاری چنین جشنواره هایی نامه ها و انتقاداتی به سوی مدیریت بخش مربوطه روانه شود و کسانی ماجرا را پیگیری کنند مطمئن باشید سال آینده این کاستی ها کمتر شده و روند بهبود در سالهای آتی نمایان خواهد شد، پس مردم نیز نباید دست روی دست بگذارند و به امید این مسئولینی باشند که دلشان خیلی به حال مردم نمی سوزد، به عنوان مثال تخت جمشید در زمستان بسیار نیازمند رسیدگی و حفاظت است اما ….!

  باز هم سپاس از شما!

 • سید نورمحمد حسینی سوق گفت:

  زرین عزیز خیلی وقت است زیارتت نکردم مگراز را مجازی. خدایش نفهمیدم ابه جای این می گویند پیست. به غیر از برفی که خدا عطا داده است و شیب طبیعی و یک بالا ویک فنس.پیست امکانات می خواهد .زرین جان فاصله ما با سوچی برابر است با شکافی به نام مدیریت.فهم فرهنگی .قلمت پرجوهر

 • سید مصطفی عبدالهی گفت:

  فرمایشات کاملاً متن و عالی . واقعاً این نعمت الهی را باید به بهترین نحو مورد استفاده قرار داد.

 • سعیدبخشوده گفت:

  درود بر زرین.باز هم خوب نوشتی مثل همیشه.

پربازديد