تاریخ درج خبر : 1392/12/03
کد خبر : ۲۲۲۵۳۴
+ تغییر اندازه نوشته -

باز هم سهل انگاری، باز هم ذوق زدگی عده ای!

سایت استان: محمدعلی وکیلی

کار رسانه ای کردن به بند بازی شبیه است: برای طی مسافت باید با تکیه بر اهرم، تمرکزحواس، مهارت و حرفه ای گری مسیر را طی نمود. دیگران در اتوبان بدون مانع حرکت می‌کنند، ولی اهالی رسانه باید از روی طناب گذر کنند. حرکت به این روال با خطر بسیار همراه است. یک اشاره کافی است تا بند باز سقوط کند و جانش گرفته شود. البته این خود دلیل بر اهمیت کار رسانه است. رسالت آگاهی بخشی و تعمیق اندیشه در بخش‌های مختلف جامعه کارویژه اصلی هر رسانه است. این کارویژه چنان خطیر و پر مخاطره است که به بند بازی تعبیر و تشبیه می‌شود. اگر به هر دلیلی بی دقتی صورت پذیرد، سقوط حتمی است و سرانجامش به محاق رفتن! روز پنج شنبه با خبر شدیم که روزنامه آسمان در هفتمین روز انتشار خود، به دلیل درج مطلبی خلاف مبانی دینی جامعه، به محاق توقیف گرفتار آمد. این اتفاق همچون اتفاقات مشابه در دوره کوتاه دولت امید و تدبیر، اسباب تاسف شده است. این سرنوشت برای روزنامه آسمان که از تحریریه ای حرفه ای و نام آشنای برخوردار بود، بیشتر موجب تعجب و تاسف شد به همین مناسبت به چند نکته اشاره می‌شود؛

1-سرعت و آشفتگی شروع کار نمی‌تواند دلیل بی دقتی صورت گرفته باشد. دوستان آسمان بار اولی نیست که گرفتار تیغ حساسیت‌های عمومی می‌شوند. پس این چنین در کمند بی دقتی و سهل انگاری گرفتار آمدن و بهانه به دست رقیبان دادن غیر پذیرفتنی است.

2-خطای بهار که عمرش را زود هنگام خزان کرد و سرنوشت امروز آسمان نشان می‌دهدکه برخی دوستان هنوز در فضای دهه 70 سیر می‌کنند و به حساسیت‌های دهه 90 توجه ندارند. شیب کارشان را نه با اقتضا و واقعیت‌های دهه 90 که همچنان منطبق بر دهه 70 تنظیم کرده اند. این نشان می‌دهد که واقعیت‌های صحنه نادیده انگاشته شده است. طبیعی است که انجام وظیفه با چنین بر آورد و تحلیلی به نهایت مشکل خواهد بود.

3-گفته شده که عاقل از یک سوراخ دو بار گزیده نمی‌شود، ولی گویا برخی دوستان ترک عادت برایشان سخت و ناممکن است.

4-اشتباه روزنامه آسمان غیر قابل توجیه و از یک تیم حرفه ای با محوریت شخصیتی همچون قوچانی دور از انتظار بود. ولی ذوق زدگی رسانه‌های اصولگرا بیشتر موجب بهت و حیرت است.

5-این روزنامه طی یک گزارش در یکی از صفحات میانی خود که چندان مورد توجه مخاطب نیست دچار سهو و خطا شده است و پاراگرافی را که می‌بایست حذف کند، نکرده است.

حال با بازتاب گسترده به همراه تحلیل و گفت وگو و انتخاب تیترهای حساسیت بر انگیز از طرف رسانه‌های جناح رقیب روبرو شده است. این نشان می‌دهد عده ای در کمین مچ گیری و بهانه گیری هستند. کاری که خلاف اخلاق حرفه ای و دور از جوانمردی است. آنها با این کار خود هیجان را به جایی می‌رسانند که امکان داوری منصفانه را از جامعه سلب می‌کنند. با ذوق زدگی گاف یک رسانه را به جنجالی نمایشی بدل می‌کنند و بر آن نام توطئه می‌گذارند؛ در پس آن به دنبال دست‌های نامرئی می‌گردند و اراده سیستمی را در آن دخیل می‌پندارند. این بازی سخیف تنها به منظور دو قطبی کردن کاذب جامعه صورت می‌پذیرد. می‌خواهند دل متدینان را خالی کنند. خود را مدافع و پاسدار ارزشها و رقیب را در نقطه مقابل قلمداد نمایند. با این ترفند به دنبال انتقام سیاسی هستند و از این طریق در پی ناکام گذاشتن دولت و مشروعیت زدایی از عملکرد هایش و البته آبرو خریدن برای خود می‌باشند. اما این جماعت گویا نمی‌دانند که کاسبی کردن آبرو در بازار مکاره آبروریزی و حیثیت زدایی از آدمها، گره بر باد زدن و آب در هاون کوبیدن است. به هر روی دوستان و همکاران کمی باید به حساسیت و اهمیت رسالت خویش و خطرات شغل خطیر خود واقف شوند و مواظب شاخک‌های حساس باشند،تا به این شکل گرفتارِ اتهامِ بازی با مقدسات نشوند. در آخر هم اینکه توقیف روزنامه راه برخورد نیست. توقیف یک مجازات جمعی است. در حالی است که در تمام صنوف و مشاغل مسئولیت قضایی متوجه فرد مقصر است. اگر تقصیری انجام گرفته، که در این مورد خاص چنین بوده، می‌بایست مدیر مسئول و مسئول مطلب پاسخگو باشند. به امید روزی که در این سرزمین نه خبری از توقیف به گوش برسد و نه شاهد هنجار شکنی و قانون ستیزی اهالی رسانه باشیم.

خبرهای مرتبط

در صورتی که نظر ارسالی شما طولانی شود، با تأخیر بررسی و تأیید می‌شود.

نکته: نظر شما در انتظار بررسی است و پس از تایید مدیریت در سایت نمایش داده میشود..

 • هم استانی گفت:

  کی به این حرفا گوش میده

 • هم استاني گفت:

  دوست گرامی در نظر داشته باش که آزادی فکر و عقیده همواره همراه با هزینه بوده و بدون پرداخت آن این گوهر تابان و در گرانبها دست یافتنی نخواهد بود. این تجویز شما هم به نظر می رسد که توصیه ای محافظه کارانه و تایید وضع موجود باشد،در حالیکه رسالت روزنامه نگار تقریر و بازنمایی حقیقت است.اگر آن چنان که شما فکر می کنید و می گویید اندیشمندان،روشنفکران، ژورنالیستها و اصحاب فکر و قلم به جای بیان حقیقت فقط به فکر دوام خود باشند ،پس رسالت روشنفکری و آگاهی بخشی چه می شود.به یاد داشته باش که اتفاقات بزرگ همواره همراه با هزینه های گزاف بوده است.لطفا جهت فکری ندهید که مطلوب محافظه کاران باشد.

 • دیدار گفت:

  خوب نیست همه چیز رو جناحی ببینید
  اگر حضرت امام ره بود معلوم نبود که حکمی کمتر از حکم ارتداد جبهه ملی صادر نکنه

 • دیدار گفت:

  اگر روزنامه های دیگه مثلا به اسب شما گفته بودند یابو ، شما حکم تعطیلی آن ها را صادر نمی کردی؟

 • دیدار گفت:

  به نطر شما دادگاه بدون دلیل روزنامه را توقیف کرده؟

 • شیرفرهاد گفت:

  حکم قرآن واسلام رابه جناح خاصی نسبت ندهید/

پربازديد