تاریخ درج خبر : 1391/03/07
کد خبر : ۲۱۸
+ تغییر اندازه نوشته -

تپه باستانی چند هزارساله زیر کشت گندم و صیفی جات رفت

محوطه باستانی تل گپ در استان کهگیلویه و بویر احمد با تاریخچه ای مربوط به هزاره پنجم تا هزاره یکم پیش از میلاد که زمانی که بزرگترین استقرارگاه باستانی منطقه بود به زمین کشاورزی و باغداری تغییر کاربردی داده است!

محوطه باستانی مشهور به تل گپ یا تپه گپ در پنج کیلومتری شمال شرق شهر دهدشت استان کهگیلویه و بویر احمد تپه ای تقریبا بیضی شکل و چهار هکتاری است که بزرگترین استقرارگاه باستانی در منطقه کهگیلویه به شمار می رود.

در بررسیهای مقدماتی باستان شناسی که در این محوطه انجام شده، آثار مهمی از هزاره پنجم تا هزاره یکم پیش از میلاد و دوره های لپویی، بانش و کفتری یافته شده است.

با وجود اینکه تل گپ سال 81 با شماره 6283 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده، اما طی سال های اخیر سرتاسر سطح این تپه باستانی درختکاری شده است.

کشت درختان لیمو روی سطح تپه به منظور انجام فعالیت های باغداری در 1381 انجام شد. همچنین در ضلع جنوب شرقی تل گپ ساختمان یک مرغداری احداث شده و اطراف تپه که بخش زیادی از آن جز عرصه باستانی است نیز به طور کامل زیر کشت گندم و صیفی جات رفته است.

تل گپ یک محوطه مهم پیش از تاریخی است و بقایای معماری مدفون در آن از جنس خشت و چینه هستند و در برابر انجام فعالیتهای باغداری و کشاورزی و در برابر آسیب ناشی از رشد ریشه درختان بسیار آسیب پذیر است.

این درحالی است که طبق قوانین میراث فرهنگی کشور هرگونه ساخت و ساز یا هر نوع فعالیتی در عرصه باستانی آثار و محوطه های باستانی ممنوع است.

.

.

.

منبع: خبرگزاری مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • راضیه گفت:

    خریداری کنید

  • ناشناس گفت:

    اگر واقعا نگران اثار ملی هستید میتوانید از صاحب این ملک میراث فرهنگی ان را خریداری نماید تا نسلهای اینده بتوانند استفاده کنند

پربازديد