تاریخ درج خبر : 1392/12/01
کد خبر : ۲۲۰۵۸۷
+ تغییر اندازه نوشته -

انرژی هسته‌ای به چه قیمتی؟؟!!

سایت استان: حسن اکبرپور شیخ‌حسین

akbarpoorhassan@yahoo.com

(به بهانه گلایه رئیس جمهور روحانی از قشر دانشگاهی)

این روزها موضوع انرژی هسته‌ای و توانایی غنی‌سازی، در جهان به یکی از جدیدترین و پر بحث ترین موضوعات تبدیل شده است. حال بیایید بدون تعصب، نگاهی آکادمیک به این موضوع داشته باشیم البته اگر مانیفست تندرویانی که سالیان درازیست واپسگرایی را رقم زده است معترض نشوند و قبل از جنایت قصاص‌مان نکنند که ساطور اینان در قصابی خدمت، گوشت گاو و بزغاله را برای یک قیمت متلاشی می‌کند.

ما در کشوری زندگی میکنیم، که به کشور چهار فصل مشهور است، کشوری با منبع عظیم انرژی و ذخایر سرشار معدنی. منابعی که با توجه به آنها می‌توانیم در سرمایه‌های مالی کشور به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی کنیم. یکی از دلایل تلاش ما برای رسیدن به ایران هسته‌ای این است که وابستگی ما به ذخایر نفتی کم شود و در میزان آن صرفه‌جویی کنیم. از این سو در جهان بحث انرژی‌های نو مطرح است مانند ژئوترمال یا زمین گرمایی، نیروگاه‌های بادی و آبی و نیروگاه‌های فوتوولتائیک و…. که کشور ما پتانسیال بسیار مناسبی برای استفاده از این منابع سرشار دارد و فقط با کمی توجه به ان کمک بسیار زیادی به جامعه ما می‌کند. پس چرا و چرا به جای اینکه این همه بر سر انرژی هسته‌ای بحث و مجادله کنیم، کمی هم به فکر سایر پتانسیل‌های کشورمان نباشیم؟

عظیم‌ترین منابع اورانیم جهان بدین شرح است: استرالیا با 31%، قزاقستان 12%، روسیه 9%، کانادا 9%، نیجریه 8%، آفریقای جنوبی 5%، برزیل 5%، نامیبیا 5%، آمریکا 4%، چین 3%، اکراین 2%، ازبکستان 2%، مغولستان 2%، اردن 1% و منابع سایر کشورهای جهان مجموعا 3% است، که باید گفت متاسفانه ایران به اصطلاح عزیز هم جزئی از همین سه درصد ناچیز و آخر است.
از سوی دیگر هزینه استخراج هر کیلو اورانیوم 130 دلار می باشد و علاوه بر این‌ها هزینه جابجایی و ساخت نیروگاه و حقوق و فضا و… هم هست که با حسابی سرانگشتی متوجه این نکته می‌شویم که چه سرمایه عظیمی می‌طلبد.

حال سخن این نیست که ما انرژی هسته‌ای نمی‌خواهیم، دستیابی به تکنولوژی هسته‌ای لازم است و استفاده مفید آن ارزشمند اما یادمان باشد به چه بهایی؟؟آیا ارزش این همه فشار را دارد؟؟ آیا ارزش آن را دارد که با فقر و نداری که زاییده تحریم ابرقدرها و نابخردی سیاسی رادیکال‌هاست در مملکتی که روی گنج خوابیده است کرامت انسانها را به یغما ببریم؟؟بیاییم به این موضوع فکر کنیم که چند سال دیگر که منابع اورانیم ناچیز ما تمام می‌شود باید در این بازار گران اورانیوم دست خود را جلوی سایر کشورها دراز کنیم تا کمی اورانیوم به ما بفروشند و ما با نگرانی آن مقدار را جیره بندی کنیم تا بهترین استفاده از آن را ببریم.

آیا زمان آن نرسیده است که این لجبازی را ترک کنیم و واقع بینی را پیشه کنیم؟!

حتما در ایام اخیر بارها جمله غنی‌سازی 5درصد را بسیار شنیده‌اید. بهتر است نکاتی علمی را درباره کاربردهای اورانیوم 5درصد غنی‌شده بیان کنم که مطمئنا پاسخ خیلی از سوالات را خواهد داد. باشد که جوابی باشد بر آنان که با شنیدن اورانیوم 20درصد و بالاتر صدای تکبیرشان گوش دانایان را کر میکند.

از اورانیوم 5درصد به عنوان سوخت در تمام راکتورهای نیروگاه بوشهر و نیروگاه‌های مشابه آن استفاده می‌شود و همچنین اکسید اورانیوم 5درصد که شکل پایدارتری از اورانیوم است می‌توان از آن در چرخه سوخت هسته‌ای برای غنی‌سازی بیشتر، تولید پلوتونیم، رقیق کننده اورانیوم غنی‌شده، تهیه مخازن نگهداری پسماند، صنایع نظامی و فضایی، ساخت کاتالیزورها، سلولهای خورشیدی، نیمه رساناهای با کاربرد بالا و… استفاده کرد.

از این قسمت نتیجه می‌شود که غنی سازی 5درصد شاید کمی دست ما را در انجام کارهای تحقیقاتی بسته باشد ولی با توجه به موارد ذکر شده و این نکته که ما به دنبال اعتمادسازی و تلطیف فضای دیپلماسی کشور بودیم آنچنان که تندرویان و رادیکالها میگویند، سر ما کلاهی نرفته است و امیدواریم جهان فرصت را غنیمت شمارد و پاسخ درخوری بدهد.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • ناشناس گفت:

  آقای اکبر پور که ظاهراً نامتان آقای کری پور بوده است و در جلد اکبر پور مخفی شده اید . این را از آنجا گفتم که خودتان اقرار میکنید شهروند ایران به اصطلاح عزیز نیستید.
  و اما سخنانتان دیگر جوابی لازم ندارد زیرا موضع تان مشخص است که نماینده مزدور تام الاختیار امریکا واسراییل هستید که نیات و مقاصد آنان را به فارسی ترجمه کردید .
  اگر با صد درجه تخفیف و تسامح به عنوان یک ایرانی همراه و همگام با صهیونیستها پذیرفته شوید . لطفاً بفرمایید که غیرت – شرف- آزادگی – استقلال و دین و وجدانتان را با چه قیمتی حاضرید معاوضه کنید؟ (اگر معنی آنها را می دانید)
  آقای کری پور اگر از حالا اینقدر واداده باشید در سالهای بعد که بزرگتر شوی چه کار خواهی کرد؟

 • محمد گفت:

  آقایانی که الان به قبای همیت ملیشان برخورده است بگویند . منابع اورانیوم ما تا چند وقت کفاف کشور را میدهد، آیا کره جنوبی که نگاه تعاملی با جهان غرب داشت الان کشور حقیری است. اگر هست دوستان عزت زندگی در کشور شمالی این کشور را ابد باید ترجیح دهند. کشورهای غربی می گویید زور می گویند . درست. شما بگویید به نظر شما سهم امریکا که بیش از 30 درصد اقتصاد دنیا در ان است باید بیشتر باشد یا ما؟؟ کمی به توهم تاریخی خود سوزن بزنید در صد سال اخیر چه تکنولوژی جدیدی اختراع کردیم ؟ آیا سرمایه گذاری در تولید برق به وسیله خورشید منطقی تر و بهتر نبود؟ …..

 • کشاورز گفت:

  بمب اتم دست افراطی ها بیافته دنیا را به لجن میکشن
  اقای اکبر پور بی ربط هم ننوشتی-ممنون

 • مرصاد گفت:

  با تشکر از اقای اکبرپور.بسیار عالی بود. باشد ک دوستان رستگار شوند.

 • یک دانشگاهى گفت:

  با پوزش در متن فوق میدان نفتى سلمان(بجاى سلماس)و ازادگان(بجاى شادگان)درست است

 • یک دانشگاهى گفت:

  عالى بود به منابع غنى کشور باید به میدانهاى نفتى مشترک میان ایران و کشورهاى عربى حاشیه خلیج فارس هم اشاره میکردى (مثل میادین مشترک سلماس “ایران و عربستان” شادگان”ایران و بحرین” و پارس جنوبى”ایران و قطر” ) که عربها روزانه میلىاردها دلار از انها دارن بهره بردارى میکنن انوقت نوابغ ما ! بجاى رقابت با عربها بر سر استفاده بیشتر از این منابع خدادادى و ثروت بالقوه سرشار جهت تامین رفاه عمومى و معیشت مردم سوداى غنى سازى اورانیم با اونهمه هزینه هاى گزاف و اون هم از نوع ۶٠درصدش رو در سر مى پرورانند این در حالیست که خود میبینند که مردم به چه درجه اى از فقر و بدبختى و تنگدستى رسیده اند که نماد ان را در هجوم براى دریافت سبد کالا یی ٨٠ هزار تومانى ما و همه دنیا می بینند ولى عجیب است که انگار همین محتاجان به سبد کالاى اندک از دیار دیگرى هستند غافل از انکه انها همین ملت شریف ایران هستند که بسیارى از انها در نتیجه شرایط پیشامده با فقر و بدبختى و فلاکت روزگار میگذرانند.

 • فتاحی گفت:

  ژنرال زاهدی در جلسه استقلال نفت درمجلس شورای ملی در مخالفت با کوتاه کردن دست انگلیس ازمنابع نفتی میگفت.اقایان نیروهای فنی درایران توانایی اداره کردن یک کارخانه سیمان را ندارند انوقت شما میخواهید صنعت عریض وطویل نفت رااداره کنید،کشور را به خاک مذلت میکشانید .الحمد لله دیدیم که چنین نشد وشرکت نفت بااقتدار به کار خودش ادامه داد البته ان موقع انگلیسیها از این گفتمان استقبال میکردند .مطمئنا امروز هم انگلیس وامریکا واسراییل از این گونه گفتمان لذت وافر میبرند . ولی ملت ایران اینگونه اراجیف را نمی پذیرند

 • حرف حق گفت:

  با تشکر از نویسنده محترم .بحث روی انرژی اتمی نیست ؛کسی با داشتن انرژی اتمی ایران مخالفتی ندارد.بحث روی ساخت سلاحههای وبمبهای اتمیست که البته ناگفته نماند که یک ضرب المثل هست میگه (به دریا رفته میداند مصیبتهای طوفات را)کشورهای قدرتمند که خود این بمبها را در اختیار دارند میدانند مضرات آن را.ولی درعین حال با بی اعتنایی محض بدون درنظر گرفتن اینکه خودشان با بی قانونی وبی احترامی به بشریت چنین سلاحهای خطرناک را در اختیار دارند میخواهند مانع از ساخت آن در دیگر کشورها شوند .همه با ساخت بمب هسته ای مخالفیم اما اصل بحث انرژی اتمی نیست.بمب هسته ایست.///

 • سعیداسلامی گفت:

  بی زحمت این مقاله را برای سران کشورهای اروپایی بفرستید،طفلکی ها سالهاست که راه را اشتباه رفته اند.
  اگربینی که نابینا و چاه است اگرخاموش بنشینی گناه است

 • شیرفرهاد گفت:

  هاهاها.ای که الآن وگفتی یعنی چه……………………………؟

پربازديد