تاریخ درج خبر : 1392/02/30
کد خبر : ۲۲۱۵۷
+ تغییر اندازه نوشته -

بزرگ‌ترین تونل جنوب کشور در محاصره تاریکی و دود غلیظ است

اگر چه بهره‌برداری از محور بابامیدان به یاسوج و رها شدن مردم از مسیر خطرناک و پرپیچ و خم قبلی بعد از 17 سال تا مدت‌ها شیرینی را به کام مردم جنوب کشور نشاند ولی این‌ روزها عدم نصب روشنایی و سیستم تهویه در تونل‌های این محور به‌ویژه بزرگ‌ترین تونل جنوب کشور این شیرینی را در کام مردم تلخ کرد.

تصادفات مرگبار، ایجاد مشکلات تنفسی و دلهره رانندگان در هنگام عبور از این تونل همراه همیشگی مردم استان کهگیلویه و بویراحمد و همه رانندگانی شده که از این محور ترانزیتی و پرتردد عبور می‌کنند.

به هر حال دو تونل بزرگ این محور در تاریکی و دود و غبار فرو رفته و انتظار اقدامی از سوی مسئولان را می‌کشد هر چند آنگونه که از حرف‌های مسئولان بر می‌آید نباید در این نزدیکی‌ها چنین امیدی را داشت.

سید حمید بوترابی، معاون راهداری اداره‌کل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد امروز در جمع خبرنگاران با تأیید این نگرانی‌ها، کمبود اعتبارات را علل عمده وجود چنین نقایصی در محور ترانزیتی بابامیدان به یاسوج دانست و گفت: برای انجام سیستم تهویه حداقل به 9,5 میلیارد تومان پول نیاز هست که بدون تأمین این مبلغ هیچ کاری برای سیستم تهویه این دو تونل بزرگ در جنوب کشور نمی‌توان کرد.

 

وی با بیان اینکه در مورد نصب سیستم روشنایی نیز مشکلات زیادی وجود دارد، گفت: تاکنون چند بار کابل‌ها و ترانس‌های برق این تونل به سرقت رفته است که با وجود مشکلات اعتباری، این سرقت‌ها نگرانی‌ها را بیشتر کرده است.

بوترابی تصریح کرد: یکی از ترانس‌های به سرقت رفته در شهرکرد استان چهارمحال و بختیاری کشف شد و اکنون به صورت موقت و امانی سیستم روشنایی را نصب کرده‌ایم که اگر دوباره سرقت نشود به صورت موقتی جواب می‌دهد ولی اگر اعتبار تأمین شود باید یک سیستم روشنایی استاندارد دو ردیفه نصب شود.

نیروهای انتظامی فارس و کهگیلویه و بویراحمد پاسخگو نیستند

معاون راهداری اداره‌کل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد: از آنجاییکه انگیزه سارقان استفاده از مس سیم‌های برق است از سیم‌های آلومینیومی در این قسمت استفاده شده است ولی بدون نظارت و کنترل نیروهای انتظامی، مدیریت این تونل‌ها کار راحتی نخواهد بود.

وی همچنین به مالکیت محور بابامیدان به یاسوج بعد از تونل آب‌سفید اشاره کرد و گفت: بعد از این تونل در اختیار و کنترل استان فارس است ولی این دوگانگی وجود دارد و نه استان فارس جوابگو است و نه استان کهگیلویه و بویراحمد کنترل امنیت این تونل‌ها را به عهده گرفته است.

وی با بیان اینکه محور بابامیدان به یاسوج یک جاده ترانزیتی و ملی است، خاطرنشان کرد: وقتی پول نیست کاری نمی‌شود.

معاون راهداری اداره‌کل راه و شهرسازی استان کهگیلویه و بویراحمد ادامه داد: اگر پول بدهند کمتر از سه ماه روشنایی و تهویه این تونل‌ها راه‌اندازی خواهد شد.

گفتنی است، محور بابامیدان به یاسوج در سفر مقام معظم رهبری به این استان شروع شده و بعد از 17 سال به بهره‌برداری رسید، هر چند همچنان با مشکلات جدی مواجه است.

منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

پربازديد