تاریخ درج خبر : 1392/12/02
کد خبر : ۲۲۱۸۷۷
+ تغییر اندازه نوشته -

رقص برف و برد

سایت استان: مهدی پورانصاری

زمستان که می آید و بلوط های زاگرس رخت سپید به تن می کنند،دوستداران طبیعت توشه سفر برمیدارند و راهی دامنه های دنا میشوند که تا چشم کار میکند برف است وبرف و لذتی که این روزها بیش ازپیش جای خود را در دل دوستداران باز کرده،ورزش های زمستانی است که چند سالیست در ایران رواج بیشتری یافته است.

بازی‌های المپیک زمستانی هر چهار سال یکبار در فصل زمستان در سطح دنیا برگزار می‌شود که در اصل بازی‌های ورزشی روی یخ و برف است و تحت نظارت کمیته بین المللی المپیک (IOC) اجرا می‌شود .
20140128_154900_2
از جمله این ورزش های فرح بخش و سرشار از هیجان رشته اسنوبرد است که هم اکنون در چهار ماده مختلف در بازی‌های المپیک زمستانی دنبال می‌شود که چه بهتر است اگر واژه تخته برفی توسط فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای آن جایگزین می شد . اسنوبرد سواری (به انگلیسی: Snowboarding) یک ورزش زمستانی است که در سطوح شیب‌دار پوشیده از برف انجام میشود.

این ورزش الهام گرفته از ورزش‌های اسکیت بوردینگ،موج سواری و اسکی است و در دهه ۱۹۶۰ میلادی در ایالات متحده آمریکا توسعه یافته و در سال ۱۹۹۸ به بازیهای زمستانی اضافه شده است.
اسنوبرد تخته‌ای است که به عنوان یک اسکی پهن به کار می‌رود و با وسایل جانبی آن شامل اتصال‌ها و بوت‌های مخصوص استفاده می‌شود و با اینکه بیش از ۲ دهه از ورود آن به دنیای ورزشهای زمستانی نمی گذرد توانسته درصد بالایی از علاقه مندان جوان وبزرگسال را نسبت به دیگر رشته های این مجموعه به خود اختصاص دهد.
20140119_155917_5
رنگها و طرح های متنوع ابزار این ورزش لذت بخش،زیبایی آن را در سپیدی برف دوچندان کرده است. این تخته پهن همچون دستبافته های دختران ایل رنگ رنگ است و بر لوح سفید دامنه های دنا نقش های بدیع می آفریند و گلیم وگبه پر نقش و نگار ایلی را که با شادی ها و غمها و خون دل مردم این سرزمین قلم زده شده است خاطرنشان میسازد و رقص برف پیرامون تخته رنگین اسنوبرد کاران کوهپایه نشینان دنا ,رقص زیبا و وزین دستمالبازی دختران رنگین لباس ایل و رنگ گرم سرخ آن تمثیل حماسی لری خون در برف سرد این روزهای دنا را به تصویر میکشد.

برف که دیروز با پیچش در قامت باد قامت این مردم را میخمود و به اجبار به سرزمین های گرمتر پایین دست کوچ می داد و شش ماه در حسرت بازگشتشان میگذاشت امروز به مایه شادی و سرور بدل گشته است و هر بارش آن جرقه این جمله زیبای بهمن بیگی، بنیانگذار آموزش عشایر را در ذهن روشن میکند که ” اوج عبادت را در رقص زنان عشایر بعد از بارش باران دیدم ،نیایش یعنی شاد زیستن .” و چه خوش است اگر امروز با غرور و سرمستی ندا سر دهیم:

برف نو ، برف نو ،سلام ،سلام
بنشین ،خوش نشستی بر بام ..

و چه شایسته است که به پاس اینهمه زیبایی و افزون کردن جاذبه های ورزشی و فرهنگی این سرزمین چهارفصل و رشته کوه زیبای دنا که با نزدیک به ۶۰ قله بالای ۴۰۰۰ متر و طبیعت منحصر به فرد آن که رنگین کمانی از رنگهای زیبا را در فصول مختلف هر سال به رخ ایران زیبا میکشد و چون بویگی سپید پوش (عروس) دلربایی میکند انجام ورزشهای کوهستانی و زمستانی را به وظیفه ای برای خود و خانواده مان بدل کنیم .

هر لحظه به شکلی بت عیار درآمد دل برد و نهان ..

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • نصراله باقریان گفت:

  مهدی ککی جونی همیشه عزیزی

 • نصراله باقریان گفت:

  سلام کاش پیست باز رونق بگیره و ما نریم برای استان فارس مسابقه بدیموووووووو
  مهدی ککی جونی همیشه عزیزی

 • آروین گفت:

  مرسی مهندس خیلی خوب توصیف کردین تا حالا از این زاویه به برف و ورزشهای زمستانی نگاه نکرده بودم. پیروز باشید

 • فرشاد گفت:

  چه ترکیب زیبایی از مدرنیته و سنت ، ورزش و طبیعت ،تاریخ و فرهنگ و توریسم ارائه دادین . مرسی آقای مهندس .چه خوب بود اگر این چنین نگاهی در جامعه بیشتر بود . چند وجهی بودن امثال شما در جامعه قابل تقدیره آقای مهندس .

 • پاليز-n گفت:

  چه خشه برف بزنه ره شلشلی بو هونتون عشایری من تو گلی بو . زندگی فرصتی است برای ایجاد یک مفهوم . با احترام

 • صالح گفت:

  تمثیل بسیار زیبایی از برف داشتید. ولی متاسفانه با این ورزش آشنایی کافی ندارم؛ اما به نظرم به خوبی توضیحاتتون باشه. مخصوصا نقش و نگارهای تخته اسنو برد

 • همنورد گفت:

  تمثیل زیبایی داشتید جناب مهندس. اگر جوونای ما تجربه این همه لذت رو از این ورزش داشتن و مسئولین ما هم کمی مدیریت به خرج میدادن تاتبلیغات و امکانات خوب و لازم رو در این زمینه مهیا میکردند استعداهای جوونایی مثل شما شناخته میشد و قطعا پیشرفت های قابل توجه و درخوری رو در پیش رو داشتند.

 • سیدی گفت:

  ……………………………………………….

  • محمود آرام / سردبیر گفت:

   سلام
   لطفا با فونت فارسی کامنت بگذارید.
   موفق باشید

 • زرین گفت:

  سلام مهندس عزیز.
  از نشانه های بی تمیزی جامعه این است که کسانی چون شما که عاشق نوعی ورزش یا هنر یا حرفه و….هستند باید پشت درهای کسانی به انتظار بنشینند که نه از آن ورزش یا هنر یا حرفه سر در می آورند ونه عشقی به کار دارند.
  جالب است بدانی یکی از قهرمانان اعزامی مابه المپیک سوچی خانم… آنقدر به در بسته خورد که بخشی از هزینه هایش(هزینه تمرینات یا شاید سفر) را با فروختن اتومبیل شخصی اش تامین کرد.

  پرواز هم بال می خواهد هم آسمان.
  سرفراز باشی و زیبا چون برف نو…

  • ضرغام آباديهاي خارج ازكشور گفت:

   من این مهندس مهدی پورانصاری را خوب می شناسم چون در گروههای مختلف ورزشی و علمی وحتی اجرایی به شدت اکتیو می باشد و واقعا انسانی دلسوز وایثارگر هستند وخبر دقیق دارم که درصعودهای مختلف زمستانی در بیشتر مواقع امکانات وحتی لباسهای گرم خود را دراختیار همنوردهای خود قرار داده گه انرژی دوباره گرفته وبا هدف رسیدن به مقصد عزم آنها جزمترشده است . ایشان در دو گرایش کارشناسی ارشد عمران تحصیل کرده است وعضو کمیته های مختلف تخصصی در سازمان نظام مهندسی ودانشگاه و. . . می باشد ضمنا در بخش اجرا پیمانکار راهسازی هستند که نه تنها پیمانکار هستند بلکه مشاور فنی برای دستگاه نظارت هستند . ونظریه های کارشناسی ایشان مورد استفاده واقع شده است . خدا نگهدارشان باد

 • داور گفت:

  چی شد؟

پربازديد