تاریخ درج خبر : 1392/02/29
کد خبر : ۲۱۹۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

شروعی تازه در فصلی نو

سایت استان: سید جلال الدین محقق /

1. کهگیلویه و بویراحمد کهن سرزمین دیرپایی است که در اعصار مختلف تا آنجا که آثار به جای مانده باستانی به ما می گویدبخشی مهمی از تمدنهای دوران باستان هم قبل و هم پس از اسلام بوده است. اما از زمان قاجار به این سو، مردمان این دیار غالبا عشایر کوچ نشین و کمتر شهرنشین بوده اند. سابقه استقرار اولین فرمانداری در استان ما خیلی قدیمی نیست در دوران معاصر اگر چه همیشه عشایر سلحشور و غیور بوده اند ولی هیچگاه آنگونه که باید و شاید به حق خود در تاریخ نرسیده است. با گسترش مدرنیته و اصلاحات جغرافیایی پهلوی اول و اصلاحات ارضی در زمان پهلوی دوم و همچنین تبدیل منطقه آبا و اجدادی مابه استانی مستقل با ساز و کارها و بروکراسی مدرن فصلی تازه در زندگی اقوام این منطقه آغاز شد .استقرار عشایر و اسکان آنها در روستاهای کوچک و بزرگ و شهرهای نصفه و نیمه یکی از اولین نشانه های این تغییرات بود هرچند در این تغییرات چیز خاصی نصیب مردم محروم نشد.

2014

2. انقلاب اسلامی سرآغازی بود بر توسعه و پیشرفت استان. احداث جاده های روستایی، خدمات رسانی به مناطق دور افتاده، سواد آموزی در سراسر استان،تسریع خدمات بهداشتی و…به حدی سریع، چشمگیر و اعجاب انگیز اتفاق افتاد که این منطقه متشکل از عشایر کوچ نشین، در طول چند سال تبدیل به یک منطقه جغرافیایی شد که لااقل نصف جمعیت آن شهر نشین و نصف دیگر هم در مناطقی ساکن شدند که تقریبا همه حداقل های رفاهی را دارا بودند. این نعمت بزرگ را به جد باید تمام فرزندان این دیار شاکر نعمت هایی باشند که بر این خاک و بوم ارزانی شد. حال پس از گذشت 34 سال از انقلاب اسلامی استان کهگیلویه و بویراحمد تبدیل شده است به استانی کاملا قابل احترام، مهم در تصمیمات کشوری و دارای زیرساختهای قوی استانی و شهری، امروزه استان دارای مراکز مهم تولیدی علمی کشاورزی واقتصادی است هماکنون ؟؟درصد جمعیت استان شهرنشین و؟؟درصد باسواد هستند که درصد قابل توجهی از آنها دارای تحصیلات آکادمیک هستند با تمام این اوصاف استان ما همچنان جزء استانهای محروم کشور است تولید ناخالص استان ما همچنان پایین تر از حد متوسط کشوری است میزان بیکاری در استان بسیار بالاتر از حد متوسط کشوری است.

3. زندگی شهری ملزومات خاص خود را دارد با شروع زندگی جدید نحوه زندگی نحوه معاشرت کسب و کار رفع و رجوع اختلافات حتی نوع پوشش و.. شکل دیگری یافت که هضم آن و کنار آمدن با آن برای بسیاری از این شهرنشینان جدید سخت بود. “شهروند” مفهوم جدیدی بود که در زندگی مدرن معنا می یابدکه تا پیش از این در فرهنگ سنتی، ما با این مفهوم آشنا نبودیم ناآشنایی با این مفهوم ناهنجاری هایی به همراه آورد مفاهیمی مانند پارلمان، شهرداری، بخشداری، دادگاه، حقوق شهروندی و… تا مدتها محل انواع و اقسام ناهنجاری هایی خرد و کلانی بود که شاید یادآوری آنها بیشتر مایه طنز و شوخی باشد.
یکی از ملزومات زندگی شهری مطبوعات آزاد است. در کنار مطبوعات سراسری در سطح استان ما مطبوعات محلی تاکنون هرازچند گاهی به صورت فصل نامه، هفته نامه و گاه نامه و.. بیرون آمده است. اما در تمام این مدت به دلائل معلوم و مجهولی یا با شکست مواجه شده اند و یا نتوانسته آنگونه که باید نزد مخاطب هم استانی جا باز کنند و صرفا کجدار و مریز به حیات خود ادامه داده اند. کمبودمنابع مالی و امکانات، عدم حضور جدی روزنامه نگاران حرفه ای و کاربلد ویا شاید عدم توجه مسئولین از جمله دلایلی است که می توان برای این ضعف عمده فهرست کرد..
روزنامه ابتکار کشوری به صاحب امتیازی و مدیریت یکی از فرزندان نام آشنای این سرزمین امروز به یکی از باثبات ترین روزنامه های خصوصی کشور تبدیل شده که در 10 سال گذشته توانسته است به عنوان یکی از معروف ترین نام ها در فضای مطبوعاتی جایگاه رفیعی برای خود و برای فرزندان استان کسب کند. خبررسانی شفاف و واقعی، پرداختن به دغدغه های حقیقی مردم ،تحلیل های قوی ودوری از جنجال باعث شده تا این روزنامه ضمن ایفای وظیفه خبررسانی خود، بتواند روزنامه نگاران قوی و استخوان داری را در سطح کشور پرورش دهد که هم اکنون در فضای مطبوعاتی کشور نقش آفرینی می کنند. از این رهگذر روزنامه نگارانی از استان نیز توانسته اند در این مجموعه کسب تجربه کنند و تبدبل به ژورنالیست های سرشناس کشوری شوند. تا جایی که هم اکنون تعداد قابل توجهی روزنامه نگار کهگیلویه و بویراحمدی در فضای مطبوعاتی کشور به صورت جدی در حال فعالیت هستند و روزانه گزارش ها، مقالات و آثار متعددی از آنان در ابتکار و سایر مطبوعات سراسری منتشر می شود . این موفقیت افتخاری بزرگ برای استان کهگیلویه و بویر احمد و مایه سربلندی همه اهالی این استان در سرتاسر کشور شده است. اکنون و در فصلی جدید از فعالیت های مجموعه ابتکار این تجربه 10 ساله روزنامه نگاری فرصتی ارزشمند را در مقابل ما می گذارد تا استانمان را دارای یک روزنامه محلی واقعی کند.
4. امسال که به ابتکار مقام معظم رهبری سال “حماسه سیاسی حماسه اقتصادی” نام گذاری شده است؛ یکی از سالهای بسیار مهم در عرصه سیاسی و اقتصادی کشور و (طبیعتا استان) است صف بندی ها در عرصه انتخابات ریاست جمهوری و در سطح کشور به شکلی بوده است که به نظر میرسد این انتخابات نسبت به دوره های مشابه بسیار سرنوشت ساز خواهد بود. همچنین امسال شاهد انتخابات شوراهای اسلامی و مجلس خبرگان رهبری در استان هستیم. بر این اساس امسال را می توان سالی بسیار حساس و پر چالش برای استان پیش بینی کرد. مجموعه نشریه ابتکار جنوب با هیئت تحریریه ای بومی و تحت مدیریت روزنامه ابتکار بنا دارد از این به بعد روزانه و به شکل روزنامه بر دکه های مطبوعات استان خودنمایی کند. استفاده از ظرفیت های روزنامه نگاری استانی و همچنین یاری گرفتن از نخبگان و فرهیختگان، دانشگاهیان، اساتید حوزه و تمام دوستان هم استانی که به نحوی دوستدار تعالی و پیشرفت مادی و معنوی استان و بالتبع کشور هستند ما را یاری می دهد تا در باز کردن صفحه ای نو در مطبوعات استان موفق باشیم.
منبع:ابتکارجنوب

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد