تاریخ درج خبر : 1392/12/03
کد خبر : ۲۲۲۲۶۴
+ تغییر اندازه نوشته -

لزوم خویشتن‌داری دامدارانی که احشام آن‌ها مورد حمله پلنگ قرار می‌گیرد

سایت استان: جمشید عبدی‌پور با اشاره به موضوع حمله پلنگ به احشام عشایر ساک اظهار کرد: در 2 ماه گذشته سه مورد حمله پلنگ به احشام دامداران و عشایر ساکن کوه سیاه گزارش شده است.

وی ادامه داد: با اولین گزارشاتی که در این رابطه به محیط زیست اعلام شد محیط بانان و کارشناسان محیط زیست خود را به محل وقوع حمله رساندند و در این زمینه اطلاع‌رسانی لازم را به عشایر انجام دادند.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: خوشبختانه اهالی و دامداران همکاری خوبی با محیط زیست در این زمینه داشتند و با خویشتن‌داری با مسئله برخورد کردند و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر تلاش دامداران و عشایر برای آسیب رساندن به پلنگ‌های مذکور دریافت نشده است.

این مسئول در محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد یادآور شد: محیط زیست استان تمام تلاش خود را برای ارائه گزارش خسارات وارده به دامداران به سازمان محیط زیست انجام خواهد داد و امید داریم با جبران خسارت وارده به دامداران جلوی هرگونه تعرض به زیست بوم کوه سیاه به خصوص پلنگ‌های این کوه گرفته شود و این گونه در معرض خطر انقراض در یک حاشیه امن به بقای خود ادامه دهد.

عبدی‌پور با تقدیر از همه دامداران و عشایری که در این زمینه با محیط زیست همکاری لازم را داشتند، عنوان کرد: همکاران ما در محیط زیست با جلسات متعددی که با ساکنان منطقه داشتند آن‌ها را با اهمیت بقای نسل پلنگ آشنا کرده و نکات لازم را برای آن‌ها توضیح دادند.

وی از مسئولان سازمان محیط زیست نیز خواست تا با جبران خسارات وارده به دامداران در کمترین زمان ممکن، زمینه را برای حملات احتمالی برخی افراد به پلنگ‌ها از بین ببرند.

رئیس یگان حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: امیدواریم که مردم و به خصوص عشایر و ساکنان روستاهایی که در دامنه کوه‌ها قرار دارند با خویشتن‌داری با حملات پلنگ به احشام برخورد کنند و هرگونه حمله پلنگ به احشام و دام‌ها را بدون فوت وقت به محیط زیست شهرستان خود اطلاع دهند و از هرگونه عمل احساسی و مقابل به مثل در مورد پلنگ و یا هر جانور وحشی دیگر خودداری کنند.

وی عنوان کرد: اگر کسی به جای اطلاع‌رسانی به محیط زیست سعی در از بین بردن حیوانات وحشی کند علاوه بر اینکه فرصت جبران خسارت برای خود را از بین خواهد برد با جرائم سنگین روبه‌ر‌و خواهد شد.

عبدی‌پور ادامه داد: امیدواریم که مردم و به خصوص اهالی روستاها و دامداران با اهمیت حیات وحش و ضرورت حفاظت از گونه‌های در معرض خطر انقراض آشنا شوند.
منبع: فارس

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

  • دوستدار محیط زیست گفت:

    درود بر عشایر غیور و خویشتن دار منطقه ی طیبی.

پربازديد