تاریخ درج خبر : 1392/11/29
کد خبر : ۲۱۹۷۲۸
+ تغییر اندازه نوشته -

پربارش ترین شهر کشور ماشین برف روب ندارد!

سایت استان: با بارش هفتمین برف زمستانی در یاسوج بازهم این شهر کوهستانی برای ساعاتی قفل شد تا شهروندان دوباره تاوان کمبود امکانات برف روبی در این شهر 100هزار نفری را پس بدهند.

هیچ کس فکر نمی کرد که در روزهای پایانی دومین ماه از زمستان، شهر یاسوج برای هفتمین بار در دو ماه اخیر سفید پوش شود.

eshagh-aghaei-3

حتی کارشناسان هواشناسی استان نیز با اما و اگر از بارش برف سخن می گفتند و در پیش بینی ها محتاط تر از گذشته حرف می زدند.

با این حال بارش برف از صبح دوشنبه در شهرستانهای بویراحمد و دنا آغاز شد و تا شامگاه این روز ادامه یافت. اگر چه در ساعات ابتدایی بارش برف در شهر یاسوج به رغم شدت بارش، برف بر زمین نمی نشست و شاید این مسئولین را دلخوش کرده بود که در چله دوم زمستان دیگر خبری از راهبندان و دیگر مصائب برف نباشد.

اما عصر دوشنبه، آخر برف بر آسفالتهای رنگ و رو رفته یاسوج نشست و در شامگاه، شهر را قفل و عبور و مرور را مختل کرد. اگر چه میزان بارش برف کمتر از شش برف گذشته بود اما جنس این برف و وضعیت توپوگرافی شهر یاسوج که در دامنه کوه قرار دارد، آمد و شد را با مشکل مواجه کرد.

اختلال در تردد جاده ای و کمبود تاکسی

این در حالی بود که در غیاب شهردار که این روزها در تهران به سر می برد، شهرداری یاسوج خیلی دیر به فکر پاکسازی معابر از برف و نمک پاشی افتاد به طوری که شاهد تصادفات جزئی زیادی در این از جمله تصادف زنجیره ای چهار خودرو در بلوار ارم شد.

صبح امروز نیز یخ بندان خیابانها در کنار کمبود تاکسی و وسایل حمل و نقل عمومی، کار را سخت تر کرد و علاوه بر اختلال در تردد در خیابانهای این شهر، یکبار دیگر شهروندان را با مشکل جدی مواجه کرد.

IMG14061487

یکی از شهروندان این شهر در این خصوص گفت: مدیریت یک شهر در بحران با شهرداری است و لازم است این نهاد در اینگونه مواقع با برنامه ریزی و انسجام کامل فعالیت کند.

امیرارسلان پورمند افزود: نباید با یک برف زندگی شهروندان مختل و خدمات رسانی عمومی کاهش یابد.

وی بیان داشت: پس از بارش برف و اختلال در عبور و مرور، تعداد تاکسی و سایر وسایل خدمات عمومی در شهر کاهش یافت.

پورمند اظهار داشت: باید در اینگونه مواقع نظارتی بر خدمات رسانی عمومی صورت گیرد.

یکی دیگر از شهروندان یاسوجی هم به خبرنگار مهر گفت: شهرداری باید از ابتدای بارش اقدام به برف روبی کند.

نصیر جعفری افزود: اینکه شهرداری منتظر پایان بارش برف بماند و بعد بخواهد برف روبی کند نتیجه بخش نیست.

وی عنوان کرد: بسیاری از خیابانها و کوچه های فرعی نیز در پی بارش برف مسدود می شوند که لازم است تدابیری برای بازگشایی آنها اندیشیده شود.

شهر یاسوج ماشین آلات برف روبی تخصصی ندارد

معاون خدمات شهری شهرداری یاسوج در پاسخ به گلایه های شهروندان کمبود ماشین آلات و تجهیزات برف روبی را مهمترین مشکل شهرداری در هنگام بارش برف عنوان کرد.

حمید افراشته گفت: هم اکنون شهرداری یاسوج هیچ وسیله و تجهیزات تخصصی برف روبی ندارد.

وی بیان کرد: این شهرداری تنها برای برف روبی چهار دستگاه لودر، سه گریدر و چهار مینی لودر دارد که هیچکدام وسایل تخصصی برف روبی در شهر نیستند.

IMG14055556

افراشته تصریح کرد: استفاده از این وسایل در برف روبی موجب تخریب آسفالت در خیابانهای شهر یاسوج شده است.

وی همچنین با بیان اینکه این شهر تنها یک دستگاه نمک پاش دارد، افزود: نمک پاشی در خیابانها هم منجر به تخریب آسفالت شده به طوریکه اکثر خیابانهای این شهر پس از این بارشها باید روکش آسفالت شوند.

تنها ماشین برف روبی شهرداری فروخته شد

معاون خدمات شهری شهرداری یاسوج در پاسخ به یک سوال در خصوص سرانجام ماشین برف روب شهرداری گفت: این ماشین در سالهای گذشته و قبل از مدیریت کنونی فروخته شده است.

وی اطلاعات بیشتری در این زمینه نداد و بیان داشت: در سالهای آینده تلاش خواهیم کرد از وسایل تخصصی برف روبی در شهر استفاده کنیم.

افراشته همچنین گفت: در هنگام بارش برف مردم توقع دارند که برف روبی ابتدا از خیابان آنها آغاز شود که این با امکانات کم شهرداری ممکن نیست.

IMG10231361

وی همچنین در خصوص عدم خدمات رسانی تاکسی ها پس از بارش برف نیز گفت: برخی از رانندگان برای اینکه در این وضعیت تصادف نکنند به خانه می روند که این مسئله پیگیری می شود و تذکرات لازم داده می شود.

شهر یاسوج در دامنه های دنا و در ارتفاع 1800 تا 2000متری از سطح دریا یکی از پربارش ترین شهرهای کشور بوده به طوری که میانگین بلند مدت بارش در این شهر 827 میلیمتر است.

با این حال این شهر سردسیر و کوهستانی که زمستانهای پربارشی دارد نیازمند تجهیزات و امکانات لازم برای مواقع بحرانی از جمله هنگام بارش برف است.

منبع:مهر

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد